System napoleoński

Recenzje przepisów, relacje z rozgrywek (After Action Reports), zasady domowe.
Awatar użytkownika
Itagaki
Général de Brigade
Posty: 2011
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:42
Lokalizacja: Dublin
Been thanked: 2 times

Post autor: Itagaki »

Zamowilem Le Fue Sacre, Dzieki Bogu_Law, jak zwykle nieoceniony jestes
Czekamy opis wrażeń :)
Everyone sees that even a beautiful full moon starts to change its shape becoming smaller as the time passes. Even in our human lives things are as it is.
Takeda Harunobu
Awatar użytkownika
AWu
Słońce Austerlitz
Posty: 18134
Rejestracja: poniedziałek, 16 października 2006, 13:40
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: AWu »

Ja tez

co prawda najpierw DBMM i FOG ale napoleon wciaz jest na horyzoncie
Awatar użytkownika
Cezary29
Adjudant-Major
Posty: 321
Rejestracja: poniedziałek, 23 lipca 2007, 12:21
Lokalizacja: 3miasto

Post autor: Cezary29 »

Itagaki pisze:
Zamowilem Le Fue Sacre, Dzieki Bogu_Law, jak zwykle nieoceniony jestes
Czekamy opis wrażeń :)
Jasna sprawa, ale chyba troszke poczekacie bo to malarski projekt zima/wiosna AD 2009 chyba bedzie nie wczesniej a papierkami czy monetami nie zamierzam grac XD , moze sie uda cos wczesniej zadzialac pozyczonymi modelami wtedy walne jakis After Action Report
Acha tak mnie od razu naszlo, chodzi o OOB, skad je brac do wystawienia poszczegolnych korpusow, bo w zasadach nie mam takich informacji. Podejrzewam ze bede musial skorzystac z ksiazek ui opracowan jakis kampanii czy bitew (mam Ospreya Austerlitz na przyklad)

pozdrawiam!

PS. wybaczcie naiwne pytanie ale jestem laikiem w tego typu systemach XD
________________________________
si vis pacem para bellum
_________________________________
adam1234
Sergent
Posty: 116
Rejestracja: niedziela, 27 lipca 2008, 23:31
Lokalizacja: Biała Rawska

Post autor: adam1234 »

Ja się zgłaszam do pomocy, jeśli będę potrafił oczywiście i poznam jaki jest problem ;)
"Człowiek obdarowany został mową tylko po to, by ukrywać swoje myśli." Talleyrand
Awatar użytkownika
Jarek
Général en Chef
Posty: 4621
Rejestracja: środa, 7 lutego 2007, 10:48
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
Has thanked: 9 times
Been thanked: 85 times

Post autor: Jarek »

A moze zaczniemy od jakiejs konkretnej bitwy, do ktorej pomozemy ci znalesc potrzenbe informacje o skladach armii?
Awatar użytkownika
Itagaki
Général de Brigade
Posty: 2011
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:42
Lokalizacja: Dublin
Been thanked: 2 times

Post autor: Itagaki »

A może wpierw opisać jak działa mechanika? Do tego nie trzeba mieć pomalowanych figur i OdB :)
Everyone sees that even a beautiful full moon starts to change its shape becoming smaller as the time passes. Even in our human lives things are as it is.
Takeda Harunobu
Awatar użytkownika
Jarek
Général en Chef
Posty: 4621
Rejestracja: środa, 7 lutego 2007, 10:48
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
Has thanked: 9 times
Been thanked: 85 times

Post autor: Jarek »

No wlasnie, opowiedz jak ten system wyglada.
Awatar użytkownika
Cezary29
Adjudant-Major
Posty: 321
Rejestracja: poniedziałek, 23 lipca 2007, 12:21
Lokalizacja: 3miasto

Post autor: Cezary29 »

Jako ze mam ospreya o Austerlitz, to zaczne od jednego z korpusow francuskich z tej bitwy, nie za duzego zeby nie bylo zbyt duzo malowania na poczatek.
Temat rozwine po weekendzie, terazmam wyjazdy z familia do zobaczenia po niedzieli Panowie
________________________________
si vis pacem para bellum
_________________________________
Awatar użytkownika
Itagaki
Général de Brigade
Posty: 2011
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:42
Lokalizacja: Dublin
Been thanked: 2 times

Post autor: Itagaki »

ehh znowu ta familia przeszkadza w hobby... ;)
Everyone sees that even a beautiful full moon starts to change its shape becoming smaller as the time passes. Even in our human lives things are as it is.
Takeda Harunobu
Awatar użytkownika
Cezary29
Adjudant-Major
Posty: 321
Rejestracja: poniedziałek, 23 lipca 2007, 12:21
Lokalizacja: 3miasto

Post autor: Cezary29 »

Po przejrzeniu zasad:

System oparty na rozkazach, rozstawienie przy uzyciu obszarowych decoyow reprezentujacych formacje, ujawnia sie przy rozpoznaniu, bardzo istotna osoba dowodcy (karty rozkazow) dywizji/korpusu, przy uzyciu tabel okresla sie cechy generala ktore dosc znacznie wplywaja na gre. Formacje podzielomna na klasy A B C itd. b wazne do wielu sytuacji w grze...tak na goraco to musze przczytac zasady zamiast je przegladac ale wygladaja bardzo smakowicie jak dla mnie
________________________________
si vis pacem para bellum
_________________________________
Awatar użytkownika
Jarek
Général en Chef
Posty: 4621
Rejestracja: środa, 7 lutego 2007, 10:48
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
Has thanked: 9 times
Been thanked: 85 times

Post autor: Jarek »

Pzegladalem te zasady ale nawet ze wsparciem zagranicznych ekspertow :) , nie udalo sie mi (nam) dociec zasad zdejmowania (zaznaczania) strat zadawanym poszczegolnym jednostkom. Wiecej - w zasadach nie ma informacji ile dany oddzial ma pkt sily/wytrzymalosci czy tez innych punktow odzwierciedlajacych jego stan, a ktore sa zdejmowane w wyniku ponoszonych strat.
Masz moze jakies informacje na ten temat?
Awatar użytkownika
Cezary29
Adjudant-Major
Posty: 321
Rejestracja: poniedziałek, 23 lipca 2007, 12:21
Lokalizacja: 3miasto

Post autor: Cezary29 »

Z tego co zdazylem sie zorientowac wynik starcia oblicza sie w podobny sposob jak w DBA. Tzn uwzglednia sie szereg modyfikatorow taktycznych szuka odpowiedniej pozycji w tabeli Combat Resolution Table. W wyniku walki jednostki moga zmienic status na Shaken ,Routed lub Blown oraz poniesc straty. Poniesienie strat to zdjecie podstawki ( kompania i szwadron) z walczacej formacji. Jest tez tabela Quick Results jak naprzyklad tylarierzy sa niszczeni przez kawalerie. System walki jest urposzczony, ale podobnie jak w DBA skupia sie na rezultacie a nie na procesie. Procesem zajmuja sie odpwoiednie wspoczynniki taktyczne wyszczegolnione w przepisach. Ostrzal altylerii wyglada ciut inaczej ale tez sporwadza sie do bicia po jednostce zmianie jej statusu i ew zadanie strat. Osobiscie takie rozwiazaie mi odpowiada, bo jako poczatkujacy gracz chcialbym sie skupic na dowodzeniu i rozkazach a nie na obliczaniu dokladnych strat z wielu tabel.

Pozdrawiam
________________________________
si vis pacem para bellum
_________________________________
Awatar użytkownika
Itagaki
Général de Brigade
Posty: 2011
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:42
Lokalizacja: Dublin
Been thanked: 2 times

Post autor: Itagaki »

Poniesienie strat to zdjecie podstawki ( kompania i szwadron) z walczacej formacji.
Jesteś tego pewien? Popatrz na przykłady bazowania figur. Podstawka ma od 2 do 4 figur i nawet w pojedynczym batalionie znajdują się różne (np. francuski). Czyli jeden i ten sam ogień jest raz bardziej a drugi raz mniej skuteczny, bo ściągasz inną ilość figur, inny procent batalionu...
Rozumiem, że piszesz to z doświadczenia z DBA, a nie z tekstu podręcznika?
Everyone sees that even a beautiful full moon starts to change its shape becoming smaller as the time passes. Even in our human lives things are as it is.
Takeda Harunobu
Awatar użytkownika
AWu
Słońce Austerlitz
Posty: 18134
Rejestracja: poniedziałek, 16 października 2006, 13:40
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: AWu »

Itagaki - mam wrazenie ze probujesz do abstrakcyjnego systamu przykladac miary z systemu symulacyjnego

ale to tylko na oko bo nie czytalem zasad Feue Sacre i nie wiem o czym mowa
to wasze klopoty komunikacyjne wygladaja dokladnie jak efekt takiego czegos
Awatar użytkownika
Cezary29
Adjudant-Major
Posty: 321
Rejestracja: poniedziałek, 23 lipca 2007, 12:21
Lokalizacja: 3miasto

Post autor: Cezary29 »

Dokladnie, z tym ze chyba LFS nie jest tak bardzo abstarkcyjny jak DBA, hest osadzony w dosc waskim przedziale czasu i wiele przepisow systemu do tego okresu scisle sie odnosi. A z tymi procentami to roznie bywa np jezeli ktos mnie spyta czy jezeli dywizja Wermachtu ponoisla 20 % strat to czy jest zdolna do walki to raczej bym powiedzial ze nie, bo jezeli sa to straty bojowe to zostaly poniesione w oddzialach pierwszej lini, czyli brutalnie mowiac 2 trys z 10 tys to jest liczba w bagnetach i nie ma zmiluj kucharze i zandarmi nie bede sie bili tak dobrze jak oddzialy liniowe XD to tak pol zartem pol serio. Mnie system bardzo odpowiada jak jz wsponialem, bo znajduje w nim moze nieco ogolne czy uproszczone ale calosciowe ujecie wielu aspektow pola walki

Pozdrawiam
________________________________
si vis pacem para bellum
_________________________________
ODPOWIEDZ

Wróć do „Systemy historyczne - do końca XIX w.”