Nowy

Awatar użytkownika
Alexander
Carabinier
Posty: 20
Rejestracja: wtorek, 7 marca 2017, 17:24
Lokalizacja: Gliwice

Nowy

Post autor: Alexander »

Panowie, jaką grę dla początkujących polecacie? Nie chce żeby było to coś zbyt banalnego (np. Memoir 44).
Słyszałem pozytywne opinie o grze Ardeny 1944. Czy ta gra nada się na początek przygody z planszówkami?
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43346
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3919 times
Been thanked: 2489 times
Kontakt:

Re: Nowy

Post autor: Raleen »

W co grałeś do tej pory?
Jaki okres historyczny Cię interesuje? Jeśli żaden konkretnie to też napisz.
Czy ma być na heksach czy inne też mogą być?
Czy musisz mieć zasady po polsku czy niekoniecznie (zakładając, że będą napisane w miarę prostym angielskim)?

Odpowiedzi na te pytania powinny pomóc polecić Ci jakąś grę.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Salvadore21
Caporal
Posty: 55
Rejestracja: piątek, 20 września 2013, 15:06

Re: Nowy

Post autor: Salvadore21 »

O! To ja się podczepię pod temat z tym samym pytaniem.

Grałem, mam i lubie Zimną wojnę i Labirynt oraz Shoguna ze strategii.

Chciałbym spróbować czegoś z gier wojennych 2 wojny światowej. Zakres terytorialny: Europa lub świat
Cena max 300 zł
Ilość graczy 2, max 4. Najlepiej żeby było grywalne na 2
Instrukcja pl, sama gra nie musi być Pl, ale żeby chociaż tłumaczenie było.
Czas gry 2-5 godzin
Zaawansowanie średnie
Point to point albo heksy
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43346
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3919 times
Been thanked: 2489 times
Kontakt:

Re: Nowy

Post autor: Raleen »

Może być np. "Race to Berlin":
http://portal.strategie.net.pl/index.ph ... Itemid=119
Choć to nadal taki euro-wargame, aż tak bardzo nie odbiegający od "Labiryntu", ale bardziej wojenny. Polska gra, z polskimi zasadami.

A Victory Lost (wyd. MMP)
http://portal.strategie.net.pl/index.ph ... Itemid=119
A Victory Denied (wyd. MMP):
http://portal.strategie.net.pl/index.ph ... Itemid=119
Nie jestem pewien czy są tłumaczenia, ale kiedyś takie widziałem.

"Conflict of Heroes" z polskim dodatkiem "Price of Honour" - Michał Ozon z wyd. Phalanx powinien mieć spolszczenie, bo on robił ten dodatek.

Mam trochę uwag do wyd. Strategemata, ale możesz spróbować ewentualnie "Mokrej 1 września 1939". Tutaj bardzo obszerna recenzja:
http://portal.strategie.net.pl/index.ph ... Itemid=119

Wymaganie polskiej instrukcji ogranicza pole manewru. U nas często Silver robił tłumaczenia na własny użytek i ewentualnie można by się jego podpytać do czego robił tłumaczenia.

Co do wspomnianych przez litwin88 "Arden 1944" - polecam rozejrzeć się za starym wydaniem Dragona i jeśli w tym kierunku poszukiwań idziemy, polecam zajrzeć na allegro i spróbować policytować gry Dragona, np. "Kretę 1941".
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Salvadore21
Caporal
Posty: 55
Rejestracja: piątek, 20 września 2013, 15:06

Re: Nowy

Post autor: Salvadore21 »

A powiedzmy Empire of the Sun warte jest uwagi?
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43346
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3919 times
Been thanked: 2489 times
Kontakt:

Re: Nowy

Post autor: Raleen »

Salvadore21 pisze:A powiedzmy Empire of the Sun warte jest uwagi?
Jak najbardziej, i nawet mamy komplet tłumaczeń:
http://portal.strategie.net.pl/index.ph ... Itemid=217
Tylko może potrwać trochę dłużej niż 5 godzin, ale warto się przyzwyczajać jak chce się grać w gry wojenne ;)

Myślę, że jeszcze Ci koledzy coś polecą. Ja napisałem kilka tytułów, które mi pierwsze na myśl przyszły i gdzie pamiętam, że były tłumaczenia.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Salvadore21
Caporal
Posty: 55
Rejestracja: piątek, 20 września 2013, 15:06

Re: Nowy

Post autor: Salvadore21 »

A Victory Lost mi się spodobało. Poczytam o tym więcej :-)
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43346
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3919 times
Been thanked: 2489 times
Kontakt:

Re: Nowy

Post autor: Raleen »

Jeśli będziesz w stanie poradzić sobie z językiem to "Caucassus Campaign" polecam.

Jeśli choć trochę umiesz, warto spróbować. Ten angielski w zasadach gier naprawdę nie jest trudny, a potem jak czytasz kolejne instrukcje, pewne rzeczy się powtarzają.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Silver
Général de Division
Posty: 3535
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:33
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 104 times

Re: Nowy

Post autor: Silver »

Jak poradzisz sobie z Caucassus Campaign to droga stoi otworem do pozostałych gier tego systemu których akcja toczy się w innych zakątkach świata.
Salvadore21
Caporal
Posty: 55
Rejestracja: piątek, 20 września 2013, 15:06

Re: Nowy

Post autor: Salvadore21 »

Zastanawiam się czy jest gra podobna do Panzer General i Hearts of the Iron 4.

Chodzi mi o to czy są np. dodatkowe jednostki artylerii, które mają zasięg rażenia np. kilka hexow, czy są jednostki lotnictwa, co dają dodatkowe bonusy np. do ataku jednostek lądowych, czy są bombowce które atakują jednostki lądowe, a są zwalczane przez myśliwce. Gra gdzie tworzysz fabryki, a potem fabryki produkują samoloty, czołgi, piechotę.
Powiedzmy takie rozbudowane A Victory Lost...
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43346
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3919 times
Been thanked: 2489 times
Kontakt:

Re: Nowy

Post autor: Raleen »

Opcji w grach wojennych (planszowych) zazwyczaj nie brakuje, tak że o to bym się nie obawiał.

Poza tym mogę się podpisać pod tym co stwierdził Volkh - dobrze zrobione gry zwykle koncentrują się na jakimś poziomie działań wojennych. Nie ma co odwoływać się do Wiedźmina czy gier dla dzieci, bo one nie są tu punktem odniesienia. Jeśli chcesz dobrze oddać proces podejmowania decyzji czy różne uwarunkowania historyczne nie da się tego zrobić w ten sposób, że gra jest o wszystkim, albo gra musi być bardzo ogólna, żeby w ogóle dało się w nią grać, ale wtedy zwykle staje się grą dla przedszkolaków.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Jan1980
Lieutenant
Posty: 588
Rejestracja: sobota, 30 listopada 2013, 14:44

Re: Nowy

Post autor: Jan1980 »

Kolega szuka chyba czegoś jak T&T.
https://boardgamegeek.com/boardgame/130 ... ph-tragedy
Ой дарожка доўгая да дому
За Вялікае Княства за Карону
Пераможам ворагаў спакусы
Мы ж Літвіны, Мы ж Беларусы
anonim
Sous-lieutenant
Posty: 364
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:55
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 40 times

Re: Nowy

Post autor: anonim »

Raleen pisze: Mam trochę uwag do wyd. Strategemata, ale możesz spróbować ewentualnie "Mokrej 1 września 1939". Tutaj bardzo obszerna recenzja:
http://portal.strategie.net.pl/index.ph ... Itemid=119
Ostatnio z tej serii wyszedł "Rzeszów - Łańcut 1939" czyli walki polskiej 10 brygady kawalerii z niemiecką 4 dywizją lekką. Co prawda gra jest o 10 zł droższa ale za to ma dwie bitwy na dwustronnej mapie.
https://boardgamegeek.com/boardgame/211 ... 1-armoured
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ogólnie o grach planszowych”