Mława 1939 (Dragon)

Planszowe gry historyczne (wojenne, strategiczne, ekonomiczne, symulacje konfliktów) dotyczące II wojny światowej.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2491 times
Kontakt:

Mława 1939 (Dragon)

Post autor: Raleen »

Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Mariusz
Adjoint
Posty: 733
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:53
Lokalizacja: Warszawa/Bruksela
Has thanked: 65 times
Been thanked: 28 times

Re: Mława 1939 (Dragon)

Post autor: Mariusz »

Dość krytyczna ta recenzja Marcina Nietrzebki, chociaż ta krytyka jest bardzo zawoalowana. Zwłaszcza zarzut dotyczący tego, że gra rozmija się z podstawowymi założeniami blitzkriegu zmuszając Niemców do działania wbrew nim. Dziwię się, że to w "Dragonie" przeszło.
Alea iacta est.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2491 times
Kontakt:

Re: Mława 1939 (Dragon)

Post autor: Raleen »

To prawda. Jako ciekawostkę mogę dodać jeszcze, że autor recenzji, z tego co z nim rozmawiałem, brał udział w pracach nad grami o kampanii wrześniowej u samego ich zarania. Mam nadzieję, że za jakiś czas uda nam się zrobić własną recenzję "Mławy 1939".
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2491 times
Kontakt:

Re: Mława 1939 (Dragon)

Post autor: Raleen »

Powoli zabieram się za odkładaną wiele razy recenzję "Mławy 1939". Póki co udało się zrobić trochę zdjęć, ale to jeszcze nie koniec prac... Tym bardziej, że gra ma w sumie 4 scenariusze (z czego dwa różne rozstawienia; scenariusze 3 i 4 wyglądają raczej na wariacje dwóch pierwszych. Zapraszam i zachęcam do dyskusji o grze. Zwłaszcza tych, którzy grali, jak i tych, którzy mają wiedzę historyczną na temat walk toczących się na tym odcinku frontu w kampanii wrześniowej.

Niżej pozycja mławska w grze, przez niektórych graczy obeznanych z tym tytułem zwana "polską linią Maginote'a", wraz z przedpolem.

Obrazek
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Karel W.F.M. Doorman
Admiraal van de Vloot
Posty: 10383
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 16:24
Lokalizacja: lichte kruiser HrMs "De Ruyter"
Has thanked: 2025 times
Been thanked: 2755 times

Re: Mława 1939 (Dragon)

Post autor: Karel W.F.M. Doorman »

Do W-39 mam sentyment. I nawet uważam, że poprawienie zasad walki w Mławie w stosunku do starej Bzury pomogło. Polacy sa czasem przepakowani no i brak zasad dowodzenia. Ale i tak to chyba mój ulubiony system Zalewskiego.
Follow me!
Kontradmirał Karel Doorman do swoich podwładnych, Morze Jawajskie, 27 lutego 1942 roku.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2491 times
Kontakt:

Re: Mława 1939 (Dragon)

Post autor: Raleen »

Zamieniłem zdjęcie, to które obecnie wstawiłem pokazuje trochę szerszy odcinek frontu wokół pozycji mławskiej (jest to wyjściowe rozstawienie do scenariusza 1).

Mam pytanie czy ktoś z Was czytał książkę o bitwie pod Mławą popełnioną przez W. Zalewskiego wspólnie z A. Aksamitowskim? To była taka mała książeczka wydana przez wyd. Altair. Była reklamowana w grze "Mława 1939", w instrukcji pod koniec jest okładka.

Chodzi o to:
https://www.antykwariat.waw.pl/ksiazka, ... 09232.html

Parę lat temu ukazało się wznowienie, ciekaw jestem czy różni się czymś od pierwszego wydania.

Nie ukrywam, że pytam głównie na potrzeby porównania tego z grą.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
dbj
Capitaine
Posty: 847
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 15:09
Lokalizacja: Muszyna
Has thanked: 269 times
Been thanked: 255 times
Kontakt:

Re: Mława 1939 (Dragon)

Post autor: dbj »

Czytałem tą książeczkę bardzo dawno temu i nie pamiętam za bardzo jak szczegółowo był opisany przebieg starcia oraz jak był przedstawiony. Jeżeli chodzi o Mławe, to w pamięć mam raczej relacje Guderiana z jego wspomnień. Natomiast to co mnie zainteresowało w pozycji Altair, to historia i założenia budowy umocnień mławskich. Pewnie gdzieś jeszcze nam tą książkę. To jak bardzo Ci Raleenie zależy, to mogę poszukać i podesłać.
Nie ma idealnych systemów, są tylko takie, które akceptujemy bardziej lub mniej.
Autor nieznany, przełom XX i XXI wieku.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2491 times
Kontakt:

Re: Mława 1939 (Dragon)

Post autor: Raleen »

A jak Twoje wrażenia co do gry?
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
dbj
Capitaine
Posty: 847
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 15:09
Lokalizacja: Muszyna
Has thanked: 269 times
Been thanked: 255 times
Kontakt:

Re: Mława 1939 (Dragon)

Post autor: dbj »

Mława 1939 była moją pierwszą grą z systemu W-39, wcześniej nie miałem okazji grać choćby w starą Bzurę. Sięgnąłem po nią już mając dobrze ograne B-35 i WB-95, czy Piotrków 1939 MAG/KMGS, dlatego lektura przepisów, a zwłaszcza obliczanie i odszukiwanie rezultatu walki trochę zniechęciła mnie do tego systemu. Oczywiście temat polskiego września, z możliwością łączenia plansz, był na tyle kuszący, że w swojej kolekcji miałem prawie wszystko co w tym systemie wyszło, ale moje egzemplarze służyły głównie graczom, którzy przyjeżdżali na manewry. Obserwowanie zmagań np. na skompletowanym froncie północnym: LOW, Pomorze, Mława, Suwalszczyzna, było fascynujące, jednak w tym czasie wolałem grać w B-35 i na obserwacji się kończyło.

Sama pozycja była wizualnie przyjemna, sztancowane żetony, o ile dobrze pamiętam, polskie rewersy z orłem, niezła mapa. Co do rozgrywki, to z założeń gry nie wynikało co mają robić Niemcy, a czego bronić Polacy, bo jak w każdej grze systemu, trzeba było zagrać 2 razy i porównać straty. Na pewno obejście pozycji mławskiej i atak na jedną lub drugą brygadę kawalerii był oczywisty od samego początku. Jak już kiedyś pisałem, grałem we wszystkie wrześniowe tytuły z tego systemu może dwa, góra trzy razy, oprócz Bzury, która dostarczyła mi chyba najwięcej emocji.
Nie ma idealnych systemów, są tylko takie, które akceptujemy bardziej lub mniej.
Autor nieznany, przełom XX i XXI wieku.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2491 times
Kontakt:

Re: Mława 1939 (Dragon)

Post autor: Raleen »

Dzięki za opinię co do gry. Z systemem W-39 chyba mieliśmy podobnie, ja też zawsze się przyglądałem, ale szczerze powiedziawszy jakoś na konwentach były na ogół ciekawsze gry, które preferowałem.

Co do książki panów Aksamitowskiego i Zalewskiego, udało mi się wypożyczyć w CBW, i to w dwóch wydaniach - wyd. Altair i TiS, więc będę mógł porównać. Dzięki tak czy inaczej za propozycję pomocy.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
swampgoblin
Sous-lieutenant
Posty: 377
Rejestracja: środa, 16 października 2019, 13:45
Has thanked: 79 times
Been thanked: 86 times

Re: Mława 1939 (Dragon)

Post autor: swampgoblin »

Grałem w Mławę Dragona jakoś niedługo po jej premierze, nie pamiętam który to był rok, 1996-1997? Z tego co pamiętam, to gra mi się ogólnie rzecz biorąc podobała. Na pewno bardzo dobra, zwłaszcza jak na tamte czasy, była oprawa graficzna. Świetna okładka, zresztą tradycyjnie dla Dragona, (no były też gorsze, patrz Bagration) oddająca charakter bitwy. Ładne sztancowane żetony, choć można się było czepiać unifikacji ikonek niemieckich czołgów. Dopiero TiS je bodajże zróżnicował. Wtedy bardzo też podobała mi się grafika planszy, takiej samej użyto w pierwszej odsłonie Lądowej Obrony Wybrzeża z pisma Dragon i moim zdaniem nadawała świetnego klimatu, choć wersja TiSowska też daje radę, pomijając niespójności i te beznadziejne miejsca łączeń plansz. Nie będę wchodził w kwestie merytoryczne odwzorowania terenu w Mławie Dragona, wtedy o tym nie miałem pojęcia. Niestety, już wtedy widoczny był grzech pierworodny tego systemu, o którym pisał wyżej dbj i wielu innych - właściwie brak warunków zwycięstwa. Oparcie ich na spisywaniu strat dziennych, porównywaniu ich i ustaleniu efektywności bojowej wojsk niemieckich i konieczność rozegrania gry dwukrotnie jest zupełnie bezsensowne i całkowicie ahistoryczne. Prowadzi to do wniosku, że stroną polską należałoby unikać strat, czyli de facto walki. I podobnie było w Bzurze Dragona, gdzie Polacy dostawali punkty zwycięstwa za wyprowadzanie jednostek za planszę. To jest moim zdaniem główny mankament W-39, przeglądam teraz instrukcję Mławy TiS i w ogóle nie widzę warunków zwycięstwa. Znam jeszcze tylko pierwszą edycję Suwalszczyzny i tam jest jakaś modyfikacja warunków zwycięstwa w oparciu o punkty terenowe i tempo ich zdobywania - to powinno być podstawą w systemie wrześniowym, a nie dążenie Niemcami do wyrżnięcia jak największej ilości punktów siły Polaków, przy jak najmniejszych stratach. Kolejna rzecz, która już wtedy rzuciła mi się w oczy, to premiowanie obrońcy - atakujący ponosi straty, a obrońca może się cofnąć bez strat, lub trwać w miejscu ponosząc je. Tylko po co ma trwać, skoro nie daje mu to punktów zwycięstwa? To już w B-35 straty po walce były lepiej rozwiązane. I tu dochodzimy do punktów siły, za które można Mławę Dragona wypunktować, a z nią cały W-39 - tabelki siły są zbyt jednolite dla różnych jednostek. I jest to, jak wszyscy wiemy, bzdura. Następna sprawa to dowodzenie, tradycyjnie w grach drugowojennych autorstwa/współautorstwa WZ położone, a które akurat w tym systemie powinno być osią gry. Moim zdaniem w grach dotyczących Września, aż prosi się o mechanizm aktywacji. Wtedy rozgrywka byłaby bardziej jednostronna, ale można byłoby to zrekompensować różnymi wariantami scenariuszy, np. jeden historyczny i kilka alternatywnych. I ostatnia rzecz, która przychodzi mi teraz do głowy, to chyba trochę sztuczne rozwiązanie skali jednostek. Wiem, że skala heksu jest tu większa niż w B-35, bo w W-39 jest to 3000 metrów, ale jakoś nigdy do końca mi nie grał podział pułków na bataliony, żetony pułkowe można by chyba wywalić bez szkody dla gry. Reasumując mój przydługi wywód - tematyka rewelacyjna, bo bliska chyba nam wszystkim, fajna grafika i klimat, widać wiele dobrych chęci, ale chyba przez próbę sztucznego zbalansowania szans, poszło to w rozwiązania, które moim zdaniem są wzięte z kosmosu i psują walory historyczne gry. Z drugiej strony, ten system nie ma i nigdy nie będzie miał żadnej konkurencji na świecie, bo następcy nikt za nas nie zrobi i nie wyda.
"Tak! nie będzie zmiany; będziecie, jacy jesteście & nikim innym. A zatem królowie ziemi będą Królami na wieki; niewolnicy będą służyć."
Awatar użytkownika
Bormac
Adjudant
Posty: 240
Rejestracja: niedziela, 24 września 2006, 23:43
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 7 times

Re: Mława 1939 (Dragon)

Post autor: Bormac »

Raleen pisze: piątek, 6 listopada 2020, 16:01Co do książki panów Aksamitowskiego i Zalewskiego, udało mi się wypożyczyć w CBW, i to w dwóch wydaniach - wyd. Altair i TiS, więc będę mógł porównać. Dzięki tak czy inaczej za propozycję pomocy.
Do kompletu warto porównać to z najnowszą reinkarnacją tego tytułu - "Pozycja Mława" wydanej jako nr 192 serii Wielki Leksykon Uzbrojenia. Nie porównywałem, ale bodajze na forum dws padały opinie o tożsamej zawartości.

https://scontent-waw1-1.xx.fbcdn.net/v/ ... e=5FCE8E1D
"If you are going through hell, keep going."
Winston Churchill
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2491 times
Kontakt:

Re: Mława 1939 (Dragon)

Post autor: Raleen »

Udało mi się przeczytać książeczkę wydawnictwa Altair, czyli pierwsze wydanie publikacji Wojciecha Zalewskiego. Następnie porównałem z nowszym wydaniem TiS. Generalnie to jest wznowienie tej samej pozycji, ale są też pewne zmiany i modyfikacje szczegółowe. Póki co porównywałem szczegółowo końcową część czyli bilans i wyodrębniony fragment o działaniach 8 DP, znajdujący się na końcu. W bilansie są dopisane pewne fragmenty, całkiem sporo zmian stylistycznych, ale też takich powiedziałbym merytoryczno-stylistycznych. Z kolei we fragmencie o działaniach 8 DP dostrzegłem tylko zmiany stylistyczne. Na podstawie tego, co prawda niewielkiego wycinka, wygląda na to, że pewne zmiany jednak zostały wprowadzone, chociaż układ książki jest ten sam.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2491 times
Kontakt:

Re: Mława 1939 (Dragon)

Post autor: Raleen »

Udało nam się zagrać z Maciejem w pierwszy scenariusz pt. "Bitwa pod Mławą". Grając Niemcami, podobnie jak to było historycznie, przebiłem się na wschód od umocnień mławskich. Samych umocnień w ogóle nie atakowałem, bo nie ma to większego sensu. Ponadto manewrowałem przez Puszczę Kurpiowską brygadą kawalerii, ale Polacy stworzyli zagrożenia, więc niemiecka kawaleria i motocykliści nie mogli sobie poszaleć (w 1 etapie bohatersko zdobyli jedynie Dylewo). Nie było to jednak potrzebne. Trzy dywizje piechoty i dywizja pancerna "Kempf" wystarczyły do zrobienia dużej wyrwy. Wykorzystałem instytucję kontrataku, dzięki czemu w 2 etapie udało mi się opanować Przasnysz (opanowany przez 12 DP). Zająłem też do tego czasu Krzynowłogę Małą i Drążdżewo. Umocnień wokół Rzęgnowa w ogóle nie szturmowałem. Od strony zachodniej 217 DP powoli posuwała się do przodu. Udało jej się zaskoczyć i otoczyć jeden z pułków Nowogrodzkiej Brygady Kawalerii, który został zniszczony. 61 DP od frontu podeszła do umocnień mławskich. Na skrajnym wschodnim skrzydle samotna 206 DP (niewidoczna na zdjęciu) zachowywała się defensywnie, nieznacznie podchodząc do przeciwnika, tutaj dość licznego (po tym jak podciągnął posiłki). Polacy całkowicie opuścili pozycję wokół Rzęgnowa w 2 etapie. Dało to Niemcom w centrum pełną swobodę manewru. Ostatecznie wyszło tak, że większość sił (głównie piechota) ruszyła na Ciechanów, który został opanowany w 3 etapie (przy okazji okrążono Warszawską BON, a gdyby nie pech, okrążona zostałaby kolejna duża jednostka polska), zaś dywizja pancerna "Kempf" postanowiła skorzystać z okazji i otoczyła zgrupowanie polskie składające się z batalionu piechoty, pułku kawalerii i oddziału TKS-ów, z czego w wyniku walki dwie pierwsze jednostki zostały zniszczone. Następnie Polacy kontratakowali siłami GO "Wyszków" i odrzucili dwie jednostki niemieckie (w tym pułk pancerny - atakowała go w szczerym polu wyłącznie piechota), ratując okrążone TKS-y. W 3 etapie Polacy opuścili umocnienia mławskie i zaczęli odwrót na południe.

Jeśli chodzi o wrażenia, w pewnym momencie wraz z moim przeciwnikiem doszliśmy do wniosku, że warunki zwycięstwa w połączeniu z mechaniką systemu prowadzą do sytuacji absurdalnej. Punkty zwycięstwa Niemcy dostają wyłącznie za straty zadane Polakom. Cele terenowe nie mają więc najmniejszego znaczenia. Dlatego nawet uchwycenie przepraw na Wiśle takich jak ta w Wyszogrodzie czy (zupełnie hipotetycznie) zdobycie twierdzy Modlin), nie ma żadnego wpływu na ostateczny wynik. Odcięcie polskiemu zgrupowaniu cofającemu się spod Mławy odwrotu czy odcięcie Polakom zaopatrzenia również niewiele zmienia, bo scenariusz jest krótki (6 etapów). Właściwie to Polacy mogą dać się na koniec otoczyć, byle zachowali trochę miejsca, gdzie będą mogli się cofać i nie ponieśli podczas walk większych strat. Nie muszę dodawać, że sama obrona Mławy i to przez ile czasu Polacy utrzymają tę pozycję nie ma żadnego znaczenia.

Niżej zdjęcia przedstawiające sytuację po zakończeniu 3 etapu (3 września).

Obrazek

Obrazek
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
swampgoblin
Sous-lieutenant
Posty: 377
Rejestracja: środa, 16 października 2019, 13:45
Has thanked: 79 times
Been thanked: 86 times

Re: Mława 1939 (Dragon)

Post autor: swampgoblin »

System wrześniowy jest absurdem, jeśli chodzi o mechanikę w połączeniu z warunkami zwycięstwa, pisałem o tym w moim poście. Granie na warunki z instrukcji mija się z celem. Choć i tak macie to szczęście, że je macie, w instrukcji do wydania TiS nie ma warunków zwycięstwa w ogóle, tylko tabela strat dziennych. Albo trzeba zrobić swoje, tzn. przyznawać punkty za zdobycie przez Niemców konkretnych heksów w danym czasie (a Polakom za ich utrzymanie), albo grać na "chłopski rozum" - zdobycie Modlina to powinien być automat dla Niemców. Odcięcie Armii Modlin od Modlina i Warszawy (czy ogólnie przepraw na Wiśle) również. Lekko szokują mnie postępy Niemców w Waszej grze - ja mam rozłożoną Mławę TiSu i pod koniec 3 września bitwa graniczna rozgorzała na całego. Na południe od Mławy nie ma żadnej jednostki niemieckiej, a polskie odwody dają odpór na skrzydłach. Choć to pewnie kwestia czasu, aż nie przybędą kolejne posiłki niemieckie, zwłaszcza 32 DP wchodząca z zachodniej krawędzi planszy na północ od Wisły. Pozycja mławska również pozostała niezdobyta i tu wychodzi kolejny problem, którego nie uwzględniłem w moim poście. Poza tym, te dwa wydania gry na pewno różnią się odwzorowaniem terenu i nieco początkowym rozstawieniem wojsk.
"Tak! nie będzie zmiany; będziecie, jacy jesteście & nikim innym. A zatem królowie ziemi będą Królami na wieki; niewolnicy będą służyć."
ODPOWIEDZ

Wróć do „II wojna światowa”