Własne żetony do WB-95 i podobnych

Dostępne w sieci instrukcje gier i ich tłumaczenia, cyberboardy (gameboxy) i różnego rodzaju inne moduły do grania w planszówki przez sieć, home rulesy, erraty i uzupełnienia zasad gier, wykazy żetonów, użyteczne programy do tworzenia gier i wszystko inne co się graczowi przydać może.
Awatar użytkownika
waclaw
Carabinier
Posty: 25
Rejestracja: czwartek, 6 listopada 2014, 15:52
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 1 time

Własne żetony do WB-95 i podobnych

Post autor: waclaw »

EDIT 2015-06-25: Nowe ikony (widoczne na screenach z indexem) oraz zestaw żetonów do Budapesztu 1945 (pobieralnia).
EDIT 2015-06-17: Wersja chyba już finalna. Pozostało dodawać nowe ikonki.

Jakiś czas temu zabrałem się za projekt generatora żetonów do WB-95. Tutaj możecie zobaczyć efekty mojej pracy. Mam nadzieję, że komuś się to jeszcze przyda.

Na początek pokazówka:
1) Żetony z użyciem kolorowych ikonek oraz kolorowych numerów dywizji:
Obrazek


2) Kolorowe ikonki i jeden kolor dla numerów dywizji/armii na stronę konfliktu:
Obrazek


3) Ikonki dla oldtimerów i jeden kolor dla numerów dywizji/armii na stronę konfliktu:
Obrazek

4) Zestaw ikon do Budapesztu 1945, Niemcy i Węgrzy:
Obrazek


5) Zestaw obecnie dostępnych ikon kolorowych (kolory tła proszę ignorować, skrypt je zmienia):
Obrazek


6) Zestaw obecnie dostępnych ikon czarnych (kolory tła proszę ignorować, skrypt je zmienia):
Obrazek


7) Zestaw obecnie dostępnych ikon białych (kolory tła proszę ignorować, skrypt je zmienia):
Obrazek



Ogólny opis działania skryptu:
Skrypt do generowania używa dwóch plików konfiguracyjnych. W jednym opisane są kolory żetonów per strona konfliktu, w drugim opisuje się same żetony.
Plik z kolorami wygląda tak: https://github.com/gites/board-chips/bl ... olours.csv
Praktycznie możemy zmienić kolor każdego elementu. (Szczegółowy opis dalej).
Natomiast plik z żetonami tak: https://github.com/gites/board-chips/bl ... e-wb95.csv
Ustawiamy w nim wszystko co ma być na żetonie, siła, ruch, ikony, nazwe, etc. (Szczegółowy opis dalej).

Jak już mamy dobrane kolory i opisane żetony uruchamiamy generator. W wyniku tego powinniśmy dostać plik SVG z naszymi żetonami. SVG możemy podejrzeć w przeglądarce, edytować lub wydrukować. Do edycji można używać programu Inkscape. Zalecam również drukować z niego, ponieważ przy druku z przeglądarki mogą rozjechać się rozmiary żetonów i będą za małe/za duże w stosunku do hexów na mapie. Inkscape pozwala też zapisać żetony do pliku PDF (bez strat jakości, rozmiaru, etc.), co pozwala na łatwiejsze drukowanie na innych komputerach, albo udostępnianie swojej pracy w sieci.
Słowo ostrzeżenia, wynikowe pliku potrafią być duże (np.: przykładowy Budapeszt w SVG ma 200MB w , i 60MB w PDF. Otwarcie tego pliku w Inkscape wymaga 2GB ramu w komputerze i dość „żwawego” procesora).



Pobieralnia:
Wersja dla Windows: https://github.com/gites/board-chips/bl ... p?raw=true (proszę przeczytać readme-pl.txt)
Wersja dla *nix i kod źródłowy: https://github.com/gites/board-chips/tr ... rators/v1/ (proszę przeczytać readme-pl.txt)
Całe repozytorium (z obrazkami): https://github.com/gites/board-chips/archive/master.zip (proszę przeczytać readme-pl.txt, rozmiar 178M)

Arkusze do Budapeszt 1945
Zestaw żetonów do Budapesztu 1945 trochę zmodyfikowany przeze mnie. Zmiany to:
- likwidacja żetonu artylerii w niemieckich dywizjach pancernych (siła wliczona do ogólnej siły dywizji)
- zamiana jednego pułku panc. na dwa bataliony panc. w niemieckich dywizjach pancernych (sumaryczna siła dywizji bez zmian)
- likwidacja żetonów artylerii radzieckich korpusów piechoty (siła wliczona do ogólnej siły armii)
- mnogość gwiazdek - rzecz bardzo dyskusyjna :)

http://budapeszt1945.szafa.eu.org/


Szczegółowy opis działania skryptu:

Poniższy opis to kopia pliku readme-pl.txt z https://github.com/gites/board-chips/bl ... dme-pl.txt

Wymagania dla *nix'ów:
- python 2.7.x (https://www.python.org/downloads/)
- modul lxml (http://lxml.de/installation.html polecam: pip install lxml)
- zainstalowany Inkscape (https://inkscape.org/en/)

Wymagania dla Windows:
- Microsoft Visual C++ 2008 Redistributable Package (jeżeli nie ma) (http://www.microsoft.com/downloads/en/d ... laylang=en)
- zainstalowany Inkscape (https://inkscape.org/en/)


Jak to działa:
W pliku example-wb95.ods (example-wb95.csv) definiujemy jakie chcemy żetony. Jedna linia definiuje jeden żeton.

Do ustawienia mamy następujące pola:
COUNTRY - określa jakiego kraju jest to żeton (zatem też jego kolor tła oraz grupowanie z innymi).
Definicje kolorów dla każdego kraju ustawiamy w pliku colours.ods (colours.csv). Jeżeli w definicji żetonu odwołamy się do kraju którego nie ma zdefiniowanego, skrypt przestanie działać.
Obecnie obsługiwane są:
- RU - Związek Radziecki
- DE - Niemcy
- DE-SS - Niemcy SS
- HU - Węgrzy
TYPE - opisuje jaki to typ jednostki, do wyboru są:
- HQ - sztaby
- GU - jednostka naziemna
UNIT NAME - nazwa jednostki. Wpisujemy ciąg znaków.
OGRANICZENIA!:
- dla sztabów max 12 znaków inaczej zaczynają wyjeżdżać poza krawędź żetonu
- dla jednostek lądowych max 5 znaków (+ewentualnie kropka ".")
UNIT NAME2 - druga linia nazwy jednostek. Działa tylko dla żetonów, które mają odpowiedni tag. W założeniu przeznaczona na nazwy radzieckich korpusów.
ARMY-DIV - numer dywizji, armii dla jednostek lądowych, lub korpusu armii dla sztabów, do której przynależy żeton.
OGRANICZENIA!:
- max 3 cyfry/litery - może się trochę "rozjechać"
- może być puste, wtedy z żetonu znika ramka z dywizją
SIZE - wielkość jednostki. Pole ignorowane dla sztabów. Wpisujemy jedno z oznaczeń:
- I, II, III, X, XX, XXX
ICON1 - nazwa pliku z wzorem ikony dla żetonu (do obejrzenia w katalogu res\wb-95 przy pomocy przeglądarki).
ICON2 - nazwa pliku z alternatywnym wzorem ikony na rewersie. Działa tylko dla jednostek lądowych.
ATACK1 - siła ataku na awersie
ATACK2 - siła ataku na rewersie
DEFENSE1 - siła obrony na awersie. Działa tylko dla plików z wzorem ikon, które mają przygotowane to pole. Dla reszty jest ignorowane.
DEFENSE2 - j/w dla rewersu
MOVMENT1 - ruch na awersie
MOVMENT2 - ruch na rewersie
WHITE STAR - ilość białych gwiazdek
BLACK STAR - ilość czarnych gwiazdek
YELLOW STAR - ilość żółtych gwiazdek
BLUE STAR - ilość niebieskich gwiazdek

Sumarycznie na żetonie może być max 4 gwiazdki. Jeżeli jest więcej pozostałe zostaną zignorowane.

Po przygotowaniu pliku zapisujemy go poprzez "File->Save a Copy" w formacie CSV. Jako kodowanie wybieramy UTF-8, reszta bez zmian.

Definicja kolorów żetonów:
W pliku colours.ods (colours.csv) definiujemy jakie chcemy żetony. Jedna linia definiuje kolory dla jednego kraju (typu żetonów). Podając kolor używamy standardowej notacji kolorów z html. Można użyć http://html-color-codes.info/ lub http://www.w3schools.com/tags/ref_colorpicker.asp

Opis poszczególnych pól:
COUNTRY - określa jakiego kraju jest to żeton. Tego samego oznaczenia używamy przy definiowaniu żetonów
BACKGROUND - tło żetonu
BORDER - ramka wokół żetonu oraz kolory napisów (nazwa, wielkość jednostki, współczynniki)
DIV_BOX - kolor tła pod numerem dywizji/armii
DIV_BOX_BORDER - kolor ramki tła pod numerem dywizji/armii
DIV_COLOR - określa kolor numery dywizji/armii. Można podać kod koloru zgodny z html (wtedy będzie dla wszystkich żetonów danego kraju), albo RNG i skrypt sam "wylosuje" kolory. Za każdym uruchomieniem mogą być inne kolory, więc jak się coś nie podoba, trzeba próbować do skutku. Skrypt rozróżnia dywizje/armie po numerze, jeżeli jest "1DPanc" i "1DP" a zapiszemy ich nazwę jako "1" to dostaną ten sam kolor.
ATTACK_BOX - kolor tła pod siłą ataku jednostki
DEF_BOX - kolor tła pod siłą obrony jednostki
MOVE_BOX - kolor tła pod ilością punktów ruchu jednostki

Po przygotowaniu pliku zapisujemy go poprzez "File->Save a Copy" w formacie CSV. Jako kodowanie wybieramy UTF-8, reszta bez zmian.

Generowanie żetonów:
1. Odpalamy CMD
2. Przechodzimy do katalogu gdzie mamy ściągnięty generator.
3. Wykonujemy polecenie:
gen4.exe wb95 example-wb95.csv colours.csv
4. wygenerowane żetony znajdują się w pliku <nazwa CSV>-counters-sheet-1.svg. Na jeden arkusz mieści się 108 dwustronnych żetonów. Jeżeli generujemy więcej, zostaną utworzone pliki .svg z kolejnymi numerami.
dla leniwych:
można odpalić gen-exmaple.bat (albo gen-budapeszt1945.bat)

Co dalej:
Możemy obejrzeć sobie plik w przeglądarce (wystarczy go przeciągnąć na zakładkę). Wszystkie współczesne (Opera, FF, Chrome, IE11) przeglądarki obsługują wyświetlanie SVG. Polecam robić oględziny żetonów w przeglądarce, jeżeli znajdziemy jakieś błędy to poprawiamy w arkuszu/csv i generujemy ponownie.

Jeżeli chcemy zrobić jakieś ręczne korekty w arkuszu to możemy użyć do tego celu programu Inkscape (https://inkscape.org/en/). Jeżeli masz mniej niż 2GB RAM w komputerze - uzbrój się w cierpliwość ;)

Drukowanie:
NIE ZALECAM DRUKOWANIA Z PRZEGLĄDARKI. Drukowanie z przeglądarek powoduje iż traci się skale żetonów i wychodzą za małe albo z a duże w stosunku do hexów na mapie.

Najlepiej drukować prosto z Inkscape (https://inkscape.org/en/) jeżeli nie mamy takiej możliwość polecam export z Inkscape do pdf (File->Save a copy...) i drukowanie z pdf. Również do dzielenia się swoją pracą z innymi polecam wersje w pdf, zajmują mniej miejsca.

Znane błędy i braki:
- brak ikon dla USA i UK
- ikony niemieckie i radzieckie obejmują sprzęt z końcowego okresu wojny
- automatyczna generacja kolorów armii dla Rosjan trochę kuleje
Ostatnio zmieniony piątek, 6 października 2017, 20:04 przez waclaw, łącznie zmieniany 7 razy.
Radosław Kotowski
Chui
Posty: 747
Rejestracja: środa, 31 grudnia 2014, 17:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 214 times
Been thanked: 22 times

Re: Własne żetony do WB-95 i podobnych

Post autor: Radosław Kotowski »

Ładne. Jestem jak najbardziej za, twoje żetony są bardzo ładne. :)
Mam troszkę żetonów do zrobienia... ;)
Jak my tu przetrwaliśmy?
RAJ
Général de Division
Posty: 3945
Rejestracja: czwartek, 14 maja 2015, 14:09
Has thanked: 120 times
Been thanked: 409 times

Re: Własne żetony do WB-95 i podobnych

Post autor: RAJ »

waclaw pisze:p.s. Dla chętnych i ogarnięty w komputerach/Pythonie mogę udostępnić wersję alpha. Za jakiś czas pojawi się wersja dla zwykłych "zjadaczy żetonów".
To w pytonie napisałeś? To chętnie bym zobaczył jak to wygląda.
"Jest to gra planszowa. Każdy gracz ma planszę i lutuje nią przeciwnika." - cytat za "7 krasnoludków - historia prawdziwa."
dixie75
Sous-lieutenant
Posty: 462
Rejestracja: poniedziałek, 21 czerwca 2010, 08:06
Been thanked: 1 time

Re: Własne żetony do WB-95 i podobnych

Post autor: dixie75 »

Ładne, tylko po chwili oczopląsu dostaję, bo kolory, jakby to powiedzieć, trochę nie współgrają ze sobą.
Krój czcionek też nie pomaga w wyłuskaniu żetonu, którego akurat szukamy np. przy rozstawianiu.
Czy te parametry można w prosty sposób zmienić? Bo z wiekiem to ma coraz większe znaczenie :roll:
Jako tzw. surówka, to OK, ale do wygładzenia :P

A mądrzę się, bo robiłem już żetony do W-39 (np. Sowieci do nowej Suwalszczyzny 8-) ) i wiem ile z tym jest roboty, żeby dobrać odpowiednie proporcje, odcienie, układ elementów na szablonie..., żeby nie była to tylko kolorowa plama w powodzi innych kolorowych plam na planszy.
Klepanie kolejnych żetonów wg dopracowanego szablonu, to już bajka w porównaniu z powyższym.
Co do druku, to musisz zdecydować czy chcesz drukować na laserówce, czy plujce. Różnice widać okiem nieuzbrojonym. Jedno i drugie ładne; pytanie, co chce się osiągnąć.
Zdziwiłem się ostatnio po wydruku próbki żetonów do RAFu na laserze. Nasycenie kolorów, to raczej nie jest WYSIWYG :lol:
No i pytanie o skalę przedsięwzięcia. Wg mnie na 2-3 arkusze żetonów, to szybciej będzie ogarnąć w jakimś programie do grafiki wektorowej. Dla kilkunastu..., no nie wiem, jak ma się w Twoim programie kwestia ustawień np. różnych grafik, tak jak widać na załączonej przez Ciebie próbce.

Napisz proszę jak wygląda proces produkcyjny, bo na razie to gdybam, że gra jest niekoniecznie warta świeczki (w mojej skali). A może się mylę ;)
Awatar użytkownika
waclaw
Carabinier
Posty: 25
Rejestracja: czwartek, 6 listopada 2014, 15:52
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 1 time

Re: Własne żetony do WB-95 i podobnych

Post autor: waclaw »

dixie75 pisze:Ładne, tylko po chwili oczopląsu dostaję, bo kolory, jakby to powiedzieć, trochę nie współgrają ze sobą.
Krój czcionek też nie pomaga w wyłuskaniu żetonu, którego akurat szukamy np. przy rozstawianiu.
Czy te parametry można w prosty sposób zmienić? Bo z wiekiem to ma coraz większe znaczenie :roll:
Jako tzw. surówka, to OK, ale do wygładzenia :P
No muszę przyznać, że kolory są "od czapy". Dobrze, że zwracasz na to uwagę. Jak na razie "w miarę łatwo" można zmieniać tła żetonów, kolory ramki oraz kolory kwadratów z parametrami jednostek. "W miarę łatwo" znaczy, że trzeba zmienić wartości kolorów w odpowiednim skrypcie i go odpalić. Aczkolwiek problem jest z ikonami, które pochodzą z różnych źródeł i nie mają wspólnej palety kolorów. Po wektoryzacji widać to dość dobrze niestety.

Inna sprawa, że tak czy siak po wydrukowaniu wszystko wygląda inaczej (testowałem na dwóch - trzech drukarkach).
dixie75 pisze: No i pytanie o skalę przedsięwzięcia. Wg mnie na 2-3 arkusze żetonów, to szybciej będzie ogarnąć w jakimś programie do grafiki wektorowej. Dla kilkunastu..., no nie wiem, jak ma się w Twoim programie kwestia ustawień np. różnych grafik, tak jak widać na załączonej przez Ciebie próbce.
Skala - wychodzi jakoś ~400 żetonów do zrobienia, na arkusz A4 wchodzi coś ponad 100. Robiłem na początku ręcznie, ale tak w połowie A4 mi się odechciało :D
dixie75 pisze: Napisz proszę jak wygląda proces produkcyjny, bo na razie to gdybam, że gra jest niekoniecznie warta świeczki (w mojej skali). A może się mylę ;)
Rzuć okiem na edit w pierwszym poście.

@RAJ: w pierwszym poście wrzuciłem linka do GitHub'a, tam masz źródełka - właściwy generator to gen4.py
dixie75
Sous-lieutenant
Posty: 462
Rejestracja: poniedziałek, 21 czerwca 2010, 08:06
Been thanked: 1 time

Re: Własne żetony do WB-95 i podobnych

Post autor: dixie75 »

Widzę, że trochę pracy to jednak wymaga. Raz, że trzeba pilnować porządku w tabeli (co ma swoje zalety), to jeszcze kontrola nad elementami graficznymi nie jest intuicyjna (w programie graficznym to np: za szeroki prostokącik? Łapię narożnik, poprawiam i gotowe.).
W sumie to dziwię się, czemu po połowie A4 miałeś dosyć... "Malowałeś" każdy żeton od nowa? To byłby masochizm, więc nie podejrzewam :P
Ja najpierw dopucowuję żeton wzorcowy, później kopiuję go tak, żeby mieć szablon dla powiedzmy dywizji, podmieniam grafiki (ikonki i znaczniki, jeśli potrzeba) oraz numery jednostek (no, tu trzeba trochę poklikać, ale nic skomplikowanego), a na deser kopiuję już całe dywizje i tylko zmieniam numerki. I gotowe.
W ten sposób arkusz puchnie w oczach, o ile w trakcie zabawy koncepcja się nie zmieni :P
Tym sposobem dorobiłem sobie Suwalszczyznę i wojska Łotwy i Estonii (taki mój konik :lol: ).
RAJ
Général de Division
Posty: 3945
Rejestracja: czwartek, 14 maja 2015, 14:09
Has thanked: 120 times
Been thanked: 409 times

Re: Własne żetony do WB-95 i podobnych

Post autor: RAJ »

Nie myślałeś o stworzeniu GUI?
To nie jest jakoś koszmarnie problematyczne a drastycznie podniosłoby komfort pracy...
"Jest to gra planszowa. Każdy gracz ma planszę i lutuje nią przeciwnika." - cytat za "7 krasnoludków - historia prawdziwa."
dixie75
Sous-lieutenant
Posty: 462
Rejestracja: poniedziałek, 21 czerwca 2010, 08:06
Been thanked: 1 time

Re: Własne żetony do WB-95 i podobnych

Post autor: dixie75 »

Nie. Na tą ilość którą potrzebuję, nie chce mi się dłubać w developerce. Mam tego dość w pracy. W domu chcę odpocząć robiąc coś innego.
Awatar użytkownika
waclaw
Carabinier
Posty: 25
Rejestracja: czwartek, 6 listopada 2014, 15:52
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 1 time

Re: Własne żetony do WB-95 i podobnych

Post autor: waclaw »

@RAJ:
Tak, ale aby robić GUI trzeba mieć do czego :D. Na razie skupiam się na backendzie

@Dixie75:

Nic się samo nie robi. Ale mając już zestaw szablonów następna osoba musi tylko wypełnić tabelkę w exelu/OO i kliknąć "generuj".
Jak już na TiS-ie wspomniałem w przypadku WB95 pracy jest więcej, bo wszystkie współczynniki są na żetonie. No i na dywizja z grubsza zmienia się co 3 żetony nie 10. To znacząco zmienia ilość kliknięć potrzebnych aby coś zrobić.

Akurat w przypadku mojego "A4" zaszła zmiana koncepcji i okazało się, że źle ustawiłem wymiary, i żetony wyszły za duże. Cała robota w niszczarkę.

BTW, w czym klepiesz? Tylko nie mów, że w Pythonie :mrgreen:

p.s. W pierwszym poście update obrazków.
RAJ
Général de Division
Posty: 3945
Rejestracja: czwartek, 14 maja 2015, 14:09
Has thanked: 120 times
Been thanked: 409 times

Re: Własne żetony do WB-95 i podobnych

Post autor: RAJ »

Dixie:
Ja jakbym miał robić te żetony to właśnie nie chciałoby mi się dłubać pojedynczych, nawet z kopiowaniem. Wolałbym zrobić sobie toto w Pythonie lub C#. :)
Tworzysz kilka uniwersalnych obiektów z odpowiednim dziedziczeniem i masz programik, który załatwi sprawę również gdybyś za jakiś czas chciał zrobić żetony doi kolejnej gry.

waclaw:
Niby tak, ale niekoniecznie. Jak sobie zrobisz projekt GUI to mogą ci przyjść do głowy mechanizmy, które musisz obsłużyć w backendzie. Do tego idąc od tej strony może stworzysz programik bardziej uniwersalny, bo teraz tworząc back end myślisz o zrealizowaniu konkretnych zadań. Później może już CI się nie chcieć przerabiać back endu. :)
"Jest to gra planszowa. Każdy gracz ma planszę i lutuje nią przeciwnika." - cytat za "7 krasnoludków - historia prawdziwa."
dixie75
Sous-lieutenant
Posty: 462
Rejestracja: poniedziałek, 21 czerwca 2010, 08:06
Been thanked: 1 time

Re: Własne żetony do WB-95 i podobnych

Post autor: dixie75 »

Widzisz RAJu, i tak źle i tak niedobrze :lol:

Nie rzeźbię w Pythonie. Kiedyś dłubałem w Javie. Teraz po trochu bash, SQL, XLM/SOAP, jakiś język skryptowy który chyba nie ma nawet swojej nazwy, a używany jest do programowania monitorów/sond w kombajnie IBM Tivoli Netcool i pisania polis Netcool/Impact. Generalnie zajmuję się administracją tego środowiska, a że jest cholernie elastyczne, to warto znać kilka języków/technologii.
Dlatego w domu poprostu odrzuca mnie od tego typu roboty, bo przez 8 g. mam ostre móżdżenie i to mi wystarczy.
Nawet gdy mam jakiś problem w linuksie do rozwiązania (na domowych sprzętach, w pracy mam Solka, który się nie psuje), to odpytuję internet i dopiero wtedy adaptuję gotowca do swoich potrzeb.
Lepienie sobie obrazków, to odpoczynek dla mojego mózgu (dlatego rzadko to robię, bo wolę czytać książki). A wogóle, to dzieciakami trzeba się zająć, a w nocy, to ja nie mam ochoty na nic więcej ;)
Ale to trochę jak z laserowymi szkieletami i gąsiennicami do modeli kartonowych. Przyspieszają pracę, tylko tak właściwie po co ten pośpiech? Czy to nie powinna być rozrywka?

BTW: to Ink'a da się oskryptować. Gdzieś coś takiego widziałem. W sobie też ma jakieś automatyzacje (np. grupowe zmiany w jakiejś serii elementów) tylko nie wszystkie jeszcze odkryłem. A to tylko darmowa aplikacyjka : :lol:
Awatar użytkownika
waclaw
Carabinier
Posty: 25
Rejestracja: czwartek, 6 listopada 2014, 15:52
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 1 time

Re: Własne żetony do WB-95 i podobnych

Post autor: waclaw »

@RAJ:

Ja to GUI raczej widzę jako coś co w łatwiejszy sposób niż wypełnianie wierszy w arkuszu wygeneruje pliki CSV z opisem żetonów. Nie zakładam łączenia GUI i backendu w jeden program (hehe, backend, to brzmi dumnie ;)

@dixie75:
w pracy mam Solka
To bogatą masz firmę ;) Piękne czasy były przed przejęciem przez Oracle.

Ale do tematu. Tutaj: http://wb-95.site90.com/zetony/budapeszt1945/ można sobie zobaczyć pierwsze arkusze do Budapesztu 1945 odtworzone na podstawie listy, żetonów na http://portal.strategie.net.pl/ (ze zmianami odnośnie niemieckich dywizji pancernych). Pliki mają 62MB i 13MB.

Jeżeli ktoś jest zainteresowany to mogę podesłać wersję skryptu działającą na Windows i nie wymagającą instalacji pythona. Inkscape jest potrzebny to konwertowania na pdf, jak ktoś sobie chce tylko pooglądać żetony w przeglądarce to instalować Ink'a nie trzeba.
Jak co poproszę PW z mailem.
Awatar użytkownika
SPIDIvonMARDER
Hauptmann
Posty: 766
Rejestracja: sobota, 4 czerwca 2011, 10:37
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 10 times
Been thanked: 31 times

Re: Własne żetony do WB-95 i podobnych

Post autor: SPIDIvonMARDER »

Jak na moje oko dzikie kolory może i nie są ładne, ale za to rzucają się w oczy, przez co żetony wydają mi się czytelne. Od razu widać które wartości są do czego.
Awatar użytkownika
waclaw
Carabinier
Posty: 25
Rejestracja: czwartek, 6 listopada 2014, 15:52
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 1 time

Re: Własne żetony do WB-95 i podobnych

Post autor: waclaw »

Obszerny EDIT w pierwszym poście. Wrzuciłem screeny przykładowych arkuszy, index dostępnych ikon, szczegółowy opis działania/używania, link do źródeł skryptu oraz programu na Windowsa. Zachęcam do czytania i testowania.

Kolorki można sobie prawie dowolnie ustawiać. Jest też opcja na białe/czarne ikony tak więc chyba każdy może pod siebie zrobić.
dixie75
Sous-lieutenant
Posty: 462
Rejestracja: poniedziałek, 21 czerwca 2010, 08:06
Been thanked: 1 time

Re: Własne żetony do WB-95 i podobnych

Post autor: dixie75 »

Kolorki kolorkami, dziewczyny niech się tym podniecają :lol:
Widzę, że poradziłeś sobie z wyśrodkowaniem oznaczenia dywizji w tym narożnym kwadraciku. Szacuneczek 8-)
To wygląda coraz lepiej.
Jeśli mógłbym wtrącić się jeszcze ze swoimi uwagami natury stylistyczno-kompozycyjnej....
W moim odczuciu (zaznaczam to wyraźnie!) ikony piechurów niemal "wyłażące" z żetonu i zakrywające fragmenty innych komponentów (pola współczynników czy numery dywizji) są takie trochę mało profesjonalne.
Czy to celowy efekt, czy tak po prostu się na początku wkleiło i fajnie wygląda (no przecież komuś innemu może się podobać), albo mniejszy obrazek piechura jest niewyraźny?
Przyglądając się temu stwierdziłem, że można by wstawić lustrzane odbicie i zmieściłby się chłopina między prostokącikami na żetonie. Do tego miałby kierunek biegu zgodny z kierunkiem jazdy czołgów :lol:
Jak się na to zapatrujesz i jaka była Twoja idee fix przy komponowaniu żetonu piechoty?

Druga sprawa, to już typowa rozmowa o gustach :?
Rozumiem, że ilustracje sprzętu masz z różnych źródeł. Czy ujednolicasz jakoś ich ogólnie pojętą kolorystykę, żeby np. miały z bliżoną temperaturę barw albo nasycenie, kontrast itp.. Bo teraz trochę widać, że niektóre czołgi są z "innej wsi" ;) Wypatrzyłem też, że koniki także w różnych stajniach czym innym były wysmarowane :lol:
Różnice historyczne w malowaniu sprzętu, to sprawa oczywista, Chodzi mi o coś trochę innego. Nie wiem jak to się precyzyjnie określa, niestety nie jestem grafikiem :(
Teraz to już naprawdę subtelności zostały do dopracowania, ale one chyba decydują o "smaku", że to waśnie te, a nie inne żetony są "mniamniaśne" :ugeek:
ODPOWIEDZ

Wróć do „Akcesoria do gier planszowych”