En Avant! En masse! - wątpliwości z zasadami

Recenzje przepisów, relacje z rozgrywek (After Action Reports), zasady domowe.
merikallio
Appointé
Posty: 34
Rejestracja: wtorek, 2 sierpnia 2011, 13:38

En Avant! En masse! - wątpliwości z zasadami

Post autor: merikallio »

Czy ktoś z forumowych 'napoleonistów' grał w ten system?

http://www.jimwallman.org.uk/wargame/En ... 0rules.pdf

Jestem po jednej partii i przeczytałem w sieci jakiś przykład rozgrywki, ale wciąż nie rozumiem podstawowych kwestii dotyczących kolejności wykonywania akcji.

Pisanie rozkazów i ogień artyleryjski sa w tym samym momencie. A potem? System 'I go You go'? Jeśli nie, to jak przemieszczać oddziały jednocześnie, żeby uniknąć konfliktów i 'czekania, co zrobi przeciwnik'.

Czy ogień obronny przysługuje tylko jednostce stojącej w miejscu i przymującej atak?

W końcu, z tego co zrozumiałem z mechaniki walki na bagnety - ponieważ praktycznie zawsze wygrany ściga pokonanego, po zwarciu sie z przeciwnikiem w zasadzie nie ma mozliwosci oderwania się (chyba, że jazda od piechoty). Czyli każde starcie musi skonczyc sie wyeliminowaniem jednego z walczących i wyjście poza planszę?

Czy jednostka broniąca danej pozycji też musi wykonac pościg po odparciu ataku?

Z góry dziękuję
Awatar użytkownika
AWu
Słońce Austerlitz
Posty: 18134
Rejestracja: poniedziałek, 16 października 2006, 13:40
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: En Avant! En masse! - wątpliwości z zasadami

Post autor: AWu »

Hej, ściągnąłeś zasady które mają 8 stron :P

Nie narzekaj, że są niedopieszczone..

Co do pytania o kolejność, sędzia wykonujący ruchy zapisane na rozkazach załatwia ci problem konfliktów.
Awatar użytkownika
Torgill
General of the Army
Posty: 6209
Rejestracja: poniedziałek, 14 czerwca 2010, 00:00
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 917 times
Been thanked: 435 times
Kontakt:

Re: En Avant! En masse! - wątpliwości z zasadami

Post autor: Torgill »

Jak już nie chcesz grać w żaden polski system napoleoński (autoreklama ;)) to polecam Shako albo General de Brigade. Ze wszystkich zasad, które poznałem są najfajniejsze choć "figurkożerne."
merikallio
Appointé
Posty: 34
Rejestracja: wtorek, 2 sierpnia 2011, 13:38

Re: En Avant! En masse! - wątpliwości z zasadami

Post autor: merikallio »

AWu pisze:Hej, ściągnąłeś zasady które mają 8 stron :P

Nie narzekaj, że są niedopieszczone..

Co do pytania o kolejność, sędzia wykonujący ruchy zapisane na rozkazach załatwia ci problem konfliktów.
Dzieki za odpowiedzi
AWu, wydaje mi sie, że odnosisz się do podstawowej wersji En Avant z dwoma graczami. W wersji En Masse gracze dostaja pisemne rozkazy i sami próbują je wykonać - jeśli Umpire będzie sie ruszał za nich gra straci sens.

Ze względów czasowo-organizacyjnych nie tykam zadnych gier gdzie zasady przekraczają 15 stron a bitwa zajmuje więcej niż 1,5 godziny.

Z innych napoleońskich systemów strawialne jest Quick Play Grande Armee, ale to inna skala starć. Niestety do 'Bogów Wojny' raczej nie zdołam przekonać 'casualowo' grywajacych znajomych.
Kadzik

Re: En Avant! En masse! - wątpliwości z zasadami

Post autor: Kadzik »

W Black Powder spróbujcie. Stron nieco więcej, ale sam system jest bardzo prosty i intuicyjny. Starcia też są szybkie. Grę przy około 15 jednostkach na stronę można skończyć w niecałe 2 godzinki.
Awatar użytkownika
Asienieboje
Adjudant Commandant
Posty: 1762
Rejestracja: sobota, 26 lutego 2011, 15:03
Lokalizacja: Edynburg/Wielka Brytania
Has thanked: 45 times
Been thanked: 43 times

Re: En Avant! En masse! - wątpliwości z zasadami

Post autor: Asienieboje »

Również polecam Black Powder.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Systemy historyczne - do końca XIX w.”