Commands & Colors - Rzym kontra Kartagina (kampania)

Planszowe gry historyczne (wojenne, strategiczne, ekonomiczne, symulacje konfliktów) dotyczące starożytności i średniowiecza.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43396
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3970 times
Been thanked: 2528 times
Kontakt:

Re: Commands & Colors (kampania) Strategos vs Silver

Post autor: Raleen »

Dla mnie przyznam się, że ten tytuł jest jakiś taki strasznie.... prosty ;). Przyznam, że kiedyś sobie grałem z Profesem, potem coś tam się jeszcze przydarzyło, ale na tym koniec. Tak, że z ciekawościom się przyglądam, zwłaszcza Twoim opiniom Strategosie.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Strategos
Censor
Posty: 8264
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 17:53
Lokalizacja: Łódź

Re: Commands & Colors (kampania) Strategos vs Silver

Post autor: Strategos »

Tak, oczywiście to jest bardzo prosta gra dlatego stanowić może raczej uzupełnienie gier pełnokrwistych, z drugiej strony jako kampania nie ma kontrkandydata w rozsądnych ramach czasowych :). Sprawdza się w tych warunkach również via Vassal.

Mniej więcej wiem jak wyglądać będzie przy zastosowaniu reguł epickich ale jestem ogromnie ciekawy jak będzie to wyglądało w praktyce bo może się okazać sympatyczną zabawą wieloosobową.

O jej możliwościach świadczy specjalna strona między innymi z losowym generatorem terenu, setkami scenariuszy (w tym modułów Vassala) i propozycjami konfiguracji armii dziesiątek ludów starożytnych.

http://www.ccancients.net/
"Bądź szybki jak wicher, spokojny jak las, napastliwy i żarłoczny jak ogień, niewzruszony jak góra, nieprzenikniony jak ciemność, nagły jak piorun"

Sun Tzu
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43396
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3970 times
Been thanked: 2528 times
Kontakt:

Re: Commands & Colors (kampania) Strategos vs Silver

Post autor: Raleen »

Ano tak, przez Vassal chyba granie dłużej schodzi (chociaż z drugiej strony można zostawiać rozgrywki, zapisywać i nie trzeba jeździć nigdzie ani do nikogo, żeby się spotkać) :).

Poza tym widzę, że GMT już ma stały trend robienia osobnych stron pod co popularniejsze serie.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Silver
Général de Division
Posty: 3535
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:33
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 104 times

Re: Commands & Colors (kampania) Strategos vs Silver

Post autor: Silver »

Mnie zainteresuje każda gra w którą można grać w trybie kampanii albo dostosować do tego trybu.
W tym systemie pojedyncze bitwy pewnie szybko by mnie znudziły.
Tryb kampanii choć słabo zaznaczony to wnosi do każdej bitwy element decyzyjny jak zagospodarować zdobyte możliwości.
Z pozoru prosta gra a ciekawie oddaje przewagę danej strony (bitwy nie są "euro-symetryczne"). Można wstępnie manewrować, ale gdy zdecyduje się o ataku to potem trudno wycofać oddziały i bitwa może szybko się rozstrzygnąć.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43396
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3970 times
Been thanked: 2528 times
Kontakt:

Re: Commands & Colors (kampania) Strategos vs Silver

Post autor: Raleen »

Problem z kampaniami jest moim zdaniem taki, że jak ktoś zaczyna wyraźnie przegrywać to traci zapał do gry gdy przeciwnik ma jakieś bonusy z tytułu wcześniejszych wygranych.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Silver
Général de Division
Posty: 3535
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:33
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 104 times

Re: Commands & Colors (kampania) Strategos vs Silver

Post autor: Silver »

Nie należy się poddawać i w naszej kampanii miałem spora przewagę, a potem 2 bitwy po kolei zawaliłem i okazało się, że już jest remisowo.
Alu tu trzeba przegrać z kretesem parę bitew by nie mieć szansy na zwycięstwo.
A zresztą nie gramy o pieniądze tylko symulujemy dany okres historyczny.
Mnie nie przeszkadzałoby gdybym przegrywał i dokończyłbym dowolne rozgrywki.
Chyba tak samo ma Strategos.
Tu nie skończyliśmy bo bardzo chcemy jak najszybciej zacząć inną kampanie ale chyba w ciekawszym systemie Epic - a zresztą i inne gry czekają.
Awatar użytkownika
Strategos
Censor
Posty: 8264
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 17:53
Lokalizacja: Łódź

Re: Commands & Colors (kampania) Strategos vs Silver

Post autor: Strategos »

Myślę tak samo jak Silver.
W C&C bonusy dla prowadzącego nie przekreślały szans na zwycięstwo... aktualnego wicelidera :).
Bardzo fajnie gra się z przeciwnikiem o znakomicie rozwiniętej wyobraźni historycznej. C&C mimo swojej prostoty taką wyobraźnię potrafi uruchomić.
"Bądź szybki jak wicher, spokojny jak las, napastliwy i żarłoczny jak ogień, niewzruszony jak góra, nieprzenikniony jak ciemność, nagły jak piorun"

Sun Tzu
Awatar użytkownika
Strategos
Censor
Posty: 8264
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 17:53
Lokalizacja: Łódź

Re: Commands & Colors (kampania) Strategos vs Silver

Post autor: Strategos »

Rozpoczęliśmy z Silverem rozgrywkę kampanijną {z lekko zmodyfikowanymi przez nas zasadami} w formacie epickim gdzie spodziewaliśmy się większych dylematów decyzyjnych.

Powiem krótko "to jest to o co nam chodziło" :D .

Relacje pojawią się niebawem w osobnym wątku.
"Bądź szybki jak wicher, spokojny jak las, napastliwy i żarłoczny jak ogień, niewzruszony jak góra, nieprzenikniony jak ciemność, nagły jak piorun"

Sun Tzu
ODPOWIEDZ

Wróć do „Starożytność i średniowiecze”