Kilka pytań początkującego

Recenzje przepisów, relacje z rozgrywek (After Action Reports), zasady domowe.
ddr
Tambour
Posty: 8
Rejestracja: sobota, 29 listopada 2014, 23:44

Re: Kilka pytań początkującego

Post autor: ddr »

AWu pisze:Absolutnie nie. Chodzi mi o to, że masz wielkie klocki, które niewiele mogą w kwestii poruszania się.. Idą do przodu o 2 głębokości klocka. I masz tych klocków bardzo ograniczoną ilość. W takiej sytuacji po prostu nie ma miejsca na subtelny manewr.. Zwłaszcza gdy gra trwa 6 tur.
Już rozumiem, przejrzałem pobieżnie ten raport po prostu.

AWu pisze:Ad OiM - nie nie idzie.
Jest podręcznik po polsku i po angielsku.
Szkoda, będę musiał poczekać do świąt w takim razie.
Kadzik

Re: Kilka pytań początkującego

Post autor: Kadzik »

Torgill pisze:Widać, że trochę ludzi zaczyna bawić się w Muskets & Tomahawks ale to XVIII wiek [...]
Sacreble! Zaczynaliśmy to rok temu. Teraz mamy 6 mocno zaangażowanych graczy, 7 innych z figurkami, ale nie chce im się chyba tyłka ruszyć, by przyjechać do Wawy na partyjkę, a ostatnio 2 kolejnych kupiło figurki i przymierza się do gry (ale będę musiał ich groźbami zmusić do malowania, bo sreberkami nie grami!). Jak na tak niszowy system to jest świetnie. A zresztą nie ilość graczy się liczy, ale jakość, a tego naszej ekipie odmówić nie można! :)

Rada ode mnie: po prostu zacznij coś robić, a na pewno znajdziesz kogoś, kto się przyłączy. Proste.
Awatar użytkownika
Torgill
General of the Army
Posty: 6210
Rejestracja: poniedziałek, 14 czerwca 2010, 00:00
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 917 times
Been thanked: 438 times
Kontakt:

Re: Kilka pytań początkującego

Post autor: Torgill »

ddr pisze:
Postaram się podsumować to co napisaliście, poprawcie mnie jeśli coś przeinaczyłem.
1) Wargaming historyczny to skala 15mm. Jeśli 28mm to tylko skirmisze.
2) Popularne systemy to DBA, FOG, Impetus. Modele/oddziały są kompatybilne.
3) Turnieje tylko OiM i DBA (w Polsce)
4) Jak zaczynać to od DBA
1. Wargaming historyczny to mnóstwo skal, w zależności od epoki i typu rozgrywki. Np. na zachodzie coraz bardziej popularne stają się skale 6 i 10 mm. 15 mm ma utrwaloną pozycję, ale znowu na zachodzie chyba na topie jest bardziej 28 mm, zwłaszcza ostatnio. Wbrew pozorom 20 mm też się do wargamingu nadaje, choć wiele obecnych tu osób stwierdzi inaczej. Szczególnie popularne do XX wieku.
2. W PL z zakresu, który podałeś to tak. Gdybyś chciał XIX wiek i II WŚ to znajdzie się tego znacznie więcej.
3. Tak. Przy drugiej wojnie jeszcze Flames of war.
4. Nie koniecznie. Grałeś w WFB, więc masz pewne doświadczenie w wargamingu. Spokojnie Impetusa połkniesz, FoG, czy OiM też dasz radę.

Skoro rzeczywiście najbardziej lubisz klimaty landsknechtów, to FoG i Impetus będą najlepszym wyborem. Znajdziesz graczy na wyspach do tego bez problemu (również w 28 mm), dodatkowo podstawki są takie same.
Warlord games ma jeszcze Pike&Shotte, zasady podobne jak Hail Ceasar, czy Black Powder, to głównie 28 mm. To jednakże bardziej XVII wiek (angielska wojna domowa, wojna 30 letnia itp.).
Awatar użytkownika
Torgill
General of the Army
Posty: 6210
Rejestracja: poniedziałek, 14 czerwca 2010, 00:00
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 917 times
Been thanked: 438 times
Kontakt:

Re: Kilka pytań początkującego

Post autor: Torgill »

Kadzik pisze: Sacreble! Zaczynaliśmy to rok temu. Teraz mamy 6 mocno zaangażowanych graczy, 7 innych z figurkami, ale nie chce im się chyba tyłka ruszyć, by przyjechać do Wawy na partyjkę, a ostatnio 2 kolejnych kupiło figurki i przymierza się do gry (ale będę musiał ich groźbami zmusić do malowania, bo sreberkami nie grami!). Jak na tak niszowy system to jest świetnie. A zresztą nie ilość graczy się liczy, ale jakość, a tego naszej ekipie odmówić nie można! :)
Ależ nikt tego Wam nie odmawia, wręcz przeciwnie.
Rok czasu - co to jest w wargamingu ;)
Kadzik pisze: Rada ode mnie: po prostu zacznij coś robić, a na pewno znajdziesz kogoś, kto się przyłączy. Proste.
Popieram. Tak to działa.
Dlatego napisałem o przyciąganiu kumpli.

Druga rada to znajdź okoliczne kluby wargamingowe i zobacz w co tam grają. Wybierz, co Ci odpowiada i nie będziesz się martwił o brak graczy.
ddr
Tambour
Posty: 8
Rejestracja: sobota, 29 listopada 2014, 23:44

Re: Kilka pytań początkującego

Post autor: ddr »

Systemy dotyczące okresów po XVII nie interesują mnie jakoś bardzo. Wiem, że są dość popularne. Kilku znajomych gra w FOW, ale nie porwała mnie ta gra. Może po prostu wcześniejsze okresy bardziej mnie interesują.

Skoro polecasz Impetousa i FOG - jak zacząć z tymi systemami? Masz namiary na krótki opis systemów?
Awatar użytkownika
AWu
Słońce Austerlitz
Posty: 18134
Rejestracja: poniedziałek, 16 października 2006, 13:40
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Kilka pytań początkującego

Post autor: AWu »

ddr pisze: Może po prostu wcześniejsze okresy bardziej mnie interesują.
Możliwe ale FOW nie jest najlepsza gra - to swoją droga.

W Impetusa grywa chyba tylko Kadzik, co do FOGa to ma tu specjalne podforum.
Awatar użytkownika
Telamon
Maréchal d'Empire
Posty: 6920
Rejestracja: środa, 30 maja 2012, 17:27
Lokalizacja: Kraków/Zakliczyn
Has thanked: 697 times
Been thanked: 404 times
Kontakt:

Re: Kilka pytań początkującego

Post autor: Telamon »

Impetus jest za darmo w internecie.
FoG... dema akurat wersji A&M nie ma, więc sugeruję znaleźć książkę w sieci i przeczytać, a jak się spodoba uczciwie kupić. Tak będzie najprościej.
Awatar użytkownika
AWu
Słońce Austerlitz
Posty: 18134
Rejestracja: poniedziałek, 16 października 2006, 13:40
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Kilka pytań początkującego

Post autor: AWu »

Ja bym jednak bardziej polecał się wybrać na jakiś konwent/turniej w Londynie i obejrzeć to w praktyce, Zwykle są jakieś dema i można spróbować zagrać.

To jest jedna ze światowych stolic wargamingu historycznego
http://tablewarfare.com/london-wargame- ... ieties.htm

A Salute to jedna z ważniejszych imprez wargamingowych na świecie
http://www.salute.co.uk/
Awatar użytkownika
Telamon
Maréchal d'Empire
Posty: 6920
Rejestracja: środa, 30 maja 2012, 17:27
Lokalizacja: Kraków/Zakliczyn
Has thanked: 697 times
Been thanked: 404 times
Kontakt:

Re: Kilka pytań początkującego

Post autor: Telamon »

Hmmm... skoro to Londyn to może niech poszuka adresu klubu wargamingowego w sieci. Z pewnością grają tam w Wojnę Dwóch Róż i to w skali 28mm więc figurki Perrych się przydadzą.

http://www.slitherine.com

Może też zapytać się tu kto w Londynie gra w FoGa i gdzie, a następnie się umówić.
Kadzik

Re: Kilka pytań początkującego

Post autor: Kadzik »

Tak w ogóle, to zważywszy gdzie mieszkasz, sytuacja jest analogiczna, co mieszkaniec Genewy pytający nas o dobre czekoladki :P
Wbijaj na jakieś angielskie forum, poszukaj klubu w okolicy i podpytaj w co grają. A jak nie bawią się w to co chcesz, to może zaczną :)
Awatar użytkownika
Asienieboje
Adjudant Commandant
Posty: 1762
Rejestracja: sobota, 26 lutego 2011, 15:03
Lokalizacja: Edynburg/Wielka Brytania
Has thanked: 45 times
Been thanked: 43 times

Re: Kilka pytań początkującego

Post autor: Asienieboje »

Polecam wizytę w jednym z kilku klubów wargamingowych w Londynie (jest ich kilka) - wpisz sobie w wyszukiwarkę: wargaming club London" i wybierz najbliższy Tobie, chociaż gdyby to ode mnie zależało wybrałbym South London Warlord - organizator Salute i chyba najbardziej prestiżowy klub w UK.
Najbardziej popularną skalą w UK w wargamingu historycznym jest 28mm i 15mm, z czego w okresach Ciebie interesujących to skala 28mm - inne są że tak powiem skalami niszowymi ;) Na dzień dzisiejszy dwa systemy wiodą rolę: pierwszy to Lion Rampant i Pike & Shotte oraz Hail Cesar - dwa ostatnie są bardzo do siebie podobne, jednak dotyczą różnych okresów - pierwszy jest bliżej okresu, który jest bliżej Twoim zainteresowaniom.
Tak jak napisałem wizyta w klubie popchnie Twoje hobby o jakieś 100 lat do przodu (w moim przypadku tak się stało) - tam na pewno znajdziesz osoby, które nie dość że ukierunkują Ciebie na właściwą drogę ;) to i podpowiedzą co i jak (dodatkowo czasem kluby maja u producentów zniżki na ich produkty, więc i zaoszczędzić się da przy kompletowaniu armii)
Awatar użytkownika
AWu
Słońce Austerlitz
Posty: 18134
Rejestracja: poniedziałek, 16 października 2006, 13:40
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Kilka pytań początkującego

Post autor: AWu »

Tam jest 20 klubów w tym mieście.. graja na pewno we wszystko co sobie wymarzysz :>
ddr
Tambour
Posty: 8
Rejestracja: sobota, 29 listopada 2014, 23:44

Re: Kilka pytań początkującego

Post autor: ddr »

Dzięki wszystkim za dotychczasową pomoc!
AWu pisze:Mozliwe ale FOW nie jest najlepsza gra - to swoją droga.
To co jest najlepsze? Generalnie nie grałem w żadną z wymienionych tu gier. Ba, nawet na oczy nie widziałem rozgrywki, może poza kilkoma raportami w internecie.

Co do okresu, też nie mam tu żadnego parcia na jakiś bardzo specyficzny okres, dopóki żołnierze są w zbrojach.
Kadzik pisze:Tak w ogóle, to zważywszy gdzie mieszkasz, sytuacja jest analogiczna, co mieszkaniec Genewy pytający nas o dobre czekoladki :P
Trochę tak ;) Ale mimo wszystko, prędzej czy później wrócę i nie chciałbym skończyć z system, w który nikt tu nie gra.
Asienieboje pisze:Tak jak napisałem wizyta w klubie popchnie Twoje hobby o jakieś 100 lat do przodu (w moim przypadku tak się stało) - tam na pewno znajdziesz osoby, które nie dość że ukierunkują Ciebie na właściwą drogę ;) to i podpowiedzą co i jak (dodatkowo czasem kluby maja u producentów zniżki na ich produkty, więc i zaoszczędzić się da przy kompletowaniu armii)
Taki mam plan, aczkolwiek wolałem wcześniej wybadać choć trochę grunt.
Asienieboje pisze:Najbardziej popularną skalą w UK w wargamingu historycznym jest 28mm
Tyle wygrać!
Awatar użytkownika
AWu
Słońce Austerlitz
Posty: 18134
Rejestracja: poniedziałek, 16 października 2006, 13:40
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Kilka pytań początkującego

Post autor: AWu »

ddr pisze:Dzięki wszystkim za dotychczasową pomoc!
AWu pisze:Mozliwe ale FOW nie jest najlepsza gra - to swoją droga.
To co jest najlepsze? Generalnie nie grałem w żadną z wymienionych tu gier. Ba, nawet na oczy nie widziałem rozgrywki, może poza kilkoma raportami w internecie.
Wszystko!! :)
Ja powiem, że Chain of Command bo to moja ulubiona gra z okresu, ale to kwestia preferencji.

FOW to jest 40 stka w 2 wojnie światowej.
W zasadzie każda gra która widziałem II wojenna była fajniejsza :)

Battlegroup, Cross fire, Rapid Fire, I aint been shot mum, Spearhead, Blitzkrieg commander - kwestia co komu podchodzi i w jakiej skali chce grać.

Osobiście najbardziej mi podchodzą Chain of Command i I aint been shot mum, a w warszawie najbardziej grany jest Battlegroup.
Ale wszystkie bij FOWa na głowę.
Bo to typowa bezrefleksyjna turniejówka robiona pod gotowe modele.

Systemy robione jako dodatek do sprzedaży modeli praktycznie zawsze przegrywają z takimi pisanymi z pasji do okresu.
ddr pisze:
Asienieboje pisze:Najbardziej popularną skalą w UK w wargamingu historycznym jest 28mm
Tyle wygrać!
-->
ddr pisze: nie chciałbym skończyć z system, w który nikt tu nie gra.
:)
ddr
Tambour
Posty: 8
Rejestracja: sobota, 29 listopada 2014, 23:44

Re: Kilka pytań początkującego

Post autor: ddr »

Ach, FOG nie FOW. Zresztą akurat rozgrywkę FOWa widziałem i nie porwała mnie.
AWu pisze:
ddr pisze:
Asienieboje pisze:Najbardziej popularną skalą w UK w wargamingu historycznym jest 28mm
Tyle wygrać!
-->
ddr pisze: nie chciałbym skończyć z system, w który nikt tu nie gra.
:)
Bo mam już sporo historycznych figsów w tej skali, kupionych do WFB. Fajnie, że będzie można nimi zagrać.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Systemy historyczne - do końca XIX w.”