War Galley (GMT)

Planszowe gry historyczne (wojenne, strategiczne, ekonomiczne, symulacje konfliktów) dotyczące starożytności i średniowiecza.
Awatar użytkownika
Silver
Général de Division
Posty: 3535
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:33
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 104 times

Re: War Galley (GMT)

Post autor: Silver »

Choć lubię eksperymentować to w War Galley nigdy nie ustawiałem się w szyku torowym a wprost przeciwnie jak najszybciej z niego rezygnowałem.
Płynięcie w takim szyku to wystawianie burt na taranowanie a nawet i większymi okrętami dawałoby później w zwarciu minusy z powodu odcięcia dowódcy od reszty zespołu.
Nie opłaca się przebijać szyków tak jak w SPQR bo idąc szykiem torowym naraża się na łatwe taranowanie a przejście na druga stronę szyku wroga i tak nie będzie raczej możliwe.

Wydrukowałem sobie dodatkowe scenariusze do tej gry ale brakuje niektórych żetonów a na dodatek w tych scenariuszach są jakieś błędy bo wymienia się jedne jednostki a w rozstawieniu są nieco inne.
Nie wiem czy opłaca się kupić Salaminę bo to tylko jedna bitwa.
Chyba, że są warianty różne.
Jeszcze zagrałbym w jakąś z większych bitew w tym systemie tylko w taka gdzie okręty mają większe możliwości dania ogniem po przeciwniku. Daje to ciekawe efekty, gdy ogień rozprasza się po szczepionych okrętach. Zresztą takie szybciej toną i oczyszczają teren niż te staranowane. Te staranowane potrafią utrzymać się na morzu nawet całą rozgrywkę i blokują sobą możliwość wykonywania ruchu i manewrów przez inne, nawet przyjacielskie okręty.
Awatar użytkownika
Paweł Sulich
Podporucznik
Posty: 413
Rejestracja: wtorek, 7 listopada 2006, 10:16
Lokalizacja: Józefów
Been thanked: 3 times

Re: War Galley (GMT)

Post autor: Paweł Sulich »

Zastanawiałem się kiedyś nad tą grą, ale odrzuciło mnie odwzorowanie 2 czy 3 okrętów w jednym żetonie. Jestem świadom tego, że gdyby było 1=1 wiele bitew zmieniłoby się w niegrywalne molochy, no ale jakoś mi to z założenia nie odpowiada :roll:
Awatar użytkownika
Silver
Général de Division
Posty: 3535
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:33
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 104 times

Re: War Galley (GMT)

Post autor: Silver »

Też na początku mnie to raziło ale jednak już w czasie rozgrywek jakby zapominałem jak to ma się do rzeczywistości i poddawałem się biegowi wydarzeń i rozpracowywaniu taktyki.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2491 times
Kontakt:

Re: War Galley (GMT)

Post autor: Raleen »

Mam dokładnie tak jak Silver. Jeśli chodzi o konkretne scenariusze tylko Eknomos pod tym względem początkowo rozczarowywało, bo miała być wielka bitwa, a po zredukowaniu liczby jednostek za pomocą skali wyszła średnia.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
ash73
Adjudant
Posty: 228
Rejestracja: piątek, 9 września 2011, 23:12
Lokalizacja: Łódź

Re: War Galley (GMT)

Post autor: ash73 »

Przeczytałem wątek...i się napaliłem na grę. To wszystko przez tę moją wyobraźnię :-)
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2491 times
Kontakt:

Re: War Galley (GMT)

Post autor: Raleen »

Cóż, napisanie recenzji czeka (już niedługo :) ), mam nadzieję, że uda mi się zainteresować grą więcej osób, mimo niezbyt popularnej (znanej) tematyki. Ale ta egzotyka może być, paradoksalnie, jej plusem. Szczerze polecam Ci spróbować, byle nie od największych bitew i ciekawi będziemy z pewnością wrażeń kogoś nowego, bo z Silverem i RyTo na razie chyba dość już się opisaliśmy na ten temat ;) .
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
ash73
Adjudant
Posty: 228
Rejestracja: piątek, 9 września 2011, 23:12
Lokalizacja: Łódź

Re: War Galley (GMT)

Post autor: ash73 »

Raleen pisze:Cóż, napisanie recenzji czeka (już niedługo :) ), mam nadzieję, że uda mi się zainteresować grą więcej osób, mimo niezbyt popularnej (znanej) tematyki. Ale ta egzotyka może być, paradoksalnie, jej plusem. Szczerze polecam Ci spróbować, byle nie od największych bitew i ciekawi będziemy z pewnością wrażeń kogoś nowego, bo z Silverem i RyTo na razie chyba dość już się opisaliśmy na ten temat ;) .
Na razie w wolnych chwilach bawię się SPQR, ale - jak napisałem - antyczne bitwy morskie niesamowicie działają na moją wyobraźnię. No i to wspaniałe Forum: niektórych wątków nie czytam, żeby nie mieć pokusy zdemolowania budżetu domowego :-)
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2491 times
Kontakt:

Re: War Galley (GMT)

Post autor: Raleen »

Recenzja gry na Portalu Strategie:

http://portal.strategie.net.pl/index.ph ... Itemid=119

Dawno obiecywana recenzja, ale dzięki temu, że przez ostatnie lata zagrałem w kilka innych gier heksowych w serii GBoH (i nie tylko), zyskałem szerszą perspektywę, pozwalająca lepiej ocenić ten tytuł.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Strategos
Censor
Posty: 8264
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 17:53
Lokalizacja: Łódź

Re: War Galley (GMT)

Post autor: Strategos »

Znakomita recenzja :!: Standard recenzji na Portalu nie po raz pierwszy nawiązuje do standardu GMT. Nic tylko grać :).
"Bądź szybki jak wicher, spokojny jak las, napastliwy i żarłoczny jak ogień, niewzruszony jak góra, nieprzenikniony jak ciemność, nagły jak piorun"

Sun Tzu
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2491 times
Kontakt:

Re: War Galley (GMT)

Post autor: Raleen »

Tak też można grać w War Galley:
http://olicanalad.blogspot.com/2015/10/ ... e-aar.html
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
spitamenes
Appointé
Posty: 31
Rejestracja: poniedziałek, 31 sierpnia 2015, 10:43

Re: War Galley (GMT)

Post autor: spitamenes »

Witam, mam pytanko czy będzie kiedyś tłumaczenie zasad w Ładowni, bo chyba jakiś czas temu ktoś miał zamieścić. Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2491 times
Kontakt:

Re: War Galley (GMT)

Post autor: Raleen »

Chciałbym, żeby się pojawiło, ale szczerze powiem, że się nie zanosi (na ile się orientuję).

Oczywiście jeśli ktoś zrobi, to z otwartymi rękami przyjmiemy. Firma GMT swego czasu nas doceniła za tłumaczenia, więc jeśli kogoś to zmobilizuje...
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Silver
Général de Division
Posty: 3535
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:33
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 104 times

Re: War Galley (GMT)

Post autor: Silver »

Ja mam swe tłumaczonka i z instrukcji i tabelek więc możesz napisać do mnie priva to prześlę.
spitamenes
Appointé
Posty: 31
Rejestracja: poniedziałek, 31 sierpnia 2015, 10:43

Re: War Galley (GMT)

Post autor: spitamenes »

Witam mam pytanko czytajac zasady?
Czy nasz okret przed tym jak zostanie zaatakowany przez okret wroga za pomocą taranowania,może zrobić kontrtaranowanie i/lub unik?.Czy można rzucać na jedno i drugie czy oddzielnie wybrać tylko jedno?
spitamenes
Appointé
Posty: 31
Rejestracja: poniedziałek, 31 sierpnia 2015, 10:43

Re: War Galley (GMT)

Post autor: spitamenes »

A mam jeszcze jedno pytanie, czy gdy ruszam eskadrę i ustalam jej prędkość to wszystkie okręty muszą nią płynąć, czy np. 9 z 10 okrętów max speed a 1 z10 cruise?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Starożytność i średniowiecze”