Szczury Pustyni (Dragon)

Planszowe gry historyczne (wojenne, strategiczne, ekonomiczne, symulacje konfliktów) dotyczące II wojny światowej.
bartoszeg02
Appointé
Posty: 34
Rejestracja: wtorek, 8 kwietnia 2014, 21:18

Re: Szczury Pustyni (Dragon)

Post autor: bartoszeg02 »

Witajcie
Mam pytanie odnośnie drugiej edycji Szczurów Pustyni. Dokładniej w scenariuszu Gazalla w rozstawieniu scenariusza mam jednostki których nie ma w tabelce z punktami siły i odwrotnie: są jednostki w tabelkach punktów siły których z kolei nie ma w rozstawieniu :/ ... np. p-panc i p-lot z DAK czy I/5 p.cz i sap. z dywizji 21 ... jak rozwiązywać te problemy? Używać tylko jednostek z tabel?
bartoszeg02
Appointé
Posty: 34
Rejestracja: wtorek, 8 kwietnia 2014, 21:18

Re: Szczury Pustyni (Dragon)

Post autor: bartoszeg02 »

I zauważyłem że w żadnej tabelce nie ma parametrów dla dywizji wolnych Francuzów ... czy mogli byście napisać siłę dla
I/FF II/FF III/FF Art/FF Sztab 1?
Proszę bo za 3 godziny zaczynam operację Gazalla :)
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2490 times
Kontakt:

Re: Szczury Pustyni (Dragon)

Post autor: Raleen »

Wróci SPIDI z wykopek archeologicznych na początku października to może coś powie. Ja nic mądrego Ci nie wymyślę.
Wolni Francuzi to mają siłę 2 albo 3 w "Kasserine 1943" to tutaj pewnie też nie więcej, a raczej 2.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Maedhros
Sergent-Major
Posty: 169
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 16:48
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 10 times

Re: Szczury Pustyni (Dragon)

Post autor: Maedhros »

A nie powinno być tam jakoś 4-5 PS na batalion? I ze 2-3 na sztab (obstawiam 3x5 + 5 + 3)
bartoszeg02
Appointé
Posty: 34
Rejestracja: wtorek, 8 kwietnia 2014, 21:18

Re: Szczury Pustyni (Dragon)

Post autor: bartoszeg02 »

Ogólnie widzę tutaj masę błędów... np. w scenariuszu 5 wszyscy Niemcy wchodzą zza krawędzi stołu ALE przed rozpoczęciem gry mogą rozstawić 5 min w strefach kontroli... szkoda że nikogo nie mają na stole :/ ...
TommyGn
Sous-lieutenant
Posty: 411
Rejestracja: piątek, 29 sierpnia 2014, 12:11
Has thanked: 150 times
Been thanked: 23 times

Re: Szczury Pustyni (Dragon)

Post autor: TommyGn »

bartoszeg02 pisze:I zauważyłem że w żadnej tabelce nie ma parametrów dla dywizji wolnych Francuzów ... czy mogli byście napisać siłę dla
I/FF II/FF III/FF Art/FF Sztab 1?
Proszę bo za 3 godziny zaczynam operację Gazalla :)
Forum niejakiego Zalewskiego jest gdzie indziej, a on odpowiada za takie niechlujstwa.
Moim zdaniem bataliony francuskie powinny mieć taką samą siłę jak brytyjskie. Być może były nawet trochę silniejsze, ze względu na dziką artylerię. Rommel miał spore problemy by wykurzyć Francuzów z Bir Hakeim.
Kiedy drzewa padają, i pni wycieka żywica jak krew - Janusz Reichel - Czorsztyn '91 https://www.youtube.com/watch?v=7cdP1fm4VjM
dixie75
Sous-lieutenant
Posty: 462
Rejestracja: poniedziałek, 21 czerwca 2010, 08:06
Been thanked: 1 time

Re: Szczury Pustyni (Dragon)

Post autor: dixie75 »

TommyGn pisze:Moim zdaniem bataliony francuskie powinny mieć taką samą siłę jak brytyjskie. Być może były nawet trochę silniejsze, ze względu na dziką artylerię. Rommel miał spore problemy by wykurzyć Francuzów z Bir Hakeim.
W tym wypadku to chyba było nietypowo, bo dwa z trzech batalionów tego zgrupowania to Legia Cudzoziemska, a nie jacyś "klasyczni" FF (taaa, wiem, 1D FF 8-) ). Może i to wartało by w rozpisce sił uwzględnić? Choć ten trzeci batalion wtedy jakoś specjalnie ciała nie dał... Widocznie w kupie raźniej :)
TommyGn
Sous-lieutenant
Posty: 411
Rejestracja: piątek, 29 sierpnia 2014, 12:11
Has thanked: 150 times
Been thanked: 23 times

Re: Szczury Pustyni (Dragon)

Post autor: TommyGn »

A tak nawiasem coś mi jeszcze kołacze, że francuska brygada miała nawet 4 bataliony. Na pewno w necie będzie coś więcej, bo to jeden ze sztandarowych bojów Francji w 2 wś.
Kiedy drzewa padają, i pni wycieka żywica jak krew - Janusz Reichel - Czorsztyn '91 https://www.youtube.com/watch?v=7cdP1fm4VjM
Kurcze Pióro
Adjudant-Major
Posty: 285
Rejestracja: piątek, 12 października 2007, 09:39
Lokalizacja: Stalowa Wola

Re: Szczury Pustyni (Dragon)

Post autor: Kurcze Pióro »

Wiem że już po czasie :) , ale ja jak kiedyś grałem to wszystkie bataliony miały po 5 PS a na miny nie grałem no bo jak :)
TommyGn
Sous-lieutenant
Posty: 411
Rejestracja: piątek, 29 sierpnia 2014, 12:11
Has thanked: 150 times
Been thanked: 23 times

Re: Szczury Pustyni (Dragon)

Post autor: TommyGn »

TommyGn pisze:A tak nawiasem coś mi jeszcze kołacze, że francuska brygada miała nawet 4 bataliony. Na pewno w necie będzie coś więcej, bo to jeden ze sztandarowych bojów Francji w 2 wś.
Miałem w reku książkę R. Holmes'a o Bir Hakeim i:
Brygada miała ok 3600 ludzi.
Bataliony: dwa legii cudzoziemskiej [ale miały 500 ludzi, tylko nie nie podkreślono czy po, czy razem], batalion marszowy z Afryki Środkowej, Batation Pacyfiku, i do tego jeszcze batalion kolonialny podzielony na kompanie uzupełniające pozostałe bataliony. Plus kompania saperów.
Brygada miała też pułk artylerii 24 działami 75mm, dywizjon p-lot z 12 dz. 40mm Boforsa + 6 brytyjskich, oraz liczną artylerię ppanc: 30 dział 75 mm, 7 dział 47mm, 18 dział 25mm plus 7 włoskich dział 47mm.
Kiedy drzewa padają, i pni wycieka żywica jak krew - Janusz Reichel - Czorsztyn '91 https://www.youtube.com/watch?v=7cdP1fm4VjM
prezestomek
Adjudant
Posty: 274
Rejestracja: czwartek, 17 października 2013, 09:55
Has thanked: 19 times
Been thanked: 27 times

Re: Szczury Pustyni (Dragon)

Post autor: prezestomek »

Szukam osoby posiadającej pierwszą edycję ;)
http://portal.strategie.net.pl/index.ph ... Itemid=223
Porównałem wykaz ze stanem swoich żetonów i znalazłem (jeśli chodzi o aliantów): dodatkowy żeton lotnictwa 3LS, jest 15 baz zaopatrzenia, 8 makiet, 38 min a nie znalazłem w 70DP: 3ppanc, w 2DP (płd-afr): 1ckm i 4/8 ropz, w 2DP (nowzel): sap. Znalazłem za to zdublowany żeton III SBSK oraz żeton (widmo) 26/5 2, który nie jest nigdzie przypisany.
Państwa osi wrzucę na dniach ale z tego co pamiętam brakowało sztabu A oraz jednego oddziału piechoty włoskiej. Jeśli chodzi o bazy i makiety to nie liczyłem.
prezestomek
Adjudant
Posty: 274
Rejestracja: czwartek, 17 października 2013, 09:55
Has thanked: 19 times
Been thanked: 27 times

Re: Szczury Pustyni (Dragon)

Post autor: prezestomek »

Jeśli chodzi o państwa osi to brakuje sztabu A oraz u Włochów w 17DP II/27. Makiet jest też 8 ale już baz zaopatrzenia 20. Lotnictwo się zgadza.
Awatar użytkownika
cretu
Sergent-Major
Posty: 169
Rejestracja: sobota, 4 czerwca 2011, 17:35
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 1 time
Been thanked: 5 times

Re: Szczury Pustyni (Dragon)

Post autor: cretu »

Zachowały mi się ramki od żetonów i pobawiłem się w puzzle ;)
Wygląda, że mam wszystkie żetony (załączone foto)

Obrazek

Odnosząc się do tego co pisał Kolega prezestomek...

(jeśli chodzi o aliantów):
dodatkowy żeton lotnictwa 3LS - też go mam
70DP: 3ppanc - brak
2DP (płd-afr): 1ckm i 4/8 ropz - brak
2DP (nowzel): sap - brak
Znalazłem za to zdublowany żeton III SBSK - też go mam
żeton (widmo) 26/5 - mam - to chyba 2DP NZ (w wykazie jest 2 x 25/5)

Sztab A - też brak
u Włochów w 17DP II/27 - u mnie jest
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2490 times
Kontakt:

Re: Szczury Pustyni (Dragon)

Post autor: Raleen »

Co do wykazu, który znajduje się na Portalu, zawsze można go poprawić. Robiła go osoba, która stale z nami nie współpracowała i z tego co pamiętam też wtedy miała pewne wątpliwości. Ja bym jeszcze proponował sprawdzić wykaz rozstawienia - może tam pojawiają się te jednostki, które zostały uwzględnione w wykazie. W najbliższym czasie, jak tylko ogarniemy tematy związane z zakończonymi dopiero co Polami Chwały, naniósłbym poprawki.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
cretu
Sergent-Major
Posty: 169
Rejestracja: sobota, 4 czerwca 2011, 17:35
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 1 time
Been thanked: 5 times

Re: Szczury Pustyni (Dragon)

Post autor: cretu »

Mam wrażenie, że tamten spis był robiony właśnie w oparciu o tabele sił ze scenariuszy, bo tam pojawiają się te brakujące oddziały...
ODPOWIEDZ

Wróć do „II wojna światowa”