Hannibal: Rome vs Carthage (AH)

Planszowe gry historyczne (wojenne, strategiczne, ekonomiczne, symulacje konfliktów) dotyczące starożytności i średniowiecza.
Awatar użytkownika
yanoo
Sergent
Posty: 106
Rejestracja: poniedziałek, 6 czerwca 2011, 00:15
Has thanked: 1 time

Re: Hannibal: Rome vs Carthage (AH)

Post autor: yanoo »

Darth Stalin pisze:Czy i kiedy będzie w "normalnej" sprzedaży? :?
ozy pisze:Po dostarczeniu gier do wspierających, zatem gdzieś w maju/czerwcu.
Awatar użytkownika
Leliwa
Hetman polny koronny
Posty: 5299
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:00
Lokalizacja: środkowe Nadwieprze
Has thanked: 39 times
Been thanked: 255 times

Re: Hannibal: Rome vs Carthage (AH)

Post autor: Leliwa »

ozy pisze:Tak, plastik jest na tyle miękki, by za często się nie łamał (a i tak zdarzają się złamania). Jeśli model lub włócznia jest wygięty, wkładamy do szklanki z gorącą wodą na chwilkę trzymając za podstawkę, wyciągamy, prostujemy, studzimy w szklance z zimną woda i jest OK. Można tak wyprostować zarówno włócznie, jak i całą figurkę, jeśli sie nam trochę pochyla w jakąś stronę. Generalnie to łatwe i nie uszkadza figurki.

Pionki wodzów to nie są kartonowe, tylko z MDF. Natomiast w pudełku są też żetony wodzów, jak kto woli grać kartonikami. :)
Żetony Rzymian służą tez oczywiście do losowania, pardon, wybierania konsulów przez lud i senat rzymski. W niedzielę wprowadzałem w H&H nowego posiadacza tej gry z Wrocławia.
"Z kości moich powstanie mściciel"
Napis na grobie Stanisława Żółkiewskiego w Żółkwi.
Kosma
Caporal
Posty: 71
Rejestracja: piątek, 13 czerwca 2014, 23:57

Re: Hannibal: Rome vs Carthage (AH)

Post autor: Kosma »

Dzięki za wprowadzenie w Sukcesorów i jego sukcesora, czyli Hanibala&Hamilcara mnie i kolegi. :D
Awatar użytkownika
Comandante
General de División
Posty: 3012
Rejestracja: piątek, 12 maja 2006, 21:51
Lokalizacja: Verulamium
Been thanked: 3 times

Re: Hannibal: Rome vs Carthage (AH)

Post autor: Comandante »

Konsulów można losować używając kart ;)
Ale jak kto woli żetony ;)
Powyższe opinie są mojego autorstwa.
Wszystkie prawa zastrzeżone.
Awatar użytkownika
Leliwa
Hetman polny koronny
Posty: 5299
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:00
Lokalizacja: środkowe Nadwieprze
Has thanked: 39 times
Been thanked: 255 times

Re: Hannibal: Rome vs Carthage (AH)

Post autor: Leliwa »

Comandante pisze:Konsulów można losować używając kart ;)
Ale jak kto woli żetony ;)
Owszem. Choć ja wolę trzymać na kartach figurki, by się nie pomieszały.
Kosma pisze:Dzięki za wprowadzenie w Sukcesorów i jego sukcesora, czyli Hanibala&Hamilcara mnie i kolegi. :D
Jednak to Sukcesorzy byli następcą Hannibala w świecie wargamingu. Oby nie ostatni raz w tym roku.
"Z kości moich powstanie mściciel"
Napis na grobie Stanisława Żółkiewskiego w Żółkwi.
Kosma
Caporal
Posty: 71
Rejestracja: piątek, 13 czerwca 2014, 23:57

Re: Hannibal: Rome vs Carthage (AH)

Post autor: Kosma »

Hannibal&Hamilcar jest sukcesorem Sukcesorów. Sukcesorzy są następcą gry Hannibal:Rome vs Carthago w świecie gier.
Awatar użytkownika
yanoo
Sergent
Posty: 106
Rejestracja: poniedziałek, 6 czerwca 2011, 00:15
Has thanked: 1 time

Re: Hannibal: Rome vs Carthage (AH)

Post autor: yanoo »

Comandante pisze:Na dno pudła idą zeszyty i pomoce. Potem tacka z figurkami ale do góry dnem, tworząc małą kalderę, w którą wkładamy dwie dodatkowe figurki, karty i żetony w torebkach. Całość przykrywamy planszą a na to idzie wierzch pudła. Da się. Jak znajdę chwilę, to pokażę na zdjęciu ;)
Przyda się, bo po zapakowaniu żetonów w woreczki, a karty w koszulki, mam wrażenie, że pudło powinno być o min 2-3 cm wyższe :mrgreen:
Awatar użytkownika
ozy
Tai-sa
Posty: 1498
Rejestracja: czwartek, 30 marca 2006, 10:30
Lokalizacja: Opole

Re: Hannibal: Rome vs Carthage (AH)

Post autor: ozy »

Na BGG jest aktualny rulebook.
Farewell, leave the shore to an ocean wide and untamed
Hold your shield high, let the wind bring your enemy your nightmare
Awatar użytkownika
ozy
Tai-sa
Posty: 1498
Rejestracja: czwartek, 30 marca 2006, 10:30
Lokalizacja: Opole

Re: Hannibal: Rome vs Carthage (AH)

Post autor: ozy »

Już jest: http://www.phalanxgames.pl/blog/2018/03 ... yk-polski/

Powisi trochę w wersji tekstowej, byście mieli czas się nad nami poznęcać. :)
Farewell, leave the shore to an ocean wide and untamed
Hold your shield high, let the wind bring your enemy your nightmare
hamilkar1978
Caporal-Fourrier
Posty: 81
Rejestracja: wtorek, 14 marca 2017, 19:41
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 1 time

Re: Hannibal: Rome vs Carthage (AH)

Post autor: hamilkar1978 »

Czy ktoś mógłby się podzielić wrażeniami z gry w Hamilkara?i Jak wypada porównanie z Hannibalem?
...Więc kimże w końcu jesteś?
– Jam częścią tej siły, która wiecznie zła pragnąc, wiecznie czyni dobro

J.W. Goethe "Faust"
Awatar użytkownika
ozy
Tai-sa
Posty: 1498
Rejestracja: czwartek, 30 marca 2006, 10:30
Lokalizacja: Opole

Re: Hannibal: Rome vs Carthage (AH)

Post autor: ozy »

Czy dobrze zrozumiałem, że P.C. Scypio jest w Hamilcarze w puli wodzów? Bo nie ma znaczka słonia, za to ma zbędą w tym scenariuszu zdolność (lepiej się bije w Hiszpanii).

Nie, powinien na nim być słonik. Jest to napisane w scenariuszu, na początku.
Farewell, leave the shore to an ocean wide and untamed
Hold your shield high, let the wind bring your enemy your nightmare
Awatar użytkownika
Leliwa
Hetman polny koronny
Posty: 5299
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:00
Lokalizacja: środkowe Nadwieprze
Has thanked: 39 times
Been thanked: 255 times

Re: Hannibal: Rome vs Carthage (AH)

Post autor: Leliwa »

To, że ten Scypio nie ma Słonika to tylko informacja, że może być użyty w obu grach. Słonik i galera mówią o wyłączności użycia karty w pierwszej lub drugiej z wojen. Tak przynajmniej stoi w przepisach. Oczywiście setup scenariusza umieszcza go w II punickiej. Ale skoro nie ma symbolu na karcie to można go losować jako konsula w I chyba też. Jeszcze jest jeden bez symbolu Flaccus. Chyba, że brak symbolu to pomyłka.
Ostatnio zmieniony wtorek, 1 maja 2018, 12:54 przez Leliwa, łącznie zmieniany 1 raz.
"Z kości moich powstanie mściciel"
Napis na grobie Stanisława Żółkiewskiego w Żółkwi.
adalbert
Général de Brigade
Posty: 2058
Rejestracja: czwartek, 17 kwietnia 2008, 09:54
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 87 times
Been thanked: 186 times

Re: Hannibal: Rome vs Carthage (AH)

Post autor: adalbert »

Bardzo mi się podoba wydanie gry. Jedyne moje uwagi w tym względzie dotyczą zbyt płytkiego pudła. Może gdyby karty miały taką powłokę/fakturę, która sprawia, że wolniej się zużywają i nie potrzeba koszulkować, to wtedy byłoby ok. Podoba mi się również rozwiązanie z innym rodzajem kości. Z początku myślałem, że to zbędne i kłopotliwe, ale okazało się, że wcale nie. Tyle tylko, że te wielkie kości nie za bardzo się turlają.
Graliśmy ostatnio z opcjonalnymi zasadami oblegania i wydaje mi się (po dokopaniu się do oryginalnego tematu na BGG, w którym ten wariant jest umieszczony, i przeczytaniu go do końca), że jest to opisane w zasadach nie do końca dokładnie. Powinno być chyba tak (i tak graliśmy), że jeśli miasto ma garnizon albo sąsiadują przyjazne jednostki, to obaj gracze rzucają białą kością, z tym że Kartagińczyk powinien używać zasad Priority przy wyturlaniu trójkąta i tej wieżyczki. W tym wariancie za starych zasadach Kartagińczyk miał wtedy -2 do rzutu. Powinno być jeszcze wyjaśnione, że Rzym, Syrakuzy i Kartagina nie mają w tym wariancie swoich specjalnych bonusów i np. nieobsadzoną Kartaginę Rzymianin oblega czerwoną kością, tyle tylko, że potrzebuje 3 trafień.
Poza tym scenariusz opcjonalny Charlesa de la coś wydaje się ciekawszy, z powodu wzajemnej bliskość obu graczy od samego początku (szczególnie, jeżeli Kartagina dostanie od razu kartę Forced March).
Fulvius Flaccus jest przesadzony - daje dwa rzuty podczas oblężeń. W tym względzie Marcellus i Scypion przy nim to pikuś. Ok. jest ograniczony do Italii i może wyjść w nieodpowiednim momencie, ale kiedy Hannibal zajmie z karty Tarent, czy Kapuę, albo mając Siege Trains inne miasta, jest to bardzo mocna zdolność. Użycie opcjonalnych zasad oblegania zwiększa przynajmniej szansę, że poniesie straty przy miastach z garnizonem.
Tak w ogóle, to nie powinien powstać nowy wątek Hannibal&Hamilcar?
adalbert
Général de Brigade
Posty: 2058
Rejestracja: czwartek, 17 kwietnia 2008, 09:54
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 87 times
Been thanked: 186 times

Re: Hannibal: Rome vs Carthage (AH)

Post autor: adalbert »

Mam jeszcze pytanie odnośnie do zdolności Pulchera. To ma działać tak, że może przepłynąć z portu do portu i jeszcze poruszyć się o 2 pola (ewentualnie poruszyć się o 2 pola i popłynąć; ruszyć o 1 pole, popłynąć i znowu poruszyć się o 1 pole)?
Awatar użytkownika
Leliwa
Hetman polny koronny
Posty: 5299
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:00
Lokalizacja: środkowe Nadwieprze
Has thanked: 39 times
Been thanked: 255 times

Re: Hannibal: Rome vs Carthage (AH)

Post autor: Leliwa »

Charles de la Croix - Karol od Krzyża.
Co do Pulchera. Ruch morski w Hamilkarze jest zorganizowany inaczej niż w Hannibalu. Nie odbywa się z portu do portu co kosztuje 3 PR, tylko punkty wydajemy na poruszanie się po polach morskich. Stąd normalny ruch morski liczony w Hannibalu jako 3 PR, w Hamilkarze będzie polegał na przesunięciu się do 3 pól przez morze, z wyjątkiem Pulchera, który morze przesunąć się aż 4 pola przez przestwory morskie. Tak jakby okręty Pulchera mogły płynąć dłużej bez zawijania do portu.
"Z kości moich powstanie mściciel"
Napis na grobie Stanisława Żółkiewskiego w Żółkwi.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Starożytność i średniowiecze”