Strategie

Forum historyczno-wargamingowe
Teraz jest piątek, 23 marca 2018, 15:02

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 22 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Quartermaster General (Griggling Games)
PostNapisane: niedziela, 24 kwietnia 2016, 20:40 
Colonel en second

Dołączył(a): środa, 23 listopada 2011, 00:27
Posty: 1308
Lokalizacja: Kraków
Mimo, że gra od jakiegoś czasu pojawia się w Forumowych dyskusjach, a nawet podjęto osobny wątek dla jej zapowiadanego, starożytnego wcielenia, sama jakoś dotąd nie doczekała się własnego we właściwym miejscu. Śpieszę naprawić tę niesprawiedliwość tym bardziej, że jako od niedawna posiadacz chciałbym wyjaśnić kilka kwestii przed najbliższą organizowaną przeze mnie rozgrywką - być może już w sobotę w Krakowie.
Od razu dodam, że choć gra zrobiła na mnie znacznie lepsze wrażenie niż to, które budziła "na pierwszy rzut oka", na pewno nie jestem jej bezkrytycznym entuzjastą. Niewątpliwie jest świetną grą na konwenty - dzięki swej względnej prostocie i względnej szybkości sprawdza się w stanie nawet dość dużego znużenia umysłów, a zarazem daje dość wyzwań dla graczy lubiących podejmować decyzje, by pozostać tytułem niezwykle ciekawym. Niewątpliwie jest to też gra symulacyjna, choć na najbardziej ogólnym poziomie. Absolutnie nie porównywałbym jej z Riskiem ani nawet Axis & Alllies - chrom jest dużo większy, acz umieszczony w kartach raczej niż na planszy. Jej największym ograniczeniem - poza skalą - jest jednokrotne przewinięcie talii, bardzo ograniczające możliwości manewru gracza przy niekorzystnym układzie kart. Na szczęście rozgrywka jest trzech na trzech, więc jedna źle układająca się talia nie ma tak katastrofalnego wpływu jak wówczas, gdyby gracze zbierali punkty dla siebie z osobna. Podliczanie punktów to z kolei techniczna wada gry - na ogół ktoś o tym zapomina, co przy bardziej wyrównanych rozgrywkach może zadecydować o ostatecznym zwycięstwie.
Teraz przechodzę do pytań, właściwie pytania. W rozgrywkach krakowskich i warszawskich bardzo ważnym elementem była możliwość zrzucenia czterech kart jako równoważnika karty budującej armię, flotę, samolot lub też karty bitwy lądowej czy morskiej. Tymczasem w instrukcji do "Air Marshall" (s.11, reguła "Rellocate Resources") jest mowa o zrzuceniu czterech kart, ale w celu wyszukania takiej karty w draw decku. To poważna różnica, bo liczba takich kart w Draw Decku jest ograniczona i np. z góry określone zostaje, że Niemcy tylko dwukrotnie mogą zatopić wrogą flotę. Dlatego wersja, z którą graliśmy, bardziej mi się podoba i chciałbym wiedzieć, czy to była pomyłka Hermana, jakiś home rule czy też zasada funkcjonująca w dyskusjach internetowych albo nawet zaakceptowana przez wydawców.
Drugą, małą uwagą jest ta ze strony 7 podstawowej instrukcji do mapki - ani Bałkany nie przylegają do Bliskiego Wschodu, ani Morze Śródziemne do Czarnego. W kontekście tendencji Italii do podbijania Indii zwłaszcza pierwsza uwaga wydaje się ważna i nie jestem pewien, czy zawsze o niej pamiętaliśmy.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Quartermaster General (Griggling Games)
PostNapisane: niedziela, 24 kwietnia 2016, 23:21 
Colonel Général
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 22 grudnia 2005, 15:40
Posty: 33142
Lokalizacja: Warszawa
Z zainteresowaniem odnotowałem ostatnio, że ten tytuł bardzo często się przewija w dyskusjach o konwentach. Wiadomo, że na imprezach bywa tak, że potrzebne są krótsze gry, traktowane trochę jako przerywniki, trochę jako wypełniacze. Zastanawia mnie natomiast kult takich gier (może słowo trochę na wyrost, ale tak to sobie pozwolę nazwać). Wprost zapytam: macie wrażenie, że to jest gra z "naszego" gatunku, czy jednak to jest bardziej takie euro przybrane zręcznie we właściwe szaty? Pytam z ciekawości, nie mam jeszcze (póki co) żadnego wyrobionego zdania. Albo może inaczej: co tam jest takiego ciekawego od strony historyczno-wojennej (mam nadzieję, że mniej więcej to określenie odda o co mi chodzi)?

_________________
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Quartermaster General (Griggling Games)
PostNapisane: poniedziałek, 25 kwietnia 2016, 00:12 
Général de Division Commandant de place
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 22 grudnia 2005, 19:00
Posty: 4097
Lokalizacja: środkowe Nadwieprze
O ile dobrze pamiętam Michale, to ta możliwość pojawia się dopiero w dodatku, natomiast reguła o zrzucaniu 4 kart jako zagrania potrzebnej nam karty armii floty czy bitwy jest w zasadach podstawowych.

_________________
"Z kości moich powstanie mściciel"
Napis na grobie Stanisława Żółkiewskiego w Żółkwi.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Quartermaster General (Griggling Games)
PostNapisane: poniedziałek, 25 kwietnia 2016, 00:43 
Colonel en second

Dołączył(a): środa, 23 listopada 2011, 00:27
Posty: 1308
Lokalizacja: Kraków
Raleenie,
za mało grałem (dotąd 2 rozgrywki), żeby odpowiedzieć wyczerpująco, a i do kultu się nie poczuwam. Raczej postawę, którą wiążę z podejściem Kolegi Zbójcerza: "gram tylko w gry, które podobają mi się najbardziej, bo życie jest za krótkie, by tracić je na przeciętne" (sorry, Raubritterze, za niezamierzoną trywializację głębokiej myśli) uzupełniam pragmatycznym: "gram także w gry tylko dobre, do których jednak jestem w stanie znaleźć partnerów i wykroić czas na rozgrywkę". I dlatego po pierwszym kontakcie na konwencie krakowskim w marcu bez większego wahania zdecydowałem się na kupno.
Jak pisałem wyżej, "na pierwszy rzut oka" gra odrzuca ze względu na przyjętą skalę - pola to Ukraina czy Zachodnia Europa, kampania to zdjęcie cudzego pionka przez kartę "Land Battle", a w następnej kolejce postawienie własnego przez kartę "Build Army". Tyle, że nie na tym polega smak. Po pierwsze, to nie jest gra o walce, tylko o zaopatrzeniu, np. okrętów nie należy rozpatrywać jako flot wojennych, lecz całą infrastrukturę kontrolowanego obszaru morskiego. Po drugie, cały "chrom" kryje się w kartach, które oddają zróżnicowanie sił zbrojnych, zaplecza, a także strategii poszczególnych armii. Nie tylko poprzez różną dla graczy i ograniczoną liczbę kart podstawowych pięciu typów (budowa armii, floty, lotnictwa, bitwa lądowa i morska). Przede wszystkim przez właściwe dla każdego karty specjalne: wydarzenia, responsy (takie ukryte wydarzenia, które trzymasz zakryte do momentu, kiedy nie zdecydujesz się ich użyć w odpowiedzi na akcję nieprzyjaciela), blastery (wydarzenia zagrywane dodatkowo w trakcie ruchu własnego lub cudzego, bliższe temu, co zwykle nazywamy responsami), karty statusu (wydarzenia na trwałe modyfikujące sytuację na planszy - np. wał atlantycki podnosi koszt ataku na Niemców w Zachodniej Europie itp.), wreszcie karty wojny ekonomicznej, pozwalające przy spełnieniu warunków zrzucić pewną liczbę kart nieprzyjaciela z decku. Wreszcie sama liczba kart w decku jest ograniczona i każe uważnie nimi gospodarować, żeby nie zostać przed końcem bez kart w ręku, a więc bez możliwości zrobienia czegokolwiek. W mojej ocenie pomysł na mechanikę jest bardzo dobry i zdecydowanie lepszy od samej gry (zresztą i autorzy widzą potrzebę modyfikacji, ograniczenia losowości, większego wpływu decyzji gracza: czego wyrazem jest dodatek lotniczy - w pierwotnej wersji nie było samolotów, a także kolejny dodatek, który ma dawać możliwość m.in. przygotowań przed wybuchem wojny w postaci wybranych w tajemnicy kart statusu). Choć, oczywiście, sama gra jest naprawdę niezła jak na coś tak lekkiego i relatywnie szybkiego. Trzeba tylko się nastawić, że to jeszcze stopień uogólnienia wyżej od klasycznych gier na szczeblu strategicznym, gra ma się do nich jak owe gry do gier operacyjnych albo operacyjne do taktycznych. Reasumując: tak, to na pewno przemyślana gra historyczna, a nie eurozabawa w historycznym kostiumie.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Quartermaster General (Griggling Games)
PostNapisane: poniedziałek, 25 kwietnia 2016, 00:58 
Padpałkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 22 grudnia 2005, 20:14
Posty: 1454
Lokalizacja: Miasto Stołeczne Warszawa
Samuel napisał(a):
Raczej postawę, którą wiążę z podejściem Kolegi Zbójcerza: "gram tylko w gry, które podobają mi się najbardziej, bo życie jest za krótkie, by tracić je na przeciętne"


Proszę, proszę, nawet nie zdawałem sobie sprawy, że jestem zdolny to tak pogłębionych refleksji :-) A co do samej gry - Quartermaster General to gra naprawdę lekka i prosta, dość losowa (ze względu na znaczenie układu kart w talii), ale przy tym bardzo przyjemna, po prostu fajna. Strategicznej głębi nie ma tam za wiele, ale jednak gra jest na tyle mocno osadzona w kontekście historycznym, że nie powiedziałbym, że z tą mechaniką mogłaby być grą o wszystkim, od hodowania świń po budowę piramid. Nie będę do niej wracał szczególnie często, ale w kategorii szybkich wieloosobówek do piwa i precli umieszczam ją w ścisłej czołówce.

_________________
A gdybym był strategiem,
Nad planszą w klubie szalał,
To co byś powiedziała,
Czy coś byś przeciw miała?


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Quartermaster General (Griggling Games)
PostNapisane: poniedziałek, 25 kwietnia 2016, 10:17 
Colonel Général
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 22 grudnia 2005, 15:40
Posty: 33142
Lokalizacja: Warszawa
Poprzyglądałem się na razie stronie wizualnej. Jak patrzę na te klocuszki kolorowe na tej uproszczonej do granic możliwości planszy, to jednak "Waterloo" Wallace'a z jego krówkami jawi mi się w porównaniu z tym jako rasowa gra wojenna. Nie wiem czy też tak macie (podejrzewam, że nie), ale z czasem człowiek nabiera też przyzwyczajenia do pewnej estetyki gier i jakoś pod tym względem ciężko tą grę postrzegać inaczej niż euro. Inna sprawa, że estetyka może być też często znakiem rozpoznawczym i odróżniającym. Ktoś widzi takie kolorowe klocuszki, planszę mniej więcej taką jak tutaj plus okładkę narysowaną w określony sposób i bez zaglądania do środka w przybliżeniu jest się w stanie zorientować z jakiego rodzaju grą ma do czynienia.

_________________
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Quartermaster General (Griggling Games)
PostNapisane: poniedziałek, 25 kwietnia 2016, 13:03 
Colonel en second

Dołączył(a): środa, 23 listopada 2011, 00:27
Posty: 1308
Lokalizacja: Kraków
Raleenie, ja w dużym stopniu Cię rozumiem, bo po dokonaniu takiej powierzchownej oceny estetycznej też odruchowo zdecydowałem, że "nigdy nie zagram". Cóż, QG i "Churchill" to dla mnie takie pozytywne rozczarowania, miła odmiana od znacznie częstszych rozczarowań, nie tylko w dziedzinie gier, kiedy zawartość okazywała się nie dalece mniej atrakcyjna od opakowania. Ale nie zamierzam nikogo przekonywać, zwłaszcza, że dla niektórych co bardziej konserwatywnych strategów - jak wiesz zresztą lepiej ode mnie - wszystko, co odbiega od standardu heksowo-żetonowego (a już zwłaszcza CDG) jest niegodnym uwagi wybrykiem profanów. Dla mnie poziom abstrakcji QG jest akceptowalny, poziom losowości też, acz ceterum censeo, że z tym pomysłem na mechanikę można się było pokusić o grę mniej abstrakcyjną i mniej losową (i może nawet mniej odrzucającą estetycznie rasowych strategów, jeśli już o tym mowa :) ).


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Quartermaster General (Griggling Games)
PostNapisane: poniedziałek, 25 kwietnia 2016, 14:06 
Colonel Général
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 22 grudnia 2005, 15:40
Posty: 33142
Lokalizacja: Warszawa
Samuelu, napisałem o stronie estetycznej, bo byłem ciekaw (i nadal jestem) Waszych wrażeń. Mnie to na pewno nie zniechęci, przynajmniej do spróbowania. Dla Ciebie, jak rozumiem, to też jest raczej gra służąca bardziej do wypełnienia wolnego czasu na imprezach, gdy nie bardzo jest grono i czas do zagrania w coś "poważniejszego". Ja też patrzę na tą grę przyjmując podobne założenie.

_________________
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Quartermaster General (Griggling Games)
PostNapisane: poniedziałek, 25 kwietnia 2016, 14:47 
Lieutenant
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 22 grudnia 2005, 19:11
Posty: 596
Lokalizacja: Warszawa
QG to gra, w której średnio rozgarnięty szympans może wygrać z człowiekiem. Może się tak zdarzyć tylko przy założeniu, że owo zwierze pozna znaczenie gwiazdek na planszy. Gra doskonała dla tatusiów i ich synów, jako wprowadzenie do tematyki wojennej. Przypadkowość (losowość) rozgrywek zmusza wojennych smakoszy do zażywania substancji zmieniających stan świadomości.

Głównym motorem nabijania VP dla Osi są Włosi :)
W zasadzie podział na nacje jest "fałszywy". To gra zespołowa dla dwóch stron.
Trochę udawana wieloosobówka jak ero Pandemic.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Quartermaster General (Griggling Games)
PostNapisane: poniedziałek, 25 kwietnia 2016, 14:54 
Colonel Général
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 22 grudnia 2005, 15:40
Posty: 33142
Lokalizacja: Warszawa
Bardzo ciekawe rzeczy prawisz Pędraku, zwłaszcza na końcu :)

_________________
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Quartermaster General (Griggling Games)
PostNapisane: poniedziałek, 25 kwietnia 2016, 16:38 
Sous-lieutenant

Dołączył(a): niedziela, 2 września 2007, 09:03
Posty: 481
Lokalizacja: 3city
Jeny, co Wy z ta losowością? :)

Quartermastera należy traktować jak karciankę. I jak w każdej karciance, są w nim systemy ograniczające losowość (discard/dociąg, wybór kart z bazowego dociągu, odpowiednie komba modyfikujące dociąg), a sukces zależy od zarządzania własną talią i dobrej znajomości talii przeciwników.

I to wargamerzy na loswość narzekają... Wargemerzy, którzy rzucają kością żeby sprawdzić, czy posiłek do plutonu A z pierwszej kompanii czwartego batalionu 17. pułku piechoty dotarł ciepły, chłodny czy może zmarznięty na kość, przez co dowodzący plutonem sierżant złamał ząb na zamarźniętej zupie grochowej i pluton ma wartość bojową obniżoną o 3 punkty, co skutkuje ujemnym modyfikatorem do następnego ataku czołgów?

_________________
Games Fanatic
Zapraszam na spotkania z grami wojennymi i historycznymi pod egidą MIIWŚ [Gdańsk]
SPRZEDAM: Dark Tales, Arkham Horror LCG PL


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Quartermaster General (Griggling Games)
PostNapisane: poniedziałek, 25 kwietnia 2016, 18:54 
Adjudant Commandant
Avatar użytkownika

Dołączył(a): sobota, 7 listopada 2009, 20:19
Posty: 1832
Lokalizacja: Wwa
Odi - nie wargamerzy tylko Warszawska Grupa Oporu przed Losowością (WGOpL). :)
Wgoplarzom przewodzi Krzysiek. Już tak mają. Kostka twój wróg.
I trzeba ich szanować, że próbują ustanowić nowy obszar w grach różniący się od tradycyjnych gier wojennych, a jednocześnie różny od przewidywalnego euro z stawianiem robotników na zasobach. ;)
Zresztą Krzysiek w niektórych swoich grach nie odżegnuje się od losowości. Stara się ją tylko ograniczyć.

_________________
Berger


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Quartermaster General (Griggling Games)
PostNapisane: poniedziałek, 25 kwietnia 2016, 20:45 
Lieutenant
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 22 grudnia 2005, 19:11
Posty: 596
Lokalizacja: Warszawa
A jednak planszówka, bo jako żywo posiada tekturę mapy. Plansza nie jest zepchnięta w grze do roli drugorzędnej. To czyste "zarządzanie" przypadkowym doborem kart determinuje właśnie sytuacja na planszy. Zatem w QG to plansza stanowi większą wartość niż posiadane karty. Nie zgadzam się, że znajomość kart ma kluczowe znaczenie. Owszem warto wiedzieć co jest w talii, ale z racji braku wpływu na dobranie, nikt nie jest w stanie planować. Co więcej często późne pojawienie się kluczowej karty/kart wydarzenia może dla danego gracza wywracać grę i zniechęcać (zachęcać do grania na odwal się). Kto grał ten wie o co mi chodzi i jak wielkie bonusy wynikają z tych kilku kart.

Mój pomysł na uzdrawiającą zasadę domową sugeruje podzielenie każdej z talii na dwie mniejsze (nadal przy zachowaniu nacji). W jednej kupce znalazłby się armie, floty, samoloty i obie formy ataku, a w drugiej wydarzenia i inne takie tam :) Gracz przy każdym dobraniu mógłby sam decydować na co się nastawia i tym samym zwiększyć kontrolę i planowanie w grze. Czy to się sprawdzi? Tego nie wiem, to tylko moje przemyślenia po sześciu rozgrywkach.

Tak czy owak grę należy traktować jako chwiler dla stratega, jako odskocznię pomiędzy grami z wyzwaniem, jako haczyk na nowych młodych dzieciaków.
Zapewne kupiłbym ją gdybym miał syna w wieku szkolnym.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Quartermaster General (Griggling Games)
PostNapisane: poniedziałek, 25 kwietnia 2016, 21:24 
Général de Division Commandant de place
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 9 stycznia 2006, 18:07
Posty: 4510
Lokalizacja: Festung Stettin
Cytuj:
I trzeba ich szanować, że próbują ustanowić nowy obszar w grach różniący się od tradycyjnych gier wojennych, a jednocześnie różny od przewidywalnego euro z stawianiem robotników na zasobach.

Coś w tym jest ;]

_________________
"Cała kraina gier jest oczywiście krainą maniactwa, a jednak rejon gier naśladowczo-wojennych jest w tej krainie bardziej maniacki niż inne rejony. Jak na mój gust, jest to już 'konik' posunięty zbyt daleko, hermetyczny, bez przyszłości."


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Quartermaster General (Griggling Games)
PostNapisane: wtorek, 26 kwietnia 2016, 09:41 
Général de Brigade

Dołączył(a): czwartek, 14 maja 2015, 14:09
Posty: 2136
DaRealOdi napisał(a):
I to wargamerzy na loswość narzekają... Wargemerzy, którzy rzucają kością żeby sprawdzić, czy posiłek do plutonu A z pierwszej kompanii czwartego batalionu 17. pułku piechoty dotarł ciepły, chłodny czy może zmarznięty na kość, przez co dowodzący plutonem sierżant złamał ząb na zamarźniętej zupie grochowej i pluton ma wartość bojową obniżoną o 3 punkty, co skutkuje ujemnym modyfikatorem do następnego ataku czołgów?

Problem polega na tym, że losowość w dobrych grach można planować i się na nią przygotować. Np. wiem, że mam 50% szans na powodzenia danego ataku, i muszę być przygotowany na jego niepowodzenie. Mogę zamiast tego zaplanować inny atak w którym będę miał 75% szans.
Przy QG i sterowaniu karcianym z jednej talii nie ma takiej możliwości. Nie wiadomo kiedy przyjdą potrzebne karty.
Dlatego np. totalnie mi się nie podoba Zimna wojna i klony.

_________________
"Jest to gra planszowa. Każdy gracz ma planszę i lutuje nią przeciwnika." - cytat za "7 krasnoludków - historia prawdziwa."


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 22 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group. Color scheme by ColorizeIt!
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL


Informacja o ciasteczkach
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji świadczonych usług. Jeśli nie akceptujesz tego faktu prosimy o opuszczenie tej strony.