The Russian Campaign [Avalon Hill]

Planszowe gry historyczne (wojenne, strategiczne, ekonomiczne, symulacje konfliktów) dotyczące II wojny światowej.
Awatar użytkownika
polo
Sous-lieutenant
Posty: 363
Rejestracja: poniedziałek, 24 kwietnia 2006, 19:24
Lokalizacja: Pruszków

The Russian Campaign [Avalon Hill]

Post autor: polo »

Jak to się mówi gra stara ale jara.
Pierwotnie wydana przez Australijczyków z Jedko, potem tytuł związany z Avalon Hill, jakiś czas temu reedycja L 2 design.

ukazuje przebieg walk na froncie wshodnim podczas II w.ś.
skala 1 korpus - Niemcy , 1 armia USSR
1 tura - 2 miesiące

Gra dwuimpulsowa , ruch , atak i znowu ruch , atak. chociaż przy drugim ruchu są ograniczenia , zwłaszcza dla Ruska. ( zwykłe armie wtedy nie biegają , walonki się zużyły ) :wink:

gra prosta , ale grywalność olbrzymia, a o jej popularności niech świadczy fakt, że jeszcze jest grywana podczs turniejów BPA

mogę o sobie powiedzieć, że nie ma gry, w którą bym niegdyś częściej grywał.

obrazki
http://www.boardgamegeek.com/imagegalle ... ameid=2808

L2 design wydało też mocno zmienioną wersję pod nazwą Russia Besieged
(jak ja choruję na tę grę... ) :?

pozdrawiam
Awatar użytkownika
Lord Voldemort
Pułkownik
Posty: 1325
Rejestracja: poniedziałek, 24 kwietnia 2006, 15:26
Lokalizacja: Opole
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Post autor: Lord Voldemort »

Nie znam, ale z gier o tej tematyce zdecydowanie polecam War without Mercy wydane przez Clash of Arms.

http://rp.mbsoftware.pl/viewtopic.php?t=80

V.
Awatar użytkownika
Aldarus
Chef de bataillon
Posty: 1021
Rejestracja: wtorek, 12 września 2006, 08:56
Lokalizacja: Warszawa - Bielany
Been thanked: 12 times

Post autor: Aldarus »

Przez przypadek dzisiaj kupiłem - byłem na Wilczej po co innego i mieli to :)
Edycja 2 (a więc nie najnowsza), ale cena zachęcająca - 60 zł.
Widać, że to gra z poprzedniej epoki (np żetony z for the people a te, ale mapka na tekturce - nie to co w ftp).
Jak zagram, to napiszę coś więcej.
Awatar użytkownika
Comandante
General de División
Posty: 3012
Rejestracja: piątek, 12 maja 2006, 21:51
Lokalizacja: Verulamium
Been thanked: 3 times

Post autor: Comandante »

Ty w promocji to bys nawet płyte Chopina kupił :P
Powyższe opinie są mojego autorstwa.
Wszystkie prawa zastrzeżone.
Awatar użytkownika
polo
Sous-lieutenant
Posty: 363
Rejestracja: poniedziałek, 24 kwietnia 2006, 19:24
Lokalizacja: Pruszków

Post autor: polo »

ciekawiej to na pewno prezentuje się wersja Avalon Hillu, nie mówiąc o obecnej 4 edycji wydanej przez L2 design
najwiekszą wadą jest male zróżnicowanie kolorystyczne żetonów.

Nie umniejsza to jednak grywalności gry. Co tu dużo mówić jedna z najsłynniejszych gier lat 80.

Mapka na tekturce - standart jak na tę epokę, ale być może za drogo to kosztowało, bo w końcu Avalon Hill poszedł z torbami. natomiast kolejne firmy GMT, OSG takie rzeczy proponują tylko w wersjach de luxe.
Awatar użytkownika
Aldarus
Chef de bataillon
Posty: 1021
Rejestracja: wtorek, 12 września 2006, 08:56
Lokalizacja: Warszawa - Bielany
Been thanked: 12 times

Post autor: Aldarus »

Ze 2 płyty Chopina to ja mam ;)
Jak to mówi mój znajomy - nie ważne co, nie ważne że przepłacam - byle w promocji ;)
A tak naprawdę, to zawsze chciałem zagrać kampanię na froncie wschodnim (od czasów komputerowego estern front na atari :) Więc jak zobaczyłem - to nie mogłem się powstrzymać :)))
Co do wersji Avalonu - to czy poza dodatkowymi scenariuszami są jakieś większe zmainy. Czy ty polo masz może wersję Avalonu ?
Awatar użytkownika
Aldarus
Chef de bataillon
Posty: 1021
Rejestracja: wtorek, 12 września 2006, 08:56
Lokalizacja: Warszawa - Bielany
Been thanked: 12 times

Post autor: Aldarus »

polo pisze: Mapka na tekturce - standart jak na tę epokę, ale być może za drogo to kosztowało, bo w końcu Avalon Hill poszedł z torbami. natomiast kolejne firmy GMT, OSG takie rzeczy proponują tylko w wersjach de luxe.
Jeśli gmt będzie serwować takie mapki jak w nowej edycji for the people - to wkrótce też pójdzie z torbami - to rozcięcię jest denerwujące, a nadto łatwo uszkodzić mapę - do mnie mapka dotarła już lekko naderwana ! :twisted: Na szczęście naderwanie jest minimalne - już je zabezpieczyłem i nie powinno być problemów, ale przy poziomie wykonania reszty, to mapka jest porażką :cry:
Awatar użytkownika
Andy
Grossadmiral
Posty: 9508
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:49
Lokalizacja: Piastów

Post autor: Andy »

Aldarus pisze:Jeśli gmt będzie serwować takie mapki jak w nowej edycji for the people - to wkrótce też pójdzie z torbami - to rozcięcię jest denerwujące, a nadto łatwo uszkodzić mapę
Gdybyśmy przyznawali nagrodę w kategorii "Głupota Planszówkowa Roku", to plansza do FtP II jest niewątpliwie murowanym faworytem! :evil:
Never in the field of human conflict has so much been owed by so many to so few...
Premier Winston Churchill, 20 sierpnia 1940 r.
...and for so little.
Porucznik pilot Michael Appleby, dzienny żołd 14 szylingów i 6 pensów
Awatar użytkownika
Aldarus
Chef de bataillon
Posty: 1021
Rejestracja: wtorek, 12 września 2006, 08:56
Lokalizacja: Warszawa - Bielany
Been thanked: 12 times

Post autor: Aldarus »

Może by tak przeprowadzić taki konkurs. Ufundować nagrodę i przesłać ja gmt ;)
Tytuł konkursu mamy, potrzebny pomysł na nagrodę. Jakieś propozycje ?
FTP oczywiście ma mój głos :)
Awatar użytkownika
Andy
Grossadmiral
Posty: 9508
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:49
Lokalizacja: Piastów

Post autor: Andy »

Aldarus pisze:potrzebny pomysł na nagrodę. Jakieś propozycje ?
Złota Kaczka? Oczywiście dwugłowa! :wink:
Never in the field of human conflict has so much been owed by so many to so few...
Premier Winston Churchill, 20 sierpnia 1940 r.
...and for so little.
Porucznik pilot Michael Appleby, dzienny żołd 14 szylingów i 6 pensów
Awatar użytkownika
Anomander Rake
Général de Division
Posty: 3095
Rejestracja: poniedziałek, 29 maja 2006, 13:06
Lokalizacja: Wawa i okolice
Been thanked: 3 times

Post autor: Anomander Rake »

Koniecznie na Łyżwach, z wyciągniętą jedną łapą tak jakby zamawiała piwo. ;-)
Awatar użytkownika
Aldarus
Chef de bataillon
Posty: 1021
Rejestracja: wtorek, 12 września 2006, 08:56
Lokalizacja: Warszawa - Bielany
Been thanked: 12 times

Post autor: Aldarus »

Piwo to zły pomysł - pomyślą, że swym pomysłem zasłużyli na nie, a to już byłaby tragedia. :wink:
Lepiej tak - jedna głowa patrzy w prawo, druga w lewo. W każdej z wyciągnietych na boki łap (skrzydeł) część mapy. Podpis nie każdy ma brata bliźniaka - nie dzielcie map :!:
Awatar użytkownika
Aldarus
Chef de bataillon
Posty: 1021
Rejestracja: wtorek, 12 września 2006, 08:56
Lokalizacja: Warszawa - Bielany
Been thanked: 12 times

Post autor: Aldarus »

Co do samej gry - wczoraj rozegrałem pierwszy etap. Wrażenia pozytywne :) Mechanika bardzo prosta (można by powiedzieć prymitywna), ale wydaje się dobrze sprawdzać. Dość niekonwencjonalnie rozwiązano walki - nie ma pościgu po walce, za to atakujący (a nie obrońca) wycofuje pobite jednostki. Jednostki mają tylko jeden poziom (ale nie ma utajnienia - w tej skali nie wiem, czy byłoby to dobre rozwiązanie - trzeba by wypróbować). Wynik pierwszej rundy był dość "historyczny", też plus. Setup trochę zajmuje, ale gra się już dość szybko (takie mam wrażenie, ale po jednej rundzie ciężko wnioskować). Niestety drugiej rundy ni będzie - ingerencja czynnika ponadnaturalnego w postaci mojego 2,5 letniego syna ;) Gra ocalała, ale ustawienia nie da się już odtworzyć (niech się dziecko uczy grać od małego ;). Póki co polecam (choć nie wiem, czy jeszcze coś mają na stanie).
Awatar użytkownika
Strategos
Censor
Posty: 8264
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 17:53
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Strategos »

Aldarus pisze:...Niestety drugiej rundy ni będzie - ingerencja czynnika ponadnaturalnego w postaci mojego 2,5 letniego syna ;) Gra ocalała, ale ustawienia nie da się już odtworzyć (niech się dziecko uczy grać od małego ;). Póki co polecam (choć nie wiem, czy jeszcze coś mają na stanie).

Ciekawe Home Rules przychodzą do głowy po takim katakliźmie :wink: .Z konsekwencjami dla instrukcji : "Gra może sie zakończyć zwycięstwem Niemiec, ZSRR albo remisem ( uderzenie komety "Kijowska" we Wschodni TDW) :wink:
"Bądź szybki jak wicher, spokojny jak las, napastliwy i żarłoczny jak ogień, niewzruszony jak góra, nieprzenikniony jak ciemność, nagły jak piorun"

Sun Tzu
Awatar użytkownika
polo
Sous-lieutenant
Posty: 363
Rejestracja: poniedziałek, 24 kwietnia 2006, 19:24
Lokalizacja: Pruszków

Post autor: polo »

mam skany do 3 edycji AH
mogę podesłać jeśli życzenie. Różnice kosmetyczne
ODPOWIEDZ

Wróć do „II wojna światowa”