Hannibal: Rome vs Carthage (AH)

Planszowe gry historyczne (wojenne, strategiczne, ekonomiczne, symulacje konfliktów) dotyczące starożytności i średniowiecza.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2493 times
Kontakt:

Re: Hannibal: Rome vs Carthage (AH)

Post autor: Raleen »

Vandal pisze:Nie wiem jak stoi historyczność kostek, ale tych które mam w oryginalnym pudle H:RvC nigdy nie używam i nienawidzę.
Po pierwsze są lekkie drewniane i kiepsko się nimi rzuca.
Po drugie, ważniejsze - po każdym rzucie Kartaginy trzeba zerkać do instrukcji żeby wiedzieć co właściwie wyrzuciłem. Zabija to zupełnie tą radość gdy po rzucie widzisz te 6 kropek na kostce.
W pełni się z Tobą zgadzam. Dla mnie sprawdzanie za każdym razem co wypadło to masakra. Chyba że ktoś nauczy się na pamięć co jest co, ale to trzeba stale grać w tą grę.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Anders
Lieutenant
Posty: 508
Rejestracja: niedziela, 8 października 2006, 16:19
Lokalizacja: Łódź

Re: Hannibal: Rome vs Carthage (AH)

Post autor: Anders »

No i co do tego chyba wszyscy się zgadzają - kartagińska kostka czyniła tę grę bardziej żmudną.
Awatar użytkownika
Comandante
General de División
Posty: 3012
Rejestracja: piątek, 12 maja 2006, 21:51
Lokalizacja: Verulamium
Been thanked: 3 times

Re: Hannibal: Rome vs Carthage (AH)

Post autor: Comandante »

A tak mnie ciekawi jeszcze Panowie. Skąd Wy macie wiedzę o tych starożytnych kostkach? Panowie Archeolodzy? I czy widzieliście więcej niż tę jedną z rzymskimi numerami na niej? Bo nawet jeśli jest starożytna, to równie dobrze może być tak, że to jedyna taka kostka jaka istniala w starożytności. I akurat się zachowała. Tak by powiedział archeolog na podstawie jednego egzemplarza. No chyba, że znane są częste przypadki ich wystepowania. Chętnie się dowiem gdzie i w jakich ilosciach je widzieliscie albo o nich czytaliscie?
Powyższe opinie są mojego autorstwa.
Wszystkie prawa zastrzeżone.
RAJ
Général de Division
Posty: 3945
Rejestracja: czwartek, 14 maja 2015, 14:09
Has thanked: 120 times
Been thanked: 409 times

Re: Hannibal: Rome vs Carthage (AH)

Post autor: RAJ »

https://www.rebel.pl/category.php/1,348 ... iczne.html
Tak sobie wyobraziłem, że za 3 tysiące lat ktoś będzie dyskutował jakich kości używali Polacy na początku XXIw. :)
"Jest to gra planszowa. Każdy gracz ma planszę i lutuje nią przeciwnika." - cytat za "7 krasnoludków - historia prawdziwa."
Awatar użytkownika
Leliwa
Hetman polny koronny
Posty: 5299
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:00
Lokalizacja: środkowe Nadwieprze
Has thanked: 39 times
Been thanked: 255 times

Re: Hannibal: Rome vs Carthage (AH)

Post autor: Leliwa »

Ja bym najbardziej wolał kości z greckimi literami. Np przy Sukcesorach. W końcu tam też litery służyły do zapisu liczb.
"Z kości moich powstanie mściciel"
Napis na grobie Stanisława Żółkiewskiego w Żółkwi.
hamilkar1978
Caporal-Fourrier
Posty: 81
Rejestracja: wtorek, 14 marca 2017, 19:41
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 1 time

Re: Hannibal: Rome vs Carthage (AH)

Post autor: hamilkar1978 »

A ja bardzo lubię Kartagińczyków, i fenicka kostka mi kompletnie nie przeszkadza, wręcz przeciwnie. Złej baletnicy.....
...Więc kimże w końcu jesteś?
– Jam częścią tej siły, która wiecznie zła pragnąc, wiecznie czyni dobro

J.W. Goethe "Faust"
RAJ
Général de Division
Posty: 3945
Rejestracja: czwartek, 14 maja 2015, 14:09
Has thanked: 120 times
Been thanked: 409 times

Re: Hannibal: Rome vs Carthage (AH)

Post autor: RAJ »

Na GamesFanatic jest wywiad z liderami Phalanxu i ostateczne wyjaśnienie kwestii wersji PL.
http://www.gamesfanatic.pl/2017/05/08/wywiad-z-phalanx/
"Jest to gra planszowa. Każdy gracz ma planszę i lutuje nią przeciwnika." - cytat za "7 krasnoludków - historia prawdziwa."
Awatar użytkownika
Raubritter
Padpałkownik
Posty: 1467
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 19:14
Lokalizacja: Miasto Stołeczne Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Hannibal: Rome vs Carthage (AH)

Post autor: Raubritter »

hamilkar1978 pisze:A ja bardzo lubię Kartagińczyków, i fenicka kostka mi kompletnie nie przeszkadza, wręcz przeciwnie. Złej baletnicy.....
Zaiste nie wiem, jaki przysłowie o złej ma związek z tematem. Wszak nie sądzę, żeby ktoś grał gorzej lub przegrywał ze względu na te nieszczęsne fenickie kostki.

Kwestia historyczności kostek z oczkami ma dla mnie znaczenie drugorzędne, natomiast całkowicie przemawia do mnie argument czytelności. Grałem raz w wersję z tymi dziwnymi kostkami i bardzo mi się to rozwiązanie nie podobało. Gracz rzuca kośćmi, wpatruje się w nie i chce od razu wiedzieć, co wyrzucił, a nie odwoływać się do instrukcji. Interfejs nie powinien utrudniać rozgrywki, budowanie klimatu nie może odbywać się poprzez takie upierdliwe udziwnienia.

W każdym razie, wsparłem projekt, trzymam kciuki za dobicie do 190 000 funtów i osiągnięcie ostatniego z ujawnionych stretch goals :-)
A gdybym był strategiem,
Nad planszą w klubie szalał,
To co byś powiedziała,
Czy coś byś przeciw miała?
Awatar użytkownika
Lord Voldemort
Pułkownik
Posty: 1325
Rejestracja: poniedziałek, 24 kwietnia 2006, 15:26
Lokalizacja: Opole
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Re: Hannibal: Rome vs Carthage (AH)

Post autor: Lord Voldemort »

Raubritter pisze: W każdym razie, wsparłem projekt, trzymam kciuki za dobicie do 190 000 funtów i osiągnięcie ostatniego z ujawnionych stretch goals :-)
I to jest wlasciwa postawa :)
Anders
Lieutenant
Posty: 508
Rejestracja: niedziela, 8 października 2006, 16:19
Lokalizacja: Łódź

Re: Hannibal: Rome vs Carthage (AH)

Post autor: Anders »

No niestety, dla mnie zdecydowanie za drogo. Aczkolwiek ciekaw jestem jak rozwiązano bitwy morskie w Hamilkarze.
Awatar użytkownika
Raubritter
Padpałkownik
Posty: 1467
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 19:14
Lokalizacja: Miasto Stołeczne Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Hannibal: Rome vs Carthage (AH)

Post autor: Raubritter »

Lord Voldemort pisze:
Raubritter pisze: W każdym razie, wsparłem projekt, trzymam kciuki za dobicie do 190 000 funtów i osiągnięcie ostatniego z ujawnionych stretch goals :-)
I to jest wlasciwa postawa :)
O, widzę, że pojawiły się jeszcze dwa cele :-) Jestem teraz żywotnie zainteresowany osiągnięciem wszystkich, ale nie wiem, czy uda się w ciągu czterech dni przeskoczyć z 184K do 210K. Niemniej, bardzo na to liczę.

Widzę, też, że Polska wciąż słabiutko - tylko 41 wspierających. W sumie nic dziwnego, bo nie ma co się oszukiwać - 65 funtów, czyli pewnie ponad 330 złotych to nie jest mało. Ale też pokazuje, że polska edycja byłaby dość ryzykownym przedsięwzięciem.
A gdybym był strategiem,
Nad planszą w klubie szalał,
To co byś powiedziała,
Czy coś byś przeciw miała?
adi2
Adjudant-Major
Posty: 337
Rejestracja: piątek, 5 lipca 2013, 21:10

Re: Hannibal: Rome vs Carthage (AH)

Post autor: adi2 »

Raubritter pisze: wspierających. W sumie nic dziwnego, bo nie ma co się oszukiwać - 65 funtów, czyli pewnie ponad 330 złotych to nie jest mało. Ale też pokazuje, że polska edycja byłaby dość ryzykownym przedsięwzięciem.
Mi wychodzi,ze jakby byla polska wersja, to wiecej byloby wspierajacych z Polski :P No i jeszcze mniejsza cena jakby byla. Ja przewaznie czekam na gre gdy sie pojawi z drugiej reki bo tansza. A co do kostek, to moglo byc tak, ze kazda nacja miala swoje kostki tzn. ze swoimi oznaczeniami a pozniej ujednolicono jej oznaczenia do formy, ktora przetrwala do dzisiaj.
Chętnie zagram online (Vassal itp.). Moje filmiki z gier PC kampanii mp(Europa Universalis 2):

http://youtu.be/mkga5VM5aY0
Awatar użytkownika
Raubritter
Padpałkownik
Posty: 1467
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 19:14
Lokalizacja: Miasto Stołeczne Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Hannibal: Rome vs Carthage (AH)

Post autor: Raubritter »

Być może byłoby więcej, ale nie wiadomo, czy na tyle więcej, żeby ta decyzja okazała się rozsądna biznesowo. Podziwiam ludzi, którzy chcą nieść kaganek strategiczno-wojennej oświaty, ale nie dziwię się też tym, którzy przede wszystkim oczekują, że im się biznes zepnie :-)
A gdybym był strategiem,
Nad planszą w klubie szalał,
To co byś powiedziała,
Czy coś byś przeciw miała?
Awatar użytkownika
clown
Général de Division Commandant de place
Posty: 4423
Rejestracja: poniedziałek, 9 stycznia 2006, 17:07
Lokalizacja: Festung Stettin
Has thanked: 1 time
Been thanked: 8 times

Re: Hannibal: Rome vs Carthage (AH)

Post autor: clown »

Jeśli chodzi o mnie, jestem zdecydowanym zwolennikiem spinania biznesu 8-) tym, którzy nadal wierzą w bajki, że planszówki to nie biznes, życzę niezmiennie, "keep dreaming" ;]
"Cała kraina gier jest oczywiście krainą maniactwa, a jednak rejon gier naśladowczo-wojennych jest w tej krainie bardziej maniacki niż inne rejony. Jak na mój gust, jest to już 'konik' posunięty zbyt daleko, hermetyczny, bez przyszłości."
Awatar użytkownika
ghostdog
Sous-lieutenant
Posty: 488
Rejestracja: wtorek, 28 lutego 2006, 18:47
Lokalizacja: Warszawa

Re: Hannibal: Rome vs Carthage (AH)

Post autor: ghostdog »

Chyba nie ma idealnego rozwiązania. Rozumiem Phalanx, że muszą na tym zarobić - oczywiste ale też rozumiem, że ktoś chce by polska firma wydała grę również po polsku - tym bardziej, ze wcześniej przy Magnatach, Scythe, Wyścigu do Renu się udało.
"Obydwaj pochodzimy ze starożytnych plemion Obydwaj jesteśmy już na wymarciu Wszystko wokół nas zmienia się....."
ODPOWIEDZ

Wróć do „Starożytność i średniowiecze”