Strategie

Forum historyczno-wargamingowe
Teraz jest środa, 14 listopada 2018, 06:41

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 171 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 8, 9, 10, 11, 12
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: Red Winter (GMT)
PostNapisane: poniedziałek, 27 sierpnia 2018, 20:41 
Sergent-Major

cadrach napisał(a):
Przypadkiem zajrzałem na stronę GMT, a tam coś takiego:
https://www.gmtgames.com/p-487-red-wint ... ition.aspx

Wiem, też to znaleźliśmy jak się uczyliśmy gry. Podobno druga bitwa ma być ciekawsza, bo będzie więcej możliwych "kanałów" natarcia Sowietami.

Jeśli chodzi o historię to opisywałem ten moment z przejętą zupą kiełbaskową, który był zwrotnym punktem bitwy. Finowie ponieśli ciężkie straty szturmując hotel, bo nie chcieli go podpalić przed atakiem (jedyny prestiżowy fiński budynek w okolicy). Tak jak pisałem, czytając historię bitwy w wielu źródłach trudno znaleźć potwierdzenie 10000 strat po stronie sowieckiej. Mniejsza o to.

Jeśli chodzi o czołgi to nic im w nocy nie grozi - wystarczy że stoją z dyżurną kompanią piechoty która weźmie na siebie ewentualną stratę od mrozu. Wystarczy pilnować aby połączyć sowietów na noc w stosy i trzymać się na tyle blisko Finów, aby nie mogli zrobić nocnego rajdu.

Reszta na PM.

PostNapisane: wtorek, 28 sierpnia 2018, 10:17 
Lieutenant-Adjudant-Major

W sumie to w komentarzu historycznym autor nigdzie nie pisze o dokładnych stratach obu stron, co najwyżej posługuje się przymiotnikami. To by wskazywało, że sam też nie potrafił dokopać się pewnych informacji. A gdzie znalazłeś to info o 10000 strat Sowietów? Takie okrągłe sumki od razu budzą moje wątpliwości. Niezależnie od tego, ilu ich poległo, Mark przynajmniej w paru miejscach swojego komentarza pisał, że Finowie ponieśli również bardzo wysokie straty i ledwo zipieli.

PostNapisane: wtorek, 28 sierpnia 2018, 10:37 
Sergent-Major

Wychodziłem z porównania sobie Wikipedii w różnych językach (EN, PL, Fińska, Rosyjska, Szwedzka). Rozjazd jest spory.
https://en.wikipedia.org/wiki/Battle_of_Tolvaj%C3%A4rvi
Poziom 5000 zabitych pojawia się w fińskiej i angielskiej, oraz w rosyjskiej jako górny limit (1000-5000). Pewnie wliczają w to zaginionych bez wieści w "Suo". Do tego drugie tyle rannych, stąd podałem że łączne szacunki strat sięgają 10000.

Potem przetrawieniu Wiki zacząłem szukać innych źródeł, np. http://winterwar.com/Battles/Tolvaj.htm (tutaj jest mowa o 1000 zabitych + nieznana liczba zaginionych).

Mam zapisane trochę map i podsumowań z innych źródeł, wszędzie te straty są "pływające". Możliwe że chodzi o to że 20-22 grudnia odbyła się kolejna bitwa pod Aglajarvi (20 km) i tam cała sowiecka 139 dywizja piechoty walcząca wcześniej pod Tolvajarvi została rozbita. Może to tam pojawiły się te kolejne tysiące strat tylko że gra tego nie obejmuje.

PostNapisane: wtorek, 28 sierpnia 2018, 17:44 
Lieutenant-Adjudant-Major

Zapraszam na www.meldujeposlusznie.blogspot.com - blog z relacją z gry mojej i Highlandera. Nie wiem, na ile dam radę tę kampanię pociągnąć, ale póki co jakoś idzie. Ja jestem cienki w graniu online, przeciągające partie nużą mnie i z nich dezerteruję, a z drugiej strony szybko w ten sposób grać się nie da. Ale zobaczymy, póki co bardzo mi się podoba. Vassal jest całkiem znośny.

Ponieważ gra jest w toku, lepiej jej tutaj nie komentować, co najwyżej na blogu (albo poczekać do końca gry). Highlander na bloga nie zagląda, a ja zamierzam tam pisać o zamiarach itd., więc szkoda byłoby mu psuć zabawę, gdyby ktoś tutaj odnosił się do tego, co tam wypisuję (choć na razie gra przebiega jeszcze bez nerwów po stronie fińskiej, więc za bardzo nie ma co komentować ani planować).

Mam nadzieję, że z tego bloga będzie można wyciągnąć wnioski, czy Red Winter to "półprodukt", czy jednak nie...

PostNapisane: wtorek, 4 września 2018, 00:05 
Sergent-Major

Na bloga nie zaglądam ale już po 5 etapach wspólnej gry z koledą Cadrach'em udało się wyjaśnić przyczynę naszych dotychczasowych trójmiejskich rozczarowań Red Winter.

Wniosek: Generalnie możemy wyrzucić do kosza nasze dotychczasowe trójmiejskie rozgrywki :)

Oprócz kilku drobnych pomyłek w interpretacji przepisów robiliśmy jedną naprawdę ciężką pomyłkę. Otóż uznaliśmy - zmyleni komentarzem na torze etapów - że rzuty na Soviet Morale Collapse zaczynają się dopiero od 4 dnia gry (czyli 20 etapu). Okazało się jest to jedyny komentarz na torze etapów, które nie jest powiązany z konkretnym etapem. Faktyczny przepis jest umieszczony w Playbooku a nie w instrukcji i z niego wynika że powinno się sprawdzać już od pierwszego etapu, co też nie ma sensu bo w etapie 1 sowieci mają 6 jednostek, a w etapie 2 - 12 jednostek piechoty i by przegrywali z automatu. Ale nieoceniony Cadrach wyjaśnił że autor prostował to na BGG tj. że sprawdza się od 6 etapu po pierwszej nocy, bo w 1 dniu sowieci mają morale bonus i należało się domyślić :)

No i ten przepis zmienia wszystko. Wg naszej poprzedniej wiedzy ciśnięcie sowietami:
- z pełnym wciągnięciem czołgów od 6 etapu,
- bez zważania na straty w piechocie,
- z dążeniem do zwycięstwa automatycznego w ciągu 3 pierwszych dni
wydawało się racjonalną strategią. A tu się okazuje że to tak nie działa, bo straty od szturmów i odmrożeń mogą załamać sowietów już między 6 a 10 etapem, zanim wejdzie do walki trzeci pułk.

Pozostaje nam wrócić do planszy Red Winter i zacząć odkrywać grę na nowo. I bardzo mnie to cieszy, bo wcześniej słyszałem o tej grze mnóstwo superlatywów i efekty pierwszych rozgrywek zupełnie do nich nie pasowały.

P.S.
Inna sprawa że wciąż mam wątpliwości do kwestii rozwiązań taktycznych które opisywałem (doskonała koordynacja wsparcia i artylerii, brak możliwości wspierania obrońców z przyległych heksów, brak opportunity fire, przeciskanie się wzdłuż ZOC itp.), ale najważniejsze że upadła ta teoretyczna strategia wygrywająca sowietami.

PostNapisane: piątek, 14 września 2018, 00:46 
Sergent-Major

cadrach napisał(a):
Zapraszam na http://www.meldujeposlusznie.blogspot.com - blog z relacją z gry mojej i Highlandera. Nie wiem, na ile dam radę tę kampanię pociągnąć, ale póki co jakoś idzie. Ja jestem cienki w graniu online, przeciągające partie nużą mnie i z nich dezerteruję, a z drugiej strony szybko w ten sposób grać się nie da. Ale zobaczymy, póki co bardzo mi się podoba. Vassal jest całkiem znośny.
(...)

A ja zapraszam na lustrzanego bloga z relacją Sowiecką: https://awiecwojna.wordpress.com/
Na razie opisałem etapy 1-5 i 11-12, pośrednie skrótowo ale będę uzupełniał. Bitwa trwa.

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 171 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 8, 9, 10, 11, 12

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]