Strategie

Forum historyczno-wargamingowe
Teraz jest poniedziałek, 18 czerwca 2018, 11:08

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 83 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: Operation Dauntless (GMT)
PostNapisane: czwartek, 25 lutego 2016, 08:54 
Général de Brigade

Jest i moduł Vance'a
http://www.vassalengine.org/wiki/Module ... _June_1944

http://kptbomba.wordpress.com
https://www.facebook.com/GryPlanszoweKapitanaBomby

PostNapisane: czwartek, 25 lutego 2016, 10:23 
Alférez de Navío

Ej, to ja cały czas o tym właśnie pisałem. ;)

PostNapisane: piątek, 25 marca 2016, 10:46 
Lieutenant

Oficjalnie potwierdzone - następna w kolejce będzie Mokra a prace nad nią niedługo ruszą.

Cytuj:
Blitzkrieg at Mokra (1939), Red Winter 2, and Guadalcanal Land Battles are all currently in the works. There will probably be at least one more Normandy followup game, too -- possibly Operation Epsom, Hill 110 (near Rauray), and/or Carpiquet Airfield. Right now I'm busy polishing up a non-wargame, but then I'll be back to work on this series, starting with the Mokra game.

Swoją drogą - Operation Dauntless wyszło wspaniale i jestem wręcz przytłoczony ilością komponentów upchanych w pudełku.

Amboss oder Hammer sein.

PostNapisane: piątek, 25 marca 2016, 10:50 
Général de Division Commandant de place

Miodzio! Marcinie ustalamy dziś przy Churchillu plan rozgrywki w Dauntlessa :)

"Cała kraina gier jest oczywiście krainą maniactwa, a jednak rejon gier naśladowczo-wojennych jest w tej krainie bardziej maniacki niż inne rejony. Jak na mój gust, jest to już 'konik' posunięty zbyt daleko, hermetyczny, bez przyszłości."

PostNapisane: piątek, 25 marca 2016, 10:53 
Lieutenant

Taki miałem zamiar :)

Amboss oder Hammer sein.

PostNapisane: piątek, 25 marca 2016, 11:01 
Général de Brigade

Ja swojego OD też odebrałem. Im bardziej zagłębiam się w zasady tym więcej watpliwości się pojawia. I nie chodzi mi o jasność przepisów ale o kierunek w jaki seria zmierza. Poziom komplikacji jest o niebo większy niż RW. Boję się, że cała elegancja RW poszła w piz..u :(
No nic. Trzeba zagrać.

PostNapisane: piątek, 25 marca 2016, 11:38 
Général de Division Commandant de place

Zagramy i zobaczymy :) potem najwyżej zamarudzimy grę na śmierć ;]

"Cała kraina gier jest oczywiście krainą maniactwa, a jednak rejon gier naśladowczo-wojennych jest w tej krainie bardziej maniacki niż inne rejony. Jak na mój gust, jest to już 'konik' posunięty zbyt daleko, hermetyczny, bez przyszłości."

PostNapisane: piątek, 25 marca 2016, 12:32 
Lieutenant

Ta gra nie ma już zbyt wiele wspólnego z RW. Nie ma możliwości aby usiąść nad nią z marszu i grać i jeśli ktoś chce kupić pod wpływem Red Winter to sugeruję przemyśleć sprawę. Oczywiście można na szybkiego zasady ogarnąć ale nie będzie dużego zabawy z grania ponieważ Operation Dauntless wymaga zainwestowania czasu aby przyjemność się zwróciła. Trzeba dokładnie poznać zasady współdziałania różnego rodzaju formacji, LOS, ukrycia jednostek, nawet rodzajów walki ogniowej jest kilka i trzeba znać je dobrze aby skutecznie wykorzystywać. Ta gra to układanka która wymaga znajomości zasad i dobrego ułożenia w głowie kolejności działań. Nie ma w niej zbyt dużego miejsca na improwizację.
Nawet nie wskazane a wymagane jest aby każdy z graczy przeszedł zamieszczone tutoriale, krok po kroku zanim weźmie się za większe scenariusze. Zapewniam jednak że te kilkanaście godzin zainwestowanych w naukę zwrócą się z nawiązką a sam proces uczenia się też jest przyjemny.

Amboss oder Hammer sein.

PostNapisane: piątek, 25 marca 2016, 12:49 
Général de Brigade

No i właśnie ten kierunek mi sie nie podoba.
Ale nie przesądzam. Muszę zagrać.

PostNapisane: piątek, 25 marca 2016, 15:23 
Porucznik

Kpt. Bomba napisał(a):
Ja swojego OD też odebrałem. Im bardziej zagłębiam się w zasady tym więcej watpliwości się pojawia. I nie chodzi mi o jasność przepisów ale o kierunek w jaki seria zmierza. Poziom komplikacji jest o niebo większy niż RW. Boję się, że cała elegancja RW poszła w piz..u :(
No nic. Trzeba zagrać.

Właśnie dlatego w ogóle nie zawracam sobie głowy. Za to 'z obowiązku' poczekam na Mokrą.

PostNapisane: wtorek, 12 kwietnia 2016, 17:26 
Sergent-Major

Gracie dalej? Podzielcie się wrażeniami. Ja próbowałem tą grę rozgryźć z moim vassolowym przeciwnikiem, ale niestety gra mu się nie spodobała... Ja jestem innego zdania choć mało graliśmy więc trudno o rzetelną opinię. Ciekawy jestem zatem opinii innych graczy.

PostNapisane: wtorek, 12 kwietnia 2016, 18:56 
Lieutenant

Gram cały czas i dobrze się bawię. Ponieważ styl gry przypomina łamigłówkę (zwłaszcza sudoku), nie czuję potrzeby grania z kimś innym. Ta gra chodzi solo lepiej niż niektóre gry do tego celu zaprojektowane.
Zasady są prostsze niż się w pierwszej chwili wydaje ale i tak potrzeba trochę czasu aby je sobie przyswoić. Nie trzeba rozgrywać wszystkich tur w scenariuszach tutorialowych więc można z nauką zejść poniżej 10 godzin. Jak dla mnie, perfekcyjna skala i świetnie dostosowane do niej zasady z których każda ma sens. Nie ma w tej grze chromu dla chromu i przeładowania zbędnymi zasadami - każda jest istotna. Wydaje mi się że raz opanowane zasady pozostaną w głowie, ponieważ nie ma w nich wielu wyjątków i zasad specjalnych które trzeba sobie ciągle przypominać.
Nie widziałem jeszcze pudełka tak napakowanego podręcznikami i pomocami jak w przypadku OD. Świetny stosunek ilości do ceny.
Są jednak też i minusy.
Nie zawsze ilość idzie w parze z jakością. Mapa jest zbyt ciemna i słabo czytelna. Dominują odcienie zielonego i ciemnoszare napisy na czarnym tle. Bez dobrego oświetlenia ani rusz. To nie jest ta sama piękna mapa z egzemplarzy testowych gdzie pola były żółte i był lepszy kontrast kolorów. Są też widoczne wytarcia na zgięciach i to po paru rozłożeniach.
Errata jest bardzo irytująca ponieważ bardzo dużo błędów dotyczy nieprecyzyjnych sformułowań utrudniających naukę. Błędy te szczególnie licznie występują w playbooku, w przykładach które mają pomagać w nauce i zrozumieniu zasad a tylko wprowadzają zamieszanie. Cała jedna kartka pomocy gracza dotycząca LOS jest nieprzydatna. Jest ona opracowana na zasadzie schematu blokowego tak/nie ale gdzieś tak w połowie Markowi się pomyliło i dotyczy ona zupełnie innej rzeczy. Ma być niedługo opublikowana prawidłowa wersja do samodzielnego wydruku ale i tak ręce opadają. Korektą chyba się zajmował Stevie Wonder.
Pomimo zastrzeżeń uważam że jest to świetna gra tyle że nie dla każdego.

Amboss oder Hammer sein.

PostNapisane: wtorek, 12 kwietnia 2016, 20:05 
Sergent-Major

Dzięki za opinię. Zgadzam się, że to gra nie dla każdego. Faktycznie trzeba cały czas myśleć jakich jednostek użyć w kolejnym ataku na konkretny heks. My graliśmy kilka początkowych tur kampanii, po tym jak przebiłem się z prawej strony, mój przeciwnik nie miał pojęcia jak grać Niemcami. Przy takiej ilości brytyjskich czołgów każdy atak AT kończył się praktycznie stratą jego pojazdów. Gra wymaga opanowania wszystkich modyfikatorów, ponieważ one chyba są najważniejsze w całej grze, jedne działają w assault inne w combat, cześć w obu można użyć. Połapać się w tym czasem ciężko. Choć znając zastosowanie poszczególnych oddziałów można to łatwiej przyswoić. Zasady jednak faktycznie nie są skomplikowane, są intuicyjne. My mieliśmy problem z wymyśleniem jak bronić się Niemcami, tz mój przeciwnik miał, granie Brytyjczykami jest łatwiejsze, chyba ;) Grze nie brakuje za to klimatu. Ciekawy jestem jak wypadną kolejne pozycje. Rozegranie kampanii na żywo dla mnie jest nierealne ze względu na czas, ciekawy jestem tych małych scenariuszy. Może kiedyś będzie okazja jeszcze zagrać.

PostNapisane: wtorek, 12 kwietnia 2016, 21:08 
Lieutenant

Graliście bez wcześniejszego zagrania w scenariusze szkoleniowe? Jeżeli tak, to nic dziwnego że twój przeciwnik nie wiedział jak grać i się zraził.
Wiedziałby również że grając Niemcami cenne czołgi trzyma się z tyłu do użycia w kontratakach, dobrze korzystać z opcjonalnej zasady 19.1 (Fire Control) a do niszczenia pojazdów przeciwnika najlepiej wykorzystywać assaulty.
Mój sposób na granie Niemcami to dbanie o jak najmniejsze straty (zawsze wycofanie zamiast utraty stepów), trzymanie z tyłu czołgów, jeszcze dalej ciężarówki a potem wyczekanie na moment w którym Brytyjczycy za bardzo się zapędzą i wykonanie morderczego kontrataku. Wykupuję w pierwszej kolejności piechotę która jest tańsza od czołgów i lepiej sprawdza się w obronie. Kompanie saperów z Panzer Lehr to podstawa.

Amboss oder Hammer sein.

PostNapisane: wtorek, 12 kwietnia 2016, 22:13 
Sergent-Major

Nie graliśmy, mimo próśb. Chciał od razu grać kampanię. Ja grałem w RW, więc podstawy miałem opanowane, reszta poszła szybciej. To są tzw. problemy pierwszego świata, kupuje się rocznie kilkanaście gier i jak jedna nie podpasuje od razu to skaczę się na następną. Podobnie było z A Victory Denied... eh, no trudno :roll: Może kiedyś będzie okazja, chętnie spróbuję z kimś na żywo Niemcami w jakiś mniejszy scenariusz.

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 83 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]