Strategie

Forum historyczno-wargamingowe
Teraz jest niedziela, 22 lipca 2018, 14:17

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 922 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59 ... 62  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: Hannibal: Rome vs Carthage (AH)
PostNapisane: piątek, 23 marca 2018, 15:33 
Tai-sa

Już jest: http://www.phalanxgames.pl/blog/2018/03 ... yk-polski/

Powisi trochę w wersji tekstowej, byście mieli czas się nad nami poznęcać. :)

PostNapisane: niedziela, 15 kwietnia 2018, 23:35 
Capitaine-Adjudant-Major

Czy dobrze zrozumiałem, że P.C. Scypio jest w Hamilcarze w puli wodzów? Bo nie ma znaczka słonia, za to ma zbędą w tym scenariuszu zdolność (lepiej się bije w Hiszpanii).

PostNapisane: sobota, 21 kwietnia 2018, 07:36 
Caporal-Fourrier

Czy ktoś mógłby się podzielić wrażeniami z gry w Hamilkara?i Jak wypada porównanie z Hannibalem?

J.W. Goethe "Faust"

PostNapisane: środa, 25 kwietnia 2018, 09:33 
Tai-sa

nahar napisał(a):
Czy dobrze zrozumiałem, że P.C. Scypio jest w Hamilcarze w puli wodzów? Bo nie ma znaczka słonia, za to ma zbędą w tym scenariuszu zdolność (lepiej się bije w Hiszpanii).

Nie, powinien na nim być słonik. Jest to napisane w scenariuszu, na początku.

PostNapisane: wtorek, 1 maja 2018, 00:39 
Général de Division Commandant de place

ozy napisał(a):
nahar napisał(a):

Nie, powinien na nim być słonik. Jest to napisane w scenariuszu, na początku.

To, że ten Scypio nie ma Słonika to tylko informacja, że może być użyty w obu grach. Słonik i galera mówią o wyłączności użycia karty w pierwszej lub drugiej z wojen. Tak przynajmniej stoi w przepisach. Oczywiście setup scenariusza umieszcza go w II punickiej. Ale skoro nie ma symbolu na karcie to można go losować jako konsula w I chyba też. Jeszcze jest jeden bez symbolu Flaccus. Chyba, że brak symbolu to pomyłka.

Ostatnio edytowano wtorek, 1 maja 2018, 12:54 przez leliwa, łącznie edytowano 1 raz

PostNapisane: wtorek, 1 maja 2018, 11:55 
Major

Bardzo mi się podoba wydanie gry. Jedyne moje uwagi w tym względzie dotyczą zbyt płytkiego pudła. Może gdyby karty miały taką powłokę/fakturę, która sprawia, że wolniej się zużywają i nie potrzeba koszulkować, to wtedy byłoby ok. Podoba mi się również rozwiązanie z innym rodzajem kości. Z początku myślałem, że to zbędne i kłopotliwe, ale okazało się, że wcale nie. Tyle tylko, że te wielkie kości nie za bardzo się turlają.
Graliśmy ostatnio z opcjonalnymi zasadami oblegania i wydaje mi się (po dokopaniu się do oryginalnego tematu na BGG, w którym ten wariant jest umieszczony, i przeczytaniu go do końca), że jest to opisane w zasadach nie do końca dokładnie. Powinno być chyba tak (i tak graliśmy), że jeśli miasto ma garnizon albo sąsiadują przyjazne jednostki, to obaj gracze rzucają białą kością, z tym że Kartagińczyk powinien używać zasad Priority przy wyturlaniu trójkąta i tej wieżyczki. W tym wariancie za starych zasadach Kartagińczyk miał wtedy -2 do rzutu. Powinno być jeszcze wyjaśnione, że Rzym, Syrakuzy i Kartagina nie mają w tym wariancie swoich specjalnych bonusów i np. nieobsadzoną Kartaginę Rzymianin oblega czerwoną kością, tyle tylko, że potrzebuje 3 trafień.
Poza tym scenariusz opcjonalny Charlesa de la coś wydaje się ciekawszy, z powodu wzajemnej bliskość obu graczy od samego początku (szczególnie, jeżeli Kartagina dostanie od razu kartę Forced March).
Fulvius Flaccus jest przesadzony - daje dwa rzuty podczas oblężeń. W tym względzie Marcellus i Scypion przy nim to pikuś. Ok. jest ograniczony do Italii i może wyjść w nieodpowiednim momencie, ale kiedy Hannibal zajmie z karty Tarent, czy Kapuę, albo mając Siege Trains inne miasta, jest to bardzo mocna zdolność. Użycie opcjonalnych zasad oblegania zwiększa przynajmniej szansę, że poniesie straty przy miastach z garnizonem.
Tak w ogóle, to nie powinien powstać nowy wątek Hannibal&Hamilcar?

PostNapisane: wtorek, 1 maja 2018, 12:02 
Major

Mam jeszcze pytanie odnośnie do zdolności Pulchera. To ma działać tak, że może przepłynąć z portu do portu i jeszcze poruszyć się o 2 pola (ewentualnie poruszyć się o 2 pola i popłynąć; ruszyć o 1 pole, popłynąć i znowu poruszyć się o 1 pole)?

PostNapisane: wtorek, 1 maja 2018, 12:32 
Général de Division Commandant de place

Charles de la Croix - Karol od Krzyża.
Co do Pulchera. Ruch morski w Hamilkarze jest zorganizowany inaczej niż w Hannibalu. Nie odbywa się z portu do portu co kosztuje 3 PR, tylko punkty wydajemy na poruszanie się po polach morskich. Stąd normalny ruch morski liczony w Hannibalu jako 3 PR, w Hamilkarze będzie polegał na przesunięciu się do 3 pól przez morze, z wyjątkiem Pulchera, który morze przesunąć się aż 4 pola przez przestwory morskie. Tak jakby okręty Pulchera mogły płynąć dłużej bez zawijania do portu.

PostNapisane: wtorek, 1 maja 2018, 15:21 
General de División

Ja bym to ujął jeszcze inaczej. W Hannibalu mozna sie przesunać o 4 pola a ruch morski 'zabiera' 3 pola/punkty ruchu. W Hamilcarze, płacimy 1 punkt ruchu za kazde przebyte pole, z tym, ze tylko 3 razy możemy przemieszczać sie morsko (w dowolnej sekwencji) i za kazdym razem 'lądujemy' i mozemy byc przechwyceni przez przeciwnika na lądzie.

Za wyjątkiem Pulchera, który moze caly ruch wykonac po polaczeniach morskich.

www.diablospolacos.com

PostNapisane: wtorek, 1 maja 2018, 20:31 
Major

Jasne. Nie zwróciłem uwagi, że Pulcher występuje w Hamilkarze, a nie w Hannibalu.

PostNapisane: niedziela, 13 maja 2018, 12:21 
Major

W temacie koszulek: polecam "zwykłe" Standard USA (57,5x89 - odpowiednik Chimer u Maydaya) od Rebela. Gładko wchodzą, pasują niemal idelanie i nie pogrubiają jakoś masakrycznie talii. Wersja premium jest już znacznie grubsza, a dodatkowo koszulki wchodzą z dość sporym oporem. Można je ewentualnie rozważyć dla częściej tasowanych kart walki, ale ja - pewnym zrządzeniem losu - mam ich akurat dwie talie, więc nawet nie potrzebuję koszulkować.

PostNapisane: poniedziałek, 14 maja 2018, 07:44 
Legatus Legionis

Mam te koszulki Rebela i się niestety zlepiają a 2 już porwały.
Zagrałem jak dotąd 2 kampanie, 2 scenariusze i mam bardzo mieszane odczucia co do rozgrywania bitew. Losowość doboru kart bitewnych jest bardzo duża, co mi się średnio podoba, ale rozumiem koncepcję.
Gorsze jest to, że dowódcy mają bardzo iluzoryczny wpływ na bitwę. Dowódca z Battle Rating 1 spokojnie jest w stanie zrobić Kanny Hannibalowi z BR 4, wystarczy, że będzie miał więcej kart podwójnego flankowania a Hannibalowi nie wyjdzie kilka przechwytów (ma 1/3 szansy na to).
Tak naprawdę pozostaje tylko kwestia prawdopodobieństwa, nie ma też miejsca na bluff (vide bitwy nad Jeziorem Trazymeńskim, Kannami, Illipą, Metaurusem, Zamą - wszystko to efekt koncepcji zaskoczenia). Jak rozumiem karty bitewne z talii głównej mają pomóc, ale większość z nich nie jest w stanie zastąpić możliwości zaskoczenia przeciwnika.
Plusem jest to, że w 5 godzin rozgrywamy całą II wojnę punicką, przymykając oko na wydarzenia historyczne. Jak na razie podoba mi się, ale system rozgrywania bitew fajniejszy był w Spartacusie z Compass Games, inspirowany Hannibalem.
Niewątpliwym plusem gry jest to, że jest bardzo zrównoważona.

PostNapisane: poniedziałek, 14 maja 2018, 08:20 
Général de Brigade

Wszystko co napisałeś jest prawdą.
Nie tylko wynik bitwy jest bardzo losowy ale również straty w bitwach.
Może się skończyć na stracie po jednej jednostce a może być tak, że cała armia wyparuje.
W jednej grze z Raubritterem na 11 kart dostałem 5 podwójnych flank.
Pstryk i cała rzymska armia wyparowała.
Taka to jest gra. Trzeba mieć tego świadomość - dążenie do bitew średnio się opłaca.

http://kptbomba.wordpress.com
https://www.facebook.com/GryPlanszoweKapitanaBomby

PostNapisane: poniedziałek, 14 maja 2018, 11:21 
Major

Moim zdaniem pewnych rzeczy w doborze kart bitewnych się nie przeskoczy, ale nie jest do końca tak, że dowódcy mają iluzoryczny wpływ na bitwę, a już na pewno nie Hannibal. Ponieważ może on użyć karty Probe jako jokera, a dodatkowo stosunkowo łatwo wycofać się z bitwy po jej rozpoczęciu (już kilka razy korzystałem z tej opcji), całkowita anihilacja jego armii wymaga wg mnie co do zasady kilku bitew i dużej przewagi.
Zaskoczenie jest możliwe o tyle, że czasem udaje się zaatakować przeciwnika (np. dzięki forsownemu marszowi), który nie ma gdzie się wycofać.

PostNapisane: poniedziałek, 14 maja 2018, 12:09 
Général de Brigade

adalbert napisał(a):
...całkowita anihilacja jego armii wymaga wg mnie co do zasady kilku bitew i dużej przewagi.

Albo jednej bitwy tyle, że zakończonej podwójną flanką :)

http://kptbomba.wordpress.com
https://www.facebook.com/GryPlanszoweKapitanaBomby

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 922 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59 ... 62  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]