Hannibal: Rome vs Carthage (AH)

Planszowe gry historyczne (wojenne, strategiczne, ekonomiczne, symulacje konfliktów) dotyczące starożytności i średniowiecza.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43335
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3916 times
Been thanked: 2488 times
Kontakt:

Re: Hannibal: Rome vs Carthage (AH)

Post autor: Raleen »

A już się bałem, że Ci źle powiedziałem, bo z pamięci odpisywałem.
Jednak skleroza mnie jeszcze nie dopadła ;)

Jak graliście, że tyle żetonów kontroli polit. zdejmujecie co strat to chyba dość znacznie zmienia rozgrywkę (chyba że akurat nie dochodziło u was do zbyt wielu bitew).
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Leliwa
Hetman polny koronny
Posty: 5299
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:00
Lokalizacja: środkowe Nadwieprze
Has thanked: 39 times
Been thanked: 255 times

Re: Hannibal: Rome vs Carthage (AH)

Post autor: Leliwa »

To drugie to może być dla Carthaginian Siege Train - żeton do modyfikacji, choć w nowej wersji po prostu zmienia się kostkę, którą rzuca się na oblężenie, z białej na czerwoną.
"Z kości moich powstanie mściciel"
Napis na grobie Stanisława Żółkiewskiego w Żółkwi.
RAJ
Général de Division
Posty: 3945
Rejestracja: czwartek, 14 maja 2015, 14:09
Has thanked: 120 times
Been thanked: 409 times

Re: Hannibal: Rome vs Carthage (AH)

Post autor: RAJ »

"Jest to gra planszowa. Każdy gracz ma planszę i lutuje nią przeciwnika." - cytat za "7 krasnoludków - historia prawdziwa."
RAJ
Général de Division
Posty: 3945
Rejestracja: czwartek, 14 maja 2015, 14:09
Has thanked: 120 times
Been thanked: 409 times

Re: Hannibal: Rome vs Carthage (AH)

Post autor: RAJ »

"Jest to gra planszowa. Każdy gracz ma planszę i lutuje nią przeciwnika." - cytat za "7 krasnoludków - historia prawdziwa."
Awatar użytkownika
Comandante
General de División
Posty: 3012
Rejestracja: piątek, 12 maja 2006, 21:51
Lokalizacja: Verulamium
Been thanked: 3 times

Re: Hannibal: Rome vs Carthage (AH)

Post autor: Comandante »

Fajna recenzja. Dzięki!

Jesli chodzi o Hamilcara, to w przygotowaniu jest niezalezny rulebook. Czyli sam Hamilcar ale za to ze wszystkimi przepisami.
Natomiast w kolejnej grze z serii mam zamiar umiescic alternatywny system rozgrywania bitew do wszystkich gier z tej rodziny. Tej odwagi mi zabraklo w Hamilcarze - a dzisiaj wiem, ze nalezalo to zrobic.
Powyższe opinie są mojego autorstwa.
Wszystkie prawa zastrzeżone.
RAJ
Général de Division
Posty: 3945
Rejestracja: czwartek, 14 maja 2015, 14:09
Has thanked: 120 times
Been thanked: 409 times

Re: Hannibal: Rome vs Carthage (AH)

Post autor: RAJ »

Comandante pisze:Fajna recenzja. Dzięki!
Tej odwagi mi zabraklo w Hamilcarze - a dzisiaj wiem, ze nalezalo to zrobic.
Szkoda. Ale może udostępnić taki system online jako opcję dla zainteresowanych?
A jaki to będzie następny tytuł z serii? :)
"Jest to gra planszowa. Każdy gracz ma planszę i lutuje nią przeciwnika." - cytat za "7 krasnoludków - historia prawdziwa."
Awatar użytkownika
Comandante
General de División
Posty: 3012
Rejestracja: piątek, 12 maja 2006, 21:51
Lokalizacja: Verulamium
Been thanked: 3 times

Re: Hannibal: Rome vs Carthage (AH)

Post autor: Comandante »

Mercenary War - czyli łącznik między Hamilcarem a Hannibalem. ;)
Powyższe opinie są mojego autorstwa.
Wszystkie prawa zastrzeżone.
adalbert
Général de Brigade
Posty: 2058
Rejestracja: czwartek, 17 kwietnia 2008, 09:54
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 87 times
Been thanked: 186 times

Re: Hannibal: Rome vs Carthage (AH)

Post autor: adalbert »

Comandante pisze:Fajna recenzja. Dzięki!

Jesli chodzi o Hamilcara, to w przygotowaniu jest niezalezny rulebook. Czyli sam Hamilcar ale za to ze wszystkimi przepisami.
Natomiast w kolejnej grze z serii mam zamiar umiescic alternatywny system rozgrywania bitew do wszystkich gier z tej rodziny. Tej odwagi mi zabraklo w Hamilcarze - a dzisiaj wiem, ze nalezalo to zrobic.
Osobne zasady to niezły pomysł, bo rzeczywiście, jak zauważył raj, "nakładka" pozostawia przestrzeń do wątpliwości.
Alternatywny system rozstrzygania bitew wg mnie potrzebny jest głównie do mniejszych starć, żeby nie "zamulały" rozgrywki.
Mi opcjonalne rozstawienie Charlesa de la Croix podoba się nawet bardziej od oryginału. Podobnie z opcjonalnymi zasadami oblężeń, aczkolwiek nie są one wg mnie do końca poprawnie opisane w instrukcji (gdzieś już o tym pisałem). To, czy one ułatwiają oblężenie, to zależy. Ze względu na wspomniany w recenzji efekt "rozwodnienia" nie czuję natomiast potrzeby dodawania kart, poza ewentualnie tymi z małych pudełek.
Oj, trzeba będzie znowu pograć, choć teraz na tapecie głównie oba Brassy i Hitler's Reich.
Awatar użytkownika
Leliwa
Hetman polny koronny
Posty: 5299
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:00
Lokalizacja: środkowe Nadwieprze
Has thanked: 39 times
Been thanked: 255 times

Re: Hannibal: Rome vs Carthage (AH)

Post autor: Leliwa »

Comandante pisze:Fajna recenzja. Dzięki!

Jesli chodzi o Hamilcara, to w przygotowaniu jest niezalezny rulebook. Czyli sam Hamilcar ale za to ze wszystkimi przepisami.
Natomiast w kolejnej grze z serii mam zamiar umiescic alternatywny system rozgrywania bitew do wszystkich gier z tej rodziny. Tej odwagi mi zabraklo w Hamilcarze - a dzisiaj wiem, ze nalezalo to zrobic.
Czy dotyczyć to będzie też Washingtons War a w przyszłości Sukcesorów?
"Z kości moich powstanie mściciel"
Napis na grobie Stanisława Żółkiewskiego w Żółkwi.
Awatar użytkownika
Leliwa
Hetman polny koronny
Posty: 5299
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:00
Lokalizacja: środkowe Nadwieprze
Has thanked: 39 times
Been thanked: 255 times

Re: Hannibal: Rome vs Carthage (AH)

Post autor: Leliwa »

Comandante pisze:Mercenary War - czyli łącznik między Hamilcarem a Hannibalem. ;)
To w sumie dość skromny dodatek. Chyba że dodamy do tego niezależne ekspansje Rzymu w Italii i okolicach i Kartaginy w Iberii. Czyli lata 241-218 p. Ch.
Ostatnio zmieniony wtorek, 25 września 2018, 12:07 przez Leliwa, łącznie zmieniany 1 raz.
"Z kości moich powstanie mściciel"
Napis na grobie Stanisława Żółkiewskiego w Żółkwi.
Awatar użytkownika
Teufel
Legatus Legionis
Posty: 2424
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 15:55
Lokalizacja: Stadt Thorn/Festung Posen
Has thanked: 17 times
Been thanked: 53 times

Re: Hannibal: Rome vs Carthage (AH)

Post autor: Teufel »

W zasadzie mapa od Hamilcara aż się prosi na zrobienie dwóch dodatków - Agatocles and Pyrrhus Wars ;) Dodać jeden arkusz armii, większość kart jest, dalej 5-6 figurek i mamy znakomite rozwinięcie.
Legiony i ja mamy się dobrze.
Awatar użytkownika
ozy
Tai-sa
Posty: 1498
Rejestracja: czwartek, 30 marca 2006, 10:30
Lokalizacja: Opole

Re: Hannibal: Rome vs Carthage (AH)

Post autor: ozy »

Teufel pisze:W zasadzie mapa od Hamilcara aż się prosi na zrobienie dwóch dodatków - Agatocles and Pyrrhus Wars ;) Dodać jeden arkusz armii, większość kart jest, dalej 5-6 figurek i mamy znakomite rozwinięcie.
Jeśli masz ochotę, to prosimy o opracowanie. Chętnie wydamy! :)
Farewell, leave the shore to an ocean wide and untamed
Hold your shield high, let the wind bring your enemy your nightmare
Awatar użytkownika
Comandante
General de División
Posty: 3012
Rejestracja: piątek, 12 maja 2006, 21:51
Lokalizacja: Verulamium
Been thanked: 3 times

Re: Hannibal: Rome vs Carthage (AH)

Post autor: Comandante »

Kiedy Marcellus (i szerzej Rzymianie) używają białej kości do oblężeń?!
Wtedy, gdy żeton miasta, które oblegają posiada znak białej kości (na niebieskiej, czyli wrogiej Rzymianom stronie).
Powyższe opinie są mojego autorstwa.
Wszystkie prawa zastrzeżone.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43335
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3916 times
Been thanked: 2488 times
Kontakt:

Re: Hannibal: Rome vs Carthage (AH)

Post autor: Raleen »

Jako, że "po sąsiedzku" w temacie o "Hands in the Sea" pojawił się wątek I wojny punickiej i scenariusza z "Hannibala" jej dotyczącego, chciałem zapytać tych, którzy po niego sięgnęli, jakie są Wasze wrażenia. Ja szczerze powiedziawszy zadowalam się podstawową wersją czyli dobrze znanym z poprzednich wersji gry scenariuszem przedstawiającym II wojną punicką.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Starożytność i średniowiecze”