System napoleoński (Yelonek)

Recenzje przepisów, relacje z rozgrywek (After Action Reports), zasady domowe.
Awatar użytkownika
Jarek
Général en Chef
Posty: 4621
Rejestracja: środa, 7 lutego 2007, 10:48
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
Has thanked: 9 times
Been thanked: 85 times

Post autor: Jarek »

A mozesz w takim razie podac skorygowane wielkosci?
O ile pamietam w zasadach wystepuje w 2 wariantach - w 3 szeregach i w 2 szeregach (angielska), w tyralierze. I jaka jest prawidlowa szerokosc podstawki kawaleryjskiej?

I kolejna sprawa, o ile dobrze zrozumialem mozna przyjac ze 1 figurka = 1 kompanii?
Czy tez nie nalezy sie tym sugerowac i w przypadku formowania np kolumny francuzkiej - przeliczac szerokosc frontu takiej kolumny na ilosc zolnierzy - czyli w przeliczeniu ustawiac figurki na szerokosci jaka zajmowly 2 kompanie?
Adam II
Caporal-Fourrier
Posty: 82
Rejestracja: poniedziałek, 13 sierpnia 2007, 12:23
Lokalizacja: Jelonki, Warszawa

Post autor: Adam II »

I jaka jest prawidlowa szerokosc podstawki kawaleryjskiej?
Szerokość podstawki kawalerii jest prawidłowa i wynosi 3cm.

Szerokość podstawki piechoty powinna być 12mm (co jest nieco mało dla tej skali figurek). Można też, jak pisałem, zmienić proporcjonalnie skalę terenową, np. na 1km=60cm i po przeliczeniu może być 15mm. Być może za dużo o tym piszę, ponieważ nie jest to problem rujnujący w jakiś specjalny sposób grę. W każdym razie gramy bez żadnych modyfikacji, i poza mną nikomu to chyba nie przeszkadza. Może sytuacja by się zmieniła, gdybyśmy zaczęli stosować masowo linie, ale jak 3-4 bataliony w dywizji ustawią się do walki w liniach, to problem jest na poziomie ca.5cm, w walce korpusami trudno zauważyć ;).

Problem nie występuje w przypadku kolumn - wymagana szerokość szyku wynosi 1cm/figurkę w batalionie, więc jest wszystko jedno jakiej użyjemy podstawki (chyba, że fantazja kogoś poniesie i zrobi ponad 3cm :)). Tutaj nie ma nic do poprawiania.
Przykładowo batalion 600ż =6cm na makiecie. Prościej chyba nie można.
I kolejna sprawa, o ile dobrze zrozumialem mozna przyjac ze 1 figurka = 1 kompanii?
W zasadzie się tym nie przejmujemy, chociaż często tak jest. Nie przejmujemy się, ponieważ podstawą jest batalion, i poza wydzieleniem tyraliery, nie jest podzielny.
"Być może nie będziecie mogli tego przeczytać. Piszę w pośpiechu. Widzę śmierć wstępującą na górę."
Fragment listu do domu, Dong Ap Bia, maj 1969
John Pimlett "Wojna w Wietnamie"
pg_93
Sergent
Posty: 130
Rejestracja: piątek, 28 grudnia 2007, 09:23
Been thanked: 3 times

Post autor: pg_93 »

jeśli mozna to ja bym prosił o system do wojen napoleońskich i wojny o sukcesję hiszpańską, mój mail to bobo237@wp.pl
z góry dziękuję
Adam II
Caporal-Fourrier
Posty: 82
Rejestracja: poniedziałek, 13 sierpnia 2007, 12:23
Lokalizacja: Jelonki, Warszawa

Post autor: Adam II »

Posłałem. Miłej zabawy. Napisz jakiś komentarz.
"Być może nie będziecie mogli tego przeczytać. Piszę w pośpiechu. Widzę śmierć wstępującą na górę."
Fragment listu do domu, Dong Ap Bia, maj 1969
John Pimlett "Wojna w Wietnamie"
pg_93
Sergent
Posty: 130
Rejestracja: piątek, 28 grudnia 2007, 09:23
Been thanked: 3 times

Post autor: pg_93 »

jestem w trakcie przeglądania, pierwsze wrażenie: lekko przerazony tabelami ale to było pierwsze spojrzenie na przepisy, ale jakoś spróbuje to rozszyfrować. Widzę że bardzo staraliście się odwzorować starcia z tamtych czasów za co macie u mnie plusa ;D ;D ;D i to wielkiego ;D ;D ;D
ODPOWIEDZ

Wróć do „Systemy historyczne - do końca XIX w.”