The Grunwald Swords (Hollandspiele)

Planszowe gry historyczne (wojenne, strategiczne, ekonomiczne, symulacje konfliktów) dotyczące starożytności i średniowiecza.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2491 times
Kontakt:

The Grunwald Swords (Hollandspiele)

Post autor: Raleen »

Co to człowiek nie znajdzie grzebiąc czasem po internecie:

https://boardgamegeek.com/boardgame/206 ... ald-swords

Na plus, że gra powstawała przy współudziale pani grafik z Polski. Dzięki temu zapewne udało się uniknąć powtarzania popularnych bzdur typowych dla zachodnioeuropejskich publikacji poświęconym tej tematyce. Za to wygląd wojaków na żetonach dość mocno odbiega miejscami od tego jak wyglądało uzbrojenie w okresie bitwy pod Grunwaldem. Do tego jeszcze ten czerwony krzyż na tarczy, jak by ikonka była przekopiowana z Osprey'a o templariuszach.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Teufel
Legatus Legionis
Posty: 2424
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 15:55
Lokalizacja: Stadt Thorn/Festung Posen
Has thanked: 17 times
Been thanked: 53 times

Re: The Grunwald Swords (Hollandspiele)

Post autor: Teufel »

Zagraliśmy raz z Palladinusem. Ciekawy mechanizm chitów czy tam aktywacji, ale szczerze to chyba jedyne co mi się w grze podobało. Prosta, szybka, grafika bardzo przeciętna, oob wzięte z bajek.
Legiony i ja mamy się dobrze.
Awatar użytkownika
Palladinus
Adjudant-Major
Posty: 281
Rejestracja: sobota, 4 czerwca 2011, 23:06
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: The Grunwald Swords (Hollandspiele)

Post autor: Palladinus »

Nie wiem czy w tej grze jest jakieś konkretne oob. Gdzieś czytałem, że żetony zostały tak zaprojektowane, żeby pasowały do całej serii średniowiecznych bitew (oszczędność na grafikach oczywista). Mnie mechanika całkiem się spodobała, niestety poza tym jednym razem nie miałem okazji pograć, więc ciężko coś więcej powiedzieć. Trochę mnie zmobilizowaliście, żeby odkurzyć pudełko :)
Awatar użytkownika
Leliwa
Hetman polny koronny
Posty: 5299
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:00
Lokalizacja: środkowe Nadwieprze
Has thanked: 39 times
Been thanked: 255 times

Re: The Grunwald Swords (Hollandspiele)

Post autor: Leliwa »

Tego dość dużo wyszło bo i Normandia z XII wieku i XIII wiek nad Bałtykiem i jeszcze Alfred Wielki przeciwko Wikingom.
"Z kości moich powstanie mściciel"
Napis na grobie Stanisława Żółkiewskiego w Żółkwi.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2491 times
Kontakt:

Re: The Grunwald Swords (Hollandspiele)

Post autor: Raleen »

Czyli taka eurogra pozująca na grę mającą coś wspólnego z historią. Jakoś nie jestem zbytnio zaskoczony.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Palladinus
Adjudant-Major
Posty: 281
Rejestracja: sobota, 4 czerwca 2011, 23:06
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: The Grunwald Swords (Hollandspiele)

Post autor: Palladinus »

Raleen pisze:Czyli taka eurogra pozująca na grę mającą coś wspólnego z historią. Jakoś nie jestem zbytnio zaskoczony.
Ciężko to nazwać eurogrą, raczej bardzo abstrakcyjny system, który ma pasować do różnych bitew średniowiecznych. Pewnie w zamyśle coś podobnego jak Napoleonic 20. Z resztą Hollandspiele jak widać nie celuje w monster game'y, raczej dąży do prostych (czytaj: bardziej abstrakcyjnych niż "typowe" gry wojenne) systemów i produkuje łatwo rozwijalne serie.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2491 times
Kontakt:

Re: The Grunwald Swords (Hollandspiele)

Post autor: Raleen »

Abstrakcyjność jest główną cechą wyróżniającą eurogier.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
adalbert
Général de Brigade
Posty: 2058
Rejestracja: czwartek, 17 kwietnia 2008, 09:54
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 87 times
Been thanked: 186 times

Re: The Grunwald Swords (Hollandspiele)

Post autor: adalbert »

Nie no, to mi na eurogrę zupełnie nie wygląda. To, że ewentualnie zawiera błędy/spore uogólnienia, to co innego.
Awatar użytkownika
Leliwa
Hetman polny koronny
Posty: 5299
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:00
Lokalizacja: środkowe Nadwieprze
Has thanked: 39 times
Been thanked: 255 times

Re: The Grunwald Swords (Hollandspiele)

Post autor: Leliwa »

To na pewno gra wojenna, podobnie jaki inne tytuły Hollandspiele, w tym gry solo - Agricola, Charlemagne.
"Z kości moich powstanie mściciel"
Napis na grobie Stanisława Żółkiewskiego w Żółkwi.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Starożytność i średniowiecze”