MSZ - wizja przyszłości

Darth Stalin
Censor
Posty: 6571
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 17:58
Has thanked: 73 times
Been thanked: 170 times

MSZ - wizja przyszłości

Post autor: Darth Stalin »

http://oaspl.org/2015/10/02/msz-diagnoz ... je-reform/
Cechą MSZ jest bizantyjski charakter relacji międzyludzkich, co poza elementami mobbingu, skutkuje blokowaniem przepływu informacji. Efektem końcowym jest niemal całkowite odizolowanie Ministra od realnej informacji i krytycznych analiz. Rzeczą nieomalże nie do pomyślenia jest, normalna np. w MSZ Federacji Rosyjskiej (sic!) sytuacja, w której minister briefowany jest przez najniższego rangą desk officer’a, który z natury zna powierzoną mu problematykę lepiej od wyższych rangą urzędników. Ew. zmiany w MSZ – w tym również i te, które oznaczać będą twarde decyzje kadrowe, nie mogą oznaczać umacniania systemu autorytarnego w MSZ. Przeciwnie – konieczne jest zdemokratyzowanie systemu.
:lol:

Ot, efekty rządów ostatniego "wybitnego" ministra, który był zdolny jedynie do robienia ***. :lol: :twisted:

A potem się wszyscy dziwią, że rosyjska dyplomacja nas ogrywa i rozgrywa, jak chce...
Awatar użytkownika
Neoberger
Général de Brigade
Posty: 2098
Rejestracja: sobota, 7 listopada 2009, 19:19
Lokalizacja: Wwa
Has thanked: 5 times
Been thanked: 125 times

Re: MSZ - wizja przyszłości

Post autor: Neoberger »

Istotne jest wprowadzenie zasady, iż zarówno wiceministrowie, jak i dyrektorzy departamentów winni pełnić swe funkcje przez kilka lat. Karuzela kadrowa, w ramach której osoby na kierowniczych stanowiskach pełnią swe funkcje przez ca. rok, powoduje, iż dany człowiek, gdy tylko zaczyna się dobrze orientować w powierzonej mu tematyce, zaczyna już organizować swój wyjazd na placówkę lub przejście na inne stanowisko. Powyższe jest ewidentnie dysfunkcjonalne.
Z tym problemem zetknąłem się osobiście. Ale jest to problem fundamentalny i bardzo złożony.
Otóż:
1. Płace są jakie są więc wyjazdy na placówki są z jakichś powodów (nie interesowało mnie to) atrakcyjne. I dotyczy to prawie wszystkich szczebli merytorycznych.
2. Ludzie więc chcą tych wyjazdów. Wprowadzenie kilkuletniej karencji musi być czymś wynagrodzone.
3. Wynikająca z nieustannego przemieszczania się na etatach i po placówkach niechęć do podejmowania dużych wyzwań i tworzenia długofalowej strategii.
4. Wynikający z tego częsty brak kontynuacji przedsięwzięć.
5. Duża i nieoficjalna rola byłych ambasadorów, a także osób z nadania politycznego często nie zajmujących ważkich stanowisk, ale decydujących w kluczowych sprawach.
6. Brak długofalowej polityki resortu wdrożonej w departamentach.

Kwestie słabości naszej dyplomacji to inna para kaloszy, ale mająca podstawę w obserwowanym w ostatnich kilkunastu latach braku prawdziwych dokumentów strategicznych określających jasno polską rację stanu, polskie czerwone linie, cel do osiągnięcia, kamienie milowe i mapy do ich osiągnięcia. Jest to bolączka wszystkich polskich ministerstw tuszowana sprawozdawczością, tabelkami, akcjami itp. bzdurami. Niesamowite było oglądanie procesu przygotowywania się do spożytkowania ostatniej transzy środków UE.
Berger
Antypirx
Capitaine
Posty: 848
Rejestracja: sobota, 27 grudnia 2014, 12:21
Has thanked: 16 times
Been thanked: 27 times

Re: MSZ - wizja przyszłości

Post autor: Antypirx »

Neoberger pisze:braku prawdziwych dokumentów strategicznych określających jasno polską rację stanu, polskie czerwone linie, cel do osiągnięcia, kamienie milowe i mapy do ich osiągnięcia.
Zróbmy je :mrgreen:
"... ma wierzytelność zabezpieczoną hipoteką przemysłową, co stwierdza kurator upadłowy" (Prokuratura Rejonowa w Tychach. O matko.)

W ciasteczku z wróżbą napisali: "Rób to, co sprawia ci frajdę". Więc rozstałem się z żoną i znalazłem sobie taką sucz, która potrafi wyssać chrom z gałki od haka samochodowego. - Joe Monster makes my day.
Antypirx
Capitaine
Posty: 848
Rejestracja: sobota, 27 grudnia 2014, 12:21
Has thanked: 16 times
Been thanked: 27 times

Re: MSZ - wizja przyszłości

Post autor: Antypirx »

http://oaspl.org/2015/10/02/msz-diagnoz ... je-reform/

Ten raport jest załamujący.
"...przywrócenie etatów szyfrantów na placówkach"?
Znaczy, że ich nie ma? OMG
"... ma wierzytelność zabezpieczoną hipoteką przemysłową, co stwierdza kurator upadłowy" (Prokuratura Rejonowa w Tychach. O matko.)

W ciasteczku z wróżbą napisali: "Rób to, co sprawia ci frajdę". Więc rozstałem się z żoną i znalazłem sobie taką sucz, która potrafi wyssać chrom z gałki od haka samochodowego. - Joe Monster makes my day.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Geopolityka i współczesne konflikty zbrojne”