Strategie

Forum historyczno-wargamingowe
Teraz jest niedziela, 19 listopada 2017, 03:22

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: [OWC] Twierdze
PostNapisane: poniedziałek, 23 października 2006, 16:09 
Lieutenant
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 22 grudnia 2005, 20:07
Posty: 553
Lokalizacja: Warszawa
Tak mnie tkneło, choc sytuacja nie miał miejca na planszy:
Rozbity zostaje sztab. W jego zasiegu znajduje sie twierdza a w niej jednostki. Czy sprawdzaja swoja odporność jak te w polu? rzecz sie tyczy zapisu ze jednostki w twierdzy sa dowodzone. Mniemam ze chodzi tu o przypadek oblezenia twoerdzy i kwestii dowodzenia tymi jednostkami.
Jak rozumiem przy ataku z twierdzy jednostka nawet jesli jest poza zasiegiem dowodzenia i tak jest dowodzona na podstawie tego samego przepisu??


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: poniedziałek, 23 października 2006, 16:09 
Grossadmiral
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 22 grudnia 2005, 19:49
Posty: 9611
Lokalizacja: Piastów
Zanim usłyszymy egzegezę tego przepisu przez Najwyższy Autorytet (po Jego powrocie z sobotniego wypadu), zacytuję fragment z listu Leguna do mnie na ten temat z 18 listopada 1997 roku(!):

Wojska w twierdzy są zawsze dowodzone dla oddania znaczenia twierdz jako bazy operacyjnej dla armii polowej. Utrzymanie dowodzenia w twierdzy izolowanej wynikało z:
- unikania kolejnego przepisu,
- zwiększenia niebezpieczeństwa wypadu z twierdzy.
Natomiast uwzględnianie tego, czy twierdza jest w zasięgu dowodzenia własnego sztabu w przypadku ustalania izolacji wynika z praktyki operacyjnej. Np. wojska rosyjskie okrążone w Dęblinie w wyniku ataku mogą się wycofać przez linie kontroli, jeśli gdzieś w okolicach jest armia polowa, czego najlepszą miarą jest obecność sztabu. Zupełnie inaczej wygląda sytuacja, gdy okrążona twierdza jest głęboko na tyłach. Wtedy do blokady odwrotu nie jest potrzebnych aż sześć jednostek.


Próbując to zinterpretować: Fakt, że jednostki w twierdzy są zawsze dowodzone nie wynika z obecności w twierdzy jakiegoś "wirtualnego" sztabu, lecz dzieje się tak w sposób automatyczny. Zatem nie można przyjąć, że w momencie rozbicia znajdującego się w pobliżu sztabu armii jednostki te "mogą być dowodzone przez inny sztab, znajdujący się w mniejszej odległości od nich niż sztab rozbity" (reg. 21.3) i nie podlegają sprawdzaniu odporności. Według mnie należy sprawdzić odporność. Jeżeli twierdza nie jest oblężona, rozbicie sztabu oznacza przerwanie struktury dowodzenia i zaopatrzenia, co powoduje czasowy (bo jednostki mogą zostać w przyszłości zebrane) spadek możliwości bojowych oddziałów w twierdzy. Jeśli twierdza jest oblężona, rozbicie pobliskiego sztabu armii oznacza trwały spadek szans tych jednostek na przebicie się z twierdzy.
Poczekajmy jednak na opinię Jarka.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: poniedziałek, 23 października 2006, 16:10 
Chef d'escadron
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 22 grudnia 2005, 19:51
Posty: 1002
Lokalizacja: Kraków
Tak to miasło być, jak pisze Andrzej, ale jeszcze sobie przemyślę wszystkie sytuacje.


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group. Color scheme by ColorizeIt!
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL


Informacja o ciasteczkach
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji świadczonych usług. Jeśli nie akceptujesz tego faktu prosimy o opuszczenie tej strony.