Strategie

Forum historyczno-wargamingowe
Teraz jest niedziela, 24 września 2017, 03:38

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1108 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 70, 71, 72, 73, 74  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: Orzeł i Gwiazda (Leonardo)
PostNapisane: czwartek, 29 sierpnia 2013, 09:15 
Adjudant-Major

"Ilustracja na nim [pudełku] może nie zachwyca, jednak pasuje do tematyki gry." Toż to Kossak! Jak Kossak może nie zachwycać?!

PostNapisane: piątek, 18 października 2013, 08:36 
Général de Brigade

W czwartkowym klubie zasiedliśmy we 3 do rozgrywki w zachodnią wersją Orła i Gwiazdy.
Przystępując do rozgrywki zapoznałem się pobieżnie ze zmianami w stosunku do pierwotnego polskiego Orła i bardzo ważną zmianą dającą się odczuć przy układaniu strategii jest to, że broniący się na danym polu uwzględnia wpływ swych jednostek które do tego pola zmierzają i ich siłę dodaje się do tych będących na polu oraz neguje się 1 flankę atakującego; jednak po walce takie jednostki powinny wrócić na pole z którego dążyły do bitwy.
Na strategie też wpływa przepis, że posiadający inicjatywę jest władny by przykazać która strona pierwszy rozstrzyga rozkazy.
Na dodatek po marszach forsownych pokazuje się rozkazy rozpoznania przed rozstrzyganiem bitew więc to raz mi bardzo pomogło mi, gdy przeciwnik nie zagrał karty na rozkazy a więc miał 2 rozkazy (jeden to rozpoznanie) – ja ustawiając silną grupę idącą z pola a mając do wyboru atakować 2 słabe grupy wybrałem tą gdzie właśnie został odkryty rozkaz rozpoznania i słusznie bo pod drugą był rozkaz obrony.
Przy bitwie teraz jest obowiązek odkrywania rozkazów ucieczki przed położeniem kart bitewnych i zagrania ich na punkty i to dobry przepis bo nie pozwala na tracenie dobrych a też jednorazowych kart bitewnych i tych z ręki na próżno a nie jest ich tak wiele na ręce.
Wg przepisów pola ufortyfikowane teraz dodatkowo pozwalają na ignorowanie 1 flanki.
Pojawił się przepis by po walce jednostki uciekając dążyły w pierwszej kolejności w kierunku do najbliższej bazy zaopatrzenia.
Jednostki przychodzące jako posiłki są wprowadzane w zupełnie innych etapach niż w Orle więc trzeba mieć baczenie.

Jednak nie podoba mi się używanie bloczków dowódców dla każdej ze stron i wg mnie są one do urozmaicenia rozgrywki (z numeracji dywizji zrezygnowano).
My w naszej rozgrywce zrezygnowaliśmy z nich by gra była szybsza i bardzo dobrze bo i tak 2 pełne etapy rozegraliśmy w około 4 godziny.
W tej rozgrywce grając Polakami na froncie południowym wyjątkowo dobrze mi poszło i kosztem symbolicznych strat po kolei i systematycznie wyniszczałem zgrupowania wroga tak że na początku 2 etapu na froncie południowym nie została ani jedna czerwona jednostka. A przeciwnik tak źle nie grał. Sprawdzała się moja strategia. Dopiero potem zaczęły pojawiać się posiłki i armia konna (przedstawiona tu po prostu jako kolejne zwykłe ale liczne jednostki kawaleryjskie) ale i tymi zacząłem znów się udanie zajmować.
Zakończyliśmy rozgrywkę po0d koniec 2 tury ale zamierzamy dalej ją kontynuować.

Jakoś mi nie przeszkadzało, że nie ma historycznych nazw dywizji (jest szybsze rozstawianie i na koniec zapisywanie ich pozycji by kończyć następnym razem).
Pobieżnie patrząc na karty sporo jest zmian w ich tekstach wydarzeń a także są całkiem nowe karty zastępujące inne będące w polskim wydaniu.
Mapa jaka jest każdy może zobaczyć w internecie i na niej nie zamieszczano żadnych dodatkowych pól oprócz terenu i jest jakby mniejsza od tej z polskiej wersji. Jednak poza mapą jest karteczka gdzie pokazane są punkty zwycięstwa oraz przewagi na frontach.
Żetony są bardzo przyjazne pod względem dotyku no i najważniejsze że da się rozpoznać z każdej strony do której strony konfliktu są przypisane.
Podobnie karty mają wreszcie różne rewersy.
Zdobywając Kijów dobrze, że zastosowałem kartę bitewna bo nie zauważyłem że teraz na tej zachodniej mapie w porównaniu do Orła to miasto ma umocnienia. Pewnie jest więcej zmian.
Mimo wszystko jak dla mnie mapa dla polskiej wersji jest czytelniejsza w odbiorze.
Zachodnie produkcje nie ustrzegły się od błędów i też doznałem konfuzji jak zobaczyłem w instrukcji błąd przy omówieniu rozstawienia jednostek – a takich błędów niej podobno i więcej.

PostNapisane: sobota, 7 grudnia 2013, 10:18 
Tambour

Witam,
Postanowiłem spróbować wojennych klimatów. Podczas pobieżnego zapoznawania się z tematem gier wojennych natknąłem się na tytuł Roberta Żaka, Orzeł i gwiazda. Okazało się, że gra nie tylko jest wysoko oceniana, dotyka chwalebnego momentu naszej historii, wydaję się być przystępna dla początkujących, ale ma także znacznie piękniejszą, anglojęzyczną siostrę bliźniaczkę, Strike of the Eagle. Którą wybrać? :roll:

Moje wątpliwości to:
- Jakość polskiego wydania podobno jest fatalna, czy to prawda?
- Jeżeli jeden z graczy swobodnie posługuje się językiem Szekspira, to czy gra w SotE, z kimś kto akurat język angielski ma w poważaniu, jest możliwa?
- Plansza w SotE, pełna angielskich nazw polskich miejscowości, wygląda moim zdaniem dość dziwacznie, obco i traci przez to na klimacie. Jakie macie odczucia?
- Czy nowe zasady jakie pojawiły się w SotE znacząco zmieniają i uatrakcyjniają rozgrywkę, czy to tylko kosmetyka?
- Czy dodatkowe scenariusze z SotE można swobodnie przeszczepić do OiG?
- Czy OiG/SotE to dobra gra na początek dla żółtodzioba wargamingu?

PostNapisane: sobota, 7 grudnia 2013, 10:30 
Colonel Général

Postaram się odpowiedzieć z marszu, na ile potrafię:

Ad. 1 To zależy kto jakie ma wymagania estetyczne (i ogólnie jakościowe) co do gier. Jak poczytasz starsze dyskusje, to na początku rzeczywiście były problemy, potem wydawca je w miarę rozwiązał. Oczywiście wersja angielska jest pod tym względem lepsza od polskiej.

Ad. 2 Instrukcja nie jest specjalnie długa ani trudna jak na gry wojenne, tak że pod tym względem utrudnień być nie powinno od strony językowej. Oczywiście w porównaniu z instrukcjami do gier euro, to te zasady bez wątpienia są dłuższe i wymagają jakiejś tam znajomości angielskiego.

Ad. 3 Tutaj każdy będzie miał własne odczucia, ja oczywiście wolę polskie nazewnictwo.

Ad. 4 Wydaje mi się, że nowe zasady nie wnoszą tu zasadniczych zmian. Raczej chodziło o uproszczenia pewnych elementów, np. by przyspieszyć rozstawianie. Powiedziałbym wręcz, że trochę takie ruchy pod graczy euro ;).

Ad. 5 Tutaj nie jestem w stanie odpowiedzieć, ale podejrzewam, że będzie to problematyczne.

Ad. 6 Myślę, że tak, przynajmniej ja ją polecam. Gra nie ma trudnych zasad, ale jest sporo myślenia i pojedyncze błędy potrafią bardzo wpłynąć na dalszy przebieg rozgrywki.

Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)

PostNapisane: sobota, 7 grudnia 2013, 15:41 
Tambour

Przyznam, że za OiG przemawia cena niższa o ponad 100 złotych. Jeżeli jakość wydania, nie ma większego wpływu na zabawę, to jest ok. Czytałem jednak, że klocki i żetony rozkazów, przez niechlujność wydania, mogą być łatwe do odróżnienia i psuć grę.

Skłaniam się zdecydowanie do planszy z polskiego wydania.
Szkoda tylko tych dodatkowych scenariuszów, bo jestem przekonany, że rozegranie pełnej kampanii będzie raczej trudne.

PostNapisane: sobota, 7 grudnia 2013, 16:32 
Général de Brigade

Po co scenariusze jak można rozegrać całe niepowtarzalne kampanie.
W wersji zachodniej są bloczki dowódców ale wg mnie to dodatkowe komplikacje i jak raz rozgrywałem grę w ta wersję zachodnią to zrezygnowaliśmy z nich.

PostNapisane: sobota, 7 grudnia 2013, 20:02 
Colonel Général

grabol napisał(a):
Przyznam, że za OiG przemawia cena niższa o ponad 100 złotych. Jeżeli jakość wydania, nie ma większego wpływu na zabawę, to jest ok. Czytałem jednak, że klocki i żetony rozkazów, przez niechlujność wydania, mogą być łatwe do odróżnienia i psuć grę.

Skłaniam się zdecydowanie do planszy z polskiego wydania.
Szkoda tylko tych dodatkowych scenariuszów, bo jestem przekonany, że rozegranie pełnej kampanii będzie raczej trudne.

Powiem Ci najkrócej w ten sposób: jeśli nie jesteś bardzo wybredny estetycznie i nie lubisz przepłacać, to zdecydowanie wersja polska.
Jeśli zależy Ci bardzo na estetyce i jesteś w stanie wydać na grę więcej (i generalnie pieniądze to nie jest to dla Ciebie problem), to wersja zachodnia.

Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)

PostNapisane: sobota, 7 grudnia 2013, 20:31 
Tambour

Dzięki! I wszystko jasne.

PostNapisane: czwartek, 12 grudnia 2013, 01:08 
Tambour

Witam,
Podobno było kilka aktualizacji zasad? Czy ktoś mógłby podzielić się linkiem do aktualnej wersji instrukcji. Ten na stronie wydawcy nie działa.

Chyba kupiłem ostatni dostępny w sprzedaży egzemplarz? :D

PostNapisane: czwartek, 12 grudnia 2013, 09:53 
Colonel Général

Jak na stronie wydawnictwa nie ma, to obawiam się, że nigdzie indziej tych linków nie będzie.
Najlepiej jak napiszesz PW do robert-wg - czyli autora gry.

A swoją drogą gdzie kupiłeś ten ostatni egzemplarz? :)

Jak pograsz, to podziel się wrażeniami.

PostNapisane: czwartek, 12 grudnia 2013, 12:03 
Tambour

Ok, dzięki za radę.

OiG była jeszcze w sklepie na P na Morcinka, na Bemowie. :) Po odebraniu, jest już niedostępna na stronie. W ofercie internetowych sklepów ta była jedyna.
Poza tym widziałem jeszcze jeden egzemplarz w sklepie na G na półce, na Kobielskiej, na Grochowie, stare wydanie w wersji ang. za chyba 119 zł?

Opowiem jak było, mam nadziej zagrać jeszcze przed świętami!

PostNapisane: czwartek, 13 marca 2014, 14:43 
Caporal

grabol napisał(a):
Ok, dzięki za radę.

OiG była jeszcze w sklepie na P na Morcinka, na Bemowie. :) Po odebraniu, jest już niedostępna na stronie. W ofercie internetowych sklepów ta była jedyna.
Poza tym widziałem jeszcze jeden egzemplarz w sklepie na G na półce, na Kobielskiej, na Grochowie, stare wydanie w wersji ang. za chyba 119 zł?

Opowiem jak było, mam nadziej zagrać jeszcze przed świętami!

grabol podaj maila wyśle wersje 1.1 , znalazłem plik na dysku

PostNapisane: czwartek, 13 marca 2014, 15:29 
Sergent

W Ostrowie Wielkopolskim powinien być egzemplarz polskiej edycji. Ostatnio jak byłem zobaczyć to jeszcze leżał sobie spokojnie w Księgarni Gazety Polskiej. :) Gdyby komuś bardzo mocno zależało to prosze o kontakt.

PostNapisane: piątek, 28 marca 2014, 10:18 
Colonel Général

Wczoraj rozegraliśmy w "Fenomenalnej" ekspresową partię "Orła i Gwiazdy". Tak pozwolę ją sobie określić, jako że graliśmy kampanię i udało się w jeden wieczór skończyć, a do tego jedna ze stron (Polacy) była obsługiwana tylko przez jednego gracza - Silvera (Rosjan było dwóch - na południu Raleen, na północy Czmielon). Nie zagraliśmy oczywiście wszystkich etapów, ale i tak udało się dograć w około 4,5 godziny do połowy 3 etapu. Sytuacja zmieniała się jak w kalejdoskopie, zwłaszcza u mnie na południu. Jeszcze na początku 2 etapu, w pierwszych dwóch posunięciach Silver niemal przyparł mnie do ostatniej bazy zaopatrzenia jaką miałem. Dwa przyparte do krawędzi planszy zgrupowania, niemające gdzie się cofać, naprzeciw nich przeważający Polacy. Jednak w tym samym etapie na planszy pojawiła się Armia Konna Budionnego. Natarcie Silvera na moją bazę zaopatrzenia zostało zatrzymane, a sowiecka brygada kawalerii, która wyszła na tyły nacierającej piechoty, dzięki zagraniu karty "Zagon kawaleryjski" doprowadziła do wyeliminowania 4 nacierających jednostek polskich, wskutek tego, że nie miały się one gdzie wycofać. Podobna sytuacja groziła jednak w tym samym etapie 4 oddziałom sowieckim, atakowanym z trzech stron. Dzięki rozkazowi obrony, karcie bitewnej "Ckm-y" i zagraniu na rozstrzygnięcie walki karty z ręki Sowietom o włos udało się odeprzeć atak i uniknąć zniszczenia. Później na południu było już tylko lepiej. Sowieci byli mocno wyczerpani, ale często udawało im się eliminować Polakom całe jednostki. W pewnym momencie raz udało się nawet przeprowadzić atak z 5 stron (!) na 4 polskie jednostki, które okrążone uległy eliminacji (do tej pory zastanawiam się czy Silver trochę się mi tu nie podstawił, a może po prostu nie dostrzegł zagrożenia z powodu tego, że musiał dowodzić jednocześnie dwoma frontami, podczas gdy ja tylko jednym). W każdym razie na południu pod koniec rozgrywki sytuacja Polaków była wyjątkowo trudna, jako że pozostało im zaledwie 6 bloczków plus 2, które nadeszły z uzupełnień, podczas gdy Sowieci stracili ledwie 3-4 na początku, a potem już strat nie ponosili. Na północy Czmielon zaczął grać ofensywnie, ale nieco przedwcześnie. Niestety popełnił błąd strategiczny nie starając się zająć Bobrujska, będącego ważną bazą zaopatrzeniową w centrum frontu i umożliwiającego dalszą ofensywę. Potem zaś zaczął mieć problemy koło Mozyrza. Ofensywne działania Silvera doprowadziły jednak później do nieoczekiwanego zdobycia Bobrujska i co gorsza odcięcia wysuniętych polskich oddziałów. Karta się odwróciła. Na północy podobnie Sowieci mieli spore problemy, gdyż Polakom udało się podejść aż pod samą krawędź planszy i sowiecki punkt uzupełnień, tyle że w tym czasie Sowieci wyszli na ich tyły. Obie strony wzajemnie się odcinały i potraciły w sumie kilka jednostek, ale ostatecznie gorzej wyszli na tym Polacy. Gdy front sowiecki na południu posuwał się już do przodu Polacy w okolicach Mozyrza podjęli jeszcze ofensywę i prawie zdobyli stojącą naprzeciwko sowiecką bazę zaopatrzenia, ale w ostatniej chwili zatrzymały ich dwie przerzucone z frontu południowego sowieckie dywizje piechoty. Silver szarżował więc z ułańską fantazją i z początku szło mu dobrze, ale później trochę dało o sobie znać wyczerpanie oddziałów i samego Silvera jako głównodowodzącego. Tak, że wniosek z tej rozgrywki taki, że gra jeden Polak na dwóch Sowietów (bądź odwrotnie - w każdym razie w sytuacji gdy jeden gracz kontroluje oba fronty, a przeciwnicy po jednym) jest naprawdę wymagająca i przy szybkiej rozgrywce łatwiej popełnić błędy. Ciągła ofensywa wojsk polskich sprawiła co prawda, że Sowieci nie posunęli się przez czas trwania naszej gry zbyt daleko, ale oddziały polskie były tak przetrzebione, że w dalszej części gry trudno by im było stawiać zdecydowany opór, zwłaszcza na południu, gdzie Sowieci mieli ponad dwukrotnie więcej bloczków niż strona polska.

Równolegle toczy się w "Fenomenalnej" inna rozgrywka w "Orła i Gwiazdę", nieco bardziej wyrównana i rozgrywana trochę "wolniej". Mam nadzieję, że po zakończeniu koledzy napiszą o niej kilka słów.

PostNapisane: piątek, 18 kwietnia 2014, 10:47 
Enfant de troupe

Cześć
niedawno kupiłem grę Orzeł i Gwiazda w wersji angielskiej - wydanie 2009 Leonardo.
Poszukuje instrukcji w wersji 1.1 o której mowa we wcześniejszych postach. Nie ma jej już na stronie internetowej wydawcy.
Mógłby mi ją ktoś podesłać?
pozdrawiam
Piotr

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1108 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 70, 71, 72, 73, 74  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]