Cataclysm: A Second World War (GMT)

Planszowe gry historyczne (wojenne, strategiczne, ekonomiczne, symulacje konfliktów) dotyczące II wojny światowej.
adalbert
Général de Brigade
Posty: 2058
Rejestracja: czwartek, 17 kwietnia 2008, 09:54
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 87 times
Been thanked: 186 times

Cataclysm: A Second World War (GMT)

Post autor: adalbert »

https://www.gmtgames.com/p-519-cataclysm.aspx
Ktoś się głębiej interesował tym tytułem, którego premiera niebawem? Mnie tylko zastanawia, że cała Polska stanowi jeden obszar, co chyba utrudnia oddanie rozbioru z IX 39'.
Awatar użytkownika
Highlander
Sergent-Major
Posty: 185
Rejestracja: wtorek, 1 lipca 2014, 14:09
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Cataclysm: A Second World War (GMT)

Post autor: Highlander »

adalbert pisze:https://www.gmtgames.com/p-519-cataclysm.aspx
Ktoś się głębiej interesował tym tytułem, którego premiera niebawem? Mnie tylko zastanawia, że cała Polska stanowi jeden obszar, co chyba utrudnia oddanie rozbioru z IX 39'.
Od strony mapy wygląda jak uproszczone T&T, które było z kolei uproszczonym Europa Engulfed.
Równie dobrze można zauważyć, że nie ma Transylvanii którą Węgrzy mogliby oderwać od Rumunii, Szwecja nie ma złóż strategicznych surowców, Leningrad ani Stalingrad ani Śląsk nie mają przemysłu. W bardzo interesującym geograficznie miejscu autorzy umieścili Berlin :)
Niech się pochwali ten kto zajrzał w przepisy, jak to dzieło ma się do T&T.
Moja kolekcja gier planszowych
Gdańskie wtorkowe spotkania z grami wojennymi i historycznymi w klubie Krolm - spis naszych gier
Awatar użytkownika
cadrach
Capitaine
Posty: 875
Rejestracja: niedziela, 6 listopada 2011, 10:30
Lokalizacja: Puszcza Piska
Has thanked: 82 times
Been thanked: 139 times
Kontakt:

Re: Cataclysm: A Second World War (GMT)

Post autor: cadrach »

Mnie bardziej zainteresowało nowe położenie Śląska. Zawsze marzyłem o dostępie do morza.
no school, no work, no problem
Awatar użytkownika
gocho
Adjudant-Major
Posty: 338
Rejestracja: środa, 26 maja 2010, 11:44
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 39 times
Been thanked: 24 times
Kontakt:

Re: Cataclysm: A Second World War (GMT)

Post autor: gocho »

Mnie bardziej zainteresowało nowe położenie Śląska. Zawsze marzyłem o dostępie do morza.
Ten Śląsk zawiera też Szczecin, a w Szczecinie jest basen górniczy. Szczecin leży nad morzem, więc wszystko się zgadza (prowincja morsko-górnicza). Zagłębie Ruhry też nad morzem, więc widać tutaj konsekwencje autora.
"Znalazłem armię Waszej Wysokości podzieloną trojako. Część naziemna składa się z rabusiów i maruderów; druga znajduje się pod ziemią, a trzecia w szpitalach. Czy powinienem wycofać się z pierwszą, czy czekać, aż dołączę do którejś z pozostałych" Clermont w liście do Ludwika XV
RAJ
Général de Division
Posty: 3945
Rejestracja: czwartek, 14 maja 2015, 14:09
Has thanked: 120 times
Been thanked: 409 times

Re: Cataclysm: A Second World War (GMT)

Post autor: RAJ »

Cała WW2 w 6 godzin brzmi interesująco.
Wydaje się, że porównanie do T&T jest bez sensu, to inne gry.
Zajrzał ktoś do instrukcji?
"Jest to gra planszowa. Każdy gracz ma planszę i lutuje nią przeciwnika." - cytat za "7 krasnoludków - historia prawdziwa."
Awatar użytkownika
Bambrough
Adjoint
Posty: 738
Rejestracja: poniedziałek, 14 czerwca 2010, 14:45
Lokalizacja: Ortelsburg/Warszawa
Has thanked: 2 times
Been thanked: 26 times

Re: Cataclysm: A Second World War (GMT)

Post autor: Bambrough »

Grał już może ktoś w ten tytuł? Zastanawiam się czy inwestować czas w czytanie instrukcji.
RAJ
Général de Division
Posty: 3945
Rejestracja: czwartek, 14 maja 2015, 14:09
Has thanked: 120 times
Been thanked: 409 times

Re: Cataclysm: A Second World War (GMT)

Post autor: RAJ »

Ludzie sobie chwalą ale jakoś nie przekonała mnie mechanika walki (oglądałem filmik poglądowy)...
"Jest to gra planszowa. Każdy gracz ma planszę i lutuje nią przeciwnika." - cytat za "7 krasnoludków - historia prawdziwa."
Awatar użytkownika
clown
Général de Division Commandant de place
Posty: 4423
Rejestracja: poniedziałek, 9 stycznia 2006, 17:07
Lokalizacja: Festung Stettin
Has thanked: 1 time
Been thanked: 8 times

Re: Cataclysm: A Second World War (GMT)

Post autor: clown »

Grał już może ktoś w ten tytuł? Zastanawiam się czy inwestować czas w czytanie instrukcji.
Zamówiłem (trochę w ciemno, co ostatnio bardzo rzadko robię) i szykuję rozgrywkę Vassalową. Dam znać Piotrze, jak pierwsze wrażenia.
"Cała kraina gier jest oczywiście krainą maniactwa, a jednak rejon gier naśladowczo-wojennych jest w tej krainie bardziej maniacki niż inne rejony. Jak na mój gust, jest to już 'konik' posunięty zbyt daleko, hermetyczny, bez przyszłości."
Awatar użytkownika
Bambrough
Adjoint
Posty: 738
Rejestracja: poniedziałek, 14 czerwca 2010, 14:45
Lokalizacja: Ortelsburg/Warszawa
Has thanked: 2 times
Been thanked: 26 times

Re: Cataclysm: A Second World War (GMT)

Post autor: Bambrough »

clown pisze:
Grał już może ktoś w ten tytuł? Zastanawiam się czy inwestować czas w czytanie instrukcji.
Zamówiłem (trochę w ciemno, co ostatnio bardzo rzadko robię) i szykuję rozgrywkę Vassalową. Dam znać Piotrze, jak pierwsze wrażenia.
Zastanawiam się nad grą odnośnie nocnych, konwentowych rozgrywek. 5 graczy przy II WŚ to już jest coś.
Awatar użytkownika
clown
Général de Division Commandant de place
Posty: 4423
Rejestracja: poniedziałek, 9 stycznia 2006, 17:07
Lokalizacja: Festung Stettin
Has thanked: 1 time
Been thanked: 8 times

Re: Cataclysm: A Second World War (GMT)

Post autor: clown »

Poważnie liczę też na dobre skalowanie się tej gry. Istotne, że mechanika zakłada też całkowitą eliminację gracza.
"Cała kraina gier jest oczywiście krainą maniactwa, a jednak rejon gier naśladowczo-wojennych jest w tej krainie bardziej maniacki niż inne rejony. Jak na mój gust, jest to już 'konik' posunięty zbyt daleko, hermetyczny, bez przyszłości."
Awatar użytkownika
Leo
Colonel
Posty: 1594
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 19:08
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 14 times

Re: Cataclysm: A Second World War (GMT)

Post autor: Leo »

Choć wszystkie dotychczasowe gry o II wojnie w tej skali mają swoje mankamenty, to Piotrze możesz mnie dopisać do listy warszawskich testerów :)
"Szlabany w głowach podnoszą się najwolniej..."
RAJ
Général de Division
Posty: 3945
Rejestracja: czwartek, 14 maja 2015, 14:09
Has thanked: 120 times
Been thanked: 409 times

Re: Cataclysm: A Second World War (GMT)

Post autor: RAJ »

Też chętnie przetestuję.
"Jest to gra planszowa. Każdy gracz ma planszę i lutuje nią przeciwnika." - cytat za "7 krasnoludków - historia prawdziwa."
Awatar użytkownika
Raubritter
Padpałkownik
Posty: 1467
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 19:14
Lokalizacja: Miasto Stołeczne Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Cataclysm: A Second World War (GMT)

Post autor: Raubritter »

Ja już się przytuliłem do Czarka z prośbą o zaproszenie do tej gry. Przejrzałem pobieżnie instrukcję oraz playbook i wygląda to bardzo ciekawie.
A gdybym był strategiem,
Nad planszą w klubie szalał,
To co byś powiedziała,
Czy coś byś przeciw miała?
Awatar użytkownika
Highlander
Sergent-Major
Posty: 185
Rejestracja: wtorek, 1 lipca 2014, 14:09
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Cataclysm: A Second World War (GMT)

Post autor: Highlander »

Też mam za sobą lekturę Playbook'a i bardzo pobieżnie przepisów. Zaskoczyła mnie koncepcja że każdy etap to 2 lata - jakoś przyzwyczaiłem się do rocznych etapów w T&T.

Bardzo ciekawa koncepcja losowego wyciągania wydarzeń i zaplanowanych działań graczy. Przypomina system aktywacji armii z gier heksowych AVL/AVD. To może nieźle działać (w sensie: lepiej niż naprzemienne wykonywanie zakupów i ruchów w T&T).

Interesująco wygląda również modelowanie przewagi armii która ma przewagę w powietrzu i wojskach pancernych względem przeciwnika. Dobrze że gra pilnuje historyczności o tyle nie da się atakować Niemcami wschodniego wybrzeża USA (szpila w T&T).

Zagrałbym próbnie, pytanie czy jakiś egzemplarz się pojawi na spotkaniach gdańskich wojenników :)
Moja kolekcja gier planszowych
Gdańskie wtorkowe spotkania z grami wojennymi i historycznymi w klubie Krolm - spis naszych gier
RAJ
Général de Division
Posty: 3945
Rejestracja: czwartek, 14 maja 2015, 14:09
Has thanked: 120 times
Been thanked: 409 times

Re: Cataclysm: A Second World War (GMT)

Post autor: RAJ »

"Jest to gra planszowa. Każdy gracz ma planszę i lutuje nią przeciwnika." - cytat za "7 krasnoludków - historia prawdziwa."
ODPOWIEDZ

Wróć do „II wojna światowa”