[W] Legendarna bitwa husarii

Planszowe gry historyczne (wojenne, strategiczne, ekonomiczne, symulacje konfliktów) dotyczące XVI, XVII i XVIII wieku.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43314
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3901 times
Been thanked: 2474 times
Kontakt:

[W] Legendarna bitwa husarii

Post autor: Raleen »

Wywiad z Piotrem Górnym, autorem gry "Kircholm 1605", na Portalu Strategie:

http://portal.strategie.net.pl/index.ph ... Itemid=120
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Karel W.F.M. Doorman
Admiraal van de Vloot
Posty: 10331
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 16:24
Lokalizacja: lichte kruiser HrMs "De Ruyter"
Has thanked: 2006 times
Been thanked: 2734 times

Re: [W] Legendarna bitwa husarii

Post autor: Karel W.F.M. Doorman »

Gra, która wychowała Sławka. Krwawe Stepy Krymu są wzorowane także na pewnych elementach Kircholmu. Pozdrowienia i ukłony dla Autora.
Follow me!
Kontradmirał Karel Doorman do swoich podwładnych, Morze Jawajskie, 27 lutego 1942 roku.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43314
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3901 times
Been thanked: 2474 times
Kontakt:

Re: [W] Legendarna bitwa husarii

Post autor: Raleen »

Dla mnie podobnie, może nie był to pierwszoplanowy tytuł, ale jeden z najważniejszych, w jakie zagrałem. Tym bardziej cieszę się, że udało mi się zrobić ten wywiad.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
dbj
Capitaine
Posty: 844
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 15:09
Lokalizacja: Muszyna
Has thanked: 269 times
Been thanked: 255 times
Kontakt:

Re: [W] Legendarna bitwa husarii

Post autor: dbj »

Oj, ograłem się w ten tytuł, dużo więcej niż w moje pierwsze gry Wiedeń, Grunwald i Ardeny.
Nie ma idealnych systemów, są tylko takie, które akceptujemy bardziej lub mniej.
Autor nieznany, przełom XX i XXI wieku.
Radosław Kotowski
Chui
Posty: 747
Rejestracja: środa, 31 grudnia 2014, 17:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 214 times
Been thanked: 22 times

Re: [W] Legendarna bitwa husarii

Post autor: Radosław Kotowski »

Miałem do wyboru "Kircholm" lub któreś z serii "Magicznego Miecza" albo "Wampira" Sfery. Zawsze wygrywały te drugie. Pamiętam, że były minimalnie tańsze.
Jak my tu przetrwaliśmy?
Awatar użytkownika
karawanken
Adjudant
Posty: 206
Rejestracja: środa, 18 lipca 2018, 13:09
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 29 times
Been thanked: 31 times

Re: [W] Legendarna bitwa husarii

Post autor: karawanken »

Miałem. Była to bodajże moja 3 gra Dragona. Po Grunwaldzie i Ardenach a przed Tannenbergiem. Nigdy nie udało mi się zagrać :( niestety odbiłem się od zasad moja 9 - 10 letnią osobą
Ulysses
Sous-lieutenant
Posty: 385
Rejestracja: sobota, 12 sierpnia 2017, 20:39
Has thanked: 38 times
Been thanked: 154 times

Re: [W] Legendarna bitwa husarii

Post autor: Ulysses »

Świetna gra. Nadal się broni. Niedawno miałem okazję grać. Wiele współczesnych gier może jej zazdrościć grywalności. I to gra zrobiona przez debiutanta 30 lat temu, gdy dostęp do informacji i innych gier był zupełnie inny!
tomig
Caporal
Posty: 69
Rejestracja: wtorek, 17 grudnia 2019, 20:03
Lokalizacja: Głogów
Has thanked: 58 times
Been thanked: 41 times

Re: [W] Legendarna bitwa husarii

Post autor: tomig »

Ja również niezwykle pozytywnie wspominam tą grę.
Z sentymentem wspominam jak jako nastolatek tuż po zakupie tej gry wspólnie z przyjacielem przyglądaliśmy się żetonom planując przyszłe rozgrywki.
Uważam, iż gra jest zdecydowanie jedną z najlepszych pozycji starego Dragona. Jej przepisy nie są ani zbyt uproszczone, ani przesadnie zawiłe, zaś jej mechanika dość dokładnie odzwierciedla najważniejsze cechy tego starcia.
Fakt, iż grając stroną szwedzką po prostu nie opłaca się tworzyć szyku strzeleckiego dobrze odzwierciedla specyfikę tego starcia. Późniejsi szwedzcy dowódcy analizując gorzkie doświadczenia np. bitwy pod Kircholmem doprowadzili do całkiem innego wykorzystania swojej kawalerii.
ODPOWIEDZ

Wróć do „XVI-XVIII wiek”