Strategie

Forum historyczno-wargamingowe
Teraz jest poniedziałek, 20 listopada 2017, 07:29

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 111 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 4, 5, 6, 7, 8
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: The First World War (Phalanx Games)
PostNapisane: wtorek, 9 grudnia 2014, 20:19 
Kasztelan

Czy ktoś z kolegów ma instrukcję do tejże gry? Lub wie gdzie można ją odnaleźć w sieci?

PostNapisane: wtorek, 9 grudnia 2014, 20:56 
Général de Brigade

Ja miałem kiedyś tą grę i mam instrukcję.

PostNapisane: wtorek, 6 stycznia 2015, 16:11 
Kasztelan

Ostatnio w czasie świątecznym udało mi się rozegrać 2 zapoznawcze partie w ten tytuł. Obie partie grałem Ententą.

W pierwszej partii przegrałem rzutem na kapitulację zdaje się, że w 1916 roku. Niemcy zadali 1 pkt kapitulacji Rosjanom i akurat wyrzuciłem "1" - szansa 1/6, cóż bywa ;) Graliśmy trochę zachowawczo.

W drugiej partii PC-ty się wykrwawiły dość mocno w pierwszych dwóch etapach roku 1914. Wynik był taki, że Ententą potem dość łatwo kontrolowałem grę w każdym etapie zadając punkty kapitulacji stronie przeciwnej, jednak rzuty ratowały przed kapitulacją. W ostatnich dwóch etapach PC-ty nieco się odbudowały i przeszły do kontrofensywy, jednak straty punktowe były już nie do odrobienia, zadanie punktu kapitulacji też im nie pomogło, bo rzut był dla mnie szczęśliwy.

profes79 napisał(a):
Rzuty na kapitulację mocno psują smak gry według mnie - po prostu może się okazać - i w grze z Monthionem w Niepołomicach było tak często - że jeden rzut od razu decydował o zakończeniu rozgrywki. Jak do kapitulacji trzeba rzucić 1 na k6 to spokojna głowa - na pewno wypadnie :)

Wydaje mi się, że wcale rzuty na kapitulację nie psują tak gry jak po prostu rzuty w walce... Niemcy dlatego na początku właśnie się wykrwawili mimo, że w większości ataków mieli sporą przewagę, no ale gdy cały czas rzucałem "4" kontra "S" lub "1" to nie było mocy... Z kolei w końcowych etapach to ja miałem pecha i mimo zdecydowanej przewagi traciłem armie w zarówno w atakach jak i obronie. Żetony walki też za wiele nie pomagały. Na dodatkowych frontach (wchodzących w 3 i 4 etapie) to w zasadzie niewiele się działo, jedynie AH ostro poszli na Rumunów pod koniec wojny.
Niestety po dwóch partiach widzę drażniącą losowość w rzutach jeśli chodzi o walkę.

PostNapisane: piątek, 21 lipca 2017, 08:39 
General

Mam za sobą kolejna partię. Jak to wyszło - Państwa Centralne wygrały na punkty a Alianci na kapitulacje (2-1) - i to mimo tego, że graliśmy z alternatywną zasadą, że po udanym rzucie na kapitulacje następuje dorzut 2k6 i kapitulacja następuje tylko wówczas, gdy na choć jednej kości wypadnie S. Graliśmy też z opcjonalną zasadą, że S=1 a nie 0. [po prostu jak w 1915 wyszła kapitulacja Rosji to uznaliśmy, że gramy dalej zwłaszcza, że w drugiej połowie 1914 tylko alternatywna zasada kapitulacji uchroniła przed poddaniem się Niemców].

Co do kości - kość jest k6 ale ma ścianki 4-3-2-1-1-S. Oznacza to, że wystarczy jeden punkt kapitulacji aby było 50% szansy na zakończenie gry. W dalszym ciągu uważam, że gra jest z kategorii łatwych, lekkich i przyjemnych ale zasady kapitulacji po prostu ją mordują.

PostNapisane: czwartek, 3 sierpnia 2017, 22:47 
Sous-lieutenant

Proponuje hołm rula o kapitulacji:
1. W I etapie w ogóle nie ma rzutów na kapitulacje
2. W II etapie niezależnie od straconych centrów zaopatrzenia kapitulacja następuje tylko w łącznym wyniku rzutów na dwóch kościach równym 8.
3. W III etapie kapitulacja następuje tylko w łącznym wyniku rzutów na dwóch kościach równym 8, modyfikowanym w dół o liczbę straconych centrów zaopatrzenia, ale nie więcej niż o 2.
4. W IV etapie kapitulacja następuje tylko w łącznym wyniku rzutów na dwóch kościach równym 8, modyfikowanym w dół o liczbę straconych centrów zaopatrzenia.
5. W V etapie kapitulacja następuje tylko w łącznym wyniku rzutów na dwóch kościach równym 7, modyfikowanym w dół o liczbę straconych centrów zaopatrzenia.
6. W VI etapie kapitulacja następuje tylko w łącznym wyniku rzutów na dwóch kościach równym 6, modyfikowanym w dół o liczbę straconych centrów zaopatrzenia.

PostNapisane: poniedziałek, 7 sierpnia 2017, 11:27 
Adjudant Commandant

Z mojego doświadczenia wynika, że najczęściej do kapitulacji dochodzi, bo gracz z premedytacją odpuścił sobie któryś odcinek frontu. Imho kapitulacja w TFWW jest jak odcinanie korpusami w PoG.

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 111 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 4, 5, 6, 7, 8

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]