Aghrrr!! Piraci i ich statki :) Jak i gdzie? :)

Recenzje przepisów, relacje z rozgrywek (After Action Reports), zasady domowe.
Awatar użytkownika
AWu
Słońce Austerlitz
Posty: 18134
Rejestracja: poniedziałek, 16 października 2006, 13:40
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: AWu »

Wookush pisze: Ale jak można mówić, że wtedy nie było wielkich bitew? Bitwa pod Oliwą (1627), bitwa pod Portlandem (1653), bitwa pod Scheveningen (1653), bitwa pod Texel (1673), bitwa morska pod La Houge (1692), bitwa na Zatoce Hudsona (1697).
i w kazdej piraci zwyciezyli ? :>

bo o wielkich bitwach epoki to ja nic nie mowilem ;>
choc nawet one byly czesto mizerne w porownaniu do konkurencji ;>
ale znow tu nie o wielkie bitwy chodzi
malo ktory system da rade bezstresowo uciagnac Trafalgar
robia sie mocno upierdliwe maratony
chodzi o realistyczne starcia kilkuokretowe
a nie o 3 fajne bitwy na epoke i morza nuuudy ;>
(bo z taka Polska flota spod Oliwy to wiele wiecej zrobic nie moznaby)

i tu napolenska epoka jest bezkonkurencyjna ;>
Awatar użytkownika
Wookush
Lieutenant
Posty: 508
Rejestracja: wtorek, 3 lipca 2007, 12:28
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Wookush »

Owszem, za czasów Napoleona prali się jak cię mogę. Ogromna wojna ogólnoeuropejska sprzyjała takim bitwom w regularnych flotach. Ale zapominasz o tym, że piraci to nie tylko Sparow z Karaibów. A korsarze? Co z listami kaperskimi? Taki pirat z listami od króla mógł dowodzić dwoma, trzema statkami i atakować statki kupieckie lub mniejsze patrole. No weźmy na przykład takiego Spirninga, który grasował po Bałtyku. Wiele bitew nie doczekało się spisania, a w ogóle to raczej bym był za bawieniem się w gdybanie niż odtwarzanie konkretnych bitew ;D
Gram w: "Kompfgruppe Normandy"
Gram w: "Ambush Alley: Force On Force"
I JESTEM Z TEGO DUMNY !!! :D
Awatar użytkownika
AWu
Słońce Austerlitz
Posty: 18134
Rejestracja: poniedziałek, 16 października 2006, 13:40
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: AWu »

Mysle ze "Wiele bitew nie doczekało się spisania"
wlasnie o tym pisalem w 1 poscie tego podwatku w watku - brak udokumentowanych ;>

A Korsarzy to mozna i w napoleonskich ;>

tylko po co
walka z handlowymi to gra do jednej bramki ;>

dlatego Pirackie systemy zwykle sa skirmishami pokladowymi podczas abordazu
a okretowe gierki systemami napoleonskimi
Awatar użytkownika
Wookush
Lieutenant
Posty: 508
Rejestracja: wtorek, 3 lipca 2007, 12:28
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Wookush »

Dobra, masz rację i kropka. Ale ja też już pisałem lubię galeony, XVII wiek, a nie lubię czasów napoleońskich ;/ Takie zboczenie i już :P
Gram w: "Kompfgruppe Normandy"
Gram w: "Ambush Alley: Force On Force"
I JESTEM Z TEGO DUMNY !!! :D
Awatar użytkownika
AWu
Słońce Austerlitz
Posty: 18134
Rejestracja: poniedziałek, 16 października 2006, 13:40
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: AWu »

to skladaj cos z wielkiej armady ;>
Awatar użytkownika
Itagaki
Général de Brigade
Posty: 2011
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:42
Lokalizacja: Dublin
Been thanked: 2 times

Post autor: Itagaki »

Heart of Oak - można pdf'a kupić za $3 na sieci.
Zasady bardzo proste, spisane do skali 1-1000 czyli spokojnie można używać modela ghq (co też czynię), ruch półsymultaniczny (zapisujemy ruch na turę, a potem na przemian go wykonujemy), kładzie nacisk na manewr i crew managment, przez co dwa, trzy okręty na gracza to moim zdaniem maksimum. Zasady przewidują realistyczny abordaż czyli trudny do przeprowadzenia oraz "heroiczny" - taki hollywoodzki :). Przepisy podstawowe poszerzone o sporą ilość opcjonalnych w tym kampanijne.
Everyone sees that even a beautiful full moon starts to change its shape becoming smaller as the time passes. Even in our human lives things are as it is.
Takeda Harunobu
Awatar użytkownika
AWu
Słońce Austerlitz
Posty: 18134
Rejestracja: poniedziałek, 16 października 2006, 13:40
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: AWu »

Wargammer klecil jakis home made system (znaczy klecil go Bukov niejaki, a wargammer objal patronatem - powinny byc pliki gdzies na stronie

ale wiescie o tym projekcie przestaly sie pojawiac

pewna estyme cieszy sie Wodden ships and iron men - ale to staroc straszliwy jest - chyba tylko do sciagniecia z netu
Awatar użytkownika
Itagaki
Général de Brigade
Posty: 2011
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:42
Lokalizacja: Dublin
Been thanked: 2 times

Post autor: Itagaki »

Przeglądałem dzieło Wargamera ale jakoś mi nie podeszło - mechanika trochę kojarzy mi się ze planszową "Srebrna flotą", jak dla mnie za duże uproszczenie do walki np. czterech okrętow. No i potrzeba planszy...
Everyone sees that even a beautiful full moon starts to change its shape becoming smaller as the time passes. Even in our human lives things are as it is.
Takeda Harunobu
Awatar użytkownika
AWu
Słońce Austerlitz
Posty: 18134
Rejestracja: poniedziałek, 16 października 2006, 13:40
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: AWu »

nie wiem, zniechecilem sie samymi opisami i nie czytalem zasad ;>

ale informuje bo darmowy
Awatar użytkownika
Wookush
Lieutenant
Posty: 508
Rejestracja: wtorek, 3 lipca 2007, 12:28
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Wookush »

A coś co ilustruje całą "erę żagli"? Zasady które obejmują przedział XVI-XIX wiek, taki DBX na morzu :D
Gram w: "Kompfgruppe Normandy"
Gram w: "Ambush Alley: Force On Force"
I JESTEM Z TEGO DUMNY !!! :D
Awatar użytkownika
Gilgamesh44
Adjudant
Posty: 254
Rejestracja: środa, 10 października 2007, 17:02
Lokalizacja: s komputra

Post autor: Gilgamesh44 »

Ale to by musiały być zasady twardo podzielone na okresy, bo już sobie wyobrażam munchkinizm stosowany i taktykę liniową pod Oliwą. :>
"Jeśli będę zdrów, nie cierpienia Jonów bedą przedmiotem ich [Greków] gawęd, lecz ich własne"
Awatar użytkownika
AWu
Słońce Austerlitz
Posty: 18134
Rejestracja: poniedziałek, 16 października 2006, 13:40
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: AWu »

BTW

listaproducentow ,mopdeli morskich z "renesansu" (niewiem jak aktualna)
http://theminiaturespage.com/oldlib/nav ... index.html


a tu lista systemow
http://theminiaturespage.com/rules/ren/naval.html

tu do napolenicsow
http://theminiaturespage.com/rules/nap/naval.html
Gilgamesh44 pisze:Ale to by musiały być zasady twardo podzielone na okresy, bo już sobie wyobrażam munchkinizm stosowany i taktykę liniową pod Oliwą. :>
a ja turnieje
"wiecie grupy sa male wiec z wielka armada 100 galeonow hencka bedzie walczyc liniowa Nelsona" ;>

juz w DBXach mnie to niepomiernie wkurza jak widze wyniki torniejow w ktorych hetyci gromia rzymian i Alexandra ;>
Awatar użytkownika
Itagaki
Général de Brigade
Posty: 2011
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:42
Lokalizacja: Dublin
Been thanked: 2 times

Post autor: Itagaki »

Heart of Oak obejmuje od 1755 do 1815 z tego co napisane. Nie znam się za bardzo w tym temacie i nie wiem co wytyczało granicę tego okresu. W HoO okręty podzielone są ze względu na rodzaj żagli (4 typy), jakość kadłuba (3 typy - wpływa na prędkość), możliwości manewrowe (ilość zwrotów na turę) i zdolność płynięcia pod wiatr (pod jakim kątem). Wytrzymałość okrętu z reguły jest równa ilości jego długich dział, siła ognia to chyba waga salwy burtowej (nie widać jakiejś liniwości) istotnym elementem jest zarządzanie załogą (najczęściej to jej brak zmniejsza siłę ognia) i jej jakość (jak szybko przeładują wszystkie działa itp.). W zasadach dodatkowych pewną rolę odgrywa ilość pokładów (np. przy abordażu, sztormie) i głębokość zanurzenia. Prędkość zależy od siły wiatru i poziomu żagli (im więcej żagli tym więcej załogi potrzeba do ich obsługi), poza typowym "pływaniem" są uwzględnione manewry jak tacking (po naszemu halsowanie chyba), heaving to, wearing, zawracanie na kotwicy, zmniejszanie balastu, holowanie okrętem i łodziami wiosłowymi, czy nawet płynięcie do tyłu... Patrząc na to wszystko to wydaje mi się że osoba znająca się na temacie nie powinna mieć większego problemu by zaadoptować przepisy do wieków wcześniejszych

"Zmierzch Żagli" Wargamera mówi sam za siebie :)
Everyone sees that even a beautiful full moon starts to change its shape becoming smaller as the time passes. Even in our human lives things are as it is.
Takeda Harunobu
Awatar użytkownika
AWu
Słońce Austerlitz
Posty: 18134
Rejestracja: poniedziałek, 16 października 2006, 13:40
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: AWu »

a cholera wie - moze jakas bitwa morska z Francuzami mala ?
albo po prostu arbitralnie zeby bylo napoleonska i przed wybrali 55

albo od poczatku wojny 7 letniej ale 55 ma wieksza moc marketingowa (i jest lepszym zaokragleniem) niz 56
Awatar użytkownika
Bagu
Sous-lieutenant
Posty: 404
Rejestracja: niedziela, 25 lutego 2007, 13:43
Lokalizacja: Kraków/Souhwick Massachusetts
Kontakt:

Post autor: Bagu »

ta darmówka wargamera jest slaba, to było pierwsze po co sięgnąłem - ehhh no nic pozostaje mi miec nadzieje ze cos znajde w raju bitewniakow czyli usa ;)
http://spartan-painting.blogspot.com/ <---BLOG O MODELARSTWIE I WARGAMINGU!
ODPOWIEDZ

Wróć do „Systemy historyczne - do końca XIX w.”