Plewna 1877. III Szturm

Awatar użytkownika
Karel W.F.M. Doorman
Admiraal van de Vloot
Posty: 10331
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 16:24
Lokalizacja: lichte kruiser HrMs "De Ruyter"
Has thanked: 2006 times
Been thanked: 2734 times

Post autor: Karel W.F.M. Doorman »

Raleen pisze: Jenerał ma czasem specyficzne podejście do gier, pamiętam, że co do Galicji nie określał liczby etapów, bo jego zdaniem to sztuczne wyznaczanie końca gry. W pełni nie potrafię odtworzyć argumentacji, ale o to mniej więcej chodziło. I jest w tym trochę racji, bo nie raz w grach tak jest, że pod koniec gracze nadmiernie szafują oddziałami i występują inne niekorzystne z punktu widzenia realizmu i grywalności zjawiska. Ale jednak większość woli wiedzieć jakie są warunki zwycięstwa i w jakiś sposób potem do tego dażyć.
Jenerał ma specyficzne podejście do wielu rzeczy, do gier także.
Żeby wiedzieć, jakie mają być warunki zwycięstwa, należy kilkunastokrotnie grę rozegrać, by zauważyć, co gdzie trzeba poprawić i wygładzić.

Nie przypominam sobie, żeby się umawiano, iż walczymy do zimy, a potem pokój (skończą się etapy i szluss).

Co do ilości starć taktycznych, to owszem, ale niestety się rozmijamy - ja stawiam na Tolka Banana - iklość starć będzie zależała od graczy, a dla chętnych można zrobić przepisy alternatywne, symulujące wielkie batalie jednym rzutem kością (i pół armii idzie do piachu - jak kto to lubi, niech ma).
Follow me!
Kontradmirał Karel Doorman do swoich podwładnych, Morze Jawajskie, 27 lutego 1942 roku.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43314
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3901 times
Been thanked: 2474 times
Kontakt:

Post autor: Raleen »

Moja uporządkowana wizja świata :wink: każe mi zapytać czy może jakoś tego nie wydzielić, ewentualnie możemy pomyśleć nad osobnym działem o starożytności jak Strategos byłby chętny :?: Bo tak trochę o Plewnie gadamy, trochę o okresie hellenistycznym.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Karel W.F.M. Doorman
Admiraal van de Vloot
Posty: 10331
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 16:24
Lokalizacja: lichte kruiser HrMs "De Ruyter"
Has thanked: 2006 times
Been thanked: 2734 times

Post autor: Karel W.F.M. Doorman »

Raczej porównujemy, okres hellenistyczny tu tak naprawdę nie chodzi.
Follow me!
Kontradmirał Karel Doorman do swoich podwładnych, Morze Jawajskie, 27 lutego 1942 roku.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43314
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3901 times
Been thanked: 2474 times
Kontakt:

Post autor: Raleen »

Co do ilości starć taktycznych, to owszem, ale niestety się rozmijamy - ja stawiam na Tolka Banana - iklość starć będzie zależała od graczy, a dla chętnych można zrobić przepisy alternatywne, symulujące wielkie batalie jednym rzutem kością (i pół armii idzie do piachu - jak kto to lubi, niech ma).
Wydaje mi się, że pomieszałeś dwie rzeczy Zulusie:

1) ilość starć
2) to czy jeden gracz może zdecydować o tym, że starcie jest rozgrywane wyłącznie w skali operacyjnej
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Karel W.F.M. Doorman
Admiraal van de Vloot
Posty: 10331
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 16:24
Lokalizacja: lichte kruiser HrMs "De Ruyter"
Has thanked: 2006 times
Been thanked: 2734 times

Post autor: Karel W.F.M. Doorman »

Nie tyle pomieszałem, co wypowiedziałem się nieprecyzyjnie - szło mi oczywiście o ilość starć na poziomie taktycznym.
Follow me!
Kontradmirał Karel Doorman do swoich podwładnych, Morze Jawajskie, 27 lutego 1942 roku.
Zablokowany

Wróć do „Archiwum”