Squad Leader i ASL - ogólna dyskusja

Planszowe gry historyczne (wojenne, strategiczne, ekonomiczne, symulacje konfliktów) dotyczące II wojny światowej.
Awatar użytkownika
Grisznak
Caporal-Fourrier
Posty: 98
Rejestracja: poniedziałek, 20 czerwca 2016, 10:36
Been thanked: 21 times

Re: Squad Leader i ASL - ogólna dyskusja

Post autor: Grisznak »

Advanced Squad Leader Starter Kit - skrót zasad do ściągnięcia na Portalu Strategie:

http://portal.strategie.net.pl/index.ph ... Itemid=217
Awatar użytkownika
Grisznak
Caporal-Fourrier
Posty: 98
Rejestracja: poniedziałek, 20 czerwca 2016, 10:36
Been thanked: 21 times

Re: Squad Leader i ASL - ogólna dyskusja

Post autor: Grisznak »

Advanced Squad Leader (scenariusz "Clash at Borisovka") - rozgrywka instruktażowa na Portalu Strategie:

http://portal.strategie.net.pl/index.ph ... Itemid=120
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2491 times
Kontakt:

Re: Squad Leader i ASL - ogólna dyskusja

Post autor: Raleen »

Życzyć można tylko innym grom, żeby miały takich zaangażowanych propagatorów :).
Choć jeśli o mnie chodzi, to uważam, że Kristo robi swoimi relacjami ze strzałeczkami równie dobrą robotę.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Grisznak
Caporal-Fourrier
Posty: 98
Rejestracja: poniedziałek, 20 czerwca 2016, 10:36
Been thanked: 21 times

Re: Squad Leader i ASL - ogólna dyskusja

Post autor: Grisznak »

Dzięki, sam na podobnych tekstach po angielsku uczyłem się grać w ASL - ba, uczę się do dziś, bo wciąż są elementy mechaniki, których nie opanowałem jeszcze (i pewnie zawsze będą, to urok tego systemu...). By nie Jay Richardson, to pewnie do dziś miałbym problemy ze zrozumieniem, jak to jest z tymi czołgami w ASL SK, a Tom Repetti pomógł mi zrozumieć, jak to wygląda w pełnym ASL. Więc niejako spłacam ten dług. Zauważyłem zresztą, że na facebookowej społeczności ASL pojawiło się paru Polaków, którzy wspominali, że zainteresowali się grą, kiedy dowiedzieli się, że są polskie tłumaczenia zasad. Zresztą, dzięki tejże społeczności w zasadzie każda wątpliwość odnośnie zasad zostaje błyskawicznie rozwiązana.

Ideałem byłoby dla mnie zrobić to w wersji filmikowej, tak jak robi to autor kanału J&D Hobbies, który w krótkich stosunkowo filmikach omawia i prezentuje poszczególne elementy mechaniki i zasad tego systemu.

Żałuję jak diabli, że nie załapałem się na SL, kiedy wyszło na początku lat 90 w Polsce - ale cóż, małe miasto, tak więc super, że gry z Encore, Dragona czy Sfery były dostępne.
Awatar użytkownika
Grisznak
Caporal-Fourrier
Posty: 98
Rejestracja: poniedziałek, 20 czerwca 2016, 10:36
Been thanked: 21 times

Re: Squad Leader i ASL - ogólna dyskusja

Post autor: Grisznak »

Advanced Squad Leader - Ruch piechoty:

http://portal.strategie.net.pl/index.ph ... Itemid=120
Awatar użytkownika
Rafał_1982
Caporal-Fourrier
Posty: 80
Rejestracja: czwartek, 25 lipca 2013, 00:15
Been thanked: 1 time

Re: Squad Leader i ASL - ogólna dyskusja

Post autor: Rafał_1982 »

Chłopie, gdzie ty byłeś, kiedy uczyłem się pełnego ASL'a... :roll:

Generalnie byłem samoukiem, uważam że szło mi nieźle, opanowałem przepisy dot. piechoty i artylerii...
Ba, byłem z siebie naprawdę dumny kiedy pod koniec mojej przygody z ASL'em zrozumiałem, jak działa OBA...
(każdy kto widział diagramy, wie o czym mówię),
ale pamiętam, jak dziś, że jedną z kwestii których nie mogłem do końca rozgryźć była właśnie opisana przez ciebie Human Wave :lol:,

co doprowadziło mnie do wniosku,
iż zamiast wytłumaczyć krok po kroku na licznych ilustracjach - przykładach, jak należy stosować poszczególne przepisy,
co można, a czego nie i dlaczego,
autorzy przyjęli rozbudowaną formę opisową, w której każde słowo, każdy przecinek i wyjątek ma swoje ogromne znaczenie.
No i potem wychodzą opisy przepisów na kilka stron A4.
To trochę tak, jakby szczegółowo opisać na 10 stronach, jak należy wykonać fikołka do przodu zamiast po prost dołączyć kilka zdjęć i z krótkim opisem.
Wiem, że rulebook zawiera ilustracje i przykłady, ale moim zdaniem jest ich zdecydowanie za mało, są nieintuicyjne, często zawierają dodatkowe wyjątki i przepisy, nie mówiąc już o tym, że żeby je zrozumieć w 100%, trzeba mieć opanowane również inne fragmenty rulebooka, niejednokrotnie te z którymi czytający przykład nie miał jeszcze szansy się zapoznać, ponieważ są opisane w dopiero w kolejnych rozdziałach.

To taka moja ogólna refleksja odnośnie sposobu napisania rulebooka.
Rozumiem, że liczne przykłady i ilustracje zwiększyłyby jego objętość, a co za tym idzie i tak już wygórowaną cenę.
Dlatego wydaje mi się, że wystarczyłoby dołączyć płytę CD z przykładami w wersji elektronicznej. Setki ilustracji, z przykładami krok po kroku. Każdy rozdział, każdy paragraf. To był strzał w dziesiątkę, zwłaszcza dla samouków takich jak ja i to jeszcze z przeciętną znajomością angielskiego. I upadł by mit upiornego rulebooka do pełnego ASL'a.

No ale w MMP mają przecież obsesję na punkcie copyrights i w życiu nie zgodziłby się na puszczenie w obieg wersji elektronicznej czegoś, co dotyczy przepisów ASL'a, chociaż od kilku dobrych lat obiecują wydać rulebooka w wersji elektronicznej.

Ot i żem wylał swoje żale :lol:

Co ja Ci będę kolego dużo mówił. Świetną robotę odwalasz. Myślę, że w niedługim czasie liczba osób chętnych do sięgnięcia u nas po ASL'a wzrośnie i to będzie niewątpliwie Twoja zasługa.

Czapki z głów
Awatar użytkownika
Grisznak
Caporal-Fourrier
Posty: 98
Rejestracja: poniedziałek, 20 czerwca 2016, 10:36
Been thanked: 21 times

Re: Squad Leader i ASL - ogólna dyskusja

Post autor: Grisznak »

Dziękuję. Rulebook w wersji elektronicznej istnieje, stworzony przez graczy, całkowicie interaktywny i uaktualniany o kolejne moduły, także te autorstwa innych wydawnictw, a także tłumaczenia. W razie czego służę linkami.

Ja sam z kolei nauczyłem się sporo od tego pana, którego filmiki zawsze polecam: https://www.youtube.com/channel/UCBHNj4 ... nT0FfZEQ6w Co prawda omawia on podstawy, pomijając niekiedy pewne detale (ja zaś staram się omawiać i detale - dlatego przy omawianiu OBA, co mam w planach, będę musiał zgłębić zasady Creeping Barrage), niemniej jest bardzo pomocny - np. szybowców nauczyłem się w dużej mierze dzięki jego materiałom. Generalnie, filmiki z rozgrywek wydają mi się najlepszą opcją nauki w tę grę.

Mam nadzieję, że dzięki tym materiałom ilość ludzi grających w najlepszą grę taktyczną świata wzrośnie - zresztą wiem już sam o kilku, którzy w ostatnim czasie przekonali się do zakupu Starter Kitów, co dobrze wróży. Ja sam w tej chwili czekam na swój egzemplarz najnowszego ASL Journal i Winter Offensive :)
Awatar użytkownika
JanWolakPL
Chasseur
Posty: 14
Rejestracja: wtorek, 28 lutego 2017, 10:47

Re: Squad Leader i ASL - ogólna dyskusja

Post autor: JanWolakPL »

Poprosilibyśmy kolegę Grisznaka w imieniu naszej małej społeczności graczy ASL (2 osoby grające+jedna też grająca ale zastraszona przez nas) o wyjaśnienie zasad tych małych znaczków "?" - Concealment, Searching, Mopping Up. Czytamy sobie te przepisy na głos, z podziałem na role, z podkładem baletowym ale... ani w ząb.
Awatar użytkownika
Grisznak
Caporal-Fourrier
Posty: 98
Rejestracja: poniedziałek, 20 czerwca 2016, 10:36
Been thanked: 21 times

Re: Squad Leader i ASL - ogólna dyskusja

Post autor: Grisznak »

JanWolakPL pisze:Poprosilibyśmy kolegę Grisznaka w imieniu naszej małej społeczności graczy ASL (2 osoby grające+jedna też grająca ale zastraszona przez nas) o wyjaśnienie zasad tych małych znaczków "?" - Concealment, Searching, Mopping Up. Czytamy sobie te przepisy na głos, z podziałem na role, z podkładem baletowym ale... ani w ząb.
Nie dziwię się, Concealment jest, obok OBA czy walki w nocy, jedną z bardziej złożonych części mechaniki ASL. Ale tak, Concealment jako taki jest po polsku omówiony tutaj: http://portal.strategie.net.pl/index.ph ... Itemid=120
Czyszczenie budynków, czyli mopping, opisałem tutaj: http://portal.strategie.net.pl/index.ph ... Itemid=120
Poza tym polecam gorąco ten filmik: https://www.youtube.com/watch?v=OuWeivgqKsw

W razie dalszych pytań, jestem do dyspozycji. Acz polecam też facebookową grupę fanów tej gry.

Z ciekawości, skąd jesteście? Może gdzieś blisko?
Awatar użytkownika
JanWolakPL
Chasseur
Posty: 14
Rejestracja: wtorek, 28 lutego 2017, 10:47

Re: Squad Leader i ASL - ogólna dyskusja

Post autor: JanWolakPL »

Walczymy na froncie świdnickim (Dolny Śląsk). Dzięki za informacje.
Awatar użytkownika
Grisznak
Caporal-Fourrier
Posty: 98
Rejestracja: poniedziałek, 20 czerwca 2016, 10:36
Been thanked: 21 times

Re: Squad Leader i ASL - ogólna dyskusja

Post autor: Grisznak »

Ech, szkoda. Jak się mieszka w centrum Polski, to wszędzie niby tak samo blisko, ale przez to - tak samo daleko.

Przy okazji, za dwa tygodnie w sobotę w Toruniu będzie impreza poświęcona planszówkom, wpadnę na nią z ASL: Starter Kit #1 uczyć znajomego, więc jak ktoś z okolicy też ma ochotę, to zapraszam: https://absolwent.umk.pl/grawitacja-2017

No i powoli ogarniam Vassala do gier online, więc po wcześniejszym umówieniu się można załatwić sobie jakąś rozgrywkę któregoś wieczora.
Awatar użytkownika
Grisznak
Caporal-Fourrier
Posty: 98
Rejestracja: poniedziałek, 20 czerwca 2016, 10:36
Been thanked: 21 times

Re: Squad Leader i ASL - ogólna dyskusja

Post autor: Grisznak »

Advanced Squad Leader - Ruch pojazdów i transport oraz holowanie:

http://portal.strategie.net.pl/index.ph ... Itemid=120
Awatar użytkownika
Grisznak
Caporal-Fourrier
Posty: 98
Rejestracja: poniedziałek, 20 czerwca 2016, 10:36
Been thanked: 21 times

Re: Squad Leader i ASL - ogólna dyskusja

Post autor: Grisznak »

Co ciekawe, oryginalny SL ma wciąż swój fandom i aktywnych graczy.
Awatar użytkownika
Lampka
Adjudant
Posty: 257
Rejestracja: wtorek, 25 listopada 2008, 12:28
Lokalizacja: Zakopane
Has thanked: 94 times
Been thanked: 73 times

Re: Squad Leader i ASL - ogólna dyskusja

Post autor: Lampka »

Grisznak pisze:Dziękuję. Rulebook w wersji elektronicznej istnieje, stworzony przez graczy, całkowicie interaktywny i uaktualniany o kolejne moduły, także te autorstwa innych wydawnictw, a także tłumaczenia. W razie czego służę linkami.
Witam, można prosić o te linki do rulebooka?
Czekam na przesyłkę Arnhem: Defiant Stand i chciałbym zobaczyć zasady. Zdaję sobie sprawę że są to zasady do ASL a do mnie jedzie ATS, ale podejrzewam, że powinna gra być grywalna na ASL.
"I left my heart to the sappers round Khe Sanh
And the soul was sold with my cigarettes to the black market man"
renald
Sous-lieutenant
Posty: 409
Rejestracja: czwartek, 4 stycznia 2007, 23:52
Has thanked: 4 times
Been thanked: 16 times

Re: Squad Leader i ASL - ogólna dyskusja

Post autor: renald »

Skąd taki pomysł, jeśli można zapytać?

Spotkałem się z konwersjami ASL->ATS, ale nigdy w odwrotną stronę. Chyba bardziej pasowałyby Starter Kity.
ODPOWIEDZ

Wróć do „II wojna światowa”