Antyczny Kraków

Recenzje przepisów, relacje z rozgrywek (After Action Reports), zasady domowe.
Awatar użytkownika
Bazyl
Appointé
Posty: 41
Rejestracja: czwartek, 21 sierpnia 2008, 14:38
Lokalizacja: Dębica/Kraków
Kontakt:

Antyczny Kraków

Post autor: Bazyl »

Kto w Krakowie chciałby się zmierzyć ze skalą 1/72, i pokusić się o złożenie jakiejś antycznej armii? Osobiście mam dużą kolekcję Greków i Aleksandra, i z dużą przyjemnością przygotowałbym armię np. do Basic Impetusa (skala podstawek jak dla 15mm), albo do Warmastera Ancient (gdyby ktoś był tak miły i wprowadził mnie w zasady), lub do innego, bardziej skomplikowanego niż DBA systemu. Wybór skali oczywiście podyktowany jest dwoma czynnikami - dostępnością i ceną, ale również przyjemnymi wzorami figurek, chociażby Zvezdy.

Swego czasu koledzy-forumowicze z Warszawy szykowali Warmastera w skali 1/72, może czas na powrót do tej skali w systemach historycznych?
Awatar użytkownika
Telamon
Maréchal d'Empire
Posty: 6920
Rejestracja: środa, 30 maja 2012, 17:27
Lokalizacja: Kraków/Zakliczyn
Has thanked: 697 times
Been thanked: 404 times
Kontakt:

Re: Antyczny Kraków

Post autor: Telamon »

http://www.strategie.net.pl/viewtopic.p ... 93#p211693

Oj, szkoda iż tam nie zajrzałeś kilka dni wcześniej.

Co do skali 1/72 - obecna oferta figurek do antyku jest wyjątkowo skromna, gdyby się chciało coś należycie odwzorować (czyli armię Wielkich Królów Syrii). Zarówno 28mm jak i 15mm są o wiele lepsze pod względem ilości, historyczności i jakości niż tania 20mm.
Awatar użytkownika
Cisza
Général de Brigade
Posty: 2181
Rejestracja: środa, 7 października 2009, 12:40
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 18 times
Kontakt:

Re: Antyczny Kraków

Post autor: Cisza »

Ja polecam raczej pójść w 15mm. malowanie 28mm wymaga ogromnie dużo czasu. Poza tym w 15mm łatwiej stworzyć wizualne wrażenie licznych formacji. Bitwa w 28 dla mnie zawsze będzie wyglądała jak większy skirmish.

Próbując grać w 20mm będziesz musiał dużo konwertować, bo wielu ważnych jednostek po prostu w tej skali nie znajdziesz, albo będziesz miał tylko 1-2 pozy.
Ba'tki Machny wspomnij czasy
Gdy do walki brak ci sił
Jak na stepach Ukrainy
Białych i czerwonych bił!
_____________________
www.polewalki.blogspot.com
Awatar użytkownika
Telamon
Maréchal d'Empire
Posty: 6920
Rejestracja: środa, 30 maja 2012, 17:27
Lokalizacja: Kraków/Zakliczyn
Has thanked: 697 times
Been thanked: 404 times
Kontakt:

Re: Antyczny Kraków

Post autor: Telamon »

Dla mnie osobiście o wiele lepiej wyglądają starcia w skali 28mm. Szczególnie czuć masywność takiej falangi. Zresztą tutaj jest trochę starć, chyba właśnie w tej skali:
http://iron-mitten.blogspot.com/search/ ... 20Campaign

Pomijając gusta - fakt faktem iż 28mm długo się maluje, w porównaniu do 15mm. Tak samo należy wspomnieć o cenie, która niekoniecznie musi przypaść komuś do gustu (niektóre armię złoży się dość tanio, inne będą okropnie drogie.)

20mm to skala w której można złożyć ledwie kilka armii (Galowie, Kartagina, Achmenidzi spod Maratonu i Gaugameli, Rzym Republikański III-II p.n.e, Rzym I-III n.e, Rzym IV-V n.e, teraz dojdą Sassanidzi od HaTa, Partowie - ale raczej II-III n.e, Macedończycy, różnej maści armię greków klasycznych, może Iberowie). Jeżeli chce się coś bardziej oryginalnego zrobić to trzeba rzeźbić (myślałem nad Kataphraktoi ze zestawów Hata, persowie i hetairoi). Pomińmy iż z dostępnością modeli jest różnie np. w Phantomie są trudności z Hatem.

15mm to natomiast plejada modeli, z których można złożyć chyba wszystko. Cena jest umiarkowana - Xyston, najlepszej jakości, to 5 złotych za konnego i koło 2,5 za pieszego. Ale są też Essex i Magister Militum, te pierwsze szczególnie paskudne ale tanie. Corvus Belli jest pośrodku, podobnie warmodelling - który oferuję gotowe zestawy startowe http://www.warmodelling.com/index.php?cPath=239_248. Tylu producentów kojarzę, pewnie jest ich więcej.


_______________________________________________________________

Jakbyś był jeszcze zainteresowany - udało mi się sprzedać OiM, więc zbieram armię do FoG'a.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Systemy historyczne - do końca XIX w.”