Empire of the Sun (GMT)

Planszowe gry historyczne (wojenne, strategiczne, ekonomiczne, symulacje konfliktów) dotyczące II wojny światowej.
Lakeman_GJ
Sergent
Posty: 143
Rejestracja: czwartek, 23 lipca 2020, 11:55
Has thanked: 29 times
Been thanked: 91 times

Re: Empire of the Sun (GMT)

Post autor: Lakeman_GJ »

Szanowni forumowicze, grywa ktoś jeszcze w EoTS? Ja - dzięki giełdzie gier tego forum - 2 miesiące temu stałem się szczęśliwym posiadaczem tej gry. Z racji ograniczonych warunków stołowo-lokalowych rozkładam planszę rzadko, ale sporo gram (na razie solo) na Vassalu.

Na początku przerażała mnie prawie 50-stronicowa instrukcja, mnogość przepisów. Holland 44 przy EoTS wydaje się proste jak gra w chińczyka.. Z każdą rozegraną partią (albo chociaż jej fragmentem) ze zrozumieniem gry jest coraz lepiej i coraz bardziej się przekonuję, że nabywając tę grę i poświęcając jej czas, dokonałem słusznego wyboru.
Nie obyło się bez szperania po sieci i pytania na facebookowej grupie planszówkowców o niuanse z przepisów, zresztą cały czas się czegoś uczę.
Aby nie zginąć jednocześnie w gąszczu przepisów i mnogości jednostek na kilku teatrach wojennych, na początek wziąłem na stół scenariusz "South Scenario - Breaking Bismarck Barrier", gdzie jest mniej jednostek, kart itd. Mam pierwszą edycję, więc planszę (jest osobna, mniejsza) pobrałem z BGG, wydrukowałem, podkleiłem kartonem i mam mounted :) Dopiero jakiś tydzień temu odważyłem się ruszyć pełniejszą grę, tj. start w 1942 roku na pełnej mapie. Zacząłem też interesować botem do tej gry o nazwie Erasmus.

Gra jest dla mnie fantastyczna, bo świetnie obrazuje jak ważne jest przygotowanie ofensywy - nie tylko wprost ilość wojsk, ale zapewnienie zaopatrzenia, zdobycie przewagi w powietrzu i na morzu.. Daje to do myślenia, jak trudną robotę mieli Nimitz, MacArthur, Yamamoto.. Jednocześnie ta gra mi uświadomiła, jak nic nigdy wcześniej, jak ambitnie postąpili Japończycy porywając się na wojnę ze Stanami Zjednoczonymi, męcząc się już wiele lat w Chinach. Wystarczy popatrzeć na rozkład posiłków w przyszłych turach. W sumie dzięki temu każdą stroną gra się zupełnie inaczej - Japonia musi dać mocnego, przede wszystkim szybkiego "gonga" Aliantom, w nadziei że wymiękną i poproszą o pokój, z kolei Alianci na początku starają się oddać jak najmniej pola, aby potem wrzucić nadchodzące wojska na utracone tereny.
Awatar użytkownika
Leliwa
Hetman polny koronny
Posty: 5299
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:00
Lokalizacja: środkowe Nadwieprze
Has thanked: 39 times
Been thanked: 255 times

Re: Empire of the Sun (GMT)

Post autor: Leliwa »

Nie postąpili ambitnie, tylko byli niemal zmuszeni do wojny. Sami z siebie z USA by nie zadzierali, bo to czyste szaleństwo byłoby.

Zgłaszam, się. Choć najpierw spróbowałbym wersji z Południowym Pacyfikiem, scenariuszem-grą zamieszczonym też w C3i.
"Z kości moich powstanie mściciel"
Napis na grobie Stanisława Żółkiewskiego w Żółkwi.
RAJ
Général de Division
Posty: 3945
Rejestracja: czwartek, 14 maja 2015, 14:09
Has thanked: 120 times
Been thanked: 409 times

Re: Empire of the Sun (GMT)

Post autor: RAJ »

To niestety jest jedna z moich gier "w kolejce".
"Jest to gra planszowa. Każdy gracz ma planszę i lutuje nią przeciwnika." - cytat za "7 krasnoludków - historia prawdziwa."
Lakeman_GJ
Sergent
Posty: 143
Rejestracja: czwartek, 23 lipca 2020, 11:55
Has thanked: 29 times
Been thanked: 91 times

Re: Empire of the Sun (GMT)

Post autor: Lakeman_GJ »

leliwa pisze: środa, 27 stycznia 2021, 15:30
Zgłaszam, się. Choć najpierw spróbowałbym wersji z Południowym Pacyfikiem, scenariuszem-grą zamieszczonym też w C3i.
Dokładnie ten scenariusz męczyłem ucząc się gry.
Na Vassalu, na stronie modułu Empire of the Sun, jest do ściągnięcia plik - save tego scenariusza. Jest także osobny moduł South Pacific, ale nie jest tak dopracowany.
Awatar użytkownika
Karel W.F.M. Doorman
Admiraal van de Vloot
Posty: 10381
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 16:24
Lokalizacja: lichte kruiser HrMs "De Ruyter"
Has thanked: 2024 times
Been thanked: 2754 times

Re: Empire of the Sun (GMT)

Post autor: Karel W.F.M. Doorman »

Dawno nie grałem, co wymagałoby czytania instrukcji od początku.
Follow me!
Kontradmirał Karel Doorman do swoich podwładnych, Morze Jawajskie, 27 lutego 1942 roku.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2490 times
Kontakt:

Re: Empire of the Sun (GMT)

Post autor: Raleen »

Ja się być może skuszę niedługo, bo przeciwnik chętny i grę posiada, i co istotne posiada także czas.
Temat tej gry jest na forum wyjątkowo obszerny, ale jakby co chętnie poczytam świeże wrażenia i relacje z rozgrywek.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Leliwa
Hetman polny koronny
Posty: 5299
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:00
Lokalizacja: środkowe Nadwieprze
Has thanked: 39 times
Been thanked: 255 times

Re: Empire of the Sun (GMT)

Post autor: Leliwa »

Lakeman_GJ pisze: środa, 27 stycznia 2021, 16:43
leliwa pisze: środa, 27 stycznia 2021, 15:30
Zgłaszam, się. Choć najpierw spróbowałbym wersji z Południowym Pacyfikiem, scenariuszem-grą zamieszczonym też w C3i.
Dokładnie ten scenariusz męczyłem ucząc się gry.
Na Vassalu, na stronie modułu Empire of the Sun, jest do ściągnięcia plik - save tego scenariusza. Jest także osobny moduł South Pacific, ale nie jest tak dopracowany.
Dobrze więc przypomnę sobie przepisy i umawiamy się. z komunikatorów preferuję obecnie Zoom.
"Z kości moich powstanie mściciel"
Napis na grobie Stanisława Żółkiewskiego w Żółkwi.
Lehto
Adjudant
Posty: 206
Rejestracja: środa, 23 września 2015, 20:38
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 15 times

Re: Empire of the Sun (GMT)

Post autor: Lehto »

Ja poczekam aż będzie można pograć na żywo - może jakiś samobójca będzie chciał zagrać :-). Na razie mam za sobą 2 gry solo (na dwie ręce) w scenariusz Bismarck Sea (jakoś tak).
RAJ
Général de Division
Posty: 3945
Rejestracja: czwartek, 14 maja 2015, 14:09
Has thanked: 120 times
Been thanked: 409 times

Re: Empire of the Sun (GMT)

Post autor: RAJ »

Lehto pisze: czwartek, 28 stycznia 2021, 09:38 Ja poczekam aż będzie można pograć na żywo - może jakiś samobójca będzie chciał zagrać :-). Na razie mam za sobą 2 gry solo (na dwie ręce) w scenariusz Bismarck Sea (jakoś tak).
Jak podejmiesz się wytłumaczyć zasady to wchodzę w to od razu, bo nie mam pewności kiedy uda mi się przeczytać instrukcję.
"Jest to gra planszowa. Każdy gracz ma planszę i lutuje nią przeciwnika." - cytat za "7 krasnoludków - historia prawdziwa."
Lakeman_GJ
Sergent
Posty: 143
Rejestracja: czwartek, 23 lipca 2020, 11:55
Has thanked: 29 times
Been thanked: 91 times

Re: Empire of the Sun (GMT)

Post autor: Lakeman_GJ »

leliwa pisze: czwartek, 28 stycznia 2021, 09:22
Dobrze więc przypomnę sobie przepisy i umawiamy się. z komunikatorów preferuję obecnie Zoom.
Zastanów się, czy sobota wieczór (tak po 20.00) by Ci pasowała.
Jednocześnie informuję, że dotychczas grałem tylko solo (przez Vassala także), nie bardzo jeszcze wiem jak się gra przez Vassala po sieci (jak się połączyć itd, czytałem też, że trzeba zsynchronizować planszę) więc trzeba duży zapas cierpliwości przygotować. ;)
Z zooma nie korzystałem, ale się nauczę, jak dzieci potrafią, to i ja dam radę. :)
Lehto
Adjudant
Posty: 206
Rejestracja: środa, 23 września 2015, 20:38
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 15 times

Re: Empire of the Sun (GMT)

Post autor: Lehto »

RAJ - w skrócie - zbyt złożone i ... nie mam do tego talentu ...
Awatar użytkownika
Karel W.F.M. Doorman
Admiraal van de Vloot
Posty: 10381
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 16:24
Lokalizacja: lichte kruiser HrMs "De Ruyter"
Has thanked: 2024 times
Been thanked: 2754 times

Re: Empire of the Sun (GMT)

Post autor: Karel W.F.M. Doorman »

Nie bardzo da się grać bez przeczytania zasad. A napisane są rozwlekle.
Follow me!
Kontradmirał Karel Doorman do swoich podwładnych, Morze Jawajskie, 27 lutego 1942 roku.
Awatar użytkownika
mk20336
Adjoint
Posty: 761
Rejestracja: poniedziałek, 13 lutego 2017, 20:39
Has thanked: 65 times
Been thanked: 419 times
Kontakt:

Re: Empire of the Sun (GMT)

Post autor: mk20336 »

Empire of the Sun - nowy scenariusz - "Birma, zapomniana wojna"

Czas powrócić – po małej Świątecznej przerwie – do planszówek na poważnie (ten post jest też w ogólnym dziale o moim blogu).
Dzisiaj przedstawiam scenariusz do Empire of The Sun – „Burma, The Forgotten War”. Zostanie opublikowany w najnowszym magazynie C3i #35. Miłej lektury!

LINK: Empire of the Sun – Playtesting Burma Scenario

Obrazek
Awatar użytkownika
Maciej94
Sergent
Posty: 129
Rejestracja: czwartek, 1 marca 2018, 21:54
Has thanked: 67 times
Been thanked: 67 times

Re: Empire of the Sun (GMT)

Post autor: Maciej94 »

Witam, jak rozumieć przepis z japońskimi punktami amfibijnymi? Na początku rozgrywki gracz posiada ich 7 i musi mieć ich minimum 1 przez całą grę. Czy te 7 punktów (minus oczywiście zagrania gracza alianckiego) mu się resetuje z każdą turą, czy też jak zużyje te 7 w ciągu załóżmy 1 etapu, to w następnym ma tylko 1?
Awatar użytkownika
Karel W.F.M. Doorman
Admiraal van de Vloot
Posty: 10381
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 16:24
Lokalizacja: lichte kruiser HrMs "De Ruyter"
Has thanked: 2024 times
Been thanked: 2754 times

Re: Empire of the Sun (GMT)

Post autor: Karel W.F.M. Doorman »

Co etap ma 7, ale nie mniej niż 1. Czyli Alianci mogą Japończykom niszczyć (topić) środki amfibijne i wtedy co etap jest ich mniej. Ale zawsze co najmniej 1 na etap.
Follow me!
Kontradmirał Karel Doorman do swoich podwładnych, Morze Jawajskie, 27 lutego 1942 roku.
ODPOWIEDZ

Wróć do „II wojna światowa”