Zróżnicowanie armii w epoce napoleońskiej - pytanie

Recenzje przepisów, relacje z rozgrywek (After Action Reports), zasady domowe.
merikallio
Appointé
Posty: 34
Rejestracja: wtorek, 2 sierpnia 2011, 13:38

Zróżnicowanie armii w epoce napoleońskiej - pytanie

Post autor: merikallio »

Witam wszystkich forumowiczów.

Kończę właśnie spisywanie reguł do systemu napoleońskiego w skali 1:72 (uproszczona wersja Grande Arme i Shako) i chciał bym zróżnicować armie poszczególnych państw, tzn. uwzględnić w zasadach ich słabe i mocne strony.

Macie może jakieś ogólne sugestie? Nieźle znam się na armii francuskiej, ale z koalicjantami już gorzej.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43394
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3968 times
Been thanked: 2527 times
Kontakt:

Re: Zróżnicowanie armii w epoce napoleońskiej - pytanie

Post autor: Raleen »

Witaj

Wydaje mi się, że np. kwestie czasu przechodzenia w poszczególne szyki i tego jakie szyki stosowano. Np. pod Jeną czy Auerstadt sprawdź jakie szyki stosowali/mogli stosować Prusacy. To powinno ich ograniczać.

Nie znam niestety tych systemów. Jaka tam jest skala jednostek (nie chodzi mi o skalę figurek tylko odwzorowanie historyczne)?

PS. Temat trochę niewłaściwie umieściłeś, bo w dziale planszówkowym. Za chwilę go przeniosę do działu gier bitewnych.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
merikallio
Appointé
Posty: 34
Rejestracja: wtorek, 2 sierpnia 2011, 13:38

Re: Zróżnicowanie armii w epoce napoleońskiej - pytanie

Post autor: merikallio »

Dzięki, faktycznie pomyliłem dział.

Chodzi o rozgrywke na poziomie brygady/dywizji, umożliwiającą odtworzenie dużych bitew. No i zasady jak najmniej skomplikowane, żeby maks. czas rozgrywki wynosił ok 2 godzin. Ale jestem elastyczny i skala nie jest dla mnie najważniejsza. Nie wykluczam mieszania zasad dotyczących dywizji i np. batalionu. Byle było grywalnie.

Pomysł ze zmianą formacji w czasie ruchu armii francuskiej już wdrożyłem (występuje bodaj w shako).

Domyślam się, że Austriacy (przynajmniej do 1809 r.) jak ognia unikali walki na bagnety, w czym z kolei celowali Francuzi i ewentualnie Rosjanie.

Anglicy zdaje się mieli największą siłę ognia broni ręcznej (także dzięki karabinom Bakera) a także wysoko wyspecjalizowaną artylerię konną.

Macie pomysły?
pr71
Chasseur
Posty: 18
Rejestracja: wtorek, 4 października 2011, 11:55

Re: Zróżnicowanie armii w epoce napoleońskiej - pytanie

Post autor: pr71 »

Na wargaming.pl możesz ściągnąć system Newbury Rules w stosownych dodatkach jest ujęta specyfika poszczególnych armii. Choć nie wiem czy na tym poziomie na jakim chcesz to odwzorować tamte przepisy będą pomocne.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Systemy historyczne - do końca XIX w.”