[W-39] Pomysły na nowe przepisy

Planszowe gry historyczne (wojenne, strategiczne, ekonomiczne, symulacje konfliktów) dotyczące II wojny światowej.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43394
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3966 times
Been thanked: 2526 times
Kontakt:

Re: [W-39] Pomysły na nowe przepisy

Post autor: Raleen »

Knjaz pisze:BTW - wszelkie używanie, kopiowanie i przetwarzanie fragmentów postów użytych w tym wątku na cele komercyjne bez zgody autora/ów jest złamaniem praw autorskich.
Traktuję to jako żart :). Choć to, że WZ czyta u nas posty można było nieraz wywnioskować z wpisów na TiS, tak że o to się nie bój. Natomiast z wyciąganiem wniosków jest tak jak napisał Profes. Mamy tu wieloletnie doświadczenia.

W historii też tak bywało. Ponoć Napoleon jak zobaczył pracę Jominiego odkrywającą tajemnice stosowanej przez niego strategii kazał ją w pierwszym odruchu skonfiskować, ale potem doszedł do wniosku, że starzy generałowie i tak nie czytają takich traktatów, a nawet jak przeczytają to niewiele z tego zrozumieją.

Natomiast co do takich zastrzeżeń odnośnie praw autorskich jak wyżej, to raczej muszę je potraktować jako element humorystyczny :)
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Radosław Kotowski
Chui
Posty: 747
Rejestracja: środa, 31 grudnia 2014, 17:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 214 times
Been thanked: 22 times

Re: [W-39] Pomysły na nowe przepisy

Post autor: Radosław Kotowski »

dixie75 pisze: BTW: tak przeglądając wątek dochodzę do wniosku, że jeszcze chwila i uznamy, że ten W-39 po kilku małych korektach jest całkiem fajny, grywalny i w ogóle :lol:
Dla mnie jest. Ale ja jestem wyjątkowy.
Jeżeli chodzi o pomysły w zmianach przepisów to sam mam podobne lub nawet identyczne.
Czasem można wpaść na podobne rozwiązania, szczególnie przy modyfikacji jakiegoś systemu.
Większych zmian w systemach wydawanych przez TiS nie będzie, bo po co modyfikować doskonałe systemy.
:mrgreen:
Jak my tu przetrwaliśmy?
Knjaz
Carabinier
Posty: 26
Rejestracja: poniedziałek, 2 maja 2016, 12:35

Re: [W-39] Pomysły na nowe przepisy

Post autor: Knjaz »

Żarty? No co wy, toć to góra złota ;)
Na poważnie, to bardzo bym się cieszył, jakby Wojtek przychylil się do naszych modyfikacji.
On Maybacha z tego nie kupi, a ile radości będzie miało tzw. community.

Co z tym efektem po ostrzale artyleryjskim S1? Ma to sens?
Pytam, bo jestem w trakcie robienia tabel.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43394
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3966 times
Been thanked: 2526 times
Kontakt:

Re: [W-39] Pomysły na nowe przepisy

Post autor: Raleen »

Radosław Kotowski pisze:Większych zmian w systemach wydawanych przez TiS nie będzie, bo po co modyfikować doskonałe systemy.
:mrgreen:
Radosław, dawno mnie nikt tak nie rozbawił :lol:

Te rzeczy, które wymyśliliście pracowicie są już od dawna w grach. Ja nie grając wiele w gry o II wojnie światowej spotkałem i rozwiązanie o wpływie sztabu na przeprawę i ten pomysł ze zmniejszaniem punktów ruchu po trafieniu (macie coś takiego zresztą nawet w... "Kircholmie 1605" Dragona). Są też gry, gdzie nie ma modyfikatora za strumień, tyle, że głównie dot. dawniejszych epok. Wszystko zależy jak duży był strumień/rzeka, czyli od tego co kto pod tym rozumie. Modyfikator za obronę za ciekiem wodnym ma sens (o ile nie jest to zupełnie mały ciek wodny) o tyle, że oddział forsując ciek, nawet niezbyt duży, wystawia się na ostrzał na otwartej przestrzeni, nawet jeśli sforsowanie cieku jest łatwe. Inna sprawa, że w niektórych grach TiS narobiono rzek i jezior tyle, że Polska wygląda jak Finlandia. Czyli problem jest po stronie autora mapy (planszy) czyli pana Wojtka. Ta ostatnia zmiana miałaby jakieś konkretniejsze znaczenie w porównaniu z wcześniejszymi, ale to by trzeba po prostu wydać grę jeszcze raz...
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Mariusz
Adjoint
Posty: 733
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:53
Lokalizacja: Warszawa/Bruksela
Has thanked: 65 times
Been thanked: 28 times

Re: [W-39] Pomysły na nowe przepisy

Post autor: Mariusz »

Może Koledzy myślą, że grających we "Wrzesień" TiSu są dziesiątki, setki, albo tysiące... :mrgreen:
To już nie te czasy, gdy wielu graczy po nocach rozmyślało jak tu zmodyfikować "wspaniałe" gry Wojciecha Z. :lol:
Alea iacta est.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43394
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3966 times
Been thanked: 2526 times
Kontakt:

Re: [W-39] Pomysły na nowe przepisy

Post autor: Raleen »

Obawiam się, że przynajmniej u niektórych te rozmyślania mogły się przekształcać w senne koszmary ;).

Mówiąc serio to faktycznie czasy świetności "Wrzesień" ma już za sobą. Dziś TiS od lat nie jest w stanie zorganizować jakiejkolwiek imprezy ze swoimi grami. Co to kiedyś było... Corocznie odbywał się "Armagedon", a tam przynajmniej w czasach kiedy ja bywałem, jednym z punktów programu była rozgrywka w system "Wrzesień" - na złożonych planszach kolejnych gier o kampanii wrześniowej, które wtedy wychodziły (a niektóre były jeszcze ręcznie rysowane... znaczy się prototypy). I graczy też nie brakowało. Znam wielu z tych graczy i wiem w co dziś grają. Na ogół już nie we "Wrzesień"...
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43394
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3966 times
Been thanked: 2526 times
Kontakt:

Re: [W-39] Pomysły na nowe przepisy

Post autor: Raleen »

Dragon był dekadę wcześniej. Potem gry Dragona nie były już promowane, nie miały dalszych ciągów w postaci dodatków (wszystko zamarło wraz z czasopismem "Dragon Hobby"). Zalewski lansował najbardziej, jeszcze w "Dragonie", II wojnę światową i systemy, które potem sam rozwijał. I mimo tego, mimo tej olbrzymiej promocji, której te starsze gry nie miały, to gracze jak mogli wybierać, to woleli te starsze gry Dragona. To jest raczej kwestia ile można grać w tą samą grę? Co innego jak mamy serię i wychodzą kolejne tytuły, dodatki... Gry Dragona na ogół nie miały serii, poza nielicznymi dodatkami. Ile wyszło różnych gier i scenariuszy do gier w czasopiśmie do B-35, WB-95, W-39, a jak graczy obeznanych z tematem i znających wszystkie gry, niezasklepiających się tylko w ramach II wojny światowej, się spyta to i tak na ogół powiedzą, że najlepsze były "Tannenberg 1914", "Kircholm 1605" i/lub "Waterloo 1815".
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Knjaz
Carabinier
Posty: 26
Rejestracja: poniedziałek, 2 maja 2016, 12:35

Re: [W-39] Pomysły na nowe przepisy

Post autor: Knjaz »

Ale ja nie przekonywalem na forum TiS do zmian.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43394
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3966 times
Been thanked: 2526 times
Kontakt:

Re: [W-39] Pomysły na nowe przepisy

Post autor: Raleen »

Zadawaliście trochę pytań wydawcy i nawiązały się jakieś dyskusje wokół tego z tego co widziałem, dlatego tak to zinterpretowałem.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Radosław Kotowski
Chui
Posty: 747
Rejestracja: środa, 31 grudnia 2014, 17:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 214 times
Been thanked: 22 times

Re: [W-39] Pomysły na nowe przepisy

Post autor: Radosław Kotowski »

Próbowałem proponować jakieś zmiany zasad systemów w które gram, ale wydawca ma swoją koncepcję. Niech robi jak chce.
Teraz po prostu od czasu do czasu rzucę jakąś pojedynczą propozycję i mam nadzieję że inni gracze z tego skorzystają.
Gra systemowa ma wielki potencjał rozwoju polegający na rozszerzaniu i zmienianiu zasad. Można stare gry rozgrywać na nowych zasadach i je testować. Brak zmian i nowych edycji w zasadzie uśmierca system.
Jak my tu przetrwaliśmy?
Knjaz
Carabinier
Posty: 26
Rejestracja: poniedziałek, 2 maja 2016, 12:35

Re: [W-39] Pomysły na nowe przepisy

Post autor: Knjaz »

Tak, tylko Kock jest ostatnim tchnieniem systemu. Nic więcej nie da się zrobić.... Chyba, że wyda się nowe przepisy i warunki zwycięstwa. Taka nakładka.
Radosław Kotowski
Chui
Posty: 747
Rejestracja: środa, 31 grudnia 2014, 17:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 214 times
Been thanked: 22 times

Re: [W-39] Pomysły na nowe przepisy

Post autor: Radosław Kotowski »

Taka nakładka jest niezłym pomysłem.
Poza tym będą reedycje, bo niektóre gry już się sprzedały.
Jak my tu przetrwaliśmy?
dixie75
Sous-lieutenant
Posty: 462
Rejestracja: poniedziałek, 21 czerwca 2010, 08:06
Been thanked: 1 time

Re: [W-39] Pomysły na nowe przepisy

Post autor: dixie75 »

Radosław Kotowski pisze:Taka nakładka jest niezłym pomysłem.
Poza tym będą reedycje, bo niektóre gry już się sprzedały.
Nie liczył bym na zbyt wiele, a już na pewno nie prędko. Pomorze, Suwalszczyzna (z Linią Wisły i G. Świętokrzyskimi) oraz Bzura już wyszła. Reszta jest do kupienia z poprzedniej edycji. Zresztą wydawnictwo skupiło się teraz na reedycji innych systemów.
Moim zdaniem to ma sens tylko dla garstki pasjonatów i nikt z tego powodu nie będzie wznawiał całej serii. To się nie zwróci, o zarobku nie wspominając. I nie ważne jak wzniosłe uczucia patriotyczne stały by po stronie argumentacji (bo i z takowymi się spotkałem :? ), to na końcu dochodzi do głosu rachunek ekonomiczny. SORRY. Tłumaczyłem już to na forum TIS'u, ale mam wrażenie, że nie dotarło.
Najwyżej będzie do ściągnięcia jako errata. Ew. jakieś dodatkowe/poprawione żetony w którymś TiSie (bo z tym, jak widzę, problemu nie ma).
Ok, to kto chętny :?: Ja mogę dorobić żetony (mam oryginalne wzorce :twisted: ), jeśli mi ktoś przygotuje rozpiskę.
Knjaz
Carabinier
Posty: 26
Rejestracja: poniedziałek, 2 maja 2016, 12:35

Re: [W-39] Pomysły na nowe przepisy

Post autor: Knjaz »

Ja się opierdzielam z tabela, ale będą one napewno dołączane w pon. - wt.
Ostatnio zmieniony niedziela, 15 maja 2016, 16:56 przez Knjaz, łącznie zmieniany 1 raz.
TommyGn
Sous-lieutenant
Posty: 411
Rejestracja: piątek, 29 sierpnia 2014, 12:11
Has thanked: 150 times
Been thanked: 23 times

Re: [W-39] Pomysły na nowe przepisy

Post autor: TommyGn »

Radosław Kotowski pisze:Próbowałem proponować jakieś zmiany zasad systemów w które gram, ale wydawca ma swoją koncepcję. Niech robi jak chce.
Teraz po prostu od czasu do czasu rzucę jakąś pojedynczą propozycję i mam nadzieję że inni gracze z tego skorzystają.
Gra systemowa ma wielki potencjał rozwoju polegający na rozszerzaniu i zmienianiu zasad. Można stare gry rozgrywać na nowych zasadach i je testować. Brak zmian i nowych edycji w zasadzie uśmierca system.

Stety/niestety - wydawca jest niereformowalny - ma swoją wizję i koniec. Było już o tym kilka razy, przy próbach kontaktu z nim. Cóż pozostają tylko próby samodzielnych propopzycji i korekt.
Kiedy drzewa padają, i pni wycieka żywica jak krew - Janusz Reichel - Czorsztyn '91 https://www.youtube.com/watch?v=7cdP1fm4VjM
ODPOWIEDZ

Wróć do „II wojna światowa”