Wywiad z twórcami "Ogniem i Mieczem" - zadaj pytanie!

Recenzje przepisów, relacje z rozgrywek (After Action Reports), zasady domowe.
Awatar użytkownika
Inkub
Colonel en second
Posty: 1425
Rejestracja: środa, 3 marca 2010, 11:26
Lokalizacja: Wawa
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Wywiad z twórcami "Ogniem i Mieczem" - zadaj pytanie!

Post autor: Inkub »

Na łamach bloga Miniwojna pojawi się wkrótce wywiad z twórcami gry "Ogniem i Mieczem", historycznej gry bitewnej osadzonej w realiach XVII w. Okazją do tego będzie zbliżające się wydanie anglojęzycznej wersji podręcznika głównego oraz nadchodzący początek kampanii crowdfundingowej firmy Wargamer, wydawcy gry, mającej na celu zebranie funduszy i rozpropagowanie gry wśród graczy na Zachodzie.
Jeśli macie jakieś pytania do autorów dotyczące gry, planów jej rozwoju, zbliżających się dodatków, terminów ich wydania, figurek, terenów - mówiąc krótko wszystkiego, czym w związku z "Ogniem i Mieczem" zajmuje się firma Wargamer, proszę o wpisanie ich w tym wątku. Pytania zostaną zebrane i przekazane autorom podręcznika, po czym najciekawsze z nich lub te najczęściej powtarzające się zostaną opublikowane w wywiadzie. Firma Wargamer trzem wybranym losowo autorom pytań ufunduje nagrody - pudełkowe zestawy oddziałów do "Ogniem i Mieczem". Będzie je można odebrać osobiście w dowolnym sklepie firmy, zostaną wysłane jako dodatek do zamówienia złożonego drogą mailową lub też będzie je można odebrać osobiście na konwencie Salute 2013 w Londynie.
Awatar użytkownika
Asienieboje
Adjudant Commandant
Posty: 1762
Rejestracja: sobota, 26 lutego 2011, 15:03
Lokalizacja: Edynburg/Wielka Brytania
Has thanked: 45 times
Been thanked: 43 times

Re: Wywiad z twórcami "Ogniem i Mieczem" - zadaj pytanie!

Post autor: Asienieboje »

To ja mam dwa pytania: Promocja OiM na zachodzie rozpocznie się od Salute - to dobry krok, rozpoczęła się też seria artykułów w prasie wargamingowej - to też dobry krok. Jednak z własnego doświadczenia wiem, że przydało by się uczestniczyć również w innych mniejszych konwentach nie tylko w Wielkiej Brytanii ale i w innych krajach. W związku z tym moje pytanie brzmi: Czy Wargamer przewiduje uczestnictwo w takich konwentach, a jeżeli nie to w jaki inny sposób będzie się starał promować system?
I drugie pytanie: Wojny Rzeczypospolitej w XVII wieku zdecydowanie przegrywają z Wojną 30-letnią i Brytyjską Wojną Domową - czy Twórcy mają pomysł jak rozpropagować ten temat wśród odbiorców na Zachodzie?
Tak na marginesie to marzyłoby mi się kilka programów historycznych w BBC - ale wiem, że kosztowało by to zbyt dużo...
Awatar użytkownika
Przemos19
General der Panzertruppen
Posty: 4986
Rejestracja: sobota, 10 czerwca 2006, 22:46
Lokalizacja: Zawiercie/Katowice
Been thanked: 18 times
Kontakt:

Re: Wywiad z twórcami "Ogniem i Mieczem" - zadaj pytanie!

Post autor: Przemos19 »

Czy autorzy planują podjęcie tematu Wojny Północnej z początku XVIII wieku, ewentualnie walk z XVI wieku także w ramach ówczesnej Wojny Północnej?

Czy rozważane jest wydanie kolejnej edycji zasad podstawowych z poprawkami z errat, doświadczeń gier itp?
http://www.przemos85.blogspot.com/ - blog poświęcony OWW2 i wargamingowi

http://www.battlegroup.net.pl - strona poświęcona Operation World War 2 i wargamingowi
Awatar użytkownika
AWu
Słońce Austerlitz
Posty: 18134
Rejestracja: poniedziałek, 16 października 2006, 13:40
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Wywiad z twórcami "Ogniem i Mieczem" - zadaj pytanie!

Post autor: AWu »

W sumie nie grywam więc nie wiem o co pytać, ale ciekawi mnie, czy planują wystawiać takie ogromne odpicowana na maxa participation games z historycznych bitew?
Awatar użytkownika
kadrinazi
Tat-Aluf
Posty: 3578
Rejestracja: wtorek, 9 maja 2006, 12:09
Lokalizacja: Karak Edinburgh
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Wywiad z twórcami "Ogniem i Mieczem" - zadaj pytanie!

Post autor: kadrinazi »

AWu, zmiłuj się - mógłbyś się postarać i chociaż zadać pytanie po polsku ;)
Kontakt tylko na maila
Awatar użytkownika
AWu
Słońce Austerlitz
Posty: 18134
Rejestracja: poniedziałek, 16 października 2006, 13:40
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Wywiad z twórcami "Ogniem i Mieczem" - zadaj pytanie!

Post autor: AWu »

Mówimy o zagranicznej promocji :)

Ale widząc twój tani unik podejrzewam, że odpowiedź brzmi nie :>
Awatar użytkownika
kadrinazi
Tat-Aluf
Posty: 3578
Rejestracja: wtorek, 9 maja 2006, 12:09
Lokalizacja: Karak Edinburgh
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Wywiad z twórcami "Ogniem i Mieczem" - zadaj pytanie!

Post autor: kadrinazi »

Nie ja będę odpowiadał na pytanie, więc to nie unik, jednak nie zabolałoby Cię, jakbyś normalne zdanie napisał ;) Poza tym nic w Twoim pytaniu nie wskazuje na to, że chodzi o gry pokazowe w Europie Zachodniej.
Kontakt tylko na maila
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43394
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3966 times
Been thanked: 2526 times
Kontakt:

Re: Wywiad z twórcami "Ogniem i Mieczem" - zadaj pytanie!

Post autor: Raleen »

Ja mam jedynie nadzieję, że panowie autorzy odpowiedzą jednak na wszystkie pytania, jeśli nie "oficjalnie", to tutaj na forum - skoro już taka forma ich publicznego zbierania została zaanonsowana. Ja bym się czuł jednak trochę lekceważony, jak bym miał przygotowywać pytanie, na które później nikt nie odpowie.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
fanir
Adjudant
Posty: 204
Rejestracja: sobota, 26 maja 2012, 22:53
Lokalizacja: Kielce

Re: Wywiad z twórcami "Ogniem i Mieczem" - zadaj pytanie!

Post autor: fanir »

Mnie ciekawi jakie będą kolejne dodatki po Potopie? A może w planach jest jakaś nowa gra historyczna?
Awatar użytkownika
kadrinazi
Tat-Aluf
Posty: 3578
Rejestracja: wtorek, 9 maja 2006, 12:09
Lokalizacja: Karak Edinburgh
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Wywiad z twórcami "Ogniem i Mieczem" - zadaj pytanie!

Post autor: kadrinazi »

Raleen pisze:Ja mam jedynie nadzieję, że panowie autorzy odpowiedzą jednak na wszystkie pytania, jeśli nie "oficjalnie", to tutaj na forum - skoro już taka forma ich publicznego zbierania została zaanonsowana. Ja bym się czuł jednak trochę lekceważony, jak bym miał przygotowywać pytanie, na które później nikt nie odpowie.
Jeżeli jakieś pytanie 'nie załapie się' na blog to odpowiemy tutaj, nie ma problemu.
Kontakt tylko na maila
Awatar użytkownika
Inkub
Colonel en second
Posty: 1425
Rejestracja: środa, 3 marca 2010, 11:26
Lokalizacja: Wawa
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Re: Wywiad z twórcami "Ogniem i Mieczem" - zadaj pytanie!

Post autor: Inkub »

Kwestia "zalapania sie" czy nie zostala przeze mnie troszkę wyciagnieta na swiatlo dzienne, w razie gdyby przyszlo naprawde duzo pytan. Opracowanie i odpowiedzenie na ok. 20 to jest jeszcze w miare mozliwe w miare szybko. Opracowanie i odpowiedzenie na 100 juz niespecjalnie...
Awatar użytkownika
Kretus
Baron
Posty: 1195
Rejestracja: niedziela, 31 grudnia 2006, 19:14
Lokalizacja: Lublin/Biłgoraj
Has thanked: 136 times
Been thanked: 77 times

Re: Wywiad z twórcami "Ogniem i Mieczem" - zadaj pytanie!

Post autor: Kretus »

Czy planowane są dodatki rozszerzające ramy czasowe gry - zwłaszcza na okres pierwszych dwóch dekad XVII wieku (wojna polsko-szwedzka o Inflanty, Dymitriady) ?
Z czasem nowa z nas powstanie wodzów rota
Uzbrojona w historyczne argumenty...
Awatar użytkownika
Telamon
Maréchal d'Empire
Posty: 6920
Rejestracja: środa, 30 maja 2012, 17:27
Lokalizacja: Kraków/Zakliczyn
Has thanked: 697 times
Been thanked: 404 times
Kontakt:

Re: Wywiad z twórcami "Ogniem i Mieczem" - zadaj pytanie!

Post autor: Telamon »

Czy autorzy planują podjęcie tematu Wojny Północnej z początku XVIII wieku, ewentualnie walk z XVI wieku także w ramach ówczesnej Wojny Północnej?
Pragnę się podczepić pod to pytanie. Rozumiem iż "OiM" XVII wieczne wymaga ciągle sporego nakładu pracy (chociażby wydawanie brakujących figurek) ale czy twórcy mają jakieś pomysły, plany związane z atrakcyjnym dla wielu wiekiem XVI? Era Jagiellonów i Batorego, wojen w Inflantach, wypraw na Ruś... Mochacz, Byczyna... generalnie era landsknechtów, jeźdźców w ciężkich zbrojach, fantazyjnych barw itd.
Awatar użytkownika
kadrinazi
Tat-Aluf
Posty: 3578
Rejestracja: wtorek, 9 maja 2006, 12:09
Lokalizacja: Karak Edinburgh
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Wywiad z twórcami "Ogniem i Mieczem" - zadaj pytanie!

Post autor: kadrinazi »

Nie wątpię, że Konrad i Rafał i tak odpowiedzą, ale pozwolę sobie ustosunkować się do pytań o 'wejścia gry' w wieki XVI i XVIII - raczej nie. Wymagałoby to poważnych zmian w mechanice gry, organizacji wojsk, etc. Plany dodatków koncentrują się najpierw na drugiej połowie XVII wieku, w której osadzony jest OiM - Potop, Powstanie Chmielnickiego, wojna 1654-1667, wojna z Turcją 1672-1672. Potem bliżej nam chyba raczej do Odsieczy Wiedeńskiej niż bitwy pod Kliszowem ;) Zasady da się też - po odpowiednich zmianach - zaadoptować do do pierwszej połowy XVII wieku (jeżeli kiedykolwiek będziemy robić dodatek o wojnie ujście Wisły mam zaklepane u Konrada że będę go pisał :)), to wydaje się naturalną ścieżką rozwoju gry.
Kontakt tylko na maila
Awatar użytkownika
Asienieboje
Adjudant Commandant
Posty: 1762
Rejestracja: sobota, 26 lutego 2011, 15:03
Lokalizacja: Edynburg/Wielka Brytania
Has thanked: 45 times
Been thanked: 43 times

Re: Wywiad z twórcami "Ogniem i Mieczem" - zadaj pytanie!

Post autor: Asienieboje »

kadrinazi pisze:(jeżeli kiedykolwiek będziemy robić dodatek o wojnie ujście Wisły mam zaklepane u Konrada że będę go pisał:))
Ten dodatek to by było coś...
ODPOWIEDZ

Wróć do „Systemy historyczne - do końca XIX w.”