Mroczny wiek XIII czyli rozbicie dzielnicowe

Recenzje przepisów, relacje z rozgrywek (After Action Reports), zasady domowe.
Awatar użytkownika
Kretus
Baron
Posty: 1193
Rejestracja: niedziela, 31 grudnia 2006, 19:14
Lokalizacja: Lublin/Biłgoraj
Has thanked: 135 times
Been thanked: 74 times

Re: Mroczny wiek XIII czyli rozbicie dzielnicowe

Post autor: Kretus »

Dlaczego ruska kawaleria do domyślnie niemiecko-włoskich piechurów? Są bardzo ładne modele i ruskiej piechoty, i zachodniej jazdy. Rozpiska ok, poprawna w prawie każdej armii. Dodam tylko że znakomitym oddziałem są piesi rycerze, ale nie w każdej armii historycznie jest dla nich miejsce.
Skirmisza w 15mm chcecie grać? Jak to poruszać po jednej sztuce?
W tym skirmiszu wszystkie walki/ostrzał/ruchy wykonuje się oddziałami. Mierzy się od oddziałów nie konkretnych modeli więc nie ma problemu. Zawsze można porobić podstawki zbiorcze na jakichś 4- 6 chłopa i zdejmować modele w razie potrzeby. Grałem z ruchem zmniejszonym do 1 cal = 2 cm i fajnie wszystko działało.
Z czasem nowa z nas powstanie wodzów rota
Uzbrojona w historyczne argumenty...
Awatar użytkownika
Gomi
Appointé
Posty: 42
Rejestracja: niedziela, 11 stycznia 2015, 17:20
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 6 times

Re: Mroczny wiek XIII czyli rozbicie dzielnicowe

Post autor: Gomi »

Kretus pisze:
Dlaczego ruska kawaleria do domyślnie niemiecko-włoskich piechurów? Są bardzo ładne modele i ruskiej piechoty, i zachodniej jazdy. Rozpiska ok, poprawna w prawie każdej armii. Dodam tylko że znakomitym oddziałem są piesi rycerze, ale nie w każdej armii historycznie jest dla nich miejsce.
Nie znam się, ale ta piechota wygląda tak jakby pasowała wszędzie.

Muszę się chyba wczytać w podręcznik zanim coś złożę, bo zainteresowała mnie też opcja Yeomanów mieszanych z łucznikami.
Kadzik

Re: Mroczny wiek XIII czyli rozbicie dzielnicowe

Post autor: Kadzik »

Ptyśki; kto jeszcze nie napisał, co zamawia niech się pośpieszy. Dzisiaj do północy zbieram zamówienia.
MichaelLando
Sous-lieutenant
Posty: 350
Rejestracja: wtorek, 11 czerwca 2013, 00:09
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Re: Mroczny wiek XIII czyli rozbicie dzielnicowe

Post autor: MichaelLando »

Napisałem właśnie na pw
Awatar użytkownika
AWu
Słońce Austerlitz
Posty: 18134
Rejestracja: poniedziałek, 16 października 2006, 13:40
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Mroczny wiek XIII czyli rozbicie dzielnicowe

Post autor: AWu »

Tez wysłałem finalne
Awatar użytkownika
Indar
Błędny rycerz
Posty: 1088
Rejestracja: piątek, 5 maja 2006, 20:08
Lokalizacja: Łomża
Kontakt:

Re: Mroczny wiek XIII czyli rozbicie dzielnicowe

Post autor: Indar »

Ja wybieram MIRLITONa - zdecydowanie bardziej pasują na moje "surowe" Mazowsze.
O ile w przypadku pozostałych dzielnic nie będzie zbytnim naciąganiem (60% :) ) duża obecność rycoli w garach i piechociarzy w "cotte d'arms" to ja jako Mazowszanin nie mogę sobie na to pozwolić. Tam też niestety konni średnio pasują - albo Ruś albo Zachód - będę musiał ciąć głowy i podmieniać ;)
Niemniej jednak Mirlton mnie urzekł prostotą i paczką piechoty za 15 PLN ;)
Ostatnio zmieniony piątek, 30 stycznia 2015, 21:40 przez Indar, łącznie zmieniany 1 raz.
http://www.freha.pl - Forum Rekreacji Historycznych
Awatar użytkownika
AWu
Słońce Austerlitz
Posty: 18134
Rejestracja: poniedziałek, 16 października 2006, 13:40
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Mroczny wiek XIII czyli rozbicie dzielnicowe

Post autor: AWu »

Moja piechota te pewnie będzie od nich ale podobali mi się ci rycerze w półgarach najbardziej, z dodatkiem garowych szwabskich najmitów :>
Awatar użytkownika
Fromhold
Général de Division
Posty: 3383
Rejestracja: poniedziałek, 1 marca 2010, 21:38
Lokalizacja: obóz warowny
Has thanked: 20 times
Been thanked: 5 times
Kontakt:

Re: Mroczny wiek XIII czyli rozbicie dzielnicowe

Post autor: Fromhold »

Ja zupełnie nie rozumiem, skąd ta popularność tutaj Legio Heroica. Tak jak pisał Indar, Mirliton jest bardziej odpowiedni, a ja pisałem o tym już kilka dni temu.
Ale co tam, mnie jeszcze jeden temat niepotrzebny, więc umywam ręce, a pomalowane ludki chętnie pooglądam ;)
Są doskonałe figurki i modele. Są też doskonałe plany i materiały źródłowe, ale nigdy nie idzie to w parze.
http://fromholdblog.blogspot.com/
Awatar użytkownika
Indar
Błędny rycerz
Posty: 1088
Rejestracja: piątek, 5 maja 2006, 20:08
Lokalizacja: Łomża
Kontakt:

Re: Mroczny wiek XIII czyli rozbicie dzielnicowe

Post autor: Indar »

Aj tam Formholdzie, nie są takie złe jak na zachód. Pewnie że trzeba by było zrobić selekcję ale uważam że w przypadku figurek które mają służyć do gry nie ma sensu silić się na "ultraśność", i tak w przypadku 15mm za wiele nie widać. Ja już mam wystarczająco dużo rozrób w świecie "reko" XIII wieku żeby jeszcze tutaj robić ostre selekcje. Dla mnie ważne żeby ludzie grający mieli świadomość że coś jest nie do końca tak niż żeby kosztem zabawy wywalali figurki bo dzwon hełmu jest nie taki.

Xardas, mój Ty Prusie! Przypomniałem sobie że na mojej freszcze trochę było o Prusach w XIII wieku. Ale że ogólnie żródeł jest tyle co kot napłakał to i dyskusja nie jest zbyt obszerna.
http://www.freha.pl/index.php?showtopic=8735

Ogólnie skwitowano tak: "Otóż widzisz temat jest bardzo skomplikowany i nie stety wiele na ten temat nie wiemy wdług . P. Kittla, Średniowieczne uzbrojenie zaczepne Prusów z obszaru północno- wschodniej Polski, uzbrojenia zaczepnego wogóle jest nie wiele ( nie mówiąc o innych rodzajach). Nie wielka ilość broni ukazana w artykule nie różni się w zasadzie od broni stosowanej w całej Eurpoie (miecze, włócznie). Nawet miecze typu "sax" datowane są na terenie Prus Na Vi-VIII wiek
Z terenów Batyckich pochodzi również tarcza z Triksom na Łotwie datowana na IX wiek,okrągła z umbem, z 6 desek świerkowych lub jodłowych i jest pokryta skórą z przodu i z tyłu, pod którą znajuje sie ubita trawa bigsmile2.gif (Yartan, V.A. 1961, Drevnie szczity na territori Latviiskoe SSR. Sovietskaja Archeologja 1961, (1), s. 216-224) "

Ale zapoznaj się z całym tematem - będzie tak kilka zdjęć, linków itd.

Jak dział jest niedostępny z zewnątrz to się zarejestruj i daj mi znać. Z uwagi na ogromną ilość botów zdecydowałem się na ręczne aktywacje - a nie zawsze robię to codziennie. Dasz znać to od razu Cię aktywuję.
http://www.freha.pl - Forum Rekreacji Historycznych
Awatar użytkownika
Indar
Błędny rycerz
Posty: 1088
Rejestracja: piątek, 5 maja 2006, 20:08
Lokalizacja: Łomża
Kontakt:

Re: Mroczny wiek XIII czyli rozbicie dzielnicowe

Post autor: Indar »

A, i w temacie prusów, blog mojego dobrego znajomego (nota bene obecnego na forum):
http://dregowia.blogspot.com/

Nie wszystko tam dotyczy problematyki prusów, ale coś tam jest. Warto się zapoznać z uwagi na rzeczowe podejście.
http://www.freha.pl - Forum Rekreacji Historycznych
Awatar użytkownika
WarHammster
Général de Division
Posty: 3211
Rejestracja: czwartek, 8 marca 2012, 22:56
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 9 times
Been thanked: 7 times
Kontakt:

Re: Mroczny wiek XIII czyli rozbicie dzielnicowe

Post autor: WarHammster »

Ja namawiam do skali 1/72. Sam przygotowuje około 500 modeli, statki, gród i domki na okres 10-12 wiek. Może byście się przyłączyli?
http://warhammster.blogspot.com/
W żywocie Herborda - starszyzna nie może podjąć żadnej decyzji bez konsultacji z ludem.
Awatar użytkownika
xardas12r
Generalleutnant
Posty: 3912
Rejestracja: poniedziałek, 27 listopada 2006, 13:05
Lokalizacja: Olsztyn/Warszawa
Been thanked: 21 times
Kontakt:

Re: Mroczny wiek XIII czyli rozbicie dzielnicowe

Post autor: xardas12r »

Raczej jest już "po ptokach". Zamówienie na figurki poszło. Poza tym my tu dzielnymi rycerzami będziemy, a nie plemionami :)
Obrazek
Kadzik

Re: Mroczny wiek XIII czyli rozbicie dzielnicowe

Post autor: Kadzik »

Zamówienie zrobione. Powysyłam wszystkim podliczenia. Im szybciej mi przekażecie tym lepiej, bo trochę musieliśmy założyć :)
Awatar użytkownika
xardas12r
Generalleutnant
Posty: 3912
Rejestracja: poniedziałek, 27 listopada 2006, 13:05
Lokalizacja: Olsztyn/Warszawa
Been thanked: 21 times
Kontakt:

Re: Mroczny wiek XIII czyli rozbicie dzielnicowe

Post autor: xardas12r »

Wiadomo coś na temat zamówienia? Paczka w drodze?
Obrazek
Sebaar
Sous-lieutenant
Posty: 449
Rejestracja: niedziela, 22 października 2006, 20:16
Has thanked: 3 times
Been thanked: 2 times

Re: Mroczny wiek XIII czyli rozbicie dzielnicowe

Post autor: Sebaar »

To się pochwale że mam pomalowane 2 odziały piechoty i odział kuszników w drodze. Głównie Mirlitron z domieszką Essexa.
O ile piechota i jazda całkiem dobrze do sobie pasują to już, kusznicy z Mirlitrona są masywniejsi niż ci z Essexa.

Pytanie tylko jak to podstawkować?
Od szaleństwa do szaleństwa - takie jest życie!
ODPOWIEDZ

Wróć do „Systemy historyczne - do końca XIX w.”