Crusader Rex (Columbia Games)

Planszowe gry historyczne (wojenne, strategiczne, ekonomiczne, symulacje konfliktów) dotyczące starożytności i średniowiecza.
Awatar użytkownika
hubertok
Capitaine
Posty: 881
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:49
Lokalizacja: Kielce

Post autor: hubertok »

No i jak panowie szlachta, graliście już?

Ja zagrałem wczoraj i muszę powiedzieć, że gra wysoce miodna i w prosty ale ciekawy sposób oddaje istotę konfliktu. (ogólna przewaga saracenów, obrona po zamkach)
Niemniej dużo fanu dają szarże ciężkozbrojnej jazdy krzyżowców. Udaną szarżą templariuszy (3 klocki) wyciąłem doszczętnie w pień wojska saracenów oblegające Acre - to było piękne. Innym razem taka szarża Barbarossy pod Antiochią omal nie wyeliminowała krzyżowców (połowa rzutów to szóstki ;) )

Gra fajna choć po dwóch grach wczoraj w nocy chyba jednak jest ze wskazaniem na saracenów. Gralismy dwa razy zmieniając się stronami i za każdym razem wygrywali saracenowie ze względu na kontrolowanie większej ilości lokacji.

Pozdrawiam
"O Boże, jeśli w ogóle istniejesz, zbaw mą duszę, jeśli w ogóle mam jakąś duszę!"

Brytyjski żołnierz w bitwie pod Blenheim
Awatar użytkownika
Bjorn
Lieutenant
Posty: 504
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 16:29
Lokalizacja: Wa-wa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Post autor: Bjorn »

Zachęcałem na partyjkę Strategosa, ale ostatnio nie ma czasu.

Ale szykuję się do bojów, oj szykuję - Saladynem :)
Awatar użytkownika
hubertok
Capitaine
Posty: 881
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:49
Lokalizacja: Kielce

Post autor: hubertok »

Ech ten Strategos - narobi smaku forumowiczom a potem ucieka w obowiązki... wstydź się Strategosie (nie mówiąc o tym, że trzymam Cię za słowo w sprawie zagrania w Ścieżki Chwały... gdzieś, kiedyś, w odległej galaktyce jak widzę ;) )

Nie daj sie saracenami, rób młotki i wal odważnie i niech łucznikom Saladina nie zadrży ręka...

Zdrówko
"O Boże, jeśli w ogóle istniejesz, zbaw mą duszę, jeśli w ogóle mam jakąś duszę!"

Brytyjski żołnierz w bitwie pod Blenheim
Awatar użytkownika
Bjorn
Lieutenant
Posty: 504
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 16:29
Lokalizacja: Wa-wa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Post autor: Bjorn »

Oczywiście, aktywność to podstawa w przypadku gry Saracenami.

Oni mają często bloczki z A. Skumulowanie takich w większej ilości daje zwykle pożądane efekty.
Awatar użytkownika
Strategos
Censor
Posty: 8264
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 17:53
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Strategos »

hubertok pisze:Ech ten Strategos - narobi smaku forumowiczom a potem ucieka w obowiązki... wstydź się Strategosie (nie mówiąc o tym, że trzymam Cię za słowo w sprawie zagrania w Ścieżki Chwały... gdzieś, kiedyś, w odległej galaktyce jak widzę ;) )

Nie daj sie saracenami, rób młotki i wal odważnie i niech łucznikom Saladina nie zadrży ręka...

Zdrówko
Ha, uciec przed obowiązkami się właśnie nie dało
Zamiast grać w miodne gry w Święta pracowałem :cry:

Jednak w listopadzie rozegrałem ( w oczekiwaniu na nasze żony które wybrały się na zakupy)z kolegą z Łodzi , szybką szkoleniową partyjkę w Rexia i grając Saracenami dostałem niespodziewanie łupnia. Kolega dzięki łasce Fortuny wprowadził elegancko ,kolejno Anglików, których w krwawej i zaciętej bitwie pobiłem ,Niemców, którzy zręcznie okrążyli mi moja awangardę pod Antiochią oraz Francuzów , którzy w finale, dzięki zmasakrowaniu moich wojsk w szarżach, wygrali decydującą bitwę o Jeruzalem . Mamy o jednego fana gry więcej :)
Hubercie zagramy -i to mam nadzieję nie raz- w zacnego PoGa ,niech tylko złapie trochę oddechu.
Ostatnio zmieniony czwartek, 28 grudnia 2006, 18:30 przez Strategos, łącznie zmieniany 2 razy.
"Bądź szybki jak wicher, spokojny jak las, napastliwy i żarłoczny jak ogień, niewzruszony jak góra, nieprzenikniony jak ciemność, nagły jak piorun"

Sun Tzu
Awatar użytkownika
hubertok
Capitaine
Posty: 881
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:49
Lokalizacja: Kielce

Post autor: hubertok »

To miał dużo szczęścia, zwykle zebranie tych wojsk do kupy to już samo w sobie jest problematyczne.

Życzę zatem więcej czasu w nowym roku. Sobie też.

Zdrówko
"O Boże, jeśli w ogóle istniejesz, zbaw mą duszę, jeśli w ogóle mam jakąś duszę!"

Brytyjski żołnierz w bitwie pod Blenheim
Awatar użytkownika
Strategos
Censor
Posty: 8264
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 17:53
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Strategos »

Taki to jest ten koniec roku praca, praca - mam dosyć tych życzeń w stylu oby nowy rok nie był gorszy niż poprzedni bądźmy ambitni: niech będzie lepszy z dużą ilością czasu na granie.

Z przyjemnością zagram jak tylko będę mógł dłużej utrzymać pozycję pionową przed monitorem po pracy :)
Pozdr.
"Bądź szybki jak wicher, spokojny jak las, napastliwy i żarłoczny jak ogień, niewzruszony jak góra, nieprzenikniony jak ciemność, nagły jak piorun"

Sun Tzu
Awatar użytkownika
Nico
Général de Division
Posty: 3838
Rejestracja: poniedziałek, 24 kwietnia 2006, 10:50

Post autor: Nico »

Miałem przyjemność zagrać w gierkę niedawno ze Strategosem i muszę powiedzieć, że jest bardzo bardzo fajna :). Niewątpliwie na ocenę wpłynął fakt zwycięstwa;P. W dwóch walnych bitwach, pod murami Tripolisu (ale nie tego w Libii) i Jerozolimy, wojska niewiernych zostały zniszczone i Allah znów zwyciężył :P. Na uwagę zasługuje wielka bitwa pod Jerozolimą, gdzie wojska krwiożerczych pogan zostały dosłownie zmasakrowane przez emira Egiptu. Niewątpliwie był to dowód na wielkość Allaha, siłę naszych wojowników i przewagę myśli muzułmańskiej nad zgniła cywilizacją zachodnią. I tak w dwa lata poganie zostali przegonieni z Bliskiego Wschodu. :twisted:

Gra jest prosta, szybka i przyjemna ;). Nie żadne tam badziewia jak Waterloo :P.
Niech żyje Napoleon! - wołaj ludzie tkliwy
niech żyje po tysiąc lat (kto z nas będzie żywy),
Niech Polak ostatni z tym czuciem umiera
A hasło: Napoleon! niech mu usta zwiera!
Awatar użytkownika
Andy
Grossadmiral
Posty: 9508
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:49
Lokalizacja: Piastów

Post autor: Andy »

Zawsze podejrzewałem, że ataki Nico na wyznawców islamu to zasłona dymna, skrywająca głębokie przywiązanie do nauk Proroka (oby żył wiecznie!) :wink:
Never in the field of human conflict has so much been owed by so many to so few...
Premier Winston Churchill, 20 sierpnia 1940 r.
...and for so little.
Porucznik pilot Michael Appleby, dzienny żołd 14 szylingów i 6 pensów
Awatar użytkownika
Nico
Général de Division
Posty: 3838
Rejestracja: poniedziałek, 24 kwietnia 2006, 10:50

Post autor: Nico »

Andy pisze:Zawsze podejrzewałem, że ataki Nico na wyznawców islamu to zasłona dymna, skrywająca głębokie przywiązanie do nauk Proroka (oby żył wiecznie!) :wink:
Wpadłem, nie pozostaje mi nic innego jak się wysadzić i krzyknąć - Allah jest wieczny :twisted: :!:
Niech żyje Napoleon! - wołaj ludzie tkliwy
niech żyje po tysiąc lat (kto z nas będzie żywy),
Niech Polak ostatni z tym czuciem umiera
A hasło: Napoleon! niech mu usta zwiera!
Awatar użytkownika
Mariusz
Adjoint
Posty: 733
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:53
Lokalizacja: Warszawa/Bruksela
Has thanked: 65 times
Been thanked: 28 times

Post autor: Mariusz »

Ciekawe jaka byłaby Twoja opinia Nico o tej grze jak byś przegrał ;)
Alea iacta est.
Awatar użytkownika
hubertok
Capitaine
Posty: 881
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:49
Lokalizacja: Kielce

Post autor: hubertok »

Hmm - grałem ostatnio znów i znów krzyżowcy musieli uznać wyższość saracenów (czyli moją ;) ).

Coraz bardziej skłaniam się do zdania, że gra jest lekko niezbalansowana na korzyść saracenów. Problem jest w posiłkach (krucjatach) które wchodzą zbyt późno i do tego czasu już może być pozamiatane.

Nie wiem, może mój przeciwnik niepotrzebnie oddał Antiochię ale problem z warunkami zwycięstwa jest taki, że do zwycięstwa w ostatnim etapie wystarczy kontrolować o 1 VL więcej niż przeciwnik.

Moim zdaniem kluczem do przetrwania krzyżowców (a być może i wygrania gry) jest konieczność blokowania wojsk Saladina w małych twierdzach (1) wykrwawiania ich i ewentualnie szarżowania na oblegające wojska. Strategia ryzykowana bo 1 nieudana bitwa dla krzyżowców (walna bitwa na otwartym polu) może położyć całą grę - muzułmanie są w stanie walczyć dalej...

Pozdrawiam
"O Boże, jeśli w ogóle istniejesz, zbaw mą duszę, jeśli w ogóle mam jakąś duszę!"

Brytyjski żołnierz w bitwie pod Blenheim
Awatar użytkownika
Bjorn
Lieutenant
Posty: 504
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 16:29
Lokalizacja: Wa-wa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Post autor: Bjorn »

Jerozolima jest raczej trudna do utrzymania i do oddania w pierwszej kolejności jako położona daleko od brzegu. Antiochia moim zdaniem przydaje się, gdyż od tamtej strony przychodzi Barbarossa. O ile uda się przetrwać, można dostać solidne wzmocnienie i więcej uwagi poświęcić innym kierunkom.

Co do strategii obrony małych twierdz też w pełni się zgadzam. Wydaje mi się, że wobec przewagi muzułmanów, na początku nie warto ryzykować walnej bitwy. Klęska w takiej bitwie przynosi zwykle przegraną w całej grze.

Oj chętnie bym zagrał z kimś, bo przeciwnik się wykruszył ostatnio.
Awatar użytkownika
Jasz
Général de Brigade
Posty: 2146
Rejestracja: poniedziałek, 11 września 2006, 21:12
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Jasz »

Też bym chętnie w to zagrał.
sosna
Caporal
Posty: 61
Rejestracja: wtorek, 9 maja 2006, 21:03
Kontakt:

Post autor: sosna »

Jasz pisze:Też bym chętnie w to zagrał.
Jasz, to wpadnij do sklepu Wargamera na Wilczą - gra jest otwarta i czeka na graczy (chwilowo jest wypożyczona na konwent ale wraca za jakieś 2 tygodnie).

Ogólnie na tej samej mechanice chodzi Hammer of the Scots tez z CG. Szybkie, proste i naprawdę doskonale oddające realia wojny szkotów z angolami. Szalenie sympatyczne.

Hubertok - ściągnij sobie najnowszą wersję instrukcji do Rexa i wpadnij na rewanż. Zobaczymy czy Saladyn i tym razem wygra. Nie sądzę... :wink:
ODPOWIEDZ

Wróć do „Starożytność i średniowiecze”