Bitwa pod Suwałkami - prośba do Warszawiaków

..i inne gry Leguna.
Awatar użytkownika
Legun
Chef d'escadron
Posty: 1026
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:51
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 4 times
Been thanked: 15 times

Bitwa pod Suwałkami - prośba do Warszawiaków

Post autor: Legun »

Jestem dość zaawanosowany w pracach nad mapą Prusch Wschodnich i okolic w standarcie serii "Forgotten Battles" na TOAW. Na pewno będę chciał zrobić "Tannenberg", "Jeziora Mazurskie" oraz całą miesięczną kampanię od połowy sierpnia do połowy września. Chodzi mi jednak też po głowie zrobienie scenariusza na podstawie naprawdę już zapomnianej bitwy pod Suwałkami. To starcie pomiędzy rosyjską 10 Armią a tymi siłami niemieckimi, które zostały w Prusach po przerzuceniu sił do Kongresówki. Miało miejsce w pierwszej połowie października i - z tego, co pamiętam - były tam całkiem zgrabne wybrzuszenia frontu, choć wszystko skończyło się bez rozstrzygnięcia. Jedyny materiał, jaki na ten temat udało mi się kiedykolwiek znaleźć, to 4 tom "Der Weltkrieg", który można znaleźć w Centralnej Bibliotece Wojskowej. Przegląłem go sobie tam przed laty i zrobiłem jakieś wyrywkowe notatki (chciałem się dowiedzieć, kiedy na froncie pojawił się niemiecki XXV KRez). Z jakichś powodów nie skserowałem sobie map, ani niczego więcej. Stąd moja prośba:
- Czy ktoś czasem nie wybiera się do tej biblioteki, lub nie mógłby się wybrać? Chodzi o skserowanie tych map obarazujących sytuację w Prusach od końca bitwy nad Jeziorami Mazurskimi do początku listopada, czyli przerzutu kolejnych dwóch korpusów pod Toruń (wariant minimum). Warian maksimum to znalezienie odpowiednich fragmentów tekstu i skserowanie ich także. Mogę w zamian zaoferować (poza oczywiście zwrotem kosztów) egzemplarz(e) OWC oraz dedykację w opisie scenariusza. Jeśli to mało, mogę dorzucić jakąś książkę. Może też ktoś chce przy okazji opracować sobie jakiś scenariusz do planszowego Tannebergu?
Autorze! Nie zmuszaj gracza do powtarzania historycznych błędów - pozwól mu robić własne.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2490 times
Kontakt:

Post autor: Raleen »

Ja byc może będę się do CBW wybierał Legunie, Andrzej też bywa często.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Legun
Chef d'escadron
Posty: 1026
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:51
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 4 times
Been thanked: 15 times

Post autor: Legun »

Miło słyszeć - gdybyś pamiętał i miał taką możliwość, byłbym bardzi wdzięczny. Mógłbyś wtedy wreszcie poznać OWC :)
Autorze! Nie zmuszaj gracza do powtarzania historycznych błędów - pozwól mu robić własne.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2490 times
Kontakt:

Post autor: Raleen »

Postaram się, mam nadzieję, że jest to łatwo dostępne.

A zdjęcia z aparatu cyfrowego byłyby ok?
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Legun
Chef d'escadron
Posty: 1026
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:51
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 4 times
Been thanked: 15 times

Post autor: Legun »

O, jeszcze jak! Choć sam mam takie doświadczenie, że przy braku doświadczenia i odpowiedniego doświetlenia, jakość może pozostawiać wiele do życzenia. Zakładam jednak, że (w odróżnieniu ode mnie) masz w tym wprawę :). Zdjęcia są też znacznie łatwiejsze do przesłania :).
Autorze! Nie zmuszaj gracza do powtarzania historycznych błędów - pozwól mu robić własne.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2490 times
Kontakt:

Post autor: Raleen »

Aż takiej wprawy nie mam niestety, ale jakby co można jeszcze raz inną metodą.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Gladky
Sous-lieutenant
Posty: 372
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 16:59
Lokalizacja: Tuchów/Lublin
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Post autor: Gladky »

Raleen pisze:Postaram się, mam nadzieję, że jest to łatwo dostępne.

A zdjęcia z aparatu cyfrowego byłyby ok?
MB w bibliotece w Sorbonie robił zdjęcia cyfrówką jakimś kronikom z epoki napoleońskiej i książkom. Wyszly całkiem nieźle. Niektóre rzeczywiście zamazane, ale generalnie jakośc dobra.
Awatar użytkownika
slowik
Generaloberst
Posty: 4838
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 15:00
Lokalizacja: Wien
Been thanked: 5 times

Post autor: slowik »

Postaram sie zalatwic te mapy. Mam tylko problem w tym ze wpisujac w wyszukiwarke biblioteki tytul "Der Weltkrieg" wydaje mi chyba 5 roznych autorow. A czyje dzielo chodzi?
urodzony 13. grudnia 1981....
Awatar użytkownika
Legun
Chef d'escadron
Posty: 1026
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:51
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 4 times
Been thanked: 15 times

Post autor: Legun »

To jests wielotomowe oficjalne wydawnictwo "Reichsarchiv" z lat 30-ych. W katalogu Jagiellonki nie ma autorów.
Autorze! Nie zmuszaj gracza do powtarzania historycznych błędów - pozwól mu robić własne.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2490 times
Kontakt:

Post autor: Raleen »

Byłem w CBW, jest tam to czego szukamy, tylko raz, że miałem problem techniczny, dwa, że to chyba nie o 4 tom chodzi. Tom 4 miałem w rękach i jest on o froncie zachodnim.

Jest kronika z lat wojny, z dużą ilością zdjęc i z obrazkami, ma też jakieś mapy, ale nie ma na nich naniesionych pozycji i ruchów wojsk, po prostu czyste mapy fizyczne i jest seria z Reichsarchiv. Obie są bez autorów, ta pierwsza to raczej praca zbiorowa - jest to kronika z lat wojny, to drugie nie wiem dokładnie, ale chyba nawiązuje do pierwszego choc jest znacznie grubsze. Pierwsza jest z czasów wojny chyba wydawana w latach 1915-1919, druga powojenna. W każdym razie w wykazie bibliotecznym są podane razem.

To jest ta pierwsza, starsza:
Der Weltkrieg
Illustrierte Kriegs-chronik
des Daheim

Druga seria - "Der Welkrieg" podtytul jest: militarischen Operationen zu Lande
są w CBW tomy 1-7 i 10-14
wydawnictwo E.S. Mittler
bearb. im Reichsarchiv (czyli to chyba nie wydawca jednak)
Tak mi wychodzi co do wydawcy z katalogu.

Tomy 3-7 z tytułami:
III - 1926 r. Der Marne Feldzug: von Sambre zur Marne
IV - 1926 r. Der Marne Feldzug: Die Schlacht
V - 1929 r. Im Westen bis zum Stellungskrieg, im Osten bis zum Rueckzug
VI - 1929 r. Der Abschluss der Operationen im Westen und Osten
VII - 1931 r. Die Operationen des Jahres 1915. Die Ergnisse im Winter und Fruehjahr

Jeśli to ma byc do frontu wschodniego to chyba chodzi o tomy 5 i (lub) 6 - nie wiem który z nich?
Jak byłem ostatnio nie popatrzyłem sobie od razu na podtytuły tylko wziąłem tom IV i ten przejrzałem w obu wersjach, starszej i nowszej. W nowszej są piękne mapy z położeniem wojsk, naprawdę rewelacyjne, ale nie ma żadnych zdjęc, w starszej - tej kronice, są zdjęcia, ale nie ma map.

Wybiorę się jeszcze jutro albo w poniedziałek do CBW i powinienem miec, chyba że slowik przez weekend znajdzie. Byc może on będzie miał to też lepiej zeskanowane z jakiejś strony albo forum. Podałem więc dokładniejsze namiary na dzieło i ustal Legunie możliwie o który tom chodzi i co do tych fragmentów tekstu - tu mógłbym na pewno pomóc bo to nie mapa więc jakbym nie pofotografował da się przeczytac.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Legun
Chef d'escadron
Posty: 1026
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:51
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 4 times
Been thanked: 15 times

Post autor: Legun »

Praszam, musiły mi się pomylić numery. Chodzi o to drugie wydawnictwo - powojenne, bez zdjęć a z mapami. Na pewno chodzi o tom 5. Tom 6 jest w Jagiellonce i większość map z niego mam zkserowanych. Mogę je zeskanować i umieścić w sieci, jeśli ktoś jest zainteresowany. Jest to cała bitwa pod Łodzią, to znaczy od przerzucenia sił pod Toruń po grudniową stabilizację na linii Rawki. Jeśli będziesz miał aparat cyfrowy, to byłbym bardzo wdzięczny, gdybyś od razu zrobił fotografie wszystkim mapom z tomu 5 oraz wszystkim OdB. Mogą być tuż przed mapami - w tomie I są (mam skserowane i też mogę udostępnić) a w tomie VI niestety nie ma. Są za to w tomie VII :?.
Autorze! Nie zmuszaj gracza do powtarzania historycznych błędów - pozwól mu robić własne.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2490 times
Kontakt:

Post autor: Raleen »

OK, dziś nie bardzo było jak, po długim weekendzie zaraz pójdę, bo 1-3 maja CBW nieczynna w ogóle. Ale mapy te co widziałem w tomie 4 robią wrażenie, jakiś fragment można dac na forum, żeby pokazac jak to wygląda, może też twórcom map do gier pomoże.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Legun
Chef d'escadron
Posty: 1026
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:51
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 4 times
Been thanked: 15 times

Post autor: Legun »

Jeśli chodzi o mapy, to jednak niedoścignionym wzorem jest dla mnie David Glantz - ten od Operacji "Mars". Postaram się na dniach zrobić fotkę jakiejś jego mapki i umieścić w sieci.
Co do Suwałk - czekam cierpliwie.
Autorze! Nie zmuszaj gracza do powtarzania historycznych błędów - pozwól mu robić własne.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2490 times
Kontakt:

Post autor: Raleen »

Byłem i po ciężkich bojach mam co trzeba, jak sądzę.

Za niedługo napiszę w tym miejscu...
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Legun
Chef d'escadron
Posty: 1026
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:51
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 4 times
Been thanked: 15 times

Post autor: Legun »

Super! Czekam cierpliwie, choć z niecierpliwością ;).
Autorze! Nie zmuszaj gracza do powtarzania historycznych błędów - pozwól mu robić własne.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rok 1920, Ostatnia wojna cesarzy”