Mroczny wiek XIII czyli rozbicie dzielnicowe

Recenzje przepisów, relacje z rozgrywek (After Action Reports), zasady domowe.
Awatar użytkownika
AWu
Słońce Austerlitz
Posty: 18134
Rejestracja: poniedziałek, 16 października 2006, 13:40
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Mroczny wiek XIII czyli rozbicie dzielnicowe

Post autor: AWu »

Czytając przepisy Lions Rampant od razu uderzyło mnie gdzie mogły by znaleźć zastosowanie.
W czasie rozbicie dzielnicowego!

Gra opisuje o starcie małych grupek (Rycerze z pocztami mniej więcej) i idealnie do tego może służyć.
W scenariuszach mamy Zbieranie podatków, Zamach na wrogiego przywódce (Zamach na Leszka anyone? :> ) i temu podobne przygody.

Epoka aż się prosi a jest wargamingową pustynią, dlatego, że o sensowne starcia nie jest łatwo, za to większość okresu pełna jest rajdów, napaści i małych wojenek.

Dlatego proponuje wspólny projekt modelarsko-wargamingowy wszystkim chętnym.

Gra jest mocno abstrakcyjna jeśli chodzi o dobór sił.
Są Rycerze, Zbrojni lżejszego kalibru i lekkozbrojni jeźdźcy i analogiczne odmiany piesze, do tego łucznicy, kusznicy i Drwale feudalni (Kadzik na bank nas nimi zasypie).
Więc można rozmaite rodzaje wypraw łupieżczo-rozbójniczych opracować a nawet marzy mi się kampania jakaś.
Sebaar
Sous-lieutenant
Posty: 449
Rejestracja: niedziela, 22 października 2006, 20:16
Has thanked: 3 times
Been thanked: 2 times

Re: Mroczny Wiek XIII czyli Rozbicie dzielnicowe

Post autor: Sebaar »

Tylko jakie figurki będą najlepiej odwzorowywały naszych przodków, co prawda wieki średnie to nie moja działka ale coś mi się kojarzy że im dalej na wschód od Odry tym lżejsze uzbrojenie. Przy okazji w jakiej skali miałby być ten projekt modelarsko-wargamingowy?
Od szaleństwa do szaleństwa - takie jest życie!
Awatar użytkownika
Indar
Błędny rycerz
Posty: 1088
Rejestracja: piątek, 5 maja 2006, 20:08
Lokalizacja: Łomża
Kontakt:

Re: Mroczny Wiek XIII czyli Rozbicie dzielnicowe

Post autor: Indar »

Mój okres, specjalizuje się w nim! Wchodze w to i mogę być konsultantem historycznym ;) Mazowsze pod panowaniem porywczego Konrada.
Nie zapomnijmy ze w xiii mieliśmy własne wyprawy krzyzowe. Na Prusów - co ważne, miały one status "prawny" identyczny co te na ziemie święta.
Seebar- o odmienności pancerza można mówić tylko w przypadku Mazowsza, reszta jakoś nie odbiegała od reszty. Nie jakoś bardzo. Dużo by pisać.
http://www.freha.pl - Forum Rekreacji Historycznych
Awatar użytkownika
AWu
Słońce Austerlitz
Posty: 18134
Rejestracja: poniedziałek, 16 października 2006, 13:40
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Mroczny Wiek XIII czyli Rozbicie dzielnicowe

Post autor: AWu »

Przyznam szczerze, że kwerende historyczną z Indarem robiłem z modelami 28mm i w ich stronę się skłaniam, z powodu malowania herbów :>
http://www.poczet.com/herby.htm

Ale po to jest watek by sprawę obgadać i wybrać najlepsze modele do tego.

W Lionie armia może mieć 50-60 modeli maksymalnie (no chyba, że wystawisz 300 wieśniaków- da się ale nie polecam :>
To do ogarnięcia w 28, ale w fajnym 15 też może być Ok.
Zdecydowanie odpada 1:72 - i to nie dlatego, że marudzę (a marudzę), tylko dlatego, że nie bardzo jest cokolwiek :>

Na razie jestem na etapie wstępnym, po prostu lektura zasad mnie natchnęła.
Kadzik ma do Liona tłum Arabów, Sowa złych Normanów, a ja to czytam i myślę ..

Oj panie Bolesław Rogatka.. wyruszysz w pole :>
Awatar użytkownika
Torgill
General of the Army
Posty: 6210
Rejestracja: poniedziałek, 14 czerwca 2010, 00:00
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 917 times
Been thanked: 438 times
Kontakt:

Re: Mroczny Wiek XIII czyli Rozbicie dzielnicowe

Post autor: Torgill »

Ciekawe, bardzo ciekawe.
Ze względu na Brodatego ciągnie mnie do tej idei, chociaż na razie kłopot z czasem byłby.
Myślałeś bardziej o całym XIII wieku, czy bardziej konkretnie. Że tak powiem lokalnie, bardziej czasy Brodatego, Rogatki, czy Probusa?

Rycerze z takim herbem napawaliby mnie dumą ;)

Obrazek
Awatar użytkownika
kubzzon1987
Chasseur
Posty: 19
Rejestracja: środa, 23 października 2013, 16:10
Lokalizacja: Wawa

Re: Mroczny wiek XIII czyli rozbicie dzielnicowe

Post autor: kubzzon1987 »

Chętnie się przyłącze, nadałyby się figurki Fireforge, są i Krzyżacy i Mongołowie, od razu na myśl przychodzi mi Legnica :P
Awatar użytkownika
AWu
Słońce Austerlitz
Posty: 18134
Rejestracja: poniedziałek, 16 października 2006, 13:40
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Mroczny wiek XIII czyli rozbicie dzielnicowe

Post autor: AWu »

Ani zaplutego Krzyżaka nie było pod Legnicą, to propaganda późniejsza o 2 wieki :>

No i ich hełmy są wybitnie niehistoryczne i nie nadają się niestety na połowę XIII wieku.
Modele templariuszy są tip top poza jednym hełmem z przyłbicą :)

Mongołowie super.
Awatar użytkownika
kubzzon1987
Chasseur
Posty: 19
Rejestracja: środa, 23 października 2013, 16:10
Lokalizacja: Wawa

Re: Mroczny wiek XIII czyli rozbicie dzielnicowe

Post autor: kubzzon1987 »

AWu - wiem że nie było tam Krzyżaków ;) chodzi mi ogólnie o klimaty XIII w. w naszym regionie, masz zatem na oku jakieś modele w 28mm?
Awatar użytkownika
AWu
Słońce Austerlitz
Posty: 18134
Rejestracja: poniedziałek, 16 października 2006, 13:40
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Mroczny wiek XIII czyli rozbicie dzielnicowe

Post autor: AWu »

W 28 z FG Templariusze jak pisałem poza jednym hełmem, Piechota jest całkiem ok, choć może być zbyt pancerna.
Kadzik wygrzebał fajne z Crusadera - sporo hełmów wielkich, ale są i półgarnki.
Kadzik

Re: Mroczny wiek XIII czyli rozbicie dzielnicowe

Post autor: Kadzik »

Doprecyzuj AWu, co w takim razie robimy. Średnio się orientuję w epoce. Rozumiem, że w związku z rozbiciem władza centralna nie istnieje, a i w samych dzielnicach główny ośrodek zarządzania szwankuje i poszczególni feudałowie robią, co chcą?
Awatar użytkownika
AWu
Słońce Austerlitz
Posty: 18134
Rejestracja: poniedziałek, 16 października 2006, 13:40
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Mroczny wiek XIII czyli rozbicie dzielnicowe

Post autor: AWu »

Proponuję lata 40 i 50-ste.

Mamy na początek Pobożnego i Legnicę i potem Rogatke, cały czas tragają wojny. Upadek władzy centralnej prowadzi do rajdów Piastów i pojedynczych rycerzy rabujących prywatnie i profesjonalnych najemników (niemieccy najemnicy Rogatki grabili nawet jego ziemie gdy nie dostawali żołdu). Mroczne wieki mrocznych wieków :>

A czy wspierasz władze centralną i jednoczysz, czy pretendencje Piasta z pobocznej linii Konrada zwanego Kadzim do trony, czy po prostu kradniesz to twój wybór. Nawet można być krzyżowcem (a nawet tfu Krzyżakiem) i Prusów łoić, albo Prusem i dostawać łomot. :>

Wszystko można i się zmieści w storylajnie :>

Pytanie na początek chcesz porywać biskupa oleśnickiego czy go bronić :>
Kadzik

Re: Mroczny wiek XIII czyli rozbicie dzielnicowe

Post autor: Kadzik »

AWu pisze:Proponuję lata 40 i 50-ste.
Ok.
Mamy na początek Pobożnego i Legnicę i potem Rogatke, cały czas tragają wojny. Upadek władzy centralnej prowadzi do rajdów Piastów i pojedynczych rycerzy rabujących prywatnie i profesjonalnych najemników (niemieccy najemnicy Rogatki grabili nawet jego ziemie gdy nie dostawali żołdu). Mroczne wieki mrocznych wieków :>
Git. Chciałbym się oprzeć na rycerstwie i kusznikach - pan na włościach z kompanami i załogą grodu.
A czy wspierasz władze centralną i jednoczysz, czy pretendencje Piasta z pobocznej linii Konrada zwanego Kadzim do trony, czy po prostu kradniesz to twój wybór.
Chwilę mi zajęło zrozumienie dowcipu, zabierałem się już za szukanie postaci historycznej :D Dość miło jest grać swoim imiennikiem.
Jak wyszukałeś coś o jakimś Konradzie w tym okresie to ja chętnie zrobię siły pod niego :)
MichaelLando
Sous-lieutenant
Posty: 350
Rejestracja: wtorek, 11 czerwca 2013, 00:09
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Re: Mroczny wiek XIII czyli rozbicie dzielnicowe

Post autor: MichaelLando »

Figurki 15 mm z Mirlitona lub QR nadadzą się do tego okresu :?:
Awatar użytkownika
AWu
Słońce Austerlitz
Posty: 18134
Rejestracja: poniedziałek, 16 października 2006, 13:40
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Mroczny wiek XIII czyli rozbicie dzielnicowe

Post autor: AWu »

Kadzik pisze: Chwilę mi zajęło zrozumienie dowcipu, zabierałem się już za szukanie postaci historycznej :D Dość miło jest grać swoim imiennikiem.
Jak wyszukałeś coś o jakimś Konradzie w tym okresie to ja chętnie zrobię siły pod niego :)

Obrazek

Taki tam jeden :>

MichaelLando pisze:Figurki 15 mm z Mirlitona lub QR nadadzą się do tego okresu :?:
Podlinkuj konkretny przykład, linie, Indar jest konsultantem :)
Kadzik

Re: Mroczny wiek XIII czyli rozbicie dzielnicowe

Post autor: Kadzik »

Znam, ale wolałbym postać mniejszego kalibru.

Czy oficjalny konsultant może wypowiedzieć się o tych figurkach:
http://www.grippingbeast.com/shop.php?CatID=2430
na Ruś i ew. Mazowsze się nadadzą?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Systemy historyczne - do końca XIX w.”