Strategie

Forum historyczno-wargamingowe
Teraz jest czwartek, 19 lipca 2018, 15:31

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 306 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 17, 18, 19, 20, 21
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: Ostatnia wojna cesarzy (Novina)
PostNapisane: czwartek, 3 sierpnia 2017, 15:34 
Chef d'escadron

Mogę tylko potwierdzić - ograniczenia dotyczące przemarszów to jedno, zaś te dotyczące pościgu to drugie. Te pierwsze mają wpływ na te drugie tylko w przypadku ustalania, czy da się zrobić pościg dalej, niż na zaatakowane pole. Na to pole zaś da się wejść zawsze.

PostNapisane: niedziela, 5 listopada 2017, 21:53 
Caporal-Fourrier

Zapraszam chętnych do rozgrywki przez skype w najnowsze OWC, 3-4 posunięcia w tygodniu (w przeliczeniu to ok po 1,5 godziny dziennie). Zainteresowani proszę o kontakt na priv.

PostNapisane: wtorek, 29 maja 2018, 11:22 
Caporal

Nie chcę zakładać nowego tematu, dlatego zadam moje pytania w tym temacie.

Nie widzę większych korzyści z tajnej koncentracji, czy też utajniania zapasów. Być może błędnie interpretuję jakieś zasady, dlatego zapraszam do sprostowań lub uwag.

Zgodnie z zasadami, ruch kolejowy można traktować jak zwykły ruch, czyli wykonać go zarówno jako ruch zwykły jak i odwodów. Ograniczenia dotyczą dostępnych ilości przewozów kolejowych, rozpoczęcie i zakończenie ruchu w mieście i ruch po liniach kolejowych (z ich limitami). Dodam dla porządku, że mam na myśli pierwotne przepisy, gramy według nich i nie chcę już nic mieszać. Dla przykładu w etapie A mogę wprowadzić posiłki koleją w ruchu odwodów w miasta rozmieszczone blisko frontu i w ruchu zwykłym ruszyć nimi na front i przeprowadzić ataki powtórne. Jaka korzyść z tajnej koncentracji? Przecież moje wojska i tak będą ujawnione w chwili ataku. Nie znalazłem w przepisach o kolei (18.) nic o żadnych ograniczeniach w ruchu po dotarciu do miasta ruchem kolejowym.

Podobnie rzecz ma się z tajnością zaopatrzenia. Skoro przydzielanie odbywa się we własnej fazie zaopatrzenia, to to czy w danym momencie wróg widzi czy też nie, ile punktów dodano na danym teatrze działań niczego w praktyce nie zmienia. I tak tylko biernie czeka aż kolejka się skończy (chyba, że sytuacja będzie tragiczna i zdecyduje o ruchu odwodów, co jest już swoistą desperacją). Chyba, że czegoś nie doczytałem.

EDIT

Jedyną wyraźną korzyścią tajnej koncentracji jest możliwość przerzutu wojsk w drugim ruchu w swoim posunięciu i "ukryciu" ich, aby w następnym posunięciu można było wykonać nimi ruch odwodów i wykonać ataki zwykłe. Ma to swoje ograniczenia (trzeba mieć swoiste rezerwy, żeby można było wojska na czas posunięcia przeciwnika zdjąć z mapy.

PostNapisane: wtorek, 29 maja 2018, 19:26 
Caporal-Fourrier

Hey
Co do tajnych zapasów to nie trzeba ujawniać w najbliższej fazie zaopatrzenia i zaskoczenie może faktycznie mieć miejsce, z praktyki zazwyczaj jest inaczej, sprzymierzeni pomimo zmagazynowanego zapa nie mają dostatecznie wielkich sił które zakonspirowane mogły by uderzyć. Nigdy nie użyłem opcji tajnych zapasów.
W przypadku tajnej koncentracji to przydaje ona w utajnianiu wjeżdżających (wraz z patrolami) i nie uczestniczących w najbliższej fazie walki jednostek, można wtedy nieco zmylić przeciwnika.

Transport kolejowy w najnowszej wersji gry, zdecydowanie lepiej ukazuje charakter walk na froncie, raz rozładowana jednostka raczej już pozostaje na wybranym odcinku.
Przerzut jednostek w myśl nowych przepisów wydłuża się o 1 fazę i nie ma już łatania dziur jednostkami stojącymi w miastach, teraz trzeba jednostkę załadować i dopiero przewieść.

PostNapisane: środa, 30 maja 2018, 10:37 
Caporal

W nowych zasadach ma to większy sens. W starszych, kiedy zaraz po przewiezieniu w tym samym posunięciu wojska mogły ruszyć do ataku tajna koncentracja niewiele daje.

Natomiast:

Cytuj:
Co do tajnych zapasów to nie trzeba ujawniać w najbliższej fazie zaopatrzenia i zaskoczenie może faktycznie mieć miejsce

nie bardzo do mnie przemawia. W zasadzie prawie zawsze istnieje ryzyko, że wróg będzie prowadził ofensywę (chyba, że na początku etapu ma np. 7 punktów zaopatrzenia na danym teatrze działań i nawet dodanie 8 punktów czyni ofensywę ryzykowną).

PostNapisane: środa, 30 maja 2018, 19:54 
Caporal-Fourrier

Zawsze można opóźnić wejście posiłków, tak by wyszły w teren przed atakami zwykłymi ale to jest zawsze etap później hehe a głód jednostek na froncie wielki (oczywiście z perspektywy sprzymierzonych).

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 306 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 17, 18, 19, 20, 21

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]