System XVII-wieczny - rozgrywka w PMiHW

Recenzje przepisów, relacje z rozgrywek (After Action Reports), zasady domowe.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43386
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3948 times
Been thanked: 2515 times
Kontakt:

System XVII-wieczny - rozgrywka w PMiHW

Post autor: Raleen »

W ostatnią sobotę wraz ze Zwierzem uczestniczyliśmy w wieloosobowej rozgrywce w system XVII-wieczny w PMiHW. Rozgrywka jest w toku, a nie sporządzałem szczegółowych notatek, więc chwilowo powstrzymam się od szerszych relacji, ale w tym tygodniu i w następny weekend będziemy kontynuować, więc wtedy więcej szczegółów. Wykonane zostało też sporo zdjęć.

Bitwa jest ogromna, pole bitwy, wzdłuż ma ponad 10 metrów, w szerz około 4-5 metrów. Na tym obszarze ścierają się siły armii Rzeczypospolitej, a po drugiej stronie połączone wojska Moskwy, Turków i Tatarów. Ja ulokowałem się po stronie wrażej, Zwierz kieruje zgrupowaniem piechoty wspartym silną artylerią po stronie Rzeczypospolitej. Mi z kolei przypadł regiment strzelców moskiewskich, wraz z jedną armatą. Początkowo także w mojej gestii dowodzenia był pułk dragonów, ale po szarży wraz z innymi jednostkami przeszedł pod komendę operującego na tym skrzydle dowódcy kawalerii. Niestety przeciwnik bardzo rwał się do walki i rzucił na nas od razu swoją kawalerię, mimo że nie posiadał przewagi. Zastopowało to ruch piechoty moskiewskiej naprzód, tym niemniej za cenę poważnych strat wśród polskich dragonów, których moskiewscy dragoni wraz z karabinierami otoczyli i niemal wysiekli. W centrum działo się podobnie. Początkowo dragoni polscy nie wytrzymali i nie czekając na pancernych i inne formacje pogalopowali na centralną ortę turecką. Nie wiem co się dokładnie tam działo (zaangażowany byłem w tym czasie gdzie indziej, a pomiędzy mną a tamtym odcinkiem było kilku dowódców), ostatecznie jednak dragoni zostali przyparci do przeszkód terenowych, choć do tego czasu udało im się znieść część centralnej orty tureckiej. Na prawym skrzydle co najmniej trzy duże oddziały Tatarów uganiają się z polską jazdą, ostatnio nawet z dobrym skutkiem, zaś pomiędzy moim prawym skrzydłem a centrum tureckim do powoli, majestatycznie posuwa się do przodu tabor kozacki, naprzeciw którego Polacy ustawili jakieś swoje pojedyncze wozy taborowe, co z tego wyniknie trudno powiedzieć, zwłaszcza jak do akcji wkroczy liczna polska artyleria. Tym niemniej formacje azab posuwają się już do przodu i gdy dojdzie do zwarcia z Polakami, ich los może być trudny do pozazdroszczenia.

Tyle na razie.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
S.Rakowiecki
Appointé
Posty: 46
Rejestracja: sobota, 12 lipca 2008, 09:53
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: S.Rakowiecki »

Witam. Cieszę się z udziału Gopści ze Strategii w akcji w PMiHW. Celny opis lewego skrzydła sił połączonych. Cóż, regiment Dragonów koronnych przestał iostnieć po imponującej akcji podczas której rozpędził orte azab / już się pozbierała, ale jest jej 2/3 / złamałstrzelczą ortę janczarów / też się już pozbierała, ale jest jej pół..../. Zwierz ustawia szalenie mocny "komitet powitalny" mając vis-a-vis tabor kozacki i pięć ort tureckich z artylerią i jazdą kozacką w zanadrzu. Trzy czambuły uganiają się na dalekim prawym skrzydle usiłując wymanewrować jazdę koronną i dostac się "od kuchni" do obozu. Cel prozaiczny: splądruj i wywołaj panikę. Ba, ale najpierw trzeba tam się dostać XD . Tatarów prowadzi tzw "roczniak" tj d-ca mający rok praktyki w Pracowni, jazdę koronną człowiek , który jest wśród nas od ponad 20 lat....Co na to spece od "morale"? Lewe, moskiewskie skrzydło prowadzone przez trzech komendantów ( doświadczonego, gościa i młodziutkiego) nie moze poradzić sobie z doskonale prowadzonymi dwoma regi,entami dragonów , które skutecznie zablokowały i opóźniły przeważające siły w dwu pzresiekach: między katedrą i lasem i miedzy lasem i wzgórzami. Tym pasmem wspomnianych wzgórz posuwa się jesdna orta azab. Nawywija jesze ona potężnie na prawym skrzydle centralnego zgrupowania piechoty i artylerii koronnej. Ta dywersja moze wiele "namieszać". 6 godzin czystej akcji, łącznie 20 tur. Koryguję informacje terytorialne: to 40 metrów kwadratowych; teren ma 8 metrów długosci i 5 metrów szerokości. Łącznie w akcji jest około 300 jeźdźców, ponad 40 wozów, więcej niż 20 armat, falkonetów i dział, około 1000 piechoty + ponad 200 ciurów, czerni, lagymdzy itp. Uczestniczy 18 osób w baaaardzi różnym wieku od 10 do 50 lat. Postaramy się "wrzucić" jakiś serwis zdjęć tak tu, jak na stronę PMiHW. Teren jest nastawny / czyli nie nasze słynne makiety/ , ale jest to funkcjonalne, choć zapewne mniej plastyczne. Więcej później w miarę rozwoju wydarzeń. Pozdrawiam zaintetresowanych , SR XD
Spieszmy się szanować ludzi tak szybko zapominają ....
Awatar użytkownika
Jarek
Général en Chef
Posty: 4621
Rejestracja: środa, 7 lutego 2007, 10:48
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
Has thanked: 9 times
Been thanked: 85 times

Post autor: Jarek »

Brzmi jak wieści z frontu :)
Czekam na kolejne, zwłaszcza zdjęcia, a może dało by rade przedstawić wg jakich zasad toczy się ta rozgrywka?
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43386
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3948 times
Been thanked: 2515 times
Kontakt:

Post autor: Raleen »

Będą kolejne wieści, a co do zasad, to niektórych kolegów moderatorów informowałem, że coś takiego jest i żeby się zainteresowali, to mało kto się ruszał :) . I tak to jest niewdzięcznicy :) .
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Jarek
Général en Chef
Posty: 4621
Rejestracja: środa, 7 lutego 2007, 10:48
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
Has thanked: 9 times
Been thanked: 85 times

Post autor: Jarek »

Umkło mi to chyba XD
S.Rakowiecki
Appointé
Posty: 46
Rejestracja: sobota, 12 lipca 2008, 09:53
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: S.Rakowiecki »

Zasady rodem z istniejącej 34 lata Pracowni Mikromodelarstwa i Historii Wojskowej.Strona: www.pmihw.pl Tam niedługo foto-relacja i garść komentarzy. W Pracowni gwoli informacji jest 17 różnych okresów historycznych, ponad 130 000 żołnierzy, ponad 5 tysięcy modeli, 150 makiet terenu o wym ( średnio ) 120 x 120 cm i mnóstwo elementów tzw terenu nastawnego.Pozdro,SR XD
Spieszmy się szanować ludzi tak szybko zapominają ....
Awatar użytkownika
Jarek
Général en Chef
Posty: 4621
Rejestracja: środa, 7 lutego 2007, 10:48
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
Has thanked: 9 times
Been thanked: 85 times

Post autor: Jarek »

Tak ... i to wszystko tak daleko od domu ... mojego oczywiście.
A strone znam, wczesniej gdzies znalazlem wasze zasady do wojen napoleonskich, ale strona juz nieaktywna, a czesc zasad w formie obrazka sie nie wyswietlala i tym samym brak mi kilku fragmentow.
Bedziecie moze publikowac jeszcze gdzies sasady wg ktorych gracie?
S.Rakowiecki
Appointé
Posty: 46
Rejestracja: sobota, 12 lipca 2008, 09:53
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: S.Rakowiecki »

Panie Jarku z Gorzowa rodem. Zasad - tym bardziej napoleońskich - nie drukowaliśmy. Na wyłączonym forum / starym / bywały fragmenty modyfikowane w ramach prowadzonej dyskusji o potencjalnych zmianach. Trzecia generacja strony internetowej Pracowni funkcjonuje zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami od 01 września br. Integralną częścią strony jest forum dyskusyjne. Dlatego poprzednie zamknęliśmy. Strona będzie sukcesywnie rozbudowywana, choć jest to dla nas raczej peryferyjna działalność. :] Sala Pracowni choć kontrowersyjnie ulokowana ma blisko dwieście metrów kwadratowych powierzchni + mój gabinet. W sali jest tzw "pokój zwierzeń"a w nim spanie. Pracownia jest i zawsze była gościnna. Stąd żal wyrażony z tytułu odległości "osładzam" zaproszeniem, z możliwością - jak trzeba - w miarę znośnego przetrwania nocy. Zimno, głodno i brzydko nie będzie... XD A jest co pooglądać dla zainteresowanych... :lol2: Bezpośredni kontakt przy ew. "dogadywaniu" wizyty ( i we wszelkich innych bojowo-Pracownianych sprawach ) proponuję na pocztę Pracowni do mnie na adres bosspmihw@zwpek.pl .Odpowiemy.BDW: Które z zasad Księcia Jarosława z Gorzowa interesują w pierwszej kolejności? Pozdro, SR
Spieszmy się szanować ludzi tak szybko zapominają ....
Awatar użytkownika
Jarek
Général en Chef
Posty: 4621
Rejestracja: środa, 7 lutego 2007, 10:48
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
Has thanked: 9 times
Been thanked: 85 times

Post autor: Jarek »

Gdyby nie dwie kotwice u nóg, to po takim zaproszeniu juz bym sprawdzał o której moge być w Warszawie :)
Ale niestety, trzeba będzie czekać na jakąś okazje, na razie jedyna nadzieja w firmie, że mnie znowu wyślą do stolicy.
Warunków i zasobów można tylko pozazdrościć.
A jeśli o zasadach mowa, to prośba o przepisy do systemu napoleońskiego, na te fragmenty które mam trafiłem podczas dawnych przeszukiwań internetu.
A i średniowiecze też było by mile widziane :)
adres Kancelarii Książęcej Nowej Marchii Brandenburskiej w Ladsbergu: jarek@gorzow.com.pl
:>
Pozdrawiam
S.Rakowiecki
Appointé
Posty: 46
Rejestracja: sobota, 12 lipca 2008, 09:53
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: S.Rakowiecki »

Dziś po południu będę w Pracowni. Tam jest laptop a w nim zasady. W tym komuterze ( a jestem w pracy ) zasad po prostu nie mam. Laptop "chodzi na blueconnect" z Ery i z niego nie mogę wejść na strategie.net. Skorzystam z adresu bezpośredniego i przeslę jeden z trzech zestawów z okresu średniowiecza. Taki, który jest najbliższy okresowi Wojny 1oo letniej. Na podaną skrzynkę wrzucę też kilka fotek z bitwy z 4 .10.08r. Od jutra na trzy dni znikam / za granicę / i rozstanę się z internetem. W sobotę zajrzę do laptopa.... Po południu się odzywam - pozdro i nara SR XD
Spieszmy się szanować ludzi tak szybko zapominają ....
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43386
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3948 times
Been thanked: 2515 times
Kontakt:

Post autor: Raleen »

Dzisiaj ciąg dalszy bojów XVII-wiecznych, tym razem jako dzielny pisarz wojsk moskiewskich postaram się o lepszą relację, tym bardziej, że moje jeszcze nie draśnięte zuchy będą wchodzić do akcji.

Co do zasad i innych, myślę, że jakoś to zorganizujemy w naszym gronie, żeby dobrze to funkcjonowało.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Jarek
Général en Chef
Posty: 4621
Rejestracja: środa, 7 lutego 2007, 10:48
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
Has thanked: 9 times
Been thanked: 85 times

Post autor: Jarek »

Oj Rysiu, widziałem twoje zdjęcia w pracowni :)
Uważaj, bo wyglądasz jak byś miał się przestawić na zbieranie figurek i chciał zapomnieć o tych tekturowych kwadracikach :>
S.Rakowiecki
Appointé
Posty: 46
Rejestracja: sobota, 12 lipca 2008, 09:53
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: S.Rakowiecki »

Skoro zdjęcia były widziane, to jak z wrażeniami / oczywiście poza obawami o przestawienie Rysia..../. Zaraz startuję, ale nie mogłem się powstrzymać, by tu nie zajrzeć...Pozdro wszystkim; SR ^^
Spieszmy się szanować ludzi tak szybko zapominają ....
Awatar użytkownika
Jarek
Général en Chef
Posty: 4621
Rejestracja: środa, 7 lutego 2007, 10:48
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
Has thanked: 9 times
Been thanked: 85 times

Post autor: Jarek »

Dla mnie bomba :), zwlaszcza ogrom miejsca do gry, manewry bez ograniczen i wyinginowanych zasad o ruchach armii poza stolem. Ty wszystko mozna zmiescic na jednej plaszy. Czas na rozgrywke tez chyba nieograniczony, grac caly dzien opotem zostawic wszystko jak stoi i wrocic po paru dniach do rozgrywki - czego chciec wiecej?
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43386
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3948 times
Been thanked: 2515 times
Kontakt:

Post autor: Raleen »

Bitwa XVII-wieczna rozgrywana w PMiHW – skład sił obu stron

Rzeczpospolita – armia koronna

Lewe skrzydło:
- regiment pancernych
- regiment arkabuzerii
- regiment kozaków regestrowych
- regiment piechoty łanowej
- 1 działo regimentowe

Centrum:
- regiment piechoty łanowej
- regiment piechoty cudzoziemskiego autoramentu
- regiment milicji krakowskiej
- regiment dragonów
- regiment Lipków
- 2 regimenty piechoty niemieckiej cudzoziemskiego autoramentu
- 6 kartaun artylerii rezerwowej
- 5 dział regimentowych

Prawe skrzydło:
- 2 regimenty piechoty cudzoziemskiego autoramentu
- 1 kartauna artylerii rezerwowej
- 2 regimenty dragonów
- 1 kartauna artylerii rezerwowej
- 2 działa regimentowe

Armia moskiewsko-turecko-tatarska

Lewe skrzydło:
- 2 regimenty strzelców
- regiment dragonów
- regiment arkabuzerii
- 2 kartauny rezerwowe
- 1 orta azab (na wzgórzach między lewym skrzydłem a centrum)

Centrum:
- tabor kozacki
- 4 orty janczarów
- 2 orty azab
- 4 kartauny rezerwowe
- 1 orta azab (w obozie)
- kawaleria kozacka w wielkości odpowiadającej 2,5 regimentu (część to czerń, część stanowi jazdę lepszej jakości)

Prawe skrzydło:
- 1 orta azab (pilnuje przepraw)
- 3 czambuły Tatarów

W sumie w bitwie bierze udział około 1700 figurek.

W załączniku mapka obrazująca pole bitwy. Wybaczcie chałupnicze wykonanie, ale to tak, żeby było szybciej, bo zanim ktoś zrobi lepszą (jeśli w ogóle będzie mu się chciało) to będzie już po zabawie.
Załączniki

[Rozszerzenie jpg zostało wyłączone i nie będzie dłużej wyświetlane.]

Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Systemy historyczne - do końca XIX w.”