Bitwy II wojny światowej (B-35) - ogólna dyskusja

Planszowe gry historyczne (wojenne, strategiczne, ekonomiczne, symulacje konfliktów) dotyczące II wojny światowej.
Awatar użytkownika
SPIDIvonMARDER
Hauptmann
Posty: 766
Rejestracja: sobota, 4 czerwca 2011, 10:37
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 10 times
Been thanked: 31 times

Re: Bitwy II wojny światowej (B-35) - ogólna dyskusja

Post autor: SPIDIvonMARDER »

Chyba w 2015 roku już nie może być mowy, o dokonywaniu na siłę rewitalizacji tego archaicznego systemu. Szczególnie, że już w chwili premiery to był "miś na miarę naszych możliwości" i tak pozostało. To swoją drogą pewien fenomen, że B-35 czy WB-95 utrzymało się przez tyle lat i powstało na ich podstawie tyle gier!
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43335
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3916 times
Been thanked: 2488 times
Kontakt:

Re: Bitwy II wojny światowej (B-35) - ogólna dyskusja

Post autor: Raleen »

dixie75 pisze:Gra o żaglowcach, w założeniach dla podstawówki. Nie znam jeszcze szczegółów, ale będę międlił temat, bo mam już z kim i dla kogo :D Od jakiegoś czasu prowadziłem luźne rozmowy o jakimś prostym systemie dla bardzo początkujących i młodych. Ja miałem na myśli coś stricte czołgowego z wykorzystaniem historii 1DPanc (casus 303/111 się kłania ;) ). Z morskich historii, to nawet rozpisałem sobie szkielet gry o polowaniu niszczyciela na u-boota - taki taktyczny dogfight, tyle że "na mokro", ale do porządnych testów nie doszło, bo z symulacji kilku przypadków wyszło, że już przekombinowałem :lol:. (Cóż, upraszczanie to bardzo trudna sztuka kompromisu.) i poszło "do szuflady."
A tu proszę, jeszcze jeden pomysł wykiełkował :shock:
Jeśli temat chwyci, to wrócę do swoich projektów i może będzie tego więcej :P
Brzmi ciekawie, zobaczymy co z tego będzie. Ogólnie to bywało wiele ciekawych pomysłów tylko z tym wydawcą to niestety, ale wieloletnie doświadczenia moje i innych uczą, że tam na końcu prac nad grami pojawia się etap "autorskich poprawek w planie budowy" gdzie poprawiającym autorów jest on jako wydawca, bo wiadomo: wydawca wie najlepiej (to tak nawiązując do komedii "Poszukiwany, poszukiwana" - tej gdzie Wojciech Pokora występuje jako "Marysia"). Z kolei ja jeszcze jak z nim rozmawiałem kiedyś, bardzo dawno temu, to wiem, że on starał się zrobić coś prostszego, takiego co by bardziej chwyciło i było w stanie dotrzeć do szerszego grona odbiorców. To było z 10 lat temu. W zasadzie np. jego system średniowieczny to miało być coś takiego, tak że ta idea nie jest nowa i tego rodzaju pomysły to on miał od dawna. Tylko wychodzi mu to jak wychodzi.

Nie ciągnę tematu, bo znów odbiegniemy od B-35, któremu poświęcony jest ten wątek.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Kurcze Pióro
Adjudant-Major
Posty: 285
Rejestracja: piątek, 12 października 2007, 09:39
Lokalizacja: Stalowa Wola

Re: Bitwy II wojny światowej (B-35) - ogólna dyskusja

Post autor: Kurcze Pióro »

Chyba w 2015 roku już nie może być mowy, o dokonywaniu na siłę rewitalizacji tego archaicznego systemu. Szczególnie, że już w chwili premiery to był "miś na miarę naszych możliwości" i tak pozostało. To swoją drogą pewien fenomen, że B-35 czy WB-95 utrzymało się przez tyle lat i powstało na ich podstawie tyle gier!
Szczury pustyni podobały się tobie Spidi bardzo, wiem to po twojej recenzji więc nie pisz że to miś ;) , może jestem entuzjastą tego systemu ale jeśli miał by być archaiczny bo cofniemy się do I edycji to niech tak będzie :) nie mam nic jeśli system był by szybki 8-)
Awatar użytkownika
FrankGiovanni
Lieutenant
Posty: 527
Rejestracja: poniedziałek, 27 lutego 2006, 21:46
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 4 times

Re: Bitwy II wojny światowej (B-35) - ogólna dyskusja

Post autor: FrankGiovanni »

Raleen pisze:Według mojej wiedzy tabelę Straty po Walce zrobić miał Marek Domański (FrankGiovani), tak jak Walkę Ogniową. Tak twierdził kiedyś w rozmowie ze mną autor, ale nie wiem czy dziś by to potwierdził i czy Marek też się do tego jeszcze przyznaje.
WO w pierwszej wersji, która ukazała się w czasopiśmie TiS była w pełni mojego autorstwa kolejne zmiany już nie.

Tabelki strat po walce nie kojarzę, jak by ktoś mógł przesłać skan pod adres frankgiovanni@gazeta.pl to bym zweryfikował czy miałem coś z tym wspólnego.
Tabelki walki szybko się zmieniały a ilość i czas kolejnych edycji B-35 zupełnie jest mi obce ;]

Od ukazania się pierwszego numeru Dragon Hobby w roku 2000 drogi z Panem WZ rozeszły się całkowicie.
Fenix zawsze wraca nawet z popiołów
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43335
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3916 times
Been thanked: 2488 times
Kontakt:

Re: Bitwy II wojny światowej (B-35) - ogólna dyskusja

Post autor: Raleen »

Ekhm, to znaczy gwoli ścisłości, to pierwsza wersja WO Twojego autorstwa była w "Dragonie" albo "Dragonie Hobby" a nie w "Taktyce i Strategii".
Natomiast tutaj:
FrankGiovanni pisze:Od ukazania się pierwszego numeru Dragon Hobby w roku 2000 drogi z Panem WZ rozeszły się całkowicie.
rozumiem, że z kolei miałeś na myśli "Taktykę i Strategię" (chyba że pierwszy numer "Dragona Hobby z 2000 roku, bo samo to czasopismo zaczęło się ukazywać wcześniej).

Już Ci podsyłam tabele.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
FrankGiovanni
Lieutenant
Posty: 527
Rejestracja: poniedziałek, 27 lutego 2006, 21:46
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 4 times

Re: Bitwy II wojny światowej (B-35) - ogólna dyskusja

Post autor: FrankGiovanni »

No tak to był Dragon z moją WO.

Wydawca Dragon Hobby zrezygnował z usług Wojciech Z jako naczelnego czasopisma i nowym został Leszek K.
Pozostałem przy nowym Naczelnym przy okazji Tworząc system "Pluton" Od tej pory kontakt z WZ ograniczył się do zera, poza jednym telefonem do mnie z prośbą o określenie parametrów do WO dla sprzętu rosyjskiego. Na szybko podałem ;]
Po przejrzeniu skanów 2 edycji B-35 i rzeczonej tabelki Strat po walce stwierdzam że nie miałem w niej udziału. Może były o tej kwestii rozmowy :roll:
2 edycja była opracowywana, widziałem prototyp mapy, na samą treść nowych zasad nie miałem wpływu...
Fenix zawsze wraca nawet z popiołów
Kurcze Pióro
Adjudant-Major
Posty: 285
Rejestracja: piątek, 12 października 2007, 09:39
Lokalizacja: Stalowa Wola

Re: Bitwy II wojny światowej (B-35) - ogólna dyskusja

Post autor: Kurcze Pióro »

Po przejrzeniu skanów 2 edycji B-35 i rzeczonej tabelki Strat po walce stwierdzam że nie miałem w niej udziału. Może były o tej kwestii rozmowy :roll: 2 edycja była opracowywana, widziałem prototyp mapy, na samą treść nowych zasad nie miałem wpływu...
W drugiej edycji mapy nie było :) śmigało się żetonami po mapie z pierwszej edycji :).

Franku Giovanni kiedyś rozmawiałem z tobą na temat początków WO, i w sumie nie zadałem najważniejszego pytania, dlatego teraz pozwolę sobie je zadać, czy WO została opracowana tylko i wyłącznie z twojej inicjatywy i przedstawiłeś ją do akceptacji Panu Wojtkowi Zalewskiemu :? , czy została stworzona przez ciebie na specjalne zamówienie do systemu B-35 :?.
Awatar użytkownika
FrankGiovanni
Lieutenant
Posty: 527
Rejestracja: poniedziałek, 27 lutego 2006, 21:46
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 4 times

Re: Bitwy II wojny światowej (B-35) - ogólna dyskusja

Post autor: FrankGiovanni »

To była moja propozycja, w 100% wykonana przeze mnie. Dalsze jej losy były bez mojej ingerencji. Przyznaję, że była w pewnej mierze oderwana od całego systemu, od niej miałem zamysł ewoluować cały system, ale na WO zakończyło się.
Fenix zawsze wraca nawet z popiołów
Kurcze Pióro
Adjudant-Major
Posty: 285
Rejestracja: piątek, 12 października 2007, 09:39
Lokalizacja: Stalowa Wola

Re: Bitwy II wojny światowej (B-35) - ogólna dyskusja

Post autor: Kurcze Pióro »

...od niej miałem zamysł ewoluować cały system, ale na WO zakończyło się.
Więc z tego wynika że zasady byłyby całkiem inne niż są teraz? Myślisz że autor B-35 pozwolił by na taką ingerencje w swoje zasady :shock:, zamierzałeś wprowadzić coś takiego jak straty po walce? :?
Awatar użytkownika
FrankGiovanni
Lieutenant
Posty: 527
Rejestracja: poniedziałek, 27 lutego 2006, 21:46
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 4 times

Re: Bitwy II wojny światowej (B-35) - ogólna dyskusja

Post autor: FrankGiovanni »

Trudno powiedzieć, to były zupełnie inne czasy.
Jak widać poważnych modyfikacji do tej pory system nie doczekał się. A opracowanie "nowego" systemu Bitew XXI wieku kopiując 95% B-35 pokazuje tendencję "Zero zmian", lenistwo triumfuje.
Nie ma co mówić i gdybać... gdyby...
W tym czasie wszystko opierało się na I edycji gdzie w tabelce były straty uwzględnione. Straty powinny być proporcjonalne do sił użytych niekoniecznie liniowo, ale powinny.
Fenix zawsze wraca nawet z popiołów
Kurcze Pióro
Adjudant-Major
Posty: 285
Rejestracja: piątek, 12 października 2007, 09:39
Lokalizacja: Stalowa Wola

Re: Bitwy II wojny światowej (B-35) - ogólna dyskusja

Post autor: Kurcze Pióro »

Jak widać poważnych modyfikacji do tej pory system nie doczekał się.
Niestety doczekał się jest nieznośnie szczegółowy, aż do przesady. :(
Straty powinny być proporcjonalne do sił użytych niekoniecznie liniowo, ale powinny.
Pod warunkiem że nie wydłużają rozgrywki.
Awatar użytkownika
FrankGiovanni
Lieutenant
Posty: 527
Rejestracja: poniedziałek, 27 lutego 2006, 21:46
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 4 times

Re: Bitwy II wojny światowej (B-35) - ogólna dyskusja

Post autor: FrankGiovanni »

Kurcze Pióro pisze:
Niestety doczekał się jest nieznośnie szczegółowy, aż do przesady. :(
Oś całego systemu pozostała o zmiany systemu chodzi a nie dodawanie kolejnych podobnych zasad.
Kurcze Pióro pisze:
Pod warunkiem że nie wydłużają rozgrywki.
Można było to zawrzeć w jednej tabelce o jednym rzucie rozstrzygającym.
Fenix zawsze wraca nawet z popiołów
Kurcze Pióro
Adjudant-Major
Posty: 285
Rejestracja: piątek, 12 października 2007, 09:39
Lokalizacja: Stalowa Wola

Re: Bitwy II wojny światowej (B-35) - ogólna dyskusja

Post autor: Kurcze Pióro »

Można było to zawrzeć w jednej tabelce o jednym rzucie rozstrzygającym.
Szkoda że w TiS-ie nie pracujesz :)
Knjaz
Carabinier
Posty: 26
Rejestracja: poniedziałek, 2 maja 2016, 12:35

Re: Bitwy II wojny światowej (B-35) - ogólna dyskusja

Post autor: Knjaz »

FrankGiovanni pisze:No tak to był Dragon z moją WO.

Wydawca Dragon Hobby zrezygnował z usług Wojciech Z jako naczelnego czasopisma i nowym został Leszek K.
Pozostałem przy nowym Naczelnym przy okazji Tworząc system "Pluton" Od tej pory kontakt z WZ ograniczył się do zera, poza jednym telefonem do mnie z prośbą o określenie parametrów do WO dla sprzętu rosyjskiego. Na szybko podałem ;]
Po przejrzeniu skanów 2 edycji B-35 i rzeczonej tabelki Strat po walce stwierdzam że nie miałem w niej udziału. Może były o tej kwestii rozmowy :roll:
2 edycja była opracowywana, widziałem prototyp mapy, na samą treść nowych zasad nie miałem wpływu...
Witam serdecznie. To mój pierwszy post.

Więc to Ty stworzyłes ten system. Jak on mi się podobał, nawet niedawno szukałem na aukcjach, w sklepach starych numerów Dragona. Dlaczego nic wiecej nie wyszło?
Wybaczcie offtop.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43335
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3916 times
Been thanked: 2488 times
Kontakt:

Re: Bitwy II wojny światowej (B-35) - ogólna dyskusja

Post autor: Raleen »

Witaj

Cieszę się, że do nas trafiłeś.

Jakby co jest u nas PLUTON do ściągnięcia (za zgodą autora):
http://portal.strategie.net.pl/index.ph ... Itemid=217
http://portal.strategie.net.pl/index.ph ... Itemid=217
Jak będziesz czegoś jeszcze potrzebował, daj znać.

Co do pytania, odpowiem, żeby było szybciej: tak FrankGiovani to autor "Plutonu". Pisał też kiedyś w magazynie "Dragon" m.in. z Robertem Sypkiem (też obecnym na forum) zrobili rozszerzenia do "Waterloo 1815" pt. "Quatre Bras", "Powrót Grouchy'ego" i "Iganie 1831".

Co do innych spraw to jak sam się zjawi to pewnie napisze.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
ODPOWIEDZ

Wróć do „II wojna światowa”