Strategie

Forum historyczno-wargamingowe
Teraz jest środa, 20 września 2017, 22:02

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 18 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: Hiszpańska Wojna Domowa
PostNapisane: wtorek, 21 lipca 2015, 12:33 
Adjudant Commandant

Petru Rares - przeraża mnie co się dzieje z czasem. Jakoś go coraz mniej. Kiedyś mogłem cały dzień grać, a teraz...

Espana 1936 ma dla mnie jeszcze jedną zaletę. Może to wpływ gier Wallace'a, ale wydaje mi się, że pod płaszczykiem lekkiej gry jest w niej zawarte całe bogactwo Wojny Domowej. Brak chromu w postaci konkretnych numerów czy nazw oddziałów mi nie przeszkadza. Brak subtelnych wydarzeń na kartach tez mi nie przeszkadza, ponieważ nie lubię gier CDG za przypadkowe wkładanie kart w rękę gracza często bez związku z sytuacją na planszy. :geek:
Dlatego Espana nie jest moim zdaniem wcale lekką grą. Jest w niej wszystko o tym konflikcie.

Też uważam jak Petru Rares, że rozstrzyganie starć w Espana 1936 jest emocjonujące. Mój kolega ekonomista (ja się na matematyce nie wyznaję) twierdzi nawet, że mechanizm rozstrzygania walk jest wręcz znakomity. Otóż mamy czołgi lub dowódców, które pozwalają zwiększyć prawdopodobieństwo sukcesu. Powoduje to, że atakując 4 małymi kolumnami (po 1 PS) ze wsparciem możemy wyeliminować jeden silny oddział (3 PS) lub nawet dwa średnie (po 2 PS). I to często unikając strat własnych.
Dlatego na początku gry opłaca się mieć dużo małych zgrupowań bo powodują one miąższość w obronie i przy dodanym wsparciu również efektywność w ataku. Gdy dodamy jeszcze lotnictwo to już widać przewagę i jej miejsce na ówczesnym polu walki. Proszę. Prosta gra, a jednak autor potrafił stworzyć ciekawy system walki. Przyprawiający niekiedy o dreszcze emocji, gdy obie strony koncentrują siły na przykład w Madrycie.
Dla mnie jest tylko jedno ale w mechanizmie walki. Gdy atakujemy dużym zgrupowaniem (5 PS) cztery małe kolumny (po 1 PS) to możemy zniszczyć tylko jedną kolumnę na raz. I co dalej? Obrońca niby miał rezerwy? Brakuje mi tu mechanizmu sprawdzenia czy nie doszło do przełamania na danym odcinku zniszczonej kolumny i czy zdąży nadejść rezerwa i zatkać front. Ale gdy były tylko dwie kolumny obrońców to praktycznie powinno być po walce. Tu widzę jedyne pole do ewentualnych zmian w tej świetnej grze.

PostNapisane: wtorek, 21 lipca 2015, 13:01 
Lieutenant-Adjudant-Major

Ja napisałem, że jest turlanina w czasie walki, ale również uważam, że system jest bardzo emocjonujący. Pojawiają się ciekawe dylematy i generalnie sprawdza się bardzo fajnie z całym wsparciem kart, lotnictwa czy jednostek pancernych.

Zdecydowanym plusem C&R jest świetne przygotowanie historyczne autora. Wszystko aż kipi historią, a do gry dołączony jest wyczerpujący opis kart, jak i samej genezy tego konfliktu. Jak przyznał twórca gry, poświęcił na nią 10 lat życia i to widać.

Ja jedynie żałuję, że po urodzeniu potomka zagranie w takiego kloca jest dla mnie chwilowo praktycznie niewykonalne. Może uda się w Niepołomicach (chociaż nastawiam się na multi jednak) lub w Brańszczyku.

PostNapisane: wtorek, 21 lipca 2015, 15:29 
Adjudant Commandant

10 lat? Szacunek!

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 18 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]