Heroes of Normandie (Devil Pig Games/Portal)

Planszowe gry historyczne (wojenne, strategiczne, ekonomiczne, symulacje konfliktów) dotyczące II wojny światowej.
renald
Sous-lieutenant
Posty: 409
Rejestracja: czwartek, 4 stycznia 2007, 23:52
Has thanked: 4 times
Been thanked: 16 times

Re: Heroes of Normandie (Devil Pig Games/Portal)

Post autor: renald »

Lambrso pisze:Jako, że ponoć Portal nie będzie wydawał już dużych dodatków do HoN, noszę się z zakupem:
Carentan Scenario Pack
Sainte-Mere-Eglise scenario pack

Problem polega na tym, że oba dodatki zawierają jakieś błędy wydawnicze.
Orientuje się ktoś może, czy pomimo braku erraty (nie da się jej zakupić w polskim sklepie) da się w nie poprawnie grać?
W obu dodatkach jest kilka drobnych błędów na żetonach, przy czym w Sainte-Mere-Eglise jest ich mniej (nie wiem jak teraz sprawa wygląda, ale były jakieś wątpliwości co do zdolności urban fighter niemieckich spadochroniarzy). Poza tym przepisy walki w nocy (Sainte-Mere-Eglise) są uzupełnione jednym zdaniem.
Da się grać poprwanie - wydrukuj erratę i trzymaj gdzieś pod ręką.
drab
Caporal-Fourrier
Posty: 94
Rejestracja: sobota, 13 sierpnia 2016, 23:09
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 2 times

Re: Heroes of Normandie (Devil Pig Games/Portal)

Post autor: drab »

renald pisze:
Lambrso pisze:Da się grać poprwanie - wydrukuj erratę i trzymaj gdzieś pod ręką.
A skąd wziąć erratę?
Musze się zalogować na Forum na stronie https://www.devil-pig-games.com

Wracając od wcześniejszych rozważań o natarciu , im dłużej czytam instrukcje – pkt.7 str 13 polska wersja – tym przestaje ją mniej rozumieć. Jakoś tam gramy, ale naprawdę mam kłopot ze zrozumieniem autora.
Poniżej zacytuje fragment – pkt.7 str 13:

Zwyciestwo atakujacego: cel otrzymuje trafienie.
• Piechota z symbolem : zostaje odwrócona na druga stronę.
Atakujacy konczy ruch na polu, które zajmował cel. Oprócz trafienia
jednostka musi wycofać sie na jedno z trzech pól nieprzylegających do
atakującego. Odwrót jest traktowany jak Ruch. Jeżeli jednostka nie może
sie wycofać, wtedy zostaje wyeliminowana, a jej żeton zdjęty z planszy.

Po pierwsze po przegranym Natarciu obrońca musi się wycofać o ile pól?
O jedno czy kilka? Bo jeśli o jedno to będzie zawsze po wycofaniu przylegał do jednostki atakującej.
Rysunek miał chyba pokazywać, że nie można wycofać się na pole znajdujące się w strefie kontroli innej jednostki przeciwnika tzn. że można wycofać się tylko na pola wolne od SK – nie można zbliżyć się /wejść do SK innych jednostek przeciwnika.

Drugie pytanie, przeglądajac grafiki żetonów z dodatków widzę transportery z dodatku 1 grenadierów pancernych z 1 SS
https://www.devil-pig-games.com/en/prod ... grenadier/
że są w malowaniu ambush używanym pod koniec 44 i w 45, czyli że są jakieś scenariusze (w Gazette) z końca 44 i 45?
Sprzedam francuski karabin z drugiej wojny światowej. Nie używany, raz rzucony na ziemię.
renald
Sous-lieutenant
Posty: 409
Rejestracja: czwartek, 4 stycznia 2007, 23:52
Has thanked: 4 times
Been thanked: 16 times

Re: Heroes of Normandie (Devil Pig Games/Portal)

Post autor: renald »

drab pisze:
renald pisze:
Lambrso pisze:Da się grać poprwanie - wydrukuj erratę i trzymaj gdzieś pod ręką.
A skąd wziąć erratę?
Musze się zalogować na Forum na stronie https://www.devil-pig-games.com
Dlaczego musisz?

https://www.devil-pig-games.com/en/foru ... pic&t=2988
drab
Caporal-Fourrier
Posty: 94
Rejestracja: sobota, 13 sierpnia 2016, 23:09
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 2 times

Re: Heroes of Normandie (Devil Pig Games/Portal)

Post autor: drab »

Dzięki.
I tak też chyba należy to rozumeć, wycofanie o jedno pole w kierunku przeciwnym do kierunku z którego nastąpiło Natarcie, czyli 1, 2, 3.
Można założyć, że jednostka wycofująca się nie może wejść po wycofaniu się w strefę kontroli innego wrogiego oddziałku (nawet jeśli są to pola 1,2,3) gdyż w przeciwnym wypadku zostanie w czasie odwrotu "wzięta w niewole" i całkowicie zdjęta z planszy.
Trochę rzeczy jest do ściągnięcia (już ściągnąłem spisz wszystkich wydań wraz a grafikami), ale przy instrukcji nadal wyskakuje komunikat, ze nie mam uprawnień. Nic to, będę próbował.
Sprzedam francuski karabin z drugiej wojny światowej. Nie używany, raz rzucony na ziemię.
Awatar użytkownika
wezuwiusz
Carabinier
Posty: 26
Rejestracja: czwartek, 23 maja 2013, 09:09
Lokalizacja: Kraków

Re: Heroes of Normandie (Devil Pig Games/Portal)

Post autor: wezuwiusz »

Hej gra ktoś w Krakowie? Chętnie zagrałbym w HoN.
Awatar użytkownika
Wally
Sergent-Major
Posty: 180
Rejestracja: środa, 4 lutego 2015, 13:26
Lokalizacja: Kraków/Szczucin
Has thanked: 3 times
Been thanked: 13 times

Re: Heroes of Normandie (Devil Pig Games/Portal)

Post autor: Wally »

Wprawdzie niemrawo i pokątnie ale ludzie w Krakowie grają, nawet wątek na ten temat powstał ;)
http://www.strategie.net.pl/viewtopic.p ... &start=675
A czy akurat w Herosów to już inna sprawa :roll:
buty pełne piasku
na zmęczonych nogach
w oczach noc bez brzasku
w ustach smak pieroga
drab
Caporal-Fourrier
Posty: 94
Rejestracja: sobota, 13 sierpnia 2016, 23:09
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 2 times

Re: Heroes of Normandie (Devil Pig Games/Portal)

Post autor: drab »

Przymierzam się do zakupu jakiegoś dodatku i mam pytanie.
Czy w Heroes of Normandie: Sainte Mère Eglise są jakieś inne jednostki niemieckie poza widocznymi na skanach (do których dotarłem) 3 czołgami Beutepanzer R35. W dodatku jest mnóstwo spadochroniarzy z 82 i 101 dywizji amerykańskiej. Pytam bo zrozumiałym jest, ze aby zagrać potrzebna jest wersja podstawowa (karty, bloczki rozkazów), ale wykorzystanie Niemców z dywizji LEHR nie jest za bardzo historyczne?
Podobna sytuacja jest chyba z Carentan tylko na odwrót (są Niemcy, nie ma Aliantów)?


Za to udało mi się dotrzeć do materiałów, recenzji o Heroes of Normandie: D-Day,
między innymi recenzja z naszego forum
http://portal.strategie.net.pl/index.ph ... Itemid=119

że w zestawie znajdują się dodatkowi saperzy amerykańscy z 4 Dywizji Piechoty oraz Niemcy z 352 Dywizji Piechoty i jak najbardziej można tymi jednostkami zagrać pełne scenariusze.
Sprzedam francuski karabin z drugiej wojny światowej. Nie używany, raz rzucony na ziemię.
drab
Caporal-Fourrier
Posty: 94
Rejestracja: sobota, 13 sierpnia 2016, 23:09
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 2 times

Re: Heroes of Normandie (Devil Pig Games/Portal)

Post autor: drab »

Sprawdziłem osobiście (czyt. stałem się posiadaczem) dodatek Heroes of Normandie: D-Day, dzięki uprzejmości Św. Mikołaja :-)
Muszę skorygować wcześniejszą informacje, w dodatku znajdują się wspomniane powyżej jednostki: saperzy amerykańscy z 4 Dywizji Piechoty oraz Niemcy z 352 Dywizji Piechoty oraz kampania składająca się z trzech scenariuszy.
Dwa pierwsze scenariusze można rozegrać wyłącznie jednostkami z dodatku.
Trzeci scenariusz będący zwieńczeniem dwóch poprzednich (np. dostępność artyleria zależą od wyniku dwóch pierwszych) wykorzystuje już Amerykanów i Niemców z wersji podstawowej (ale jestem w stanie to sobie wytłumaczyć, że w takim alternatywnym obrocie sprawy posiłki z dywizji LEHR w końcu dotarły na plaże).
Sprzedam francuski karabin z drugiej wojny światowej. Nie używany, raz rzucony na ziemię.
ODPOWIEDZ

Wróć do „II wojna światowa”