Spartacus (Compass Games)

Planszowe gry historyczne (wojenne, strategiczne, ekonomiczne, symulacje konfliktów) dotyczące starożytności i średniowiecza.
Awatar użytkownika
Anomander Rake
Général de Division
Posty: 3095
Rejestracja: poniedziałek, 29 maja 2006, 13:06
Lokalizacja: Wawa i okolice
Been thanked: 3 times

Post autor: Anomander Rake »

może powstać combos w zależności od szczęścia na 3-6 kartek
3-6 to zupełny standard. Szczęście to np. 10, co też jest możliwe.
Zabieranie kartki to już 2 przewagi, kartka bitewna zagrana przez przeciwnika plus kolejność w turze to jeszcze 2 9zresztą bitewnych moze być chyba więcej niż jedna). Kartka resurces Sertorian znowu 2. Do tego dochodzi kilka kartek w talii dających karty Sertorianom plus Spartacus i Fannius&Magius. Ponadto jak zagrywasz Spartacusa gdy przeciwnik nie ma kart to ten nie może już w tej turze zagrać Crassusa co przy przewadze w kartach daje w zasadzie zwycięstwo.

Z tego co wiem to można się cofać na pole z którego nadchodził przeciwnik. O ile wiem to reguły tego nie zabraniają, a zdaje się, że autorzy też na to odpowiedzieli pozytywnie.

Można tworzyć nowe legiony, skoro nic innego nie ma w przepisach to pojawiają się na standardowych zasadach. I z tego co pamiętam to tak właśnie jest.

Tak z ciekawości - pojawiła się może jakaś errata odnośnie kartki automatycznego zdobywania miasta? Tzn. czy kartka dalej obowiązuje dla Rzymu? Ja tam grał z home rulsem, że nie (wbrew wyjaśnieniu autorów). Zresztą gdybym miał ponownie zagrać w Spartacusa to home rule w odniesieniu do zagrywania kartek też by było konieczne.
Awatar użytkownika
Teufel
Legatus Legionis
Posty: 2424
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 15:55
Lokalizacja: Stadt Thorn/Festung Posen
Has thanked: 17 times
Been thanked: 53 times

Post autor: Teufel »

Anomander Rake pisze:Tak z ciekawości - pojawiła się może jakaś errata odnośnie kartki automatycznego zdobywania miasta? Tzn. czy kartka dalej obowiązuje dla Rzymu? Ja tam grał z home rulsem, że nie (wbrew wyjaśnieniu autorów). Zresztą gdybym miał ponownie zagrać w Spartacusa to home rule w odniesieniu do zagrywania kartek też by było konieczne.
Ostatnio mieliśmy z wujawem dokładnie ten problem, graliśmy, że jednak Rzymu tak zdobyć nie można. To byłaby przesada z punktu widzenia gry, oraz historii. Chociaż marianie byli silni liczebnie i jacyś zdrajcy na pewno by się znaleźli.
Szczerze pisząc, myślałem, że Ty coś wiesz o erracie ;)
Legiony i ja mamy się dobrze.
Awatar użytkownika
Arteusz
Praetor
Posty: 3144
Rejestracja: niedziela, 7 października 2007, 16:17
Lokalizacja: Kielce
Been thanked: 1 time

Post autor: Arteusz »

Anomander Rake pisze: Ponadto jak zagrywasz Spartacusa gdy przeciwnik nie ma kart to ten nie może już w tej turze zagrać Crassusa
A może po prostu zezwolić na zagrywanie kart Crassusa i Pompejusza w odpowiedzi na karty Setorian. Nawet jak Republikanin nie ma już innych kart na ręku. Historycznie.
Moje gry
Szlachectwa nie nabiera się przez urodzenie, ale przez czyny.
"Moim obowiązkiem, jako patrioty, nie jest umrzeć za swój kraj, ale sprawić, żeby wróg oddał życie za własny".
Awatar użytkownika
Anomander Rake
Général de Division
Posty: 3095
Rejestracja: poniedziałek, 29 maja 2006, 13:06
Lokalizacja: Wawa i okolice
Been thanked: 3 times

Post autor: Anomander Rake »

Krassus to historycznie nie była automatyczna reakcja. Niemniej jakieś home rulsy są konieczne.

Przy okazji polecam super rewelacyjny serial Spartacus: Blood & Sand.
Proponuję nie obrażać sie na pewne nieścisłości historyczne (zwłaszcza w pierwszym odcinku). Także uwaga na nadmiar krwi i seksu.
Za to dostajemy interesującą akcję, intrygi, rewelacyjnie zarysowane postaci, świetną grę aktorów. Bardzo ciekawie pokazane walki ("300" się kłania) i klimat starożytnego Rzymu (przerysowany, ale za to jak...).
Niestety w najbliższych dniach ostatni odcinek (pierwszej serii) i znów trzeba będzie czekać rok.
Awatar użytkownika
Arteusz
Praetor
Posty: 3144
Rejestracja: niedziela, 7 października 2007, 16:17
Lokalizacja: Kielce
Been thanked: 1 time

Post autor: Arteusz »

Automatyczna nie, ale była konkretnie na Spartacusa.
Następnym razem spróbujemy tak zagrać.
I Rzymu nie będzie można zająć kartą, tylko oblężeniem.
Wycofywanie wraca do zasad z instrukcji. Nie przeszkadza to w grze.
Moje gry
Szlachectwa nie nabiera się przez urodzenie, ale przez czyny.
"Moim obowiązkiem, jako patrioty, nie jest umrzeć za swój kraj, ale sprawić, żeby wróg oddał życie za własny".
Awatar użytkownika
wujaw
Général de Brigade
Posty: 2075
Rejestracja: sobota, 11 marca 2006, 11:15
Lokalizacja: Bydgoszcz
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Post autor: wujaw »

Anomander Rake pisze:Krassus to historycznie nie była automatyczna reakcja. Niemniej jakieś home rulsy są konieczne.

Przy okazji polecam super rewelacyjny serial Spartacus: Blood & Sand.
uwaga na nadmiar krwi i seksu.
Ty chyba chciałeś w ten sposób dodatkowo zachęcić?! :lol:
Krassus to oczywiście nie jest automatyczna odpowiedź na Spartacusa, a co więcej to jest historycznie mocno spóźniona odpowiedź.
Ale logicznie daje się uzasadnić w grze.Skoro sertorianie mogą rzucić do walki Spartacusa, gdy Rzym jest w możliwie najgorszym położeniu ( w ramach oczywiście odpowiedniego etapu wyznaczonego przez datę), to i Rzym powinien skorzystać w każdej sytuacji ze swojego antidotum.
Chociaż częściowo równoważy to wyjątkowo mało historyczną koordynację działań Sertoriusza ze Spartacusem.
Awatar użytkownika
Anomander Rake
Général de Division
Posty: 3095
Rejestracja: poniedziałek, 29 maja 2006, 13:06
Lokalizacja: Wawa i okolice
Been thanked: 3 times

Post autor: Anomander Rake »

Ty chyba chciałeś w ten sposób dodatkowo zachęcić?! :lol:
Nie, naprawdę jest tego nieco za dużo. Przynajmniej na początku mi przeszkadzało. Ale potem, jak przyzwyczaiłem się do konwencji już nie. Ponadto jak się ogląda jak porusza się ta murzyneczka to wydaje się, że scen z nią mogłoby być nawet więcej. ;)
Dodam jeszcze, że świetnie wygląda scenografia i kostiumy. Nawet arena jest tak "zadaszona" jak to kiedyś w jakimś programie Discovery odkrywali. No i te role. Batiatus jest mistrzowski, może nawet na miarę Cezara z Rzymu.

Co do Krassusa w grze, to ja już kiedyś proponowałem home rules mogące być jakąś sanacją dla niedopracowań w grze.
1. Resource zagrywamy najpóźniej w 3-4 kolejce tury.
2. Dodatkowo można pasować 1-2 kartki w momencie gdy przeciwnik ma przewagę w kartkach.
3. Ewentualnie jeszcze zakaz zagrywania Fortuny łącznie z inna kartką dającą dodatkowe 2 karty (bodaj złoto Mirtiadesa).
Przy takich zasadach i graniu na kości w bitwach gra może być wyrównana.
Awatar użytkownika
adamns
Appointé
Posty: 37
Rejestracja: czwartek, 25 czerwca 2009, 00:38
Lokalizacja: Ostrołęka

Re: Spartacus (Compass Games)

Post autor: adamns »

Pytanie do posiadaczy.

Jest może instrukcja pl tej gry?

Może być uproszczona.
Awatar użytkownika
adamns
Appointé
Posty: 37
Rejestracja: czwartek, 25 czerwca 2009, 00:38
Lokalizacja: Ostrołęka

Re: Spartacus (Compass Games)

Post autor: adamns »

Karta nr. 13 i 12 " ROPE LADDERS" i "FIMBRIAN LEGIONS" nie bardzo rozumiem o co chodzi w wydarzeniach.

Pomoże ktoś ?


Z góry dziękuję.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43346
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3919 times
Been thanked: 2489 times
Kontakt:

Re: Spartacus (Compass Games)

Post autor: Raleen »

Jeśli chodzi o samo tłumaczenie to zacytuj to co pisze po angielsku. Mogę przełożyć.

Choć domyślam się, że pewnie nie tylko o to...
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Starożytność i średniowiecze”