The Great War in Europe - Deluxe Edition (GMT)

Planszowe gry historyczne (wojenne, strategiczne, ekonomiczne, symulacje konfliktów) dotyczące I wojny światowej i okresu międzywojennego.
Awatar użytkownika
Andreas von Breslau
Kapitän zur See
Posty: 1625
Rejestracja: środa, 17 maja 2006, 12:10
Lokalizacja: Warszawa

The Great War in Europe - Deluxe Edition (GMT)

Post autor: Andreas von Breslau »

Dobra gra się szykuje o I wojnie, autor - niejaki Ted Raicer, skala dywizyjna itd. Tylko zobaczcie, jak wg nich przedstawiały się tereny Polski, jak nazywają grody i rzeki, oraz w ogóle jak sobie nazwali nasz biedny kraj. Napisałem co o tym myślę, ale obawiam się, że jest już za późno i mapa poszła do druku.

Strona o grze:
http://www.gmtgames.com/tgwiedeluxe/main.html

Wspomniana mapa:
http://www.gmtgames.com/tgwiedeluxe/GWiEMapEast.jpg
Muss ich sterben, will ich fallen
Awatar użytkownika
Jasz
Général de Brigade
Posty: 2146
Rejestracja: poniedziałek, 11 września 2006, 21:12
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Jasz »

No nie wiem. Polski w ogóle nie było a to, to chyba jakaś mało udana wersja Królestwa Polskiego, czyli ostatniego organizmu z Polską w nazwie i rzeczywiście to była Polska rosyjska.
Awatar użytkownika
Aldarus
Chef de bataillon
Posty: 1021
Rejestracja: wtorek, 12 września 2006, 08:56
Lokalizacja: Warszawa - Bielany
Been thanked: 12 times

Post autor: Aldarus »

Ciekawie wygląda, ale nie wiadomo czy będzie grywalne (zwłaszcza jeśli chodzi o czas gry). Pewnym ratunkiem może być proponowana gra drużynowa (bo jednoczesne ruszanie sie na różnych frontach przy dwóch osobach jakoś średnio do mnie przemawia).
Nie dyskutuj z idiotą.
Najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, potem pokona doświadczeniem.
Awatar użytkownika
Andreas von Breslau
Kapitän zur See
Posty: 1625
Rejestracja: środa, 17 maja 2006, 12:10
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Andreas von Breslau »

Wygląda na to, że to zdecydowanie gra dla zespołów 2-osobowych, albo nawet i 3-osobowych. Wtedy moży być trochę spory harmider, ale pewnie idzie szybko.

Podoba mi się strategiczna skala i zarządzanie rezerwami. Wiele wydarzeń - losowanych tutaj z kubeczka - przypomina karty wydarzeń ze Ścieżek.
Muss ich sterben, will ich fallen
Awatar użytkownika
Hudson
Sous-lieutenant
Posty: 497
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 17:49
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Hudson »

Lubie gry druzynowe, ale jak dla mnie za duzo zetonow, za dlugi czas gry :?
Awatar użytkownika
Karel W.F.M. Doorman
Admiraal van de Vloot
Posty: 10561
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 16:24
Lokalizacja: lichte kruiser HrMs "De Ruyter"
Has thanked: 2096 times
Been thanked: 2826 times

Post autor: Karel W.F.M. Doorman »

Nawet Górny Śląsk się zapadł pod ziemię, więc w ogóle to nie wiadomo, po co Austriacy toczyli boje pod Krakowem listopadzie i grudniu 1914 roku, a Niemcy przzerucali większość zwycięskiej 8 Armii z Prus Wschodnich pod Olkusz i tworząc nową 9 Armię.

Warszawa leżaca nad Bugiem, a czeska Praga nad Łabą.

Teraz dopiero sobie poużywam (mapa do Ścieżek to cacuszko przy tym).
Follow me!
Kontradmirał Karel Doorman do swoich podwładnych, Morze Jawajskie, 27 lutego 1942 roku.
Awatar użytkownika
Andreas von Breslau
Kapitän zur See
Posty: 1625
Rejestracja: środa, 17 maja 2006, 12:10
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Andreas von Breslau »

Na rzekę Bug zwrócił uwagę już ktoś przede mną i napisał na consimworldzie - o dziwo ktoś mający niemieckobrzmiące nazwisko. Pisownię im skorygowałem, ale brak G. Śląska to z pewnością spory błąd. Gra to połączenie dwóch starszych pozycji w całość o I wojnie, chyba przy niskim nakładzie prac badawczo-rozwojowych, są na etapie końcowym i zapewne za późno już na zmiany tego typu, wpływające w tym przypadku na punkty zasobów. Ale spróbuję przynajmniej zasygnalizować temat.
Muss ich sterben, will ich fallen
Awatar użytkownika
Karel W.F.M. Doorman
Admiraal van de Vloot
Posty: 10561
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 16:24
Lokalizacja: lichte kruiser HrMs "De Ruyter"
Has thanked: 2096 times
Been thanked: 2826 times

Post autor: Karel W.F.M. Doorman »

Jaka jest skala mapy?
Autor uwzględnia jedynie dywizje, czy samodzielne brygady także?
Follow me!
Kontradmirał Karel Doorman do swoich podwładnych, Morze Jawajskie, 27 lutego 1942 roku.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43394
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3966 times
Been thanked: 2526 times
Kontakt:

Post autor: Raleen »

Karel W.F.M. Doorman pisze:Teraz dopiero sobie poużywam (mapa do Ścieżek to cacuszko przy tym).
Dawaj, dawaj Zulu :wink:

Przy okazji potwierdzisz naszą starą tezę, że nie wszystko co zachodnie dobre, jak to niektórzy często i gęsto opowiadają.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Karel W.F.M. Doorman
Admiraal van de Vloot
Posty: 10561
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 16:24
Lokalizacja: lichte kruiser HrMs "De Ruyter"
Has thanked: 2096 times
Been thanked: 2826 times

Post autor: Karel W.F.M. Doorman »

Raleen pisze:
Karel W.F.M. Doorman pisze:Teraz dopiero sobie poużywam (mapa do Ścieżek to cacuszko przy tym).
Dawaj, dawaj Zulu :wink:

Przy okazji potwierdzisz naszą starą tezę, że nie wszystko co zachodnie dobre, jak to niektórzy często i gęsto opowiadają.
Mapa nie zawiera kompletnie sieci kolejowej.
W realiach AD 1914 rzecz podstawowa - transport czegokolwiek w Rosjii Austro-Węgrzech oraz w podstawowej mierze w Niemczech opierał się na sieci kolejowej - gdy chciano zapewnić transport oddziałom na pierwszej linii nie budowano autostrad tylko sieć kolejek polowych (gdzieś czytałem, że sprawny oddział wojsk kolejowych na dobę był w stanie ułożyć 30 km toru).
Po drugie niektóre miejscowości robią wrażenie doczepionych, bo związanych jedynie z bitwami (chodzi mi o Tarnów i Gorlice, pytanie, dlaczego nie ma Lublina, większego od Gorlic na pewno i chyba większego wtedy od Tarnowa). Dniepr kończy się i wpływa pod ziemię jak Prądnik w okolicach Ojcowa.

Dniestr kończy się na Czerniowcach - gdyby autor zerknął na mapę, to dowiedziałby się, jak wygląda brzeg Dniestru w okolicach Zaleszczyk.

Oczywiście uproszczenia wymusiły rezygnację z prezentacji Twierdzy Modlin, a jest Twierdza Warszawa (której wtedy nie było, jedynie ciąg umocnień stanowiących przyczółek.
O takich drobiazgach jak Tannenburg (który był tak wielki, że przykrywał Olsztyn) i o tym, że brak Festung Graudenz.
Follow me!
Kontradmirał Karel Doorman do swoich podwładnych, Morze Jawajskie, 27 lutego 1942 roku.
Awatar użytkownika
Andreas von Breslau
Kapitän zur See
Posty: 1625
Rejestracja: środa, 17 maja 2006, 12:10
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Andreas von Breslau »

Nie chcę występpować jako adwokat Teda Raicera, ale odpowiadam na to, co wiem.

Są pewne brygady (dokładnej idei nie znam, choc do pobrania jest coś na kształt wyciągu z zasad). Weź pod uwagę skalę problemu - da się, ale nie warto odwzorowywać wszystkiego. To się tyczy jednostek - mapa powinna być wierna, to pewne.

Kolei nie ma, ktoś o to pytał. Jest ruch strategiczny pomiedzy miastami - tak to rozwiązali. Być może dalej można się jeszcze poruszyć - tego nie wiem, nie doczytywałem się jeszcze.

Oto niektóre ramki z żetonami, Zulu - specjalnie dla Ciebie.

http://talk.consimworld.com/WebX?233@10 ... =.1dd26e43

http://talk.consimworld.com/WebX?233@10 ... =.1dd26e46

http://talk.consimworld.com/WebX?233@10 ... =.1dd26e49

Jeżeli masz konkretne pytania lub uwagi - pisz tutaj. Zarzucę ich tym.

P.S. jako znawca tematu powinieneś uczestniczyć w dyskusji o tej grze od samego początku. Dla jej dobra i tak dalej.
Ostatnio zmieniony środa, 6 czerwca 2007, 14:53 przez Andreas von Breslau, łącznie zmieniany 2 razy.
Muss ich sterben, will ich fallen
Awatar użytkownika
slowik
Generaloberst
Posty: 4838
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 15:00
Lokalizacja: Wien
Been thanked: 5 times

Post autor: slowik »

Kolei nie ma, ktoś o to pytał. Jest ruch strategiczny pomiedzy miastami - tak to rozwiązali.
Hmm, ale czy myslisz ze to rozwiazanie bierze pod uwage charakter transportu kolejowego?

Niestety jak jestem w pracy na mape nie popatrze sobie bo linki gmt mi tutaj nie dzialaja :(
urodzony 13. grudnia 1981....
Awatar użytkownika
slowik
Generaloberst
Posty: 4838
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 15:00
Lokalizacja: Wien
Been thanked: 5 times

Post autor: slowik »

Mam pytanie - czy mape mozna zobaczyc gdzies indziej niz na stronie gmt?
urodzony 13. grudnia 1981....
Awatar użytkownika
Andreas von Breslau
Kapitän zur See
Posty: 1625
Rejestracja: środa, 17 maja 2006, 12:10
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Andreas von Breslau »

Podalem im linka do ładnej mapy Europy i wypisałem w przystępny sposób błędy widoczne na mapie. Wszystko podane w elegancki sposób. To taka moja mała krucjata. Zobaczymy, co z tym zrobią.
Muss ich sterben, will ich fallen
Awatar użytkownika
Mariusz
Adjoint
Posty: 733
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:53
Lokalizacja: Warszawa/Bruksela
Has thanked: 65 times
Been thanked: 28 times

Post autor: Mariusz »

Również jestem ciekaw. Być może chociaż te kwestie dot. rzeki Bug czy nazwy "rosyjskiego Królestwa Polskiego" dałoby się wygładzić.
Alea iacta est.
ODPOWIEDZ

Wróć do „I wojna światowa i dwudziestolecie międzywojenne”