Friedrich (Histogame & Los Diablos Polacos)

Planszowe gry historyczne (wojenne, strategiczne, ekonomiczne, symulacje konfliktów) dotyczące XVI, XVII i XVIII wieku.
Awatar użytkownika
Comandante
General de División
Posty: 3012
Rejestracja: piątek, 12 maja 2006, 21:51
Lokalizacja: Verulamium
Been thanked: 3 times

Friedrich (Histogame & Los Diablos Polacos)

Post autor: Comandante »

Zauważyłem niedawno w sieci tę grę:

http://www.histogame.de/e_index.html

Zbiera dobre recenzje i komentarze. Niedługo wyląduje u mnie na biurku pierwszy egzemplarz i będę mógł poinformować jak mu się udało przejść testy ;-)
Ostatnio zmieniony czwartek, 1 stycznia 1970, 01:00 przez Comandante, łącznie zmieniany 1 raz.
Powyższe opinie są mojego autorstwa.
Wszystkie prawa zastrzeżone.
Awatar użytkownika
Comandante
General de División
Posty: 3012
Rejestracja: piątek, 12 maja 2006, 21:51
Lokalizacja: Verulamium
Been thanked: 3 times

Post autor: Comandante »

pudełko przyjechało, jutro je odbiorę

z pewnością zaprezentujemy grę w trakcie finału Ligi PoG, 19 marca

czy są chętni do gry w ten dzień?
Powyższe opinie są mojego autorstwa.
Wszystkie prawa zastrzeżone.
Awatar użytkownika
Comandante
General de División
Posty: 3012
Rejestracja: piątek, 12 maja 2006, 21:51
Lokalizacja: Verulamium
Been thanked: 3 times

Post autor: Comandante »

choroba, okazuje sie, ze to przyjechalo pudelko z GMT, zawartosc: Grand Illusion. Zęby juz sobie ostrze :)
Powyższe opinie są mojego autorstwa.
Wszystkie prawa zastrzeżone.
JSPH
Chasseur
Posty: 15
Rejestracja: wtorek, 21 marca 2006, 15:53
Lokalizacja: Toruń

Post autor: JSPH »

Witam,

Jestem ciekaw mechaniki "Grand Illusion", do czego można ją porównać?

JSPH
Z Torunia
Awatar użytkownika
polo
Sous-lieutenant
Posty: 363
Rejestracja: poniedziałek, 24 kwietnia 2006, 19:24
Lokalizacja: Pruszków

Post autor: polo »

Jak wrażenia z gry Friedrich?


Ktokolwiek widział, ktokolwiek wie ?
Awatar użytkownika
Nico
Général de Division
Posty: 3838
Rejestracja: poniedziałek, 24 kwietnia 2006, 10:50

Post autor: Nico »

Szybka, prosta i przyjemna. Na czterech graczy, sliczna mapa, ladne karty, debilnie prosta instrukcja i trzeba myslec! 8)
Niech żyje Napoleon! - wołaj ludzie tkliwy
niech żyje po tysiąc lat (kto z nas będzie żywy),
Niech Polak ostatni z tym czuciem umiera
A hasło: Napoleon! niech mu usta zwiera!
Awatar użytkownika
Comandante
General de División
Posty: 3012
Rejestracja: piątek, 12 maja 2006, 21:51
Lokalizacja: Verulamium
Been thanked: 3 times

Post autor: Comandante »

za niecaly rok w Berlinie Mistrzostwa Swiata we Fryderyka :-)

http://www.histogame.de/e_friedrich-WM.html
Powyższe opinie są mojego autorstwa.
Wszystkie prawa zastrzeżone.
Awatar użytkownika
Lord Voldemort
Pułkownik
Posty: 1325
Rejestracja: poniedziałek, 24 kwietnia 2006, 15:26
Lokalizacja: Opole
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Post autor: Lord Voldemort »

Strategos pisze:Ta gra może być przebojem w Polsce . ( taka rekompensata Fryderyka za to co nam złego zrobił) . Intuicyjnie - grając w nią odczuwałbym niepokój nie mając przy sobie kostek ,w ręce dziwne karty do brydża ...i te stare nawyki .Z drugiej strony - wydaje mi się ,że Fryderyk czerpie życiodajne siły ze sprawdzonej i niezwykle emocjonujacej gry - gry w pokera :wink: . Właściwie dlaczego nie ?.Poker w połączeniu z szachami to bardzo oryginalny zestaw .
Jestem zainteresowany tą grą.
Ciesze sie ;)

To bardziej brydz niz poker... I wcale nie szachy - pionki (Generałowie) mają tylko możliwość ruchu o 3 pola, co na tak rozbudowanej mapie point-to-point nie jest wcale zabojcza odlegloscia. XVIII wieczna taktykta manwewrowa jest tutaj bardzo wiecznie odzwierciedlona w niesamowicie prosty sposob.

A toczenie bitew jest o wiele bardziej emocjonujace niz jakies tam rzucanie kostkami. Tutaj to TY wykladasz karty i sam podejmujesz decyzje - jak wysoko zagrac albo czy sie jednak nie wycofac...

Nawet jesli przegrasz, to nie bedziesz mogl narzekac na pecha w kostkach :P

V.
Awatar użytkownika
Comandante
General de División
Posty: 3012
Rejestracja: piątek, 12 maja 2006, 21:51
Lokalizacja: Verulamium
Been thanked: 3 times

Post autor: Comandante »

To prawda! Do tego swietnie naprawde oddana jest przewaga Prus w inicjatywie. Alianci naprawde musza jednoczesnie starac sie koordynowac wysilki a z drugiej strony pilnowac by ktorys z nich za bardzo sie nie wysforował do przodu.

Przyszla mi do glowy teraz taka mysl, ze w gruncie rzeczy, to my, Diablosi, chcemy gry w PL propagowac i jesli udaje nam sie takie perelki jak Fryc czy FitS znalezc, to jestesmy z tego dumni. To naprawde sa swietne gry i warto je miec. Caly nasz wysilek jest po to by ludzie w PL, ktorzy nie zawsze maja odwage siegnac po nowy tytul, czy walczyc z tlumaczeniem mogli grac w dobre gry. Fryc i Fits to sa wlasnie takie gry :-)

Zobaczysz zreszta Strategosie juz wkrotce, bo dzisiaj przyjechaly do mnie do biura pierwsze egzemplarze :-)
Powyższe opinie są mojego autorstwa.
Wszystkie prawa zastrzeżone.
Awatar użytkownika
Nico
Général de Division
Posty: 3838
Rejestracja: poniedziałek, 24 kwietnia 2006, 10:50

Post autor: Nico »

Tutaj filmik z gra Friedrich :)

http://www.youtube.com/?v=R-TsO3uQ3WE
Niech żyje Napoleon! - wołaj ludzie tkliwy
niech żyje po tysiąc lat (kto z nas będzie żywy),
Niech Polak ostatni z tym czuciem umiera
A hasło: Napoleon! niech mu usta zwiera!
Awatar użytkownika
Lord Voldemort
Pułkownik
Posty: 1325
Rejestracja: poniedziałek, 24 kwietnia 2006, 15:26
Lokalizacja: Opole
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Post autor: Lord Voldemort »

Polska Instrukcje Gry oraz Karte Podzialu Wojsk mozna sciagnac rowniez ze strony wydawnictwa Histogame
http://www.histogame.de/e_download.html

Polska flaga calkiem ladnie sie tam prezentuje :)

V.
Awatar użytkownika
Lord Voldemort
Pułkownik
Posty: 1325
Rejestracja: poniedziałek, 24 kwietnia 2006, 15:26
Lokalizacja: Opole
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Post autor: Lord Voldemort »

Strategos pisze: (...)
Wieczorem doszło do prezentacji Fryderyka . W rolę Fryca niezwykle skutecznie wcielił się Pędrak , który pokazał jak powinno grać się Prusami . Biedna Austra ( Strategos ) nie chciała się pogodzić z ofensywą skirowaną przeciwko niej z północy i poszła na niepotrzebną wymianę ciosów , która zakończyała się rozgromieniem jej sił Sojusznicy - Rosja ( Darth ) i Miky ( Francja) niestety nie zadążyli udzielić żadnej istotnej pomocy upadającej monarchii austriackiej .

(...)

Drugie spotkanie z Fryderykiem w gronie : Miky Prusy, Comandante - Austria , Nico Francja i Strategos - Rosja pokazało cały urok tej gry. Pierwsza faza to prawie niepowstrzymany marsz Francji ku zwycięstwu . Szczególnie zapamietałem doskonały manewr opkrążajacy zmierzajacy od osałbienia wojsk Hanoweru . Kiedy wydawało się ,że gra zakonczy się bezapelacyjnym zwycięstwem Francji 2 karty losu wyeliminowały te mocarstwo z wojny. Nico oznajmił ,że nie jest zainteresowany grą armią Rzeszy i nie dał się namówic na kontunuowania gry tak niereprezentatywną dla sztuki wojennej zbieraniną żołdaków. W tej sytuacji na zółtymi klocuszkami przejął kontrolę Comandante. Zaczął on zajmować systematycznie Śląsk . Tym akcjom torzyszyła agresywan gra Rosji , której wojska ruszyły w kierunku Berlina. Wywołało to konsternację na dworze wiedeńskim , który oczekiwał raczej większego zainteresowania Prusami Wschodnimi. Nietety Rosja w tym sektorze była za słaba o czym świadczyła klęska armii rosjskiej usiłującej wyzwolić ten uciskany przez junkrów obszar. W tej sytuacji Rosja postanowiła walczyć do ostatniego szwedzkiego żołnierza . Na dłuższą metę okazało się to niemożliwe ponieważ karta losu wyłączyła ten kraj z gry.Rosjanie zebrawszy siły ruszyli ostaecznie do ataku zarówno na Brandenburgię jak i na Prusy wschodnie. Prusy sprytnie zlikwidowały tabory rosyjskie opóźniając tę ofensywę.Naciskane Prusy dokonały mistrzowskiego posunięcia : najsilniejsza armia z samym Fryderykiem usadowiła się w Saksonii w takim miejscu , z którego Fryc miał kontrolę nad jednym z miast , którego zdobycie przez Austrię było niezbędne do jej zwycięstwa.Jednocześnie niewielka armia dokonała dywersji na Śląsku zagrażajac autriackim zdobyczom w tym rejonie. Austria musiała wysłać armie , które osaczyły dywersantów . Czas jednak biegł . Koalicja obawiała się najgorszego . Codzienie w kościoałch katolickich i cerkwiach modlono się za życie cesarzowej Elżbiety. Nawet karta losu , z której wynikało ,że nowe siły witalne wstąpiły we władczynię Rosji przyjmowano z niedowierzaniem. W końcu zanim Rosja uporała się z kłopotami w zaopatzreniu , które uniemożliwiły zajęcie ostatniego celu gwarantującego zwycięstwo Austriacy ruszyli do decydujacego ataku. W zażartej bitwie Fryc został pokonany . Cud Domu Brandenburgskiego nie nastąpił...

We Fryderyka gra się lekko i przyjemnie. Do końca sytuacja może się zamienić . Estetyka wykonaia tej gry jest wzorcowa. Mapa śliczna , działa jak magnes. Idealna gra do wciągania do naszego hobby płci pięknej :).
Widac, ze seminarium magisterskie z Fryderyka, sprawilo ze Pedrak az za dobrze w to gra ;-)

V.
Awatar użytkownika
ozy
Tai-sa
Posty: 1498
Rejestracja: czwartek, 30 marca 2006, 10:30
Lokalizacja: Opole

Post autor: ozy »

Uczyć trzeba się od najlepszych :D :P
Farewell, leave the shore to an ocean wide and untamed
Hold your shield high, let the wind bring your enemy your nightmare
Awatar użytkownika
polo
Sous-lieutenant
Posty: 363
Rejestracja: poniedziałek, 24 kwietnia 2006, 19:24
Lokalizacja: Pruszków

Post autor: polo »

Co tu dużo mówić. Swego czasu widziałem tę grę na smolenj.
zrobiła na mnie (tak stojąc z boku) duże wrażenie.
na tyle że tak z miesiąc temu sprowadziłem ją sobie.

a tu na smolnej zero zainteresownia - kaszanka

Cieszy mnie mnie promowanie tej gry, bo nie chciałbym w nią zagrać za 10 lat kiedy moi synowie wreszcie dorosną i będę miał możliwość sprawdzenia multiplayerów,
Awatar użytkownika
Comandante
General de División
Posty: 3012
Rejestracja: piątek, 12 maja 2006, 21:51
Lokalizacja: Verulamium
Been thanked: 3 times

Post autor: Comandante »

Smolna stoi na dziwnym stanowisku, ze nie nalezy grac w gry, ktore maja cokolwiek wspolnego ze mna ;-) Tam Fryderyk oraz FitS nie maja szans tak dlugo jak w gabinetach pewnego Wielkiego Wydawcy pietrza sie stosy PoGa, sprzedawanego juz w empiku zaledwie po 90 zl.

Na szczescie to niejedyne miejsce gdzie mozna grac w gry. Proponowal nam na przyklad swoje sale na spotkania Klub Garnizonowy w Alejach Niepodleglosci. Jest kawiarnia na Chlodnej. Moze po prostu warto wyjsc ze skorupy i sie troche rozejrzec?
Powyższe opinie są mojego autorstwa.
Wszystkie prawa zastrzeżone.
ODPOWIEDZ

Wróć do „XVI-XVIII wiek”