Strategie

Forum historyczno-wargamingowe
Teraz jest sobota, 17 listopada 2018, 20:06

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 74 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: Wielkie bitwy 1939-1945 (WB-95) - ogólna dyskusja
PostNapisane: niedziela, 12 marca 2017, 23:32 
Caporal-Fourrier

Generalnie uwazam za złe zblizanie się zasad WB95 do pierwocin WB35

Złe zmiany
- trzy rodzaje gwiazdek modyfikatorów pancernych(jeden rodzaj by rozwiazał problemy)
- wprowadzenie kompanii do gry
- tabela walki (daje przewage atakujacemu rezultaty 2:1)
- brak aktualizacji zasad systemu

Dobre zmiany
- gwiazdki (czarne i niebieskie z powodzeniem by wystarczyły)
- okreslenie PR w zaopatrzeniu
- dobrze dobrane tabele ruchu do rodzajów jednostek

PostNapisane: poniedziałek, 13 marca 2017, 09:35 
Colonel Général

Gracz_82 napisał(a):
zblizanie się zasad WB95 do pierwocin WB35

To znaczy, rozumiem, że w tym drugim przypadku chodzi o system B35, czy powstał jakiś nowy?
Przepraszam, że tak pytam, ale nie śledzę ostatnio tej tematyki.

Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)

PostNapisane: poniedziałek, 13 marca 2017, 19:29 
Caporal-Fourrier

Chodzi mi o powolne ale widoczne uszczegolawianie się zasad WB 95.

PostNapisane: piątek, 4 maja 2018, 21:10 
Caporal

Czy ktoś się orientuje jak to jest możliwe, że instrukcja do WB95 po angielsku jest dostępna online, a po polsku nie?

http://www.casusbelli.info/download/boa ... _WB_95.pdf

PostNapisane: piątek, 4 maja 2018, 21:32 
Lieutenant-Adjudant-Major

Wynika to z przeświadczenia, że w Polsce mając instrukcję ludzie już nie zapłacą za grę, tymczasem posłana w kierunku zachodnim instrukcja może służyć za narzędzie reklamy.

PostNapisane: sobota, 5 maja 2018, 08:58 
Caporal-Fourrier

Ciekawa sytuacja, link nie jest do żadnej TiSowej strony, zapewne koś umieścił zasady systemu dla graczy.
Obcojęzyczna wersja bardzo ciekawa kolorowa bogata w przykłady, WZ idzie z duchem czasu i wreszcie odrabia lekcje.
Nie widziałem jeszcze tak bogatej polskiej wersji, może dlatego że nie mam świeżych tytułów systemu (by dobrze ograć wszystko życia by nie starczyło).
Z uwagi na fakt iż niezbyt sobie radze z j. angielskim nie jestem w stanie stwierdzić, czy angielska instrukcja opatrzona jest w poprawki wydawcy (kilka wątków poruszanych na forum TiS).
Ciekawi mnie kwestia ceny gry dla zachodniego gracza, może ktoś wie?
Swoją drogą WZ już dawno powinien udostępnić zasady systemów do wglądu.
Najbardziej cieszy mnie rodzimy produkt exportowy, system WB-95 uważam za naprawdę dobry i mało skomplikowany, który daje możliwość miłego spędzenia z czasu na planszy.

PostNapisane: sobota, 5 maja 2018, 20:37 
Colonel Général

To nie pierwszy przykład. Już kiedyś linkowana była u nas na forum instrukcja do TiSowskiego "Arnhem 1944" po angielsku. Cóż, moim zdaniem to pokazuje przede wszystkim, jaki WZ ma stosunek do polskich graczy. Zagraniczni jeszcze się na nim nie poznali, więc tam prędzej może sprzedać swoje wyroby. Ale na BGG widziałem komentarze zagranicznych graczy na temat jakości lingwistycznej tych angielskich wersji zasad, zresztą sam przeglądając, mimo że nie jestem żadnym orłem z angielskiego dostrzegłem już przy pobieżnym przeglądaniu kilka błędów. Co do tego czy to jest autoryzowane przez TiS - na pewno, już jakiś czas temu w TiS tego rodzaju działania były podejmowane.
Gracz_82 napisał(a):

Pełna zgoda. Po tylu latach odkąd niektóre systemy się ukazały i przy tylu poprawkach i erratach. Podejrzewam, że mogą się w tym połapać tylko najwytrwalsi ;)

Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)

PostNapisane: sobota, 5 maja 2018, 22:51 
Caporal-Fourrier

Poproszę zonę ma mgr z anglika, ale nie chce mi w hobby pomagać by przetłumaczyła mi kilka paragrafów i zobaczymy co za kwiatki mamy.

Jeśli chodzi o system, taki jest temat przewodni, to cieszy mnie umiarkowany jego rozwój na przestrzeni 25 lat.
Nie zniszczyła go pazerność atakujących heh, wojska atakujące a zwłaszcza Niemcy są troszkę faworyzowani, ogólnie oceniam zmiany w systemie na dobre.

Nie posiadam zbyt dużej ilości gier systemu ale uważam że Charków 1942/43 jest na pewno lepszy niż wcześniejszy. Charków Dragona zgraliśmy z Łukaszem do zdartej planszy, tisowy jest bogatszy o nowy scenariusz, poprawiła się dynamika gry. W grze 42 roku tyle jest opcji użycia sowieckich korpusów pancernych, że naprawdę trzeba ze 5 razy rozegrać sowietami grę by coś na ten temat powiedzieć, a gra trwa godzinkę na ruch, etap już dwie. Rok temu graliśmy dwumecz i cały czas każdy z nas w głowie jak dowalić przeciwnikowi w nowy sposób.

Na tapecie teraz mamy Moskwę gramy trudny scenariusz Tajfun, tu już jest mistrzostwo jak się bronić i obronić, niezbalansowany scen. Ale dobra nauczka dla obrońcy, proszę o cwaniaka który utrzymał Moskwę do 1 grudnia hehe.

Ciekawsko się zapowiada Wrocław przymiarkę miałem w Wawie u Łukasza, gra zapowiada się bardzo dynamicznie
(I kontratak) te dywizje niemieckie naprawdę mają co robić, w tej grze jest naprawdę potencjał, ale to przed de mną.

Bardzo ciekawy system nie ma aktywacji (w ataku i obronie ta sama siła jednostek), może to za bardzo proste ale w prostocie tkwi siła systemu. Od Arden do 2018 hehe fajny szmat czasu z grami.

Pozdrawiam Michał

PostNapisane: niedziela, 6 maja 2018, 11:20 
General

Gracz_82 napisał(a):

Dyskusji na ten temat zaniechano już dosyć dawno temu (bo ile można). Pytałem WZ na Targach Książki Historycznej dlaczego tak a nie inaczej i odpowiedź jest tu:
Cytuj:
Zapytałem i otrzymałem odpowiedź, która mnie w sumie położyła na łopatki. Po pierwsze angielski klient zamawia instrukcję, dostaje ją na maila a potem kupuje grę; polski kończy na etapie instrukcji. Po drugie na Zachodzie jest inna kultura kupowania. Po trzecie - gry na Zachód są droższe (20 euro) więc (w domyśle) klientowi się należy. Dalej tematu nie drążyłem. Poza tym, że nie do wszystkich gier instrukcje są do ściągnięcia (co się akurat zgadza). Argument o możliwości ściągnięcia sobie instrukcji z sieci zamiast szukania krążących kserówek poskutkował o tyle, że mam dostać instrukcję do Ostrołęki, a więc może skuszę się w końcu na Gettysburg czy Bull Run z czasopisma.

PostNapisane: niedziela, 9 września 2018, 18:35 
Carabinier

Podczas gry wynikły pewne nieścisłości z interpretacji przepisów.
Dwa oddziały znajdują się w umocnieniach stojąc obok siebie; oddział A i 1. Za oddziałem 1 stoi artyleria 2.
Faza walki
1. Odział 1 i 2 atakują razem oddział A.
2. Artyleria strzela do oddziału A pomimo ze odział A ma w polu kontroli oddział 1, wroga artyleria wykonuje samodzielny ostrzał. Walka się kończy.
Która interpretacja jest poprawna?

PostNapisane: niedziela, 9 września 2018, 20:52 
Colonel Général

Postaram się pomóc na ile potrafię. Wprost nie odpowiem, bo coś mogło się w zasadach pozmieniać, aczkolwiek kiedyś samodzielny ostrzał artyleryjski był rodzajem starcia i obowiązywała zasada, że oddział w ciągu fazy walki może uczestniczyć tylko w jednym starciu. Czyli w Twoim przykładzie opcja 2. Czy tak jest obecnie - musisz sprawdzić w zasadach czy nadal samodzielny ostrzał to rodzaj starcia i czy obowiązuje taka zasada. Jeśli nie to wydaje mi się, że jako atakujący masz wybór między 1 i 2.

PostNapisane: poniedziałek, 10 września 2018, 22:30 
Caporal-Fourrier

Hey
Raleen ma rację można zaatakować jednostkę wroga stosując samodzielny atak artyleryjski lub w bezpośredniej walce wspierając atak artylerią. Nie wolno stosować kombinacji obu rodzajów starć podczas jednej fazy, ponieważ oddział może uczestniczyć w jednym starciu.
Pozdrawiam

PostNapisane: wtorek, 11 września 2018, 15:31 
Carabinier

Chodziło o to czy artyleria sama może ostrzelać jednostkę przeciwnika pomimo tego że oddział wroga ma w swoim polu kontroli inną jednostkę która znajduje się w umocnieniach, (ta jednostka nie atakuje przeciwnika).

PostNapisane: wtorek, 11 września 2018, 17:51 
Caporal-Fourrier

Hey
Może, nigdzie nie jest zabroniona taka praktyka.

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 74 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]