Najnowsze konflikty na Bliskim Wschodzie

Sebaar
Sous-lieutenant
Posty: 449
Rejestracja: niedziela, 22 października 2006, 20:16
Has thanked: 3 times
Been thanked: 2 times

Re: Najnowsze konflikty na Bliskim Wschodzie

Post autor: Sebaar »

Philip79 pisze:Przyznam, że mam zdrowy pierdolnik w głowie. Czy ktoś z was śledzi i analizuje na bieżąco to co wyprawia Izrael w kwestii ataków zaczepnych na obiekty syryjskie.
W necie jak łatwo się domyśleć, mamy kupę info bez podawania źródeł, ale za to jest cała masa osobistych konkluzji autorów, najczęściej z tzw. "d... wzięte".
Jest przykładowo, taki kanał niejakiego @Jacka Caleiba na YT, który komentując obecne wydarzenia na b. wschodzie rzadko podaje źródła, a mieli cały czas o wydarzeniach w Syrii (kilka materiałów dziennie).

Bo np. informacja w stylu, że Izrael planuje atak na Syrię, (co się z tym wiąże na stacjonujące tam siły Iranu i Rosji), to jest to informacja praktycznie bez sensu, biorąc pod uwagę ilość sprzętu jakim dysponuje Izrael, który jest zdolny do akcji zaczepnych, dywersyjnych, ale nie prowadzenia wojny, regularnej ofensywy (to nie Liban). Tym bardziej, że USA tutaj chyba umywa ręce.
Z drugiej strony biorąc pod uwagę potencjał militarny Iranu (możliwości mobilizacyjne), to gdyby doszło do sprowokowania totalnej mobilizacji, to Izrael został by dosłownie zalany i technologia Izraela nie wiem czy by miała tu jakieś większe znaczenie. Tym bardziej, że atak wiązał by się prawdopodobnie ze wsparciem lotnictwa Rosji i sił Syrii i byłaby to kwestia tygodni, jak Izrael zostałby zajęty.
Takie ja odnoszę wrażenie.

Co o tym sądzicie?

Może podam jeden z najnowszych materiałów w/w pana.
https://youtu.be/-0rUy8lNd3E?list=UUMw9 ... 34Y21hqJSA

Ps. Przepraszam za ewentualne literówki i błędy, pisze z ekranu dotykowego którego nie potrafię ogarnąć do tej pory.
Potencjał mobilizacyjny Iranu w tym przypadku nie miałby aż takiego znaczenia, gdyż brak połączeń lądowych mocno by go ograniczył. Także rosyjskie i irańskie lotnictwo działające daleko od swoich krajowych baz byłoby w mniej komfortowej sytuacji.
I tu w przypadku otwartego konfliktu kluczowa staje się postawa Turcji....
Od szaleństwa do szaleństwa - takie jest życie!
Awatar użytkownika
Telamon
Maréchal d'Empire
Posty: 6920
Rejestracja: środa, 30 maja 2012, 17:27
Lokalizacja: Kraków/Zakliczyn
Has thanked: 697 times
Been thanked: 404 times
Kontakt:

Re: Najnowsze konflikty na Bliskim Wschodzie

Post autor: Telamon »

Po co Izrael ma dokonać inwazji na państwo praktycznie upadłe? Kraj, który przypomina mi Hiszpanię z czasów wojny domowej. Każdy robi tam co chce, każdy może przetestować swoje zabawki. Oddziały poszczególnych krajów przemierzają go jak chcą.
Izrael dalej może prowadzić wojnę tanim kosztem - rozwalić coś z powietrza bądź też wspomagać lokalnych przeciwników Asada. Inwazją straszy się świat od lat.
Awatar użytkownika
Philip79
Sous-lieutenant
Posty: 448
Rejestracja: niedziela, 16 sierpnia 2015, 18:34
Lokalizacja: Radom
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Najnowsze konflikty na Bliskim Wschodzie

Post autor: Philip79 »

Telamon pisze:Po co Izrael ma dokonać inwazji na państwo praktycznie upadłe? Kraj, który przypomina mi Hiszpanię z czasów wojny domowej. Każdy robi tam co chce, każdy może przetestować swoje zabawki. Oddziały poszczególnych krajów przemierzają go jak chcą.
Izrael dalej może prowadzić wojnę tanim kosztem - rozwalić coś z powietrza bądź też wspomagać lokalnych przeciwników Asada. Inwazją straszy się świat od lat.
Dobre pytanie, ja także non stop zadaje sobie to pytanie (pewnie jak i miliony ludzi).
Po kiego grzyba Izrael miałby robić coś do czego.

po 1. nie jest doktrynalnie i militarnie przygotowany.

po 2. potencjał wojskowy pomimo zaawansowanej technologii, jest stosunkowo bardzo mały, w szczególności do Iranu, a i lotnictwo Rosji w krótkim czasie może ulec dowolnemu zwiększeniu.

po 3. Trump wydaje mi się umywa rączki od tego, bo ma swoje sprawy w innej części świata, a także poza pyskówkami na tweeterze na temat Asada i oskarżeniami go o ponowne użycie broni chemicznej i hałasu (w końcu żydowskiej prasy) o formowaniu jakiejś tam koalicji uderzeniowej, to ja w to nie wierzę chyba.
(a tak w ogóle czy normalnie myślący człowiek uwierzył by w to, że Asad bombarduje sobie bronią chemiczną, kraj, nad którym ma juz prawie całkowita kontrolę)

po 4. Izrael właściwie podpisuje na siebie wyrok całkowitego zniszczenia kraju, bo tomahawki USA go nie uchronią, tak samo jak jakakolwiek tarcza antyrakietowa.
I TUTAJ WŁAŚNIE ZACZĄŁEM SIĘ ZASTANAWIAĆ...

Dlaczego Izrael rzucił się nagle na Polskie nieruchomości?
A nasz rząd zachowuje się jak upośledzony?
Jaki "deal" został zrobiony?

A teraz najlepsze pytanie:

Czy diaspora, przypadkiem nie dokonała właśnie poświęcenia Izraela? Wraz z tubylczą ludnością, z resztą niechętną diasporze z USA: (bankierów, lichwiarzy, potentatów medialnych itp).
Może elita Żydowska Izraela ma zamiar uwić sobie nowe gniazdko, tak jak przed wojną było, czyli w Rzeczpospolitej Polskiej?

Wiem, że to niesamowite, ale zobaczcie jak wiele klocków tutaj się układa, a o planach wykupywaniu przez Izrael Ziemi, np w poł. Ameryce, było już głośno od lat.

"kłótnia z idiotą, jest jak gra z gołębiem w szachy. Nieważne jak dobrze grasz, gołąb i tak poprzewraca pionki, a na koniec nasra na szachownicę"

Szukasz porządnej strategii?
Więc zanim wywalisz pieniądze w błoto, zobacz Gry Strategiczne, które polecam:

https://www.facebook.com/Gryzalecane/no ... e_internal
Awatar użytkownika
Philip79
Sous-lieutenant
Posty: 448
Rejestracja: niedziela, 16 sierpnia 2015, 18:34
Lokalizacja: Radom
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Najnowsze konflikty na Bliskim Wschodzie

Post autor: Philip79 »

Do @Raj, @Sebaar
Czyli albo jakiś blef, albo jakaś prowokacja, tylko jaka, no i racja, co z Turcją?

Co do stanu infrastruktury Syrii to nie mam pojęcia, ale zapewne jest nieciekawie. Jednak Iran ma już bazy, tak jak Rosjanie.
Poza tym ja nie wiem czy lądowo Syria sama nie jest w przewadze, gdyby otrzymała bardzo silne wsparcie Iranu i Rosji z powietrza.

Tutaj mam ciekawą, interaktywną mapę Syrii i naniesioną, chyba względnie aktualną sytuację:
https://syriancivilwarmap.com/

Ale przyznam, że bardziej mnie intryguje to co napisałem w poście powyżej....

"kłótnia z idiotą, jest jak gra z gołębiem w szachy. Nieważne jak dobrze grasz, gołąb i tak poprzewraca pionki, a na koniec nasra na szachownicę"

Szukasz porządnej strategii?
Więc zanim wywalisz pieniądze w błoto, zobacz Gry Strategiczne, które polecam:

https://www.facebook.com/Gryzalecane/no ... e_internal
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2493 times
Kontakt:

Re: Najnowsze konflikty na Bliskim Wschodzie

Post autor: Raleen »

Philip79, co do Twojego wcześniejszego postu, to masz niezwykły dar snucia historii spiskowych. Zastanów się nad jedną rzeczą: USA od pół wieku corocznie inwestuje grube pieniądze w Izrael jako swój stacjonarny lotniskowiec na Bliskim Wschodzie (jak to jest określane powszechnie). Naprawdę wierzysz, że jakieś chwilowo wahania nastrojów Trumpa czy zaangażowanie USA w innych częściach świata sprawią, że Izrael zostanie na pastwę losu? Pół wieku inwestycji miałoby pójść w diabły? Kto tak postępuje? Niezależnie od sympatii politycznych tego czy innego prezydenta poważne państwa charakteryzują się tym, że w pewnych zasadniczych dla nich sprawach prowadzą w miarę spójną politykę międzynarodową, a nie wykonują dyplomatyczne piruety po każdej zmianie rządu. Biorąc choćby to pod uwagę (nie mówiąc o wielu innych rzeczach), snucie tego rodzaju wizji, jak w Twoim wpisie, jest utopią i zwyczajnie stratą czasu. Tak samo jak wiara w to, że różnice zdań czy interesów między diasporą żydowską w USA a Izraelem są tak duże, że byłaby ona w stanie zostawić Izrael na pastwę losu. Nie po to walczono przed laty o powstanie państwa Izrael w tym miejscu geograficznym, w którym się znajduje, i nie po to wspierano go przez ponad pół wieku, żeby teraz się od niego odwracać.

Co do mienia pożydowskiego w Polsce i jakichś "dealów" nie wiem o czym piszesz. Wieloletnie doświadczenia z reprywatyzacją i kolejne projekty ustaw dotyczących tego mienia pokazują, że i tym razem skończy się zapewne na gadaniu, bo cała ta operacja dużo kosztuje, a nasze państwo nie jest zbyt bogate.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Telamon
Maréchal d'Empire
Posty: 6920
Rejestracja: środa, 30 maja 2012, 17:27
Lokalizacja: Kraków/Zakliczyn
Has thanked: 697 times
Been thanked: 404 times
Kontakt:

Re: Najnowsze konflikty na Bliskim Wschodzie

Post autor: Telamon »

Philip79 pisze: Dobre pytanie, ja także non stop zadaje sobie to pytanie (pewnie jak i miliony ludzi).
Po kiego grzyba Izrael miałby robić coś do czego.

po 1. nie jest doktrynalnie i militarnie przygotowany.

po 2. potencjał wojskowy pomimo zaawansowanej technologii, jest stosunkowo bardzo mały, w szczególności do Iranu, a i lotnictwo Rosji w krótkim czasie może ulec dowolnemu zwiększeniu.

po 3. Trump wydaje mi się umywa rączki od tego, bo ma swoje sprawy w innej części świata, a także poza pyskówkami na tweeterze na temat Asada i oskarżeniami go o ponowne użycie broni chemicznej i hałasu (w końcu żydowskiej prasy) o formowaniu jakiejś tam koalicji uderzeniowej, to ja w to nie wierzę chyba.
(a tak w ogóle czy normalnie myślący człowiek uwierzył by w to, że Asad bombarduje sobie bronią chemiczną, kraj, nad którym ma juz prawie całkowita kontrolę)

po 4. Izrael właściwie podpisuje na siebie wyrok całkowitego zniszczenia kraju, bo tomahawki USA go nie uchronią, tak samo jak jakakolwiek tarcza antyrakietowa.
I TUTAJ WŁAŚNIE ZACZĄŁEM SIĘ ZASTANAWIAĆ...

Dlaczego Izrael rzucił się nagle na Polskie nieruchomości?
A nasz rząd zachowuje się jak upośledzony?
Jaki "deal" został zrobiony?

A teraz najlepsze pytanie:

Czy diaspora, przypadkiem nie dokonała właśnie poświęcenia Izraela? Wraz z tubylczą ludnością, z resztą niechętną diasporze z USA: (bankierów, lichwiarzy, potentatów medialnych itp).
Może elita Żydowska Izraela ma zamiar uwić sobie nowe gniazdko, tak jak przed wojną było, czyli w Rzeczpospolitej Polskiej?

Wiem, że to niesamowite, ale zobaczcie jak wiele klocków tutaj się układa, a o planach wykupywaniu przez Izrael Ziemi, np w poł. Ameryce, było już głośno od lat.
Ja jeszcze raz napiszę to samo.

Izrael nie ma absolutnie żadnej potrzeby dokonywać inwazji na kogokolwiek. Nie musi przygotowywać ataku wyprzedzającego ani zajmować strategicznych pozycji. Mógł się obawiać swoich sąsiadów gdy ci byli silni i liczni... ale te czasy minęły. Rozwalono i zdestabilizowano Irak oraz Syrię. Z tą drugą państwo Izrael prowadzi nawet wojnę. Cel mają prosty - cofnąć swego północnego wroga do ery kamienia łupanego. Cały czas to robią. Akcje lotnictwa (m.in zbombardowanie reaktora w 2007), nieformalne wspieranie bojówek wrogich Asadowi. Mają zresztą tutaj sojuszników, jeden z nich wparował nawet do Syrii (Turcja).

Poza tym Iran nie miałby szans w walce z Izraelem. Tam ciągle latają MiGi-21 (chińskie kopie) i amerykańskie F-4. Ich lotnictwo częściowo nie jest sprawne z powodu braku części (kanibalizacja F-14). Żydzi używają już pierwszych F-35...
Aha - Izrael posiada broń jądrową. :P Ładunek taktyczny na głowę irańskich czołówek nawet nie oburzy światowej opinii publicznej.
RAJ
Général de Division
Posty: 3945
Rejestracja: czwartek, 14 maja 2015, 14:09
Has thanked: 120 times
Been thanked: 409 times

Re: Najnowsze konflikty na Bliskim Wschodzie

Post autor: RAJ »

Telamon pisze:Ładunek taktyczny na głowę irańskich czołówek nawet nie oburzy światowej opinii publicznej.
A tu się akurat grubo mylisz. To byłoby otwarcie puszki Pandory.
Aktualnie państwo które użyje atomówki przeciwko ludziom musi się liczyć z bardzo ostrą reakcją międzynarodowa i totalnym ostracyzmem.
W tej chwili to jest broń ostatniej szansy.
"Jest to gra planszowa. Każdy gracz ma planszę i lutuje nią przeciwnika." - cytat za "7 krasnoludków - historia prawdziwa."
Awatar użytkownika
Telamon
Maréchal d'Empire
Posty: 6920
Rejestracja: środa, 30 maja 2012, 17:27
Lokalizacja: Kraków/Zakliczyn
Has thanked: 697 times
Been thanked: 404 times
Kontakt:

Re: Najnowsze konflikty na Bliskim Wschodzie

Post autor: Telamon »

W tej chwili to jest broń ostatniej szansy.
Philip właśnie sugeruje iż Izrael może zostać zniszczony, a sami Żydzi zepchnięci do Morza Śródziemnego.
Ładunek zostałby zatem użyty w krytycznej sytuacji, przeciwko wojskowym i prawdopodobnie na terenie samego Izraela. Jako broń ostateczna. Mała głowica, niekoniecznie bezpośrednio na żołnierzach przeciwnika.
Niemniej sama groźba wykorzystania tej broni powinna wystarczyć do ostudzenia zapału przeciwnika. ;)

Pomyślmy też inaczej o tym zagadnieniu... Co by się stało z izraelskim arsenałem nuklearnym po udanej inwazji Persów/Arabów? Chyba żaden poważny kraj - z USA na czele - nie pozwoliłby aby głowice powędrowały w świat. (to raczej do Philipa).
Awatar użytkownika
Telamon
Maréchal d'Empire
Posty: 6920
Rejestracja: środa, 30 maja 2012, 17:27
Lokalizacja: Kraków/Zakliczyn
Has thanked: 697 times
Been thanked: 404 times
Kontakt:

Re: Najnowsze konflikty na Bliskim Wschodzie

Post autor: Telamon »

http://fakty.interia.pl/swiat/news-usa- ... Id,2569364

USA z przyjaciółmi uderzyło na Syrię.
Awatar użytkownika
Philip79
Sous-lieutenant
Posty: 448
Rejestracja: niedziela, 16 sierpnia 2015, 18:34
Lokalizacja: Radom
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Najnowsze konflikty na Bliskim Wschodzie

Post autor: Philip79 »

Nie no, myślę, że zakładając cokolwiek realnego, to nie powinniśmy brać pod uwagę "broni nuklearnej" gdyby nawet Izrael zdecydowałby się na coś takiego w akcie jakiegoś szaleństwa to byłby skończony na wieki na arenie światowej. Jest to broń ale bardziej nacisku politycznego.

Oczywiście pisząc wyżej o opcji spisywania Izraela swojego kraju na straty, lub jakiś dziwny deal, to podkreśliłem, że to moje bardzo dalekie rozważania, oczywiście mało realne na tą chwilę.
Ale napisałem to, gdyż od kilku lat co jakiś czas wychodziły takie dziwne info dotyczące np wykupów ziemi, osadnictwa poza Izraelem, a teraz jeszcze ten syf w Polsce. Jakoś tak mi się to złożyło, że Izrael gdyby wlazł w jeszcze większą kupę, lub w momencie gdyby. USA wycofały się ze wsparcia Izraela, w jakimś kluczowym momencie, chociażby ze względu na jakiś wypadek, którego skutkiem mógł by być bardzo poważny kryzys z Rosją grożący eskalacją działań wojennych.
Cholera wie co o tym myśleć.

Oczywiście zdajemy sobie sprawę, że to gra dorosłych panów, mająca na celu wywarcie nacisków a nie eskalację wojny, ale zawsze może się zdarzyć, że ktoś omyłkowo naciśnie nie ten guzik i rakieta spadnie nie tam gdzie powinna.
Ale już wczoraj USA zmiękły nieco z retoryką (widocznie ktoś doradził w końcu Trumpowi, żeby wyłączył twettera),
Niby dzisiaj coś się z rana zaczęło, ale mam nadzieje, że skończy się ostrzałem kilku baz tomahawkami.
Niemcy się wycofują, UK żąda dowodów, też im nie za bardzo po drodze chyba, a głupi Macrone został jak palec i stał się ofiarą swojej głupoty (nie wiem czemu on mi się kojarzy z Petru),
i chyba został wyrolowany jak rattlerek salonowy, szczekający na lewo i prawo, iż podły Asad który już dawno opanował sytuacje w swoim kraju, ponownie ma ciągoty do gazowania swojego społeczeństwa. Poza tym wydaje mi się, że bajer z gazem już nie działa na społeczeństwo.

"kłótnia z idiotą, jest jak gra z gołębiem w szachy. Nieważne jak dobrze grasz, gołąb i tak poprzewraca pionki, a na koniec nasra na szachownicę"

Szukasz porządnej strategii?
Więc zanim wywalisz pieniądze w błoto, zobacz Gry Strategiczne, które polecam:

https://www.facebook.com/Gryzalecane/no ... e_internal
Awatar użytkownika
Philip79
Sous-lieutenant
Posty: 448
Rejestracja: niedziela, 16 sierpnia 2015, 18:34
Lokalizacja: Radom
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Najnowsze konflikty na Bliskim Wschodzie

Post autor: Philip79 »

No nic, siedzimy i patrzymy co się będzie działo :D
Jak na razie pare bomb poleciało.

"kłótnia z idiotą, jest jak gra z gołębiem w szachy. Nieważne jak dobrze grasz, gołąb i tak poprzewraca pionki, a na koniec nasra na szachownicę"

Szukasz porządnej strategii?
Więc zanim wywalisz pieniądze w błoto, zobacz Gry Strategiczne, które polecam:

https://www.facebook.com/Gryzalecane/no ... e_internal
RAJ
Général de Division
Posty: 3945
Rejestracja: czwartek, 14 maja 2015, 14:09
Has thanked: 120 times
Been thanked: 409 times

Re: Najnowsze konflikty na Bliskim Wschodzie

Post autor: RAJ »

Amerykanie starannie zaatakowali puste bazy znajdujące się poza zasięgiem rosyjskiej opl.
Ludzie i sprzęt zostali rozśrodkowani lub przebazowani do baz rosyjskich.

Ale można odbębnić sukces i hamburgerTV będzie się brandzlować jak bardzo Assad dostał po dupie.
"Jest to gra planszowa. Każdy gracz ma planszę i lutuje nią przeciwnika." - cytat za "7 krasnoludków - historia prawdziwa."
Awatar użytkownika
Telamon
Maréchal d'Empire
Posty: 6920
Rejestracja: środa, 30 maja 2012, 17:27
Lokalizacja: Kraków/Zakliczyn
Has thanked: 697 times
Been thanked: 404 times
Kontakt:

Re: Najnowsze konflikty na Bliskim Wschodzie

Post autor: Telamon »

Trump najtańszym kosztem zbiera punkty do następnych wyborów. Każdy z prezydentów USA miał jakąś swoją wojnę, inwazję bądź jej namiastkę jak naloty. Tak pokazują swoją siłę.
Przy okazji Amerykanie nie zostaną wciągnięci w nudną i łatwo ich wyczerpującą (tzn. wolę narodu) misję okupacyjną.
Awatar użytkownika
urlich
Sergent
Posty: 141
Rejestracja: poniedziałek, 12 stycznia 2015, 22:25

Re: Najnowsze konflikty na Bliskim Wschodzie

Post autor: urlich »

"Przedstawiciel sztabu generalnego zapewnił, że syryjska obrona podczas sobotnich nalotów przechwyciła 71 pocisków rakietowych koalicji spośród łącznie 101. Świadczy to o wysokiej skuteczności uzbrojenia znajdującego się w Syrii i o świetnym wyszkoleniu syryjskich specjalistów przygotowanych przez naszych specjalistów - Rudskoj."


"Żaden z naszych samolotów ani żaden z pocisków użytych podczas tej operacji nie został skutecznie strącony przez syryjską obronę powietrzną" - podkreślił również na briefingu prasowym gen. Kenneth McKenzie "

Więc?Jak to było naprawdę?
Awatar użytkownika
Telamon
Maréchal d'Empire
Posty: 6920
Rejestracja: środa, 30 maja 2012, 17:27
Lokalizacja: Kraków/Zakliczyn
Has thanked: 697 times
Been thanked: 404 times
Kontakt:

Re: Najnowsze konflikty na Bliskim Wschodzie

Post autor: Telamon »

Póki co chyba jest za wcześnie aby móc to ustalić. Żadna ze stron - będących eksporterami uzbrojenia - nie przyzna się do błędu. ;)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Geopolityka i współczesne konflikty zbrojne”