The God Kings (Compass Games)

Planszowe gry historyczne (wojenne, strategiczne, ekonomiczne, symulacje konfliktów) dotyczące starożytności i średniowiecza.
Awatar użytkownika
Arteusz
Praetor
Posty: 3144
Rejestracja: niedziela, 7 października 2007, 16:17
Lokalizacja: Kielce
Been thanked: 1 time

The God Kings (Compass Games)

Post autor: Arteusz »

CDG dla 2-4 graczy. Klimaty zbliżone do Assyrian Wars (GMT), ale na bazie mechaniki H:RvC.
Bliski Wschód pomiędzy XV a XIII wiekiem pne. Kontrolować będziemy Egipt, Hetytów, Państwo Mitanni i Babilonię. Zagramy w to cudo chyba w 2009 roku.
Co dziwne, na stronie Compass Games jeszcze jej nie ma.

http://www.boardgamegeek.com/game/38923

Obrazek
Moje gry
Szlachectwa nie nabiera się przez urodzenie, ale przez czyny.
"Moim obowiązkiem, jako patrioty, nie jest umrzeć za swój kraj, ale sprawić, żeby wróg oddał życie za własny".
Awatar użytkownika
Arteusz
Praetor
Posty: 3144
Rejestracja: niedziela, 7 października 2007, 16:17
Lokalizacja: Kielce
Been thanked: 1 time

Post autor: Arteusz »

Moje gry
Szlachectwa nie nabiera się przez urodzenie, ale przez czyny.
"Moim obowiązkiem, jako patrioty, nie jest umrzeć za swój kraj, ale sprawić, żeby wróg oddał życie za własny".
Awatar użytkownika
Feldmarszałek Czupur
Lieutenant
Posty: 551
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 19:07
Lokalizacja: Warszawa

Re: The God Kings (Compass Games)

Post autor: Feldmarszałek Czupur »

Gra już się ukazała. Nawet już ją z Leo dostaliśmy. Testów jeszcze nie było ale zdecydowanie jest prostsza od Assyrian Wars...
Awatar użytkownika
Silver
Général de Division
Posty: 3535
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:33
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 104 times

Re: The God Kings (Compass Games)

Post autor: Silver »

Właśnie akurat wczoraj wszedłem na stronę tego wydawnictwa i z radością zobaczyłem że wydali po tak długim zapowiadanym czasie.
Właśnie chciałbym ją zamówić.
Będzie można jakieś porządne wieloosobowe rozgrywki przeprowadzić.
Można instrukcję skądś ściągnąć do tłumaczenia?
Awatar użytkownika
ChevalierVernix
Sous-lieutenant
Posty: 449
Rejestracja: poniedziałek, 6 września 2010, 19:25
Lokalizacja: obecnie Białystok
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: The God Kings (Compass Games)

Post autor: ChevalierVernix »

Silver pisze:Właśnie akurat wczoraj wszedłem na stronę tego wydawnictwa i z radością zobaczyłem że wydali po tak długim zapowiadanym czasie.
Właśnie chciałbym ją zamówić.
Będzie można jakieś porządne wieloosobowe rozgrywki przeprowadzić.
Można instrukcję skądś ściągnąć do tłumaczenia?

Proszę :P :
http://compassgames.com/downloads/GK-Ru ... gh-res.pdf
Awatar użytkownika
Silver
Général de Division
Posty: 3535
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:33
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 104 times

Re: The God Kings (Compass Games)

Post autor: Silver »

Najciemniej pod latarnią; ale dopóki gra się nie ukazała to chyba instrukcji, nawet wstępnej, nie było.
Warszawscy posiadacze gry - czy można byłoby np. w piątek spotkać się przy tej grze bo jest na 4 osoby?
A może nie bardzo wam podeszła i będzie do odsprzedaży?
Ja i tak kupię bo mam kolegę który tym historycznym przedziałem czasowym interesuje się i będzie z kim grać.
Awatar użytkownika
janekbossko
Sergent-Major
Posty: 184
Rejestracja: wtorek, 13 lutego 2007, 14:56
Lokalizacja: Szczecin

Re: The God Kings (Compass Games)

Post autor: janekbossko »

I jak?
Awatar użytkownika
Silver
Général de Division
Posty: 3535
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:33
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 104 times

Re: The God Kings (Compass Games)

Post autor: Silver »

Już zamówiłem ale realizacja to czas około miesiąca.
Awatar użytkownika
Leo
Colonel
Posty: 1596
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 19:08
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 16 times

Re: The God Kings (Compass Games)

Post autor: Leo »

A ja jestem po pierwszej zapoznawczej rozgrywce. Zagraliśmy (we czterech) 2 etapy.
Grafika:
Mapa czytelna i bardzo ładna, stylizowana na papirus. Niektóre żetony mają dość kontrowersyjną kolorystykę, ale ogólnie jest dobrze. Karty również mnie się podobają.
Zasady:
Proste, jasne i intuicyjne. Gra jest dość szybka - przy doświadczonych graczach całość da się być może rozegrać w 8 godzin. Są też oczywiście krótsze scenariusze.
Co się dzieje na planszy:
Otóż dzieje się dużo. Są manewry, bitwy i oblężenia. Jest też spore pole do dyplomatycznych negocjacji pomiędzy graczami.

Ogólnie:
Jak na razie gra bardzo mi się podoba, kolegom też. W piątek będziemy testowali znowu. Ja już się nie mogę doczekać. :D
"Szlabany w głowach podnoszą się najwolniej..."
Awatar użytkownika
Feldmarszałek Czupur
Lieutenant
Posty: 551
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 19:07
Lokalizacja: Warszawa

Re: The God Kings (Compass Games)

Post autor: Feldmarszałek Czupur »

W zeszły piątek zaliczyliśmy rozgrywkę (Leo, Raubritter, Andreas v. Breslau i ja) - udało się zrobić 2,5 etapu. Szybka gra - etap można przy pełnej wprawie graczy zrobić w mniej więcej w godzinę. W grze kampanijnej przynajmniej na początku widać sporą różnicę w siłach i możliwościach mobilizacyjnych (rydwany) między Egiptem i Mittani a Kasytami a w szczególności Hetytami. W sumie by mieć jakiś pogląd na grę trzeba by rozegrać 2-3 kampanie.

Jeszcze chyba nie doceniamy najemników oraz barbarzyńców -> te ostatnie mogę być sporym batem na aktualnego lidera, choć wolno je się aktywuje (najpierw karta "3-kowa" do ich wystawienia, potem takie sama do aktywowania) dużo bardziej problematyczne są rewolty (np. Megiddo czy Karkemisz), które wybuchają wprost na planszy i najczęściej w strategicznych miejscach (wąskie gardła lub bardzo dobrze punktowane prowincje).

Pozdrawiam

F.Cz.
Awatar użytkownika
Feldmarszałek Czupur
Lieutenant
Posty: 551
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 19:07
Lokalizacja: Warszawa

Re: The God Kings (Compass Games)

Post autor: Feldmarszałek Czupur »

He he... tośmy się zgrali z Leo z komentarzem... :lol:
Janio
Caporal-Fourrier
Posty: 76
Rejestracja: czwartek, 21 grudnia 2006, 10:46
Lokalizacja: Warszawa

Re: The God Kings (Compass Games)

Post autor: Janio »

A do jakiej gry dotychczas wydanej byście porównali God Kings?

Mi na pierwszy rzut oka gra nieco przypomina świetnych Sukcesorów (może to raczej pobożne życzenie ;-)). Obie to CDG, wspólna epoka i częściowo teren działań, liczba graczy itp..
Samuel
Colonel en second
Posty: 1443
Rejestracja: wtorek, 22 listopada 2011, 23:27
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 45 times

Re: The God Kings (Compass Games)

Post autor: Samuel »

Gra interesuje mnie bardzo ze względu na epokę, o której od paru lat muszę prowadzić (pojedyncze, na szczęście) ćwiczenia dla studentów. Krótkie relacje były zachęcające, ale chętnie bym się dowiedział czegoś więcej. Czy polecilibyście grę jako odpowiednik Sukcesorów albo SoR? Te już ma RyTo, więc zastanawiam się nad uzupełnieniem krakowskiego zasobu o kolejną starożytną wieloosobówkę :)
Awatar użytkownika
Raubritter
Padpałkownik
Posty: 1467
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 19:14
Lokalizacja: Miasto Stołeczne Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: The God Kings (Compass Games)

Post autor: Raubritter »

Uczestniczyłem w pierwszej rozgrywce w The God Kings i na razie gra dostaje od mnie dość mocną czwórkę.

Szata graficzna nie jest może wybitna, ale swoje zadanie spełnia i mimo cokolwiek dziwacznej kolorystki niektórych żetonów (żarówiasty seledynowy, dżizas ;-) ) nie powoduje skrętu kiszek. Zainteresowanych grafiką powodującą skręt kiszek odsyłam do gry Red Russia ;-)

Przepisy są stosunkowo proste, klarowne i pozwalają na szybką i bezproblemową grę, w której wyzwaniem są przeciwnicy, a nie zasady same w sobie. Pewien niedosyt pozostawia pewna, hmm, "generyczność" systemu oraz brak wyraźnych cech szczególnych. O co dokładnie mi chodzi? Taki, dajmy na to, Ted Raicer w każdej swojej grze próbuje w samym "silniku" zaszyć coś oryginalnego, nowatorskiego, czego nie znajdziemy nigdzie indziej. Tutaj mamy system prosty, możliwy do bezpośredniego zastosowania w grach z wielu innych epok, nie wywołujący ani przesadnych emocji, ani zbyt wielkiej "immersji" (której nie służy też organizacja wojska w "dywizje"). Niemniej, choć Maybach to nie jest, to jednak wiezie nas sprawnie w kierunku fajnej rozgrywki :-)

Z pozostałymi refleksjami wstrzymam się do kolejnych rozgrywek. Póki co, powtórzę, gra sprawia dobre wrażenie i zachęca do ponownego poświęcenia jej czasu. Nawet jeśli nie jest to perełka na miarę "Sukcesorów" (ale co jest perełką na miarę "Sukcesorów"?).
A gdybym był strategiem,
Nad planszą w klubie szalał,
To co byś powiedziała,
Czy coś byś przeciw miała?
Samuel
Colonel en second
Posty: 1443
Rejestracja: wtorek, 22 listopada 2011, 23:27
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 45 times

Re: The God Kings (Compass Games)

Post autor: Samuel »

Dziękuję bardzo. Szczerze mówiąc, to recenzja Raubrittera trochę ostudziła mój zapał do tej gry. Choć chętnie zagram w nią choćby po to, by mieć okazję najechać moimi ukochanymi Hetytami stare cywilizacje Bliskiego Wschodu, to oczekiwałbym, że ci Hetyci będą choć trochę tak hetyccy jak Turcy są tureccy w "Pursuit of Glory", a Papiestwo papieskie w HISie. W moim przekonaniu ta epoka nadaje się jak żadna inna w starożytności do oddania gry asymetrycznych potęg z ich specyfiką. Wcześniej nie dochodziło do wystarczającej interakcji między cywilizacjami, później mamy albo okresy chaosu (Wieki Ciemne), albo dominacji jednego państwa (Asyria, Persja, Rzym), albo wreszcie wojny w istocie domowe lub quasi-domowe między podobnymi siłami (wojny diadochów, wojny domowe w Rzymie). Myślę, że tylko w dwu krótkich okresach mamy jeszcze do czynienia ze względną równowagą różniących się mocno potęg, tj. 612 (upadek Asyrii) - 546 (podbój Lidii przez Persję) i 280 (koniec wojen diadochów) - 188 (pokój w Apamei). Tak, że temat jest idealny, i bardzo jestem ciekaw, czy w wykonaniu w ogóle uwzględniono choćby różnice między Egiptem a Hetytami. Oczywiście, nawet jeśli nie, nadal może to być bardzo fajna gra, ale czegoś jej jednak będzie brakować. Z niecierpliwością czekam na kolejne wieści z pól bitew rydwanów! :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Starożytność i średniowiecze”