Italia (Mayfair Games/Phalanx Games)

Planszowe gry historyczne (wojenne, strategiczne, ekonomiczne, symulacje konfliktów) dotyczące starożytności i średniowiecza.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2491 times
Kontakt:

Italia (Mayfair Games/Phalanx Games)

Post autor: Raleen »

Clagus pogrywał ostatnio w tę grę, więc zakładam temat, bo chętnie poczytałbym coś więcej. Może ktoś ze współgraczy zechce też coś napisać o wrażeniach. Póki co natomiast grzebałem trochę w sieci, a konkretnie na BGG, żeby się jej przyjrzeć. niżej link:

http://www.boardgamegeek.com/game/25008

Patrząc po żetonach rzeczywiście, bliźniaczka 'Britanni'.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Clagus
Decurio
Posty: 303
Rejestracja: niedziela, 20 maja 2007, 00:44
Lokalizacja: Warszawa(Nogrod)
Kontakt:

Post autor: Clagus »

Recenzja na portalu Nowa Gildia:

http://www.planszowki.gildia.pl/gry/ita ... a_recenzja

Serdecznie zapraszam do lektury! :)
Ostatnio zmieniony czwartek, 1 stycznia 1970, 01:00 przez Clagus, łącznie zmieniany 2 razy.
Moje gry
BYKÓM STOP
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2491 times
Kontakt:

Post autor: Raleen »

Przeczytałem Clagusie, chociaż nie rozpisałeś się ;) , to odniosłem wrażenie, że za bardzo nie było o czym.

Przyznam, że zaskoczył mnie trochę zakres czasowy "od Hannibala" do, jak rozumiem gdzieś roku 900, czy 1000. Przyznam, że ten poziom ogólności, przy rozgrywce długości 10 tur, trochę by mnie przerastał. "Britannia" była chyba pod tym względem jakaś bardziej spójna.

Co do uszczegóławiania gry - ciekawa sprawa, bo właśnie namawialiśmy na coś podobnego autora "Hannibala Barkasa", więc pewnie dobrze by było kiedyś zobaczyć tą grę, by nie popełniać błędów, które popełnili inni - przynajmniej tak to z tego co wyczytałem postrzegasz.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Clagus
Decurio
Posty: 303
Rejestracja: niedziela, 20 maja 2007, 00:44
Lokalizacja: Warszawa(Nogrod)
Kontakt:

Post autor: Clagus »

Raleen pisze:Przyznam, że zaskoczył mnie trochę zakres czasowy "od Hannibala" do, jak rozumiem gdzieś roku 900, czy 1000. Przyznam, że ten poziom ogólności, przy rozgrywce długości 10 tur, trochę by mnie przerastał. "Britannia" była chyba pod tym względem jakaś bardziej spójna.
Nie no aż tak źle nie jest. Jak napisałem są 2 scenariusze:
1. od roku 400 p.n.e. (zalążki Rzymu) do roku 82 p.n.e (wojna domowa: Sulla vs Marius vs Pompeius Strabo)
2. od roku 395 n.e. (inwazja Wizygotów w Italii i Wandalów w północnej Afryce) do roku 840 n.e. (koniec podbojów Karola Wielkiego)
Daty przeze mnie podane są pi razy drzwi ;) (wziąłem je z rozpisek z BGG stworzonych przez jakiegoś fana Italii - umieścił on ramowe daty poszczególnych tur)

W Italii tura ma od 20 do około 80 lat. W Brytanii bywało gorzej! Ale jest to uwarunkowane mniejszą bądź większą gęstością ważnych wydarzeń ;)
Raleen pisze:Przeczytałem Clagusie, chociaż nie rozpisałeś się , to odniosłem wrażenie, że za bardzo nie było o czym.
Wychodzę z założenia, że recenzję powinno dać się przeczytać za jednym podejściem ;)
Raleen pisze:Co do uszczegóławiania gry - ciekawa sprawa, bo właśnie namawialiśmy na coś podobnego autora "Hannibala Barkasa", więc pewnie dobrze by było kiedyś zobaczyć tą grę, by nie popełniać błędów, które popełnili inni - przynajmniej tak to z tego co wyczytałem postrzegasz.
O! To pod tym względem Italia byłaby świetnym przykładem.
Moje gry
BYKÓM STOP
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2491 times
Kontakt:

Post autor: Raleen »

Ano właśnie, co do tego ostatniego, to trochę zabrakło mi w recenzji konkretów tzn. jakie modyfikacje uważasz za chybione i dlaczego. Napisałeś tylko ogólnie, że takie są i że uważasz, że są nienajlepsze.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Clagus
Decurio
Posty: 303
Rejestracja: niedziela, 20 maja 2007, 00:44
Lokalizacja: Warszawa(Nogrod)
Kontakt:

Post autor: Clagus »

No może rzeczywiście powinienem nieco głębiej opisać. Niemniej jednak jeśli poszukujesz takich informacji, to kierując się pierwszym akapitem "Łyżka Dziegciu" z recenzji możesz przeszukać instrukcję do Italii (nie ma jej chyba w necie, ale mogę Ci podesłać na maila jeśli sobie życzysz :) ).
Moje gry
BYKÓM STOP
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2491 times
Kontakt:

Post autor: Raleen »

OK, to podeślij. Ale jak nie ma w sieci tej instrukcji, to tym bardziej powinieneś coś więcej skrobnąć, poza tym, ja wiem, że RAJ ma taką zasadę na NG, że nie lubi jak ktoś streszcza zasady, ale czym innym jest tylko samo streszczanie zasad, a czym innym jak się je streszcza/przedstawia i dołącza do tego własny komentarz. Zwłaszcza jak zauważy się coś ciekawego :) .
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Clagus
Decurio
Posty: 303
Rejestracja: niedziela, 20 maja 2007, 00:44
Lokalizacja: Warszawa(Nogrod)
Kontakt:

Post autor: Clagus »

Z poziomu forum nie można wysłać maila z załącznikiem, więc musisz mi podać swojego maila.
Moje gry
BYKÓM STOP
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2491 times
Kontakt:

Post autor: Raleen »

Poszło w PW, z góry dzięki. Recenzować recenzji nie będę, bo IMHO to perwersja, zwłaszcza po tym, co poniektórzy nadgorliwcy tu i ówdzie wypisują. I tak dobrze Clagusie, że Ci się chciało za tą grę zabrać i że ktoś o nowościach pisze. Tym bardziej, że jeszcze nie cierpimy chyba wszyscy na nadmiar recenzji i recenzentów.

A jak pisałem, w grę też zagram jak się jeszcze nadarzy okazja. Kiedyś zagrywałem się w Britannię.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Silver
Général de Division
Posty: 3535
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:33
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 104 times

Re: Italia (Mayfair Games/Phalanx Games)

Post autor: Silver »

Zafundowałem sobie tą grę i nie żałuję.
Ostatnio gram w składzie 4 osobowym w II część tej gry.
Od razu zobaczyłem że bardzo nieczytelnie przedstawione są dla danych nacji: punktowanie, dochód, dochodzenie posiłków i inne zasady specjalne.
Zrobiłem więc jak zawsze swoje zestawienie tabelaryczne pokazujące wszystko to w języku polskim i przede wszystkim uporządkowane i czytelne - takie powinno być w komplecie gry.
Na razie zrobiłem dla części II tej gry ale też kończę dla I części.
Może ktoś potrzebuje?
Sam kupiłem grę od kogoś kto kilka lat ja trzymał i nawet ani razu nie zagrał bo nieczytelna.
Awatar użytkownika
ash73
Adjudant
Posty: 228
Rejestracja: piątek, 9 września 2011, 23:12
Lokalizacja: Łódź

Re: Italia (Mayfair Games/Phalanx Games)

Post autor: ash73 »

Powinieneś zagrać w tę grę Raleen i sam wyrobić sobie opinię. Graliśmy w nią jakiś czas temu w gronie łódzkich strategów (I część) i do tej pory nie mogę zapomnieć tej wspaniałej rozgrywki! Od dłuższego czasu przymierzamy się do części II, do której potrzeba 4 osobowego składu. Gra ma takie wady, o których pisze Silver, ale to nic w porównaniu z tym, co oferuje.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2491 times
Kontakt:

Re: Italia (Mayfair Games/Phalanx Games)

Post autor: Raleen »

ash73 pisze:Powinieneś zagrać w tę grę Raleen i sam wyrobić sobie opinię. Graliśmy w nią jakiś czas temu w gronie łódzkich strategów (I część) i do tej pory nie mogę zapomnieć tej wspaniałej rozgrywki! Od dłuższego czasu przymierzamy się do części II, do której potrzeba 4 osobowego składu. Gra ma takie wady, o których pisze Silver, ale to nic w porównaniu z tym, co oferuje.
To w takim razie, skoro tak ją zachwalasz, jak wypada w porównaniu z "Britannią"?
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Starożytność i średniowiecze”