[nowa polska gra] POTOP 1648-1660

Forum grupy Los Diablos Polacos
Larry
Carabinier
Posty: 22
Rejestracja: czwartek, 1 czerwca 2006, 13:10
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Larry »

I jak prace :) ?
Awatar użytkownika
Lord Voldemort
Pułkownik
Posty: 1325
Rejestracja: poniedziałek, 24 kwietnia 2006, 15:26
Lokalizacja: Opole
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Post autor: Lord Voldemort »

larry2903 pisze:I jak prace :) ?
Dzieki za zainteresowanie :)

Wlasnie zabawiam sie w hisoryka-detektywa i odtwarzam (a czesciowo sam tworze z bralu szczegolowych danych) OdB Armii Carskiej. Mam nadzieje, ze jeszcze w dlugi weekend albo zaraz po uda mi sie przetestowac kampanie 1654-55.

Jesli testy z wojny na wschodzie przebiegna pomyslnie, nastepny w kolejnosci bedzie test "duzego scenariusza" tj. calej wojny 1654-1660 na min. 3 graczy.

V.
Awatar użytkownika
Witold Janik
Namiestnik
Posty: 332
Rejestracja: środa, 27 grudnia 2006, 17:21
Lokalizacja: Raszyn 1809
Has thanked: 301 times
Been thanked: 12 times
Kontakt:

Post autor: Witold Janik »

A może przynajmniej jakieś małe foto planszy? :) Podczytuję "Warszawę 1656" Nagielskiego i się tak zastanawiam jak będą wyglądać okolice Wawy.

A z jakich książek korzystasz odtwarzając to OdB?
Awatar użytkownika
Lord Voldemort
Pułkownik
Posty: 1325
Rejestracja: poniedziałek, 24 kwietnia 2006, 15:26
Lokalizacja: Opole
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Post autor: Lord Voldemort »

Witold Janik pisze:A może przynajmniej jakieś małe foto planszy? :) Podczytuję "Warszawę 1656" Nagielskiego i się tak zastanawiam jak będą wyglądać okolice Wawy.
Zastanawiam sie nad umieszczeniem fotek. Narazie jeszcze musisz uzbroic sie w cierpliwosc (mapka testowa nie jest do konca pokolorowana).
A z jakich książek korzystasz odtwarzając to OdB?
- "Od Smolenska do Wilna. Kampania 1654-1655 na Litwie", chyba Kondrada Bobiatynskiego

- "Polonka-Basia 1660" z Historycznych Bitew

- "Kampania roku 1660 na Litwie" autora nie pamietam teraz

- "Cudnow 1660" Lukasza Ossolinskiego.

Wszystkie w miare nowe, zawieraja najnowsze ustalenia co do liczebnosci wojsk obydwu stron (czesto jedynie szacunkowe).

Czekam na ukazanie sie ksiazki Konotop 1658, to sie pewnie dowiem troche wiecej.
Awatar użytkownika
ozy
Tai-sa
Posty: 1498
Rejestracja: czwartek, 30 marca 2006, 10:30
Lokalizacja: Opole

Post autor: ozy »

Witold Janik pisze:tak zastanawiam jak będą wyglądać okolice Wawy.
Po ostatniej rozgrywce muszę przyznać że wyglądają ciekawie, mapa dobrze oddaje obecność rzek i ich rolę w poruszaniu się armii - wygodnie się chodzi 'wzdłuż', a kiepsko w 'poprzek'.
Farewell, leave the shore to an ocean wide and untamed
Hold your shield high, let the wind bring your enemy your nightmare
Awatar użytkownika
ozy
Tai-sa
Posty: 1498
Rejestracja: czwartek, 30 marca 2006, 10:30
Lokalizacja: Opole

Post autor: ozy »

Wczoraj graliśmy znów scenariusz 1656. Dużo czasu zajęło nam spisywanie regół i dyskusje nad celowością niektórych zasad, więc rozegraliśmy tylko 2 pełne etapy (Zima i Wiosna) każdy po +/- 10 aktywacji.

Grałem Szwedami, przesunąłem większość ciężkich sił (piechota, artyleria, weterani) na Pomorze - by zdobyć Malbork i zablokować Gdańsk, liczac na to że dwa ugrupowania kawalerii pod Królem i Daglasem zatrzymają Polaków na Mazowszu i w Małopolsce. Srogo się zawiodłem, Polacy zebrali 30 tys wojska, odebrali mi Kraków i Warszawę, a potem J.K.Mość z oddziałem 15 tys. doborowej cav zrobił rajd aż pod Toruń, rozbijając kompletnie 6 tys. jazdy Daglasa i zagroził moim wojskom oblegającym twierdze Pomorza. Cholerny Malbork broni się już 6 miesięcy (Voldemort miał spory fart w rzutach). Zablokowany (także przez szwedzką flotę) Gdańsk powoli traci wojska w furażach, ale Holendrzy już płyną mu na pomoc...

Sytuacja więc nieciekawa, ale K.Gustaw zgromadził 18 tys. armie w Wielkopolsce i zamierza uderzyć na J.Kazimierza pod Toruniem. Do tego prawdopodobnie sięgnę po pomoc Elektora Brandenburgii, oddam Prusom Wielkopolskę, a ich armię rzucę na Warszawę i odetnę J.K.Mość od reszty ziem polskich w kotle pomiędzy K.Gustawem, Wisła, granicą Prus a armią Elektora. No chyba że polska jazda zareaguje pierwsza...

Voldemort zapisał ustawienia i będziemy kontynuować...

Acha - przetestowaliśmy znów ekonomkę, no i na razie wszystko sprawnie działa :) efekty poboru są w miarę historyczne. Pytanie czy system sprawdzi się też w innych scenariuszach.
Farewell, leave the shore to an ocean wide and untamed
Hold your shield high, let the wind bring your enemy your nightmare
Larry
Carabinier
Posty: 22
Rejestracja: czwartek, 1 czerwca 2006, 13:10
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Larry »

Brzmi bardzo ciekawie... :) . Jakaś przybliżona data spodziewanego wydania?
tstaszek
Adjoint
Posty: 728
Rejestracja: sobota, 18 marca 2006, 19:06
Lokalizacja: SKĄD SIĘ DA

Post autor: tstaszek »

Kurczę zapowada się naprawdę super.
W związku z tym takie małe pytanko, bo koledzy "doświadczeńsi" są, ile może kosztować wydanie tego typu gry??? Biorąc oczywiście pod uwagę fakt, iż nie jest to sprzedaż masowa i że krąg zainteresowany jest raczej wąski. Bardzo jestem ciekaw jakiego rzędu jest to kwota kilka czy kilkanaście tysięcy?? A może da się taniej?? Bardzo byłbym wdzięczny za garść informacji.
Pozdrawiam
runnersan
Capitaine-Adjudant-Major
Posty: 998
Rejestracja: poniedziałek, 21 sierpnia 2006, 18:16
Has thanked: 2 times
Been thanked: 10 times

Post autor: runnersan »

Pytanko, a jak stworzono tabelki walk? Tzn czy jest możliwym, że siły mniejsze pokonają większe? Czytając pewną publikację o Potopie, miałem wrażenie, że w paru miejscach bez względu na to ilu wystawaliśmy ludzi to i tak obrywaliśmy.
Awatar użytkownika
Lord Voldemort
Pułkownik
Posty: 1325
Rejestracja: poniedziałek, 24 kwietnia 2006, 15:26
Lokalizacja: Opole
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Post autor: Lord Voldemort »

larry2903 pisze:Brzmi bardzo ciekawie... :) . Jakaś przybliżona data spodziewanego wydania?
Optymistyczna wersja zaklada, ze jeszcze w tym roku kalendarzowym.
Awatar użytkownika
ozy
Tai-sa
Posty: 1498
Rejestracja: czwartek, 30 marca 2006, 10:30
Lokalizacja: Opole

Post autor: ozy »

runnersan pisze:Pytanko, a jak stworzono tabelki walk? Tzn czy jest możliwym, że siły mniejsze pokonają większe? Czytając pewną publikację o Potopie, miałem wrażenie, że w paru miejscach bez względu na to ilu wystawaliśmy ludzi to i tak obrywaliśmy.
Tak, oczywiście. Jedną sprawą jest liczebność, inną faktyczna efektywność bojowa, a jeszcze inną wpływ dowódców i kompozycji sił na walkę. :)
Farewell, leave the shore to an ocean wide and untamed
Hold your shield high, let the wind bring your enemy your nightmare
Awatar użytkownika
Lord Voldemort
Pułkownik
Posty: 1325
Rejestracja: poniedziałek, 24 kwietnia 2006, 15:26
Lokalizacja: Opole
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Post autor: Lord Voldemort »

runnersan pisze:Pytanko, a jak stworzono tabelki walk? Tzn czy jest możliwym, że siły mniejsze pokonają większe? Czytając pewną publikację o Potopie, miałem wrażenie, że w paru miejscach bez względu na to ilu wystawaliśmy ludzi to i tak obrywaliśmy.

Nie no, az tak zle nie bylo. Czasem i Szwedom sie oberwalo - np. pod Warka, Prostkami itp. Tabelki wygladaja tak, jak napisal ozy.

Przykladowo, w ostatniej testowej grze Jan Kazimierz z 11 tysiacami kawalerii zadal sroga kleske Douglasowi pod Toruniem z 6 tysiacami kawalerii. Douglas w trakcie odwrotu za Wisle stracil 2/3 posiadanych wojsk (sic!).

Ale walczyc z prawie 20-tys. armia szwedzka pod Karolem Gustawem to ja dobrowolnie nie zamierzam ;)
runnersan
Capitaine-Adjudant-Major
Posty: 998
Rejestracja: poniedziałek, 21 sierpnia 2006, 18:16
Has thanked: 2 times
Been thanked: 10 times

Post autor: runnersan »

U Englunda większość opisów bitew zaczynało się "Szwedzi pamiętając Warkę". Jak tylko od tego zaczynał, już wiedziałem kto wygrał bitwę.
Awatar użytkownika
Lord Voldemort
Pułkownik
Posty: 1325
Rejestracja: poniedziałek, 24 kwietnia 2006, 15:26
Lokalizacja: Opole
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Post autor: Lord Voldemort »

runnersan pisze:U Englunda większość opisów bitew zaczynało się "Szwedzi pamiętając Warkę". Jak tylko od tego zaczynał, już wiedziałem kto wygrał bitwę.
W naszej ostatniej grze z Ozym taka role bedzie pewnie spelniania bitwa pod Toruniem.
runnersan
Capitaine-Adjudant-Major
Posty: 998
Rejestracja: poniedziałek, 21 sierpnia 2006, 18:16
Has thanked: 2 times
Been thanked: 10 times

Post autor: runnersan »

Hehe... Gdyby to Szwedzi wygrali, to Englund mógłby pisać "Polacy pamiętając Toruń, już nie dali się zrobić w jajo:)"
Zablokowany

Wróć do „Los Diablos Polacos”